Bundesliga - 31. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Schalke : Hertha Berlin - 12. května 2021   18:00

Schalke
6' Harít (Kolašinac)
1:2
(1:1)
Hertha Berlin
19' Boyata  (Plattenhardt) • 74' Ngankam  (Radonjić)
Schalke
Fährmann – Becker (90. Paciência), Sané, Mustafi – Idrizi (77. Skrzybski), Flick, Kolašinac (C), Oczipka – Harít – Hoppe, Huntelaar (77. Raman).
Rönnow – Ezeh, Ludewig, Raman, Paciência, Pavlidis, Skrzybski, Schöpf.
Schmidt – Thomsen, Stein
VELTINS-Arena, Gelsenkirchen
Schwolow – Pekarík, Boyata (C), Alderete, Plattenhardt – Darida (58. Ascacibar), Tousart – Dilrosun (76. Michelbrink), Leckie (58. Lukebakio), Radonjić (89. Torunarigha) – K. Piątek (58. Ngankam).

Hertha se na hřišti Schalke přiblížila k záchraně

Zápas přitom Hertha nezačala vůbec dobře. Už v 6. minutě jí vstřelil branku Amín Harít a berlínský klub musel dotahovat. Vyrovnáno bylo už po necelé čtvrt hodince, což zařídil Dedryck Boyata. Hosté pak měli blízko k obratu, jenže gól zneplatnil ofsajd.

Ve druhé půli Hertha zahazovala šance. Takový stav trval až do 74. minuty, kdy své spoluhráče potěšil Jessic Ngankam. Jistá komplikace pro tým z hlavního města přišla na konci utkání. Lukebakio atakoval Skrzybskiho šlapákem a po druhé žluté kartě šel předčasně pod sprchy. Nakonec při Hertě stáli všichni svatí, když ji po soupeřově standardce v nastaveném čase dvakrát zachránila tyčka.

Hertha se po výhře 2:1 vzdálila baráži na tři body a přímému sestupu dokonce na pět.
Držení míče: 49 % : 51 %.
Střely na branku: 2:6. Střely mimo: 11:12. Rohy: 1:7. Ofsajdy: 0:7. Fauly: 9:11.
90+5'
90+5'
Teď už má Hertha hru pod kontrolou a je nad slunce jasné, že zápas dovede do vítězného konce.
90+4'
Další nadějí pro Schalke byl rohový kop. Na ten si na malém vápně vyšplhal Shkodran Mustafi, jenže bránu přehlavičkoval.
90+3'
Neskutečná smůla fotbalistů Schalke v nastaveném čase! Nejprve hlavičkoval do tyče Florian Flick a po něm tutéž konstrukci branky orazítkoval i Benito Raman. Neúspěšní střelci nemůžou uvěřit vlastním očím.
90+1'
Žlutou kartu dostává Jonas Michelbrink (Hertha).

19letý záložník dostává žlutou kartu při svém bundesligovém debutu.
90+1'
V první z pěti nastavených minut má Hertha výhodu autového vhazování na útočné polovině.
90'
Střídání v týmu FC Schalke 04: ze hřiště odchází Timo Becker, přichází Gonçalo Paciência.
89'
Střídání v týmu Hertha BSC: ze hřiště odchází Nemanja Radonjić, přichází Jordan Torunarigha.
88'
Komplikace pro Herthu, která dohraje v oslabení! Dodi Lukebakio atakoval Skrzybskiho šlapákem a po druhé žluté kartě šel předčasně pod sprchy.
86'
Po výkopu Alexandera Schwolowa má míč jeho Hertha. Berlínský klub za tohoto stavu nikam nespěchá.
85'
Amín Harít rozběhl Kolašinace, ten měl krátký krok a nedokázal dostihnout míč na hrací ploše.
83'
Hertha mohla být o poznání klidnější! Před bránou dostal prostor Nemanja Radonjić, jenže Ralf Fährmann ho exkluzivně vychytal! Akcie Schalke tak stále drží nad vodou.
81'
Ve vlastním území kombinující Hertha trpělivě hledá cestu vedoucí hlouběji do pole.
79'
Po vedoucím gólu hraje Hertha ve větším klidu, zatímco Schalke se jeho hra rozpadá.
77'
Střídání v týmu FC Schalke 04: ze hřiště odchází Klaas-Jan Huntelaar, přichází Benito Raman.
77'
Střídání v týmu FC Schalke 04: ze hřiště odchází Blendi Idrizi, přichází Steven Skrzybski.
77'
A střídat bude i trenér Schalke.
76'
Střídání v týmu Hertha BSC: ze hřiště odchází Javairo Dilrosun, přichází Jonas Michelbrink.
75'
Statistika držení míče: 48% : 52%.
74'
Hertha právě vstřelila branku!
Berlíňané to přeci jen dokázali a zápas otočili ve svůj prospěch! Nemanja Radonjić na boku vápna zasekl míč před Beckerem, aby ho šoupl do lepší pozice spoluhráči. JESSIC NGANKAM touto nabídkou nepohrdl, v zahuštěném prostoru si balon z pravačky přehodil na levačku a svým prvním bundesligovým gólem v kariéře dokonal obrat.
72'
Dokonat obrat chtěl Dodi Lukebakio. Akrobatický kousek se mu ale nepovedl a místo hrdinství byl všem jen pro smích.
70'
Nerozhodný stav trvá i dvacet minut před koncem. Zabrat musí hlavně Hertha, která hraje o udržení, zatímco Schalke už má jistý sestup.
68'
Žlutou kartu dostává Dodi Lukebakio (Hertha).

Předchozí konflikt vznikl po Lukebakiově podražení, za které je i tento hříšník potrestán.
68'
Sead Kolašinac (Schalke 04) a Dedryck Boyata (Hertha) se dostali do fyzického konfliktu. Markus Schmidt měl s oddělením obou hráčů velkou práci a nakonec jim oboum ukázal žlutou kartu.
65'
Fotbalisté Schalke reklamovali ruku, za kterou chtěli penaltu! Do hry dokonce vstoupil VAR, ale porušení pravidel neviděl.
64'
Ve strhujícím tempu se hraje nahoru-dolů.
63'
Hosté opět zahrozili ze standardky! Plattenhardtův centr tentokrát dolétl na zadní tyč k Boyatovi, jehož pokus hlavou o zem vyrazil Ralf Fährmann právě do brankové konstrukce. Teď stáli při brankáři Schalke všichni svatí.
61'
Schalke ubránilo dva rohové kopy.
60'
59'
Klaas-Jan Huntelaar se po chybě jednoho ze stoperů dostal k míči jako slepý k houslím. Navzdory svým letitým zkušenostem byl nečekanou šancí natolik překvapen, že ji promrhal a ve skluzu trefil jen boční síť. Obrovská škoda pro Schalke.
58'
Střídání v týmu Hertha BSC: ze hřiště odchází Mathew Leckie, přichází Dodi Lukebakio.
58'
Střídání v týmu Hertha BSC: ze hřiště odchází Vladimír Darida, přichází Santiago Ascacibar.
58'
Střídání v týmu Hertha BSC: ze hřiště odchází Krzysztof Piątek, přichází Jessic Ngankam.
57'
Na střídačce Herthy je nebývalé rušno. Vypadá to, že Pál Dárdai chystá hned trojnásobné střídání.
55'
Ralf Fährmann vytáhl skvělý zákrok proti Piątekově hlavičce! Polský pistolník si naskočil na Plattenhardtův centr ze standardky a domácího brankáře nechal vyniknout robinsonádou.
54'
Žlutou kartu dostává Shkodran Mustafi (Schalke 04).

Mustafi byl potrestán za podražení Radonjiće.
52'
Mimořádně aktivní Nemanja Radonjić napřáhl na hranici vápna ke střele, která zamířila k levé tyči. A nakonec rozvlnila boční síťku domácí branky.
50'
Žlutou kartu dostává Vladimír Darida (Hertha).

Darida se pomstil Harítovi za faul na svou osobu ze 43. minuty. Bohužel to má pro českého fotbalistu následky, pátá žlutá karta v sezoně znamená vynechání předposledního kola bundesligové soutěže.
49'
To hosté se vepředu neprosadili a nakonec byli vytlačeni až na vlastní polovinu.
48'
Další útok Schalke zakončil Blendi Idrizi. Bundesligový debutant to zkusil ze střední vzdálenosti, přičemž z hlubokého záklonu pálil Pánubohu do oken.
47'
Schalke roztáhlo hru doleva, kde Kolašinacovi zamezil v centru Peter Pekarík.
46'
V Gelsenkirchenu platí po první půli nerozhodný stav. Schalke v šesté minutě poslal do vedení Amín Harít, aby o necelou čtvrt hodinku později srovnal Dedryck Boyata. Další šance se neujaly. Smutnit může třeba nizozemský veterán Klaas-Jan Huntelaar nebo na druhé straně Mathew Leckie. Právě jeho týmu vzal jeden gól ofsajd, ve kterém se zapomněl Krzysztof Piątek. Schalke tak hraje s Herthou po první půli 1:1.
Držení míče: 48% : 52%.
Střely na branku: 1:2. Střely mimo: 3:5.
Rohy: 0:2. Ofsajdy: 0:5. Fauly: 4:4.
45+2'
45+1'
Hertha měla k dispozici roh. Javairo Dilrosun po něm překvapil střelou z úhlu. Ta se mezi tyče nevešla, takže ani teď nemusel Ralf Fährmann zasahovat.
45'
Nad rámec první půle nastavil sudí 2 minuty.
44'
Radonjićův centr Ralf Fährmann vyboxoval a pak přihlížel Dilrosunově střele nad břevno, po které domácí gólman provede odkop.
43'
Žlutou kartu dostává Amín Harít (Schalke 04).

Takhle karta je takzvaně taxativní, protože Darida ve výskoku schytal úder loktem do tváře.
41'
Ztráta míče zapříčila útočný faul Matthewa Hoppa, po kterém Schalke prostor kolem vápna vyklidí.
39'
Po rozehrávce nepřímého volného kopu se Schalke prokombinovalo z vlastní půlky na tu soupeřovu. Ale nic kloudného tam nevymyslelo.
38'
Ofsajd a v něm Mathew Leckie.
37'
Až později měl šanci Klaas-Jan Huntelaar! Na nizozemského veterána prodloužil přihrávku Matthew Hoppe, nepříliš povedené zpracování před malým vápnem vystřídala střela levačkou, která bohužel pro Schalke proletěla nad břevnem.
36'
Gólman Schalke pak rozehrál přes obránce a ti mu v nouzi míč vrátili.
35'
Po přechodu do útoku se samostatnou akcí prezentoval Nemanja Radonjić. Zleva si navedl míč na střed a natáhl. S pokusem letícím doprostřed branky Ralf Fährmann neměl problémy.
34'
A tak mohou hrát hosté. Jejich kombinace začíná od brankáře Schwolowa, který ukazuje, že umí hrát i nohama.
33'
Za soupeřovu obranu za zabíhal Matthew Hoppe. Přihrávka na něj skutečně mířila, ale přes hustý prostor k němu nedoputovala.
31'
Rýsovalo se přečíslení Herthy. Celý kontr táhl Javairo Dilrosun, jeden z domácích hráčů mu však skočil pod nohy a tím ho čistě odzbrojil.
30'
Statistika držení míče: 50% : 50%.
29'
Domácí hráč je naštěstí v pořádku.
28'
Klaas-Jan Huntelaar otřesen poté, co ho nepříjemně atakoval Omar Alderete. Za podobné zákroky už jsem viděl žlutou kartu.
26'
Ralf Fährmann vyšel až za hranici šestnáctky, aby odhlavičkoval centr. Jeden z dorážejících hráčů pak trefil prázdnou branku, ale v ofsajdu se zapomněl Krzysztof Piątek. Fotbalisté Schalke si tak mohou oddechnout.
24'
Mathew Leckie nezastavil Haríta, domácímu hráči ale zkřížil cestu Dedryck Boyata.
22'
Ošetřený Peter Pekarík je zpátky na hřišti a zdá se, že dál bude moci pomoct Hertě.
21'
Ou, Peter Pekarík se ocitl na zemi poté, co ho ramenem atakoval Sead Kolašinac. Potřeba je ošetření. Doufejme, že nejde o nic vážného.
19'
V Gelsenkirchenu je srovnáno! Standardku rozehrávající Marvin Plattenhardt posadil míč na hlavu naběhnutého DEDRYCKA BOYATY, na pokus belgického obránce Ralf Fährmann nedokázal včas zareagovat a propustil míč do sítě.
17'
Domácí získali míč až poté, co s ním soupeř neprošel přes půlící čáru. Timo Becker ho pak ale nepřesným centrem odevzdal.
16'
Mírnou územní převahou disponující Schalke právě napadá rozehrávku Herthy.
15'
Statistika držení míče: 55% : 45%.
14'
Střelecký pokus byl k vidění i na opačné straně. Ze střední vzdálenosti to teď zkusil Javairo Dilrosun, který neměl přesnou mušku.
12'
Znovu se míče ujali domácí fotbalisté. A Florian Flick se tentokrát rozhodl k zakončení z dálky, kterým trefil jednoho z obránců.
11'
Matthew Hoppe to vzal na sebe a nakonec prošel s míčem až za koncovou čáru. Alexander Schwolow z Herthy tak bude vykopávat.
9'
U balonu Schalke. Bude zajímavé sledovat, co dalšího domácí tým vymyslí.
8'
Nyní se hraje kolem středového kruhu, takže Markus Schmidt má hru jako na dlani.
6'
Schalke právě vstřelilo branku!
Tohle sehrálo Schalke fantasticky a překvapivě jde do vedení! Na konci skvělé akce byla Kolašinacova kolmá přihrávka na střed, tam převzal míč AMÍN HARÍT, protančil kolem Daridy na levou stranu vápna a křižnou střelou nad zemí nedal Schwolowovi šanci.
5'
Další útok Herthy. Nemanja Radonjić rozběhl středem hřiště Piąteka, toho beci za svá záda nepustili.
3'
A tak zahrozili hosté! Mathew Leckie uvnitř vápna sice svého strážce nepřetlačil, volného míče se však zmocnil Javairo Dilrosun a na levé straně vápna měl poměrně dobrou šanci. Jaká škoda pro berlínskou Herthu, když bránu přestřelil.
2'
Později se k míče dostali fotbalisté Schalke. Domácí chtěli roztáhnout hru doleva, jenže Bastian Oczipka dlouhý balon nedoběhl.
1'
Markus Schmidt poprvé foukl do píšťalky, Úvodní výkop obstarala Hertha, konkrétně Krzysztof Piątek.
1'
Základní jedenáctky jsou na hřišti, v Gelsenkirchenu je vše připraveno ke hře.
V akci uvidíme i česko-slovenské reprezentanty, dres Herthy obléknou Vladimír Darida a Peter Pekárik. Držme jim palce!
Nejstarším hráčem na hřišti bude Klaas-Jan Huntelaar. Ikona nizozemského fotbalu bude předávat zkušeností mladším spoluhráčům.
Bundesligový debut zažije Blendi Idrizi. 23letý Kosovan letos odehrál za rezervní tým Schalke čtyři zápasy a vstřelil v nich šest gólů.

FC Schalke 04: Fährmann – Becker, Sané, Mustafi – Idrizi, Flick, Kolašinac (C), Oczipka – Harít – Hoppe, Huntelaar.
Náhradníci: Rönnow – Ezeh, Ludewig, Raman, Paciência, Pavlidis, Skrzybski, Schöpf.

Hertha BSC: Schwolow – Pekarík, Boyata (C), Alderete, Plattenhardt – Darida, Tousart – Dilrosun, Leckie, Radonjić – K. Piątek.
Náhradníci: Körber – Ascacibar, Löwen, Lukebakio, Michelbrink, Ngankam, Zeefuik, Torunarigha, Stark.

Rozhodčí: Schmidt – Thomsen, Stein.
Co se týče posledního vzájemného střetnutí, k němu hráči vyběhli den po Novém roce. A silvestrovské oslavy si prodloužila Hertha, která doma porazila Schalke 3:0.
To fotbalisté Schalke už nemají co ztratit a do středečního duelu mohou jít s chladnou hlavou. I když ne tak úplně. Hořký sestup pravidelného účastníka Bundesligy totiž těžce rozdýchávají jeho vlastní fanoušci, ti si po porážce v Bielefeldu počkali před domácím stadionem na týmový autobus a některé hráče fyzicky napadli. Klub poté reagoval podáním trestního oznámení, takže celý incident bude mít ještě dohru.
I proto je klub z Berlína favoritem. Ostatně tomu nasvědčuje i forma. Hertha neprohrála šest utkání v řadě, byť hned ve čtyřech z nich zapsala remízu. V boji o udržení se však počítá každý bod a v nadcházejícím souboji chce Hertha získat všechny tři. Kdyby se jí to podařilo, nejenže by odskočila svým největším pronásledovatelům, ale zároveň by předskočila třináctý Augsburg. Pro závěrečné dvojkolo s Kolínem a v Hoffenheimu by si tak vytvořila hebký polštář.
Schalke a Hertha ve středu odehrají odložený duel 31. kola Bundeligy. A zatímco Schalke nejvyšší soutěž po 30 letech definitivně opustí, Hertha se v případě vítězství může přiblížit k záchraně.