Africký pohár národů -  ONLINE PŘENOS -  Keňa : Tanzanie - 27. června 2019   22:00

Keňa
Keňa
39' Olunga  • 63' Omolo  • 80' Olunga
3:2
(1:2)
Tanzanie
Tanzanie
6' Msuva   • 40' Samatta
Keňa
Matasi – Owino (46. B. Ochieng), Okumu, Mohammed, Omar (68. Omondi) – Wanyama (C), Ouma – Omolo, Kahata (33. Avire), Masika – Olunga.
Heeralall (MRI) – Tiama (BFA), Mahamadou (NIG)
30 June Stadium, Káhira
Tanzanie
Manula – Ramadan, Yondan, Mwantika, Michael – Nyoni (80. Domayo), Msuva, Yahya (52. Mao) – Ulimwengu (70. Bocco), Samatta (C), Mussa.

Statistiky zápasu:
Držení míče: 53 % : 47 %.
Střely na branku: 9:6. Střely mimo: 4:4. Rohy: 7:3. Ofsajdy: 1:1. Fauly: 25:23.
Fotbalisté Keni vydřeli vítězství 3:2 nad Tanzanií a připisují si první body do tabulky skupiny C. To Tanzanie zůstává na nule a ztratila tak naději na postup do vyřazovacích bojů.

Hosté přitom zápas rozehráli velmi dobře a po prvním poločase si odnášeli do kabin vedení 2:1. Skóre otevřel už v 6. minutě Simon Msuva. Keňané pak trefili po rohu hned dvě břevna v rozmezí několika sekund, ale ve 40. minutě se přesto dokázali prosadit. Nejistý zákrok brankáře Manuly po standardní situaci potrestal Michael Olunga. Hned o minutu později se však trefil tanzanský kapitán Mbwana Samatta.

Po změně stran se už ale více dařilo Keni. V 63. minutě se prosadil po nakrátko rozehraném rohovém kopu hlavou Johanna Omulo a v 80. minutě vstřelil nakonec vítězný gól parádní střelou zpoza šestnáctky Michael Olunga. Taifa Stars si pak už žádnou příležitost na vyrovnání nevytvořili.
90+4'
90+3'
Keňský brankář Patrick Matasi až příliš otálel s výkopem a tak obdržel žlutou kartu za zdržování hry.
90+2'
Hráči Tanzanie se zatím nemohou usadit na útočné polovině. Čas jim přitom rychle utíká.
90+1'
Rozhodčí nastaví ještě čtyři minuty!
90'
Keňané chtěli držet míč u rohového praporku, ale to jim moc nevyšlo. Balón unikl do autu a Tanzanie bude rozehrávat.
90'
Dobře to udělal Eric Omondi, který získal pro Keňu rohový kop.
88'
Simon Msuva byl chycen v ofsajdu. Hráči Tanzanie to budou muset zkusit jinak.
87'
Fotbalisté Tanzanie zahrávali rohový kop. Rozhodčí ale viděl útočný faul a míč uvede do hry gólman Keni.
84'
Střely na bránu – 9:5.
82'
Fanoušci Keni jsou v extázi. Jejich tým směřuje k vítězství, byť v utkání dvakrát prohrával. Harambee Stars by si mohli udržet reálnou naději na premiérový postup ze skupiny na Africkém poháru národů.
80'
Střídání v týmu Tanzanie: ze hřiště odchází Erasto Nyoni, přichází Frank Domayo.
80'
Keňa právě vstřelila branku!
Fotbalová paráda v podání MICHAELA OLUNGY a Keňa jde poprvé v zápase do vedení! Její útočník přebral u pokutového území míč po přihrávce Omondiho a jeho přízemní střela levačkou byla milimetrová! Brankář Manula se totiž natahoval, jak to šlo a mezi jeho rukou a tyčí zůstal prostor přesně na míč. A právě ten Olunga trefil, míč ještě brankovou konstrukci lehce škrtl.
78'
Na druhé straně skóre nezměnil ani dalekonosný pokus Johna Avira. Ten se nevešel mezi tyče.
78'
Teď si však naběhl na přihrávku za keňskou obranu Mbwana Samatta. Prvním dotekem si chytře sklepl míč do šance a z pravé strany šestnáctky zakončoval. Brankář Matasi ale dobrým zákrokem podržel svůj tým.
77'
Utkání se hodně uklidnilo. Hraje se ve středu hřiště.
75'
Fotbalisté Tanzanie zřejmě přestáli tlak Keni, který následoval po vyrovnávacím gólu. Hra se vyrovnala.
74'
Poměrně zajímavou akci předvedli na levé straně ofenzivy Tanzanie Gadiel Michael a Faridi Mussa. Oba si šikovně vyměnili míč a Michael ze střední vzdálenosti vypálil. Brankář Matasi nadvakrát zkrotil neposedný balón v rukavicích.
73'
Z velké dálky vystřelil Eric Omondi. S přízemním pokusem si v pohodě poradil Aishi Manula.
72'
V hlavičkovém souboji schytal úder Mbwana Samatta. Z trávníku se zvedal trochu pomaleji, ale s pomocí spoluhráče to zvládl. Nebude se ani ošetřovat.
70'
Střídání v týmu Tanzanie: ze hřiště odchází Thomas Ulimwengu, přichází John Raphael Bocco.
68'
Střídání v týmu Keňa: ze hřiště odchází Aboud Omar, přichází Eric Omondi.
68'
Ajub Masika se pral s obranou Tanzanie jako zápasník MMA. Po ztrátě dokázal získat míč zpět, ale poté se mu nepovedl centr.
66'
Body z tohoto zápasu jsou samozřejmě velmi důležité. Poražený tým by už asi ztratil naději na postup. Remíza by ještě nechala ve hře oba a případný vítěz by měl samozřejmě velkou výhodu.
65'
Keňané jsou při chuti a pokračují v náporu. Nyní musela defenziva Tanzanie odvracet rohový kop.
63'
Manula se nakonec zvedl a mohl pokračovat ve hře. Hned však inkasoval! Keňané zahráli nakrátko rohový kop, po němž následoval centr Masiky. Ten směřoval na přední tyč, kam si naběhl JOHANNA OMOLO, jenž přesnou hlavičkou srovnává skóre utkání.
61'
Vypadá to, že si Manula zranil při zákroku rameno a je ošetřován. U střídačky se už rozcvičuje jeden z náhradníků...
60'
Po rohu Masiky měl na hlavě vyrovnání Victor Wanyama. Brankář Manula však reflexivním zákrokem zabránil gólu!
59'
Přímý kop rozehrával Masika, obrana Tanzanie odvrací na roh.
58'
Eric Ouma se dnes už podruhé pokusil zakroutit rohový kop přímo na bránu. Tentokrát míč skončil nad břevnem. Kopací techniku má tento hráč rozhodně zajímavou.
56'
Wanyama se po ošetření vrátil zpět na hřiště.
55'
Právě Victor Wanyama postavil Thomasovi Ulimwenguovi do cesty hokejový strom. Za to dostal žlutu kartu, byť ze souboje vyvázl hůře než soupeř. Je ošetřován.
54'
Victor Wanyama je největší hvězdou, která na hřišti pobíhá. Záložník Keni je členem kádru Tottenhamu, se kterým se letos probojoval až do finále Ligy mistrů. Teď se ale tento hráč prezentoval nepřesnou přihrávkou, za kterou se spoluhráči omlouvá.
54'
Druhý poločas je zatím hodně soubojový. Šanci jsme ale ještě neviděli.
52'
Střídání v týmu Tanzanie: ze hřiště odchází Mudathir Yahya, přichází Himid Mao.
51'
Mwantika hledal dlouhým nákopem rozběhnutého Mussu. Ten ale neměl nárok příliš prudký míč dostihnout.
49'
Mudathir Yahya zajel skluzem do Oumy a dostává za to zaslouženou žlutou kartu.
48'
Tanzanie zahrávala rohový kop. Centr Farida Mussy odklidila obrana Keni.
46'
Střídání v týmu Keňa: ze hřiště odchází David Owino, přichází Bernard Ochieng.
46'
Po prvním poločase prohrává Keňa s Tanzanií 1:2. Tu poslal už v 6. minutě do vedení Simon Msuva. Keňané pak trefili po rohu hned dvě břevna v rozmezí několika sekund, ale ve 40. minutě se přesto dokázali prosadit. Nejistý zákrok brankáře Manuly po standardní situaci potrestal Michael Olunga. Hned o minutu později se však dokázal prosadit tanzanský kapitán Mbwana Samatta, jenž tedy stanovil poločasové skóre.
45+3'
45+2'
V souboji dvanáctek Msuva fauloval Wanyamu. Hříšník musí být paradoxně ošetřen.
45+1'
Rozehrával Masika a k hlavičce se dostal Olunga. Naštěstí pro Tanzanii mířil do středu brány a Manula tak balón zkrotil.
45+1'
A ještě uvidíme roh Keni...
45+1'
Rozhodčí nastaví poločas o dvě minuty.
44'
S dalším nebezpečím pro keňskou bránu spěchal Samatta. Tentokrát chtěl ještě nahrávat, ale míč na nabíhajícího Mussu neprošel.
42'
Do zajímavé příležitosti se dostal Ajub Masika. Ten pálil zpoza šestnáctky, ovšem jeho rána minula levou tyč.
40'
Tanzanie právě vstřelil branku!
MBWANA SAMATTA vrací hned po rozehrání Tanzanii vedení! Kapitán Taifa Stars dostal přihrávku od Michaela a prodral se s míčem až k brankové čáře, odkud chtěl nahrávat před bránu. Obrana Keni balón zastavila, ale Samatta se k němu dostal dříve než vybíhající Matasi a napálil ho za jeho záda – 1:2.
39'
Ze standardní situace udeřila Keňa! Brankář Manula nedokázal zachytit centrovaný míč, který pouze vyrazil do svého obránce. Odražený balón si našel MICHAEL OLUNGA a efektními nůžkami ho poslal do sítě.
37'
Hassan Ramadan zahrával standardní situaci a z pozice, ze které asi všichni čekali centr, poslal míč přímo nad bránu. Balón se snášel pod břevno a Matasi se musel hodně natahovat, aby ho přizvedl na roh. Netroufám si odhadovat, zda se Ramadan ukopl, nebo zda se jednalo o velmi chytrý pokus překvapit gólmana.
36'
Faridi Mussa vyvážel po levé straně míč dopředu. Zastavil ho ale Musa Mohammed.
35'
Mwantika rozehrával z klidu, přesto nakopl míč do autu. Vhazují Keňané.
33'
Na trávníku je už avizovaný John Avire, který nahradil Francise Kahatu. Přiznám se, že nevím, zda to bylo vynucené střídání, nebo taktické. Nějakého zranění jsem si u Kahaty nevšiml.
32'
Moc nescházelo a Tanzanie mohla navýšit své vedení! Ránu Mbwany Samatty, která zřejmě směřovala do sítě, zablokoval Joseph Okumu!
32'
Vypadá to, že Keňa bude střídat. U střídačky je už připravený John Avire.
31'
Victor Wanyama podkopl Samattu a může být rád, že se vyhnul žluté kartě.
29'
Dopředu měl namířeno Olunga, kterého zastavil nedovoleně David Issa Mwantika. Obránce Tanzanie dokonce viděl žlutou kartu.
28'
Victor Wanyama se snažil najít před bránu nabíhajícího Michaela Olungu. Brankář Manula byl u míče dříve.
27'
Standardní situaci zahrával Erick Ouma. Jeho prudký centr obrana Tanzanie odvrací.
26'
Po faulu Kamagiho bude Tanzanie čelit přímému kopu. Je to takový vylepšený roh.
24'
Brankář Tanzanie je v pořádku. Johanna Omolo (Keňa) dostává žlutou kartu.
23'
Aishi Manula se navíc v nepřehledné situaci u své brány zranil a je ošetřován.
22'
Brankář Tanzanie Aishi Manula měl obrovské štěstí! Erick Ouma totiž zakroutil rohový kop přímo na bránu a zaskočený Manula balón přizvedl jen na břevno. Odražený míč si pak našel Michael Olunga a také jeho hlavička skončila na horní tyči brány Tanzanie. Neskutečné!
21'
Centr Masiky byl sražen do zámezí. Harambee Stars budou zahrávat rohový kop.
21'
Dlouhý nákop hledal Olungu. Keňský útočník se v hlavičkovém souboji neprosadil.
20'
Mudathir Yahya chtěl založit akci Tanzanie kolmou přihrávkou dopředu, ale nenašel nikoho ze spoluhráčů. Rozehrává keňský brankář.
18'
Z levé strany centroval Aboud Omar, ale balón poslal až za bránu Tanzanie.
17'
Oba hráči by ale měli být v pořádku. Hra již pokračuje.
16'
Máme tu dvojí ošetřování. Na straně Keni leží na hřišti Michael Olunga, za Tanzanii odnesl jiný souboj bolestivým zraněním Kelvin Yondan.
14'
Manula musel opět do akce. Pokryl střelu Erica Oumy.
11'
Balón teď odklízel těsně před Michaelem Olungou obránce! Brankář Manula může být rád, sám by na míč asi těžko dosáhl a útočník Keni by měl před sebou prázdnou bránu!
10'
Podle zápisu domácí přitlačili svého soupeře. Nyní budou zahrávat roh.
8'
Hráči Keni se snažili rychle odpovědět. Střela zpoza šestnáctky ale skončila v náručí brankáře Manuly.
6'
Tanzánie jde do vedení! Přihrávku na levé křídlo obdržel Mbwana Samatta, jehož ránu z rohu šestnáctky brankář Matasi vyrazil pouze k dobíhajícímu SIMONOVI MSUVOVI a ten balón uklidil do odkryté brány. Msuva gól následně oslavil dvojitým saltem.
5'
Hráči Tanzanie se snaží aktivně napadat rozehrávku Keni. Její hráči tak nyní rozehráli jen do autu.
3'
Hráči Tanzánie zahrozili po standardní situaci! K hlavičce z dobré pozice se dostal Simon Msuva, který zamířil nad!
2'
Keňané to zkoušeli takovou neurovnanou kombinací ve středu hřiště. Nakonec byl faulován Omolo a tak zůstanou u míče.
1'
Dohrály národní hymny obou zemí. Teď už se bude vše chystat na úvodní výkop.

Keňa: Matasi – Owino, Okumu, Mohammed, Omar – Wanyama (C), Ouma – Omolo, Kahata, Masika – Olunga.
Náhradníci: Oyemba, Shikalo – B. Ochieng, Onyango, Otieno, Athuman, Odhiambo, O. Ochieng, Were, Avire, Juma, Omondi.

Tanzanie: Manula – Ramadan, Yondan, Mwantika, Michael – Nyoni, Msuva, Yahya – Ulimwengu, Samatta (C), Mussa.
Náhradníci: Kalambo, Mnata – Hussein, Mandawa, Phillipo, Domayo, Mao, Mtoni, Salum, Zayd, Bocco, Yussuf.

Rozhodčí: Heeralall (MRI) – Tiama (BFA), Mahamadou (NIG).
Oba týmy se v poslední době dvakrát utkaly v přátelských zápasech v Keni. Ten první v roce 2016 skončil remízou 1:1, druhý pak Keňané o rok později vyhráli 1:0. Poslední ostré utkání se odehrálo na šampionátu Východostřední Afriky v roce 2013 a z výhry 1:0 se opět radovala Keňa.
Keňa:
Keňa produkuje skvělé vytrvalce, ale po fotbalové stránce jsou na africkém kontinentu lepší týmy. Na Africký pohár národů se Keňané kvalifikovali pošesté a při předchozích pěti účastech ani jednou nepostoupili ze skupiny. V kádru kouče Sébastiena Migného je pár zajímavých hráčů, kteří působí v zahraničí. Největší hvězdou mužstva je záložník Tottenhamu Victor Wanyama. Další středopolař Johanna Omolo působí v belgickém Cercle Bruggy, Eric Johanna Omondi pak nastupuje ve švédské lize za Brommapojkarnu. Angažmá v Asii mají Timbe Masika a Michael Olunga. První kope v Číně a Olunga za japonskou Kashiwu Reysol, která sestoupila do druhé ligy.

První utkání na turnaji sehrála Keňa proti Alžírsku a prohrála 0:2.
Tanzanie:
Tanzánie patří k outsiderům turnaje. Na Africký šampionát se kvalifikovala teprve podruhé v historii. Poprvé se ji to podařilo už v roce 1980, kdy ve třech utkáních získala jeden bod za remízu a ve své skupině obsadila poslední příčku. Současný kádr je tvořen především hráči z domácí soutěže či dalších afrických lig. V Evropě působí útočníci Mbwana Samatta, který kope za belgický Genk a Abdillahie Yussuf, jenž bude od nové sezóny působit v třetiligovém anglickém Blackpoolu. Křídelník Faridi Mussa pak hraje za rezervu španělského Tenerife.

Svěřenci kouče Emmanuela Amunikeho, což je někdejší známý nigerijský reprezentant, vstoupili do turnaje porážkou 0:2 s favorizovaným Senegalem.
Vítám tu všechny milovníky fotbalu! Africký pohár národů pokračuje druhým kolem skupinové fáze. V rámci skupiny C se utkají týmy Keni a Tanzánie. Jedná se o celky, které své úvodní zápasy na turnaji prohrály a budou tak bojovat o udržení naděje na postup do vyřazovacích bojů.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 22:00.