Africký pohár národů -  ONLINE PŘENOS -  Uganda : Zimbabwe - 26. června 2019   19:00

Uganda
Uganda
12' Okwi
1:1
(1:1)
Zimbabwe
Zimbabwe
40' Billiat
Uganda
Onyango (C) – Mugabi, Walusimbi, Mukiibi, Wasswa – Miya (89. Awany), Azira (62. Lwanga), Kaddu, Aucho – Okwi (73. Kyambadde), Abdu.
Odongkara, Salim – Awany, Juuko, Muleme, Ochaya, Wadada, Kateregga, L. Kizito, Kyambadde, Lwanga, Nsibambi.
Castane (Gabon) – Yaya (Čad), Andrianantenaina (Madagaskar)
Mezinárodní stadión, Káhira (Egypt)
73 589 diváků
Zimbabwe
Chigova – Darikwa, Lunga, Hadebe, Mudimu – Kamusoko (66. Munetsi), Phiri, Chawapiwa (64. E. Rusike), Karuru – Musona (C), Billiat.
Chipezeze, Sibanda – Dzingai, Mhlanga, Pfumbidzai, Mahachi, Nakamba, Munetsi, Kadewere, Mushekwi, Mutizwa, E. Rusike.

Druhý poločas přinesl spoustu faulů, několik obrovských šancí, ale žádný gól, když zejména fotbalisté Ugandy přežili dvakrát klinickou smrt. Sami také zahodili jednu tutovku, přesto jsou po výsledku 1:1 se 4 body rozhodně po závěrečném hvizdu spokojenějším kolektivem. Zimbabwe má po dvou odehraných kolech jen bod a musí bezpodmínečně zabrat v závěrečném zápase skupiny A proti DR Kongo.
Děkuji za pozornost, hezký večer.
Držení míče: 46 % : 54 %.
Střely na branku: 2:4. Střely mimo: 5:7. Rohy: 6:4. Ofsajdy: 4:5. Fauly: 18:22.
90+5'
90+4'
Začíná závěrečná minuta nastavení, které teď zase kouskují fauly.
90+2'
Rychlý útok zimbabwských hráčů do otevřeného prostoru zakončil zpoza velkého vápna těsně vedle opět Musona.
90+1'
Z přímého kopu za Lumalův nedovolený zákrok nic nevymyslel Knowledge Musona.
90+1'
Rozhodčí Castane avizuje čtyři minuty nastavení.
89'
Karuru se pěkně prokličkoval až do šetnáctky Ugandy, tam však jeho centr odhlavičkoval Lwanga.
89'
Střídání v reprezentačním mužstvu Ugandy: ze hřiště odchází Faruku Miya, pár minut si zakope Timothy Awany.
88'
Žlutou kartu dostává Khalid Aucho (Uganda) za šlapák na Darikwu.
87'
Jdeme zvolna do koncovky, výsledek zápasu je stále zcela otevřený.
86'
Dnešní utkání sleduje 73 589 diváků.
85'
Po Miyově rohovém kopu hlavičkuje Kaddu zblízka do boční sítě.
84'
Na druhé straně se natahoval po jedovatém centru před bránou Abdu, ale stačil ho jen špičkou kopačky posunout a získat roh.
84'
Phiriho pokus z dálky letí mnoho metrů vedle ugandské brány. To byl jen odevzdaný míč.
82'
Uganda se v závěru nadechuje k náporu. Mezi tyče se nevešla střela Bevise Mugabiho z otočky po rohovém kopu. Tento obránce si vydělává v páté anglické lize v celku Yeovil Town.
81'
Mudimův faul nepotrestal z přímého kopu Miya. Bylo to s lehkou tečí a tak Uganda bude kopat roh.
80'
K vidění je nyní velmi opatrná pasáž, oba celky budou zřejmě s bodem spokojeny. Útočit by mělo rozhodně Zimbabwe, které je zatím na turnaji bez bodu.
77'
Praporky letěly během pár vteřin nad hlavy obou pomezních rozhodčích.
75'
Zahozená tutovka také na straně Ugandy! Lumala Abdu se krásně uvolnil a vypálil na zadní tyč. Tečovaný míč Chivoga jen vyškrábl před Kaddua, který přestřeluje prázdnou bránu.
74'
Östersundský Faruku Miya zkusil zakroutit přímý kop z 27 metrů rovnou na bránu, jeho pokus se ale jen otřel o boční síť.
73'
Střídání v týmu Uganda: ze hřiště odchází Emmanuel Okwi, přichází Allan Kyambadde.
71'
Rohový kop Zimbabwe nebezpečí nepřinesl.
69'
Další zahozená superpříležitost Zimbabwe! Tenhle okamžik se hned tak nevidí. Geniální přihrávku za obranu převzal Billiat, posunul na Rusikeho a tento náhradník zakončoval tváří v tvář brankáři Onyangovi. Ztlumený míč od Onyangových zad skočil na brankovou čáru, tam se ale zcela nečekaně odrazil zpátky do hřiště.
68'
Rozkouskovaný zápas může po ošetření George Chigovy pokračovat.
66'
Zimbabwský brankář Chigova vystihl Miyův přízemní centr od koncové čáry, pak po srážce s dotírajícím Okwim poněkud teatrálně upadl.
66'
V sérii střídání pokračuje Zimbabwe: hřiště opouští Thabani Kamusoko, přichází nová posila francouzské Remeše Nyasha Munetsi.
64'
Další bolestivá srážka, ve vzduchu do sebe naskočili Kaddu a Phiri a oba jsou ošetřováni na trávníku.
64'
Střídá také reprezentace Zimbabwe: ze hřiště odchází Talent Chawapiwa, přichází Evans Rusike.
62'
Uganda poprvé střídá z donucení: zraněný Micheal Azira nemůže ve hře pokračovat, na hřiště vbíhá Taddeo Lwanga.
61'
Za kotník se drží po nepotrestaném Chawapiwově šlapáku Azira a zřejmě bude muset střídat.
59'
Fotbalisté Zimbabwe si nerozuměli při přechodu do útoku, Talent Chawapiwa nečekal Karuruovu přihrávku a míč skáče do zámezí.
57'
V ofsajdu byl přistižen Knowledge Musona.
56'
Ugandský reprezentant Lumala Abdu se prosmýkl po pravém křídle, tento hráč švédské třetí ligy však odcentroval už mimo hrací plochu.
55'
Fotbalisté z jihu Afriky (pro neznalé zeměpisu míněno Zimbabwe) dlouze kombinují s míčem na vlastní polovině, teď ho však musejí odevzdat. Sporný zákrok, kdy si jeden z ugandských obránců lehce pomohl rukou, byl posouzen jako faul Khamy Billiata.
53'
Ve výskoku si pomohl nedovoleně loktem Mudimu.
51'
Neuvěřitelným způsobem teď odmítl jasný gól útočník Anderlechtu Knowledge Musona. Z pěti metrů zakončoval po skvělé přihrávce Karurua do prázdné ugandské brány, trefil ale břevno!
50'
Teď už se defenzíva Zimbabwe ubránila definitivně.
49'
Tečovaný míč proletěl neškodně do autu, po vhazování si může dát Miya repete z opačné strany. Měl se ovšem pískat přímý a ne rohový kop – obránce Nottinghamu Forest Tendayi Darikwa srazil míč zjevně rukou.
48'
Do Abduova centru se vrhl zimbabwský obránce Hadebe a rybičkou jej odpálil na roh.
47'
Dvakrát v rychlém sledu fauloval ugandský Walusimbi. Rozhodčí zatím nesáhl ke karetnímu trestu.
46'
Oba celky nastoupily do druhého dějství beze změn.
46'
Statistiky první půle:
Držení míče 46% – 54%, střely na bránu 2:2, střely mimo 1:4, rohy 2:3, fauly 9:8, ofsajdy 2:3.
Fotbalisté Ugandy vstoupili do zápasu lépe a od 12. minuty po bleskové akci vedli zásluhou Okwiho dorážky. Zimbabwe však brzy převzalo otěže hry a po dvou neproměněných pološancích udeřil pět minut před přestávkou z krásné útočné souhry Billiat.
Druhý poločas začne přibližně ve 20:02.
45+1'
45+1'
Nastavuje se jedna minuta.
44'
Hráči ve žlutém drží v závěru poločasu míč a ještě hledají mezírky v obraně Ugandy.
42'
Po Wasswově faulu letí ukvapeně rozehraný přímý kop Zimbabwe opět do zámezí.
40'
Zimbabwe právě vstřelilo branku!
Parádní útok zrychlil Musona přiťuknutím do běhu hrudí, Ovidy Karuru pak pláchl po levém křídle a jeho zpětnou přihrávku využívá prvním dotekem z malého vápna záložník jihoafrických Kaizer Chiefs KHAMA BILLIAT.
38'
Už to vypadalo na ugandskou šanci, jenže Kaddu zakončoval z metrového ofsajdu. Tak jako tak minul.
37'
Ugandský brankář s kapitánskou páskou nespěchá s odkopem od brány a uklidňuje situaci.
36'
Na trávníku se opět konají střídavě oplácené fauly na jedné a druhé straně, hra je následkem toho dost rozkouskovaná.
33'
Na Musonův polovysoký nákop nedosáhl v šestnáctce nikdo z nabíhajících hráčů ve žlutém.
32'
Po nepodařeném rohu a rychlém odkopu od brány Zimbabwe je Uganďanům pískán faul, jehož se dopustil Godfrey Walusimbi. Na trávníku se svíjí Khama Billiat.
31'
Po tečované dalekonosné střele Aucha, fotbalisty z indické ligy, získává Uganda druhý roh.
28'
Knowledge Musona kličkoval zprava do šestnáctky, kde upadl, ovšem spíše sám narazil do Okwiho a tak se penalta správně nepíská.
28'
Lungovu hlavičku obránci Ugandy nepustili dál.
27'
Třetí roh Zimbabwe za poslední dvě minuty, Mukiibi v poslední chvilce vypíchl míč Musonovi.
26'
Denis Onyango míč zachytil a vykopl přes celé hřiště, balon se však rychle vrátil do jeho prostoru. Karuru výborně připravil palebnou pozici pro zcela volného Billiata, který křížnou střelou po zemi o metr minul.
26'
Zimbabwe si po obranné hlavičce Okwiho roh zopakuje, k rozehrávce se opět chystá Musona.
25'
Ugandský obránce Mukiibi před Ovidy Karuruem zachránil jen za cenu rohu.
24'
Knowledge Musona si udělal uprostřed pokutového území prostor mezi obránci, z otočky pak těsně přestřelil ugandskou bránu.
23'
Hraje se dost ostře a fauly se střídají na obou stranách.
21'
Tlak Zimbabwe je platonický, Billiatova kolmice byla pro spoluhráče znovu příliš rychlá a Denis Onyango zalehává míč.
19'
Na dobře míněný Billiatův centr z otočky se spoluhráč Karuru natahoval před bránou Ugandy marně.
18'
Teenage Hadebe neskutečným výskokem prakticky dupl na rameno Okwimu, což se gabonskému sudímu nezdálo.
16'
Další těsný ofsajd je odmáván hráčům Zimbabwe, konkrétně Billiatovi.
15'
Chawapiwův centr obrana Ugandy zblokovala, do odraženého míče se opřel Musona, jenže střela mu vůbec nesedla a k bráně se téměř ani nedošourala.
15'
Uprostřed hřiště si počínal v rozporu s pravidly ugandský záložník Kaddu.
13'
Nejzkušenější hráč Zimbabwe Musona si nepohlídal ofsajd.
12'
Uganda právě vstřelila branku!
Ztrátu míče na vlastní polovině žlutých trestá soupeř rychlou gólovou akcí. Lumalovu střelu po zemi ještě brankář Chigova vyškrábl před sebe, tam ovšem pohodlně doklepl do prázdné brány útočník tanzanské Simby Dar-es-Salám EMMANUEL OKWI.
9'
Ze závaru však míč vyplul do volného prostoru a fotbalisté Zimbabwe ho mohli vyvézt ven.
8'
Po Darikwově faulu na Okwiho rozehrála Uganda další přímý kop nakrátko a Lumala Abdu centrem naraženým o obránce Lungu vybojoval první roh.
7'
Na druhé straně střílel naprosto nepřesně z velké dálky Billiat.
5'
Trestný kop Ugandy rozehrál fotbalista švédského Östersundu Faruku Miya, překvapivý postupující ze základní skupiny letošní Evropské ligy však centroval až za horní síť.
4'
O protiakci se podél postranní čáry pokusil Talent Chawapiwa, míč si však přišlápl a skončil s ním mimo hřiště.
2'
V úvodu utkání drží míč na kopačkách fotbalisté Ugandy, ale k ohrožení brány se zatím nedostali.
1'
Uganda nastupuje v červených dresech a černých trenýrkách, fotbalisté Zimbabwe hrají celí ve žlutém.
1'

Uganda: Onyango (C) – Mugabi, Walusimbi, Mukiibi, Wasswa – Miya, Azira, Kaddu, Aucho – Okwi, Abdu.

Náhradníci: Odongkara, Salim – Awany, Juuko, Muleme, Ochaya, Wadada, Kateregga, Kizito, Kyambadde, Lwanga, Nsibambi.

Zimbabwe: Chigova – Darikwa, Lunga, Hadebe, Mudimu – Kamusoko, Phiri, Chawapiwa, Karuru – Musona (C), Billiat.

Náhradníci: Chipezeze, Sibanda – Dzingai, Mhlanga, Pfumbidzai, Mahachi, Nakamba, Munetsi, Kadewere, Mushekwi, Mutizwa, Rusike.

Rozhodčí: Castane (Gabon) – Yaya (Čad), Andrianantenaina (Madagaskar).
Zimbabwe na úvod podlehlo v Káhiře domácímu Egyptu 0:1, jedinou branku dal ve 41. minutě Trézeguet. Proti Ugandě tedy potřebuje nutně bodovat, pokud si chce zachovat naději na historicky první postup do osmifinále.

Největšími oporami výběru, do něhož se neprobojoval mj. sparťan Costa Nhamoinesu, jsou fotbalisté z belgické ligy: útočník Knowledge Musona z Anderlechtu a záložník Marvelous Nakamba z Brugg. V kádru najdeme také po jednom fotbalistovi z druhé anglické, druhé francouzské a čínské ligy, zbytek mužstva si fotbalem vydělává především v sousední Jihoafrické republice.
Uganda jako jeden z největších outsiderů turnaje zahájila nečekanou výhrou 2:0 nad Demokratickou republikou Kongo (bývalým Zaire) a po prvním kole tak vede tabulku skupiny A. Góly stříleli ve 14. minutě Kaddu a ve 48. Okwi.

V kádru Ugandy je jeden ze dvou zástupců tuzemských soutěží na africkém mistrovství (vedle slávisty Ngadeua), obránce druholigové Viktorie Žižkov Isaac Muleme. Jeho spoluhráči působí v různých afrických soutěžích, v Indii, Kanadě, jeden hraje pátou anglickou ligu, další třetí švédskou a nejvyšší evropskou soutěž hraje pouze záložník Farouk Miya za chorvatskou Gorici.

Na stříbro z mistrovství Afriky z roku 1978 už v této východoafrické zemi padl dávno prach, od té doby se Uganda probojovala na šampionát až minule v roce 2017 a vypadla v základní skupině.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 19:00.