FORTUNA:LIGA - Základní část - 2. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Jablonec : Sparta - 29. července 2018   18:00

Jablonec
87' Lischka (Trávník)
1:2
(0:0)
Sparta
53' Kanga   • 68' V. Vukadinović

V. Hrubý – Holeš, Lischka, Břečka, Matěj Hanousek – Masopust (85. R. Acosta), V. Kubista (79. D. Ikaunieks), Považanec (60. Chramosta), Jovović – Trávník – Doležal.
Hanuš – R. Acosta, Hübschman, Pleštil, Janković, Chramosta, D. Ikaunieks.
Příhoda – Paták, Kříž
Stadion Střelnice, Jablonec nad Nisou
5 952 diváků
Niță – Chipciu, Kaya, Radaković, Costa – Kanga (83. Kulhánek), M. Frýdek – Ben Chaim (65. V. Vukadinović), Stanciu, Plavšić – Tetteh (90. Josef Šural).
Heča – Štetina, Kulhánek, Sáček, Vácha, Josef Šural, V. Vukadinović.
Niță

CELÝ SESTŘIH: Jablonec - Sparta 1:2. Debut Ščasnému vyšel, Letenští znovu v lize vyhráli

To je ode mne pro dnešek vše. Z Jablonce se s vámi loučím, přeji příjemný nedělní večer a někdy příště opět na počtenou!
Statistiky zápasu:
Střely na branku: 10:6. Střely mimo: 8:4. Rohy: 6:7.
Je dobojováno. Vítězem utkání se nakonec stává tým AC Sparta Praha! Hosté dnes udělovali lekci z produktivity. Jablonec měl v prvním poločase několik příležitostí, leč ve všech selhal. Naproti tomu Pražané využili zlepšeného projevu ve druhé pětačtyřicetiminutovce a rozhodli o zisku třech bodů. Skóre otevřel Guélor Kanga a jasným gestem tlumil bučení fanoušků na svoji osobu. Když Vukadin Vukadinović z pozice střídajícího hráče snadno zvýšil skóre na 0:2, zdálo se, že už je hotovo. Ačkoliv David Lischka po rohovém kopu dostal zelenobílé na dostřel, více se už nestalo. Jablonec tedy čeká na první letošní bodový zisk, zatímco Sparta zůstává stoprocentní!
90+4'
90+4'
Sparta už brání suverénně. Severočeši se snaží proniknout skrz velice zhuštěné prostory na levém křídle, ale hosté jejich snahu dokonale eliminují a zdá se, že už se na výsledku utkání nic nezmění.
90+3'
Florin Niță hodně natahoval rozehrávku, ačkoliv se vše snažil urychlit Davis Ikaunieks. Dlouhé přípravy rumunskému gólmanovi paradoxně úplně neprospěly, jelikož jeho nákop přistál za postranní čarou. Jablonec ještě žije.
90+2'
Sparta chvíli podržela balon na útočné polovině. Poté se domácí znovu vydali do ofenzivy. Vladimir Jovović centroval do pokutového území, kde bylo poměrně přelidněno. Vzrušení však bylo zbytečné, jelikož se Martin Doležal dopustil útočného faulu a rozehrávat budou hosté.
90+1'
Severočeši dávají do utkání naprosto vše a rádi by prorazili sparťanský obranný val. Dobrou šanci k tomu měl Davis Ikaunieks, avšak po prostrkávačce do šestnáctky centroval pouze na nohu Semiha Kayi.
90'
Probíhá poslední minuta řádné hrací doby. Oba celky již pro dnešek dostřídaly, ale ještě se bude hrát relativně dlouho, rozhodčí Příhoda totiž nastavuje čtyři minuty! Stihne Jablonec vyrovnat?
90'
Střídání v týmu AC Sparta Praha: ze hřiště odchází Benjamin Tetteh, přichází Josef Šural.
89'
Michal Trávník dloubl balon přes sparťanskou zeď do šestnáctky. Už se zdálo, že by se Martin Doležal mohl dostat k hlavičce, ale na poslední chvíli k němu Pražané stihli přistoupit!
88'
Lischka ještě dává Severočechům naději, snížil na 1:2
88'
Rázem ožily také jablonecké tribuny, které by si velice přály vyrovnání. Hned na to přichází další zajímavá příležitost, Jablonec totiž bude zahrávat volný přímý kop přibližně z pětadvaceti metrů.
87'
Jablonec právě vstřelil branku!
A právě z rohu přichází korekce! Michal Trávník nyní odcentroval velmi dobře a vzhledem k tomu, že hostující defenziva opomněla ve vápně DAVIDA LISCHKU, může být ještě závěr velice interesantní!
86'
Dále bude Jablonec bojovat bez svého dnešního velkého smolaře. Lukáš Masopust přepustil hřiště kolegovi z Uruguaye. Právě Rafael Acosta nyní výrazně přispěl k zisku rohového kopu z pravé strany.
85'
Střídání v týmu FK Jablonec: ze hřiště odchází Lukáš Masopust, přichází Rafael Acosta.
84'
Závěr utkání nabízí dále vyhrocenou podívanou. Hned po sobě obdrželi žluté karty další dva sparťané, a to Alexandru Chipciu (SPA) a střídající Guélor Kanga (SPA), jenž se snažil šetřit čas, ale sudímu došla trpělivost.
83'
Dobrý útok Severočechů, ale Ikaunieks nestřílel přesněji
83'
Střídání v týmu AC Sparta Praha: ze hřiště odchází Guélor Kanga, přichází Jiří Kulhánek.
83'
Po delší době se opět střelecky připomněl Lukáš Masopust. Tentokráte to zkusil zpoza vápna, nicméně nejednalo se o nic, co by mělo ve výborné formě chytajícího Florina Nițu jakkoliv zaskočit.
82'
Davidu Lischkovi znepříjemnil život napadající Srdjan Plavšić a domácí stoper tedy zahrál míč na svého brankáře. Vlastimil Hrubý jej však netrefil vůbec dobře a kulatý nesmysl tak obrannou polovinu zelenobílých neopustil.
81'
Břečka zakončoval efektně, ale Nita byl na svém místě
81'
Přímý kop rozehrál Michal Trávník centrem. Míč se otřel o hlavu jednoho ze sparťanů a propadl na vzdálenější tyč, kde se k zakončení z úhlu dostal v pádu Tomáš Břečka. Ze všeho je další spolehlivý zásah v podání Florina Nițy!
80'
Matěj Hanousek se vydal na odvážný průnik a když do pro Jablonec začínalo být nadějné, nasměroval jej k zemi Vukadin Vukadinović (SPA). Další žluté napomenutí pro hostující fotbalisty.
80'
Že bychom se mohli těšit na tlak Severočechů? Nechme se překvapit. Na hřišti se nicméně objevila letní lotyšská posila a domácí celek se okamžitě prodírá ke střeleckým pozicím.
79'
Střídání v týmu FK Jablonec: ze hřiště odchází Vojtěch Kubista, přichází Davis Ikaunieks.
77'
Ani tento roh v podání Michala Trávníka nepatřil mezi dobře zahrané. Uroš Radaković byl znovu pevný jako skála a poněkud přetažený centr odpravil hlavou mimo pokutové území.
76'
Michal Trávník dobře vystihl kratší nákop Florina Nițy a hlavou poslal míč na Vladimira Jovoviće. Ten se vydal rovnou do šestnáctky, kde si balon předkopl trošku více, než by bývalo bylo zdrávo. Guélor Kanga jej zahrál na rohový kop.
75'
Sparťané vedli akci po levé straně, ale nejednalo se o nic zásadního. Costa se proti přesile neprosadil, nicméně vybojoval alespoň autové vhazování. Hosté tedy zůstávají na míči a pokračují v dobrém výkonu, kterým se ve druhé půli prezentují.
74'
Michal Trávník se pěkně zbavil protihráče a prostrčil míč dopředu. Zpracoval si jej Vladimir Jovović, jenž se dostal do lehkého kontaktu s Alexandrem Chipciuem, a poté, co klesl k zemi, píská rozhodčí Příhoda faul rumunského beka.
72'
Momentální výkon Jablonce se kromě zaplněného stadionu nelíbí ani hlavnímu kouči Petru Radovi. Ten divoce gestikuluje a snaží se své borce motivovat k vytvoření tlaku. Ten však zatím nepřichází.
71'
Rohu se nicméně Jablonec zvládl ubránit bez náznaku jakýchkoliv potíží. Nejvýše ze všech ve vápně se objevil Vojtěch Kubista a dostal míč mimo pokutové území domácího celku.
70'
Na druhé straně také přišla střela ze střední vzdálenosti. Autorem byl Nicolae Stanciu, jenž nepropálil blok těl před sebou a míč byl sražen do zámezí. Pražané mají k dispozici rohový kop.
69'
Žolík Vukadinovič! Krátce po příchodu na hřiště zvýšil na 2:0
69'
Pro Jablonec je toto skutečně krutý stav, vzhledem k šancím v prvním poločase. O zmírnění manka se pokoušel Jan Chramosta. Škoda pro domácí, že jeho střela zpoza vápna Florina Nițu nikterak nezaměstnala.
68'
Sparta právě vstřelila branku!
Střídání se Zdeňku Ščasnému povedlo na výbornou! Střelu z levé strany v podání Srdjana Plavšiće Vlastimil Hrubý ještě zvládl vyrazit. Míč se nicméně dostal k dalšímu srbskému záložníkovi, kterým byl právě VUKADIN VUKADINOVIĆ. Tomu už ve snadné dorážce za bezmocného gólmana nikdo neměl šanci zabránit. 0:2!
66'
Alexandru Chipciu se úplně nepohodl s nově příchozím Vukadinem Vukadinovićem a výrazně tak usnadnili život Matěji Hanouskovi, který by byl na jejich bránění sám. Jablonec krátce poté prováhal další zajímavý protiútok.
65'
Střídá také Sparta. Hřiště po občerstvovací pauze opouští Tal Ben Chaim a nahrazuje jej Vukadin Vukadinović. Pro něj to bude pikantní utkání, na severu Čech totiž dlouho působil. Výrazněji zde však do ligy nepronikl.
63'
Také ve druhém poločase přichází na řadu přestávka na občerstvení. Rtuť teploměru sice pomalu klesá, ale stále se nedá tvrdit, že by bylo počasí pro sport jakkoliv ideální.
62'
Vladimir Jovović to udělal skvěle. Elegantně se dostal do pokutového území, načež se kolem něj ochomýtl Guélor Kanga a Černohorec skončil na zemi. Stejně jako na druhé straně ovšem sudí Příhoda penaltu nepíská!
61'
Vladimir Jovović se nyní ukázkově vrátil až do vlastního pokutového území a jako zkušený obránce odklidil od balonu Martina Frýdka. Následný protiútok byl výrazně zpomalen a Michal Trávník napálil hráče před sebou.
60'
Petr Rada se snaží o podporu ofenzivní fáze a posílá do hry druhého útočníka. Mezitím byl také ohlášen počet diváků, na Střelnici jich dnes dorazilo 5 952. To je pěkná návštěva.
60'
Střídání v týmu FK Jablonec: ze hřiště odchází Jakub Považanec, přichází Jan Chramosta.
58'
A faul na Jakuba Považance je oceněn také karetně. Trestaným je Martin Frýdek (SPA), který tak přibyl mezi držitele žluté karty.
57'
Jablonečtí se viditelně snaží, avšak zatím se jim nedaří navázat na vytváření šancí z první půle. A to také díky tomu, že se Jakub Považanec stal obětí nedovoleného zákroku.
56'
Pražanův vedoucí gól pochopitelně pomohl. Centr z pravé strany odvrátil Tomáš Břečka, ale balon se dostal k Costovi a ten jej posílal před branku pro změnu zleva. Vlastimil Hrubý si vyběhl a chytil míč do rukavic.
55'
Emoce planou a sílí. U autové čáry se odehrálo několik tvrdších soubojů, které se sudí Příhoda rozhodl přehlédnout. Míč následně končí na tribuně a Sparta bude vhazovat.
54'
Jablonec se snažil okamžitě odpovědět a vydobyl si standardní situaci. Michal Trávník ovšem nalezl svým centrem pouze hlavu Uroše Radakoviće, který dnes hraje opravdu skvěle a hostující defenziva v něm má skutečnou oporu.
53'
Kanga napotřetí propálil jabloneckou hradbu, Letenští vedou 1:0
53'
Ale teď už se Pražané prosazují a vedou! Vlastimil Hrubý nejprve vyrazil střelu před sebe. Poté dorážel Martin Frýdek, avšak ve výborné pozici trefil obránce. Spartu to nicméně mrzet nemuselo, jelikož další rána přiletěla z kopačky GUÉLORA KANGY a Vlastimil Hrubý na ni nemohl dosáhnout.
51'
Sparta se snaží o přebrání iniciativy a kombinuje na útočné polovině. K zakončení to zatím nevedlo, nicméně tlak pomalu ale jistě sílí.
50'
Tal Ben Chaim nyní trošku vylekal hostující příznivce, když se prezentoval pomalou přihrávkou brankáři. Míč se snažil doběhnout Martin Doležal, nicméně rumunský gólman byl pozorný.
48'
Rohový kop zahrál tradičně Michal Trávník, jehož centr zamířil do klubka hráčů. K hlavičce se vyšrouboval Lukáš Masopust, ale měl to skutečně těžké a branku neohrozil.
47'
Martin Doležal se sympaticky prodíral do pokutového území a svedl férový souboj s Alexandrem Chipciuem. Ten nakonec zahrál míč do zámezí a Jablonečtí mají k dispozici rohový kop z levé strany.
46'
Jablonečtí okamžitě začali aktivně útočit a dostali míč do šestnáctky. Díky důsledné práci Uroše Radakoviće nicméně zakončit nedokázali. Akce však pokračuje dále.
46'
Výkop tentokráte obstarali fotbalisté Sparty, kteří tak zahajují druhou půli. Ani jeden z trenérů se nerozhodl střídat, obsazení na hřišti tedy zůstává neměnné.
46'
Druhý poločas začne přibližně v 19:02.
Je za námi první poločas, jenž gól nenabídl, avšak rozhodně blíže k němu byli Jablonečtí. Prozatímním smolařem je jednoznačně Lukáš Masopust, který neproměnil ani jednu ze tří vyložených příležitostí. Jednou jej vychytal skvělý Florin Niță, dvakrát mířil domácí záložník těsně vedle. Sparta se na útočné polovině snaží dlouho držet balon, na rozdíl od Severočechů však nikterak výrazněji nezahrozila.

Střely po 1. poločase:
Jablonec 8:4 Sparta.
45'
Chipciu střílel těsně vedle tyče
45+1'
45+1'
Sparta nastavený čas kontroluje a díky dobré práci Guélora Kangy, jenž je zřejmě nejaktivnějším hráčem hostů, drží míč na kopačkách. Zdá se, že už první půle nic velkého nenabídne.
45'
Benjamin Tetteh se opět rval jako buldok v pokutovém území a znovu vytvořil střeleckou pozici, v tomto případě pro Alexandra Chipciua. Ten z dálky mířil mimo a první poločas je nastaven o jednu bonusovou minutu.
43'
Na zemi se opět ocitl Guélor Kanga a nyní už Lukáš Masopust (JAB) vidí žlutý kartonek. Hosté se pokusili o rychlou rozehrávku, ale byli sudím zastaveni.
42'
Zdá se, že závěr první půle už chtějí hosté uhrát s míčem na kopačkách. Pražané se prezentují kratšími přihrávkami po zemi a hru extrémně kouskují fauly. Obětí dalšího zákroku mimo rámec pravidel se stal na polovině hřiště Guélor Kanga.
41'
Uroš Radaković se centr Nicolae Stanciua pokoušel tečovat elegantně patičkou, avšak nepodařilo se. Následně se znovu dostal do kontaktu Nicolae Stanciu s Michal Trávníkem a k obrovské zlobě sparťanů se píská faul na domácího záložníka.
40'
Rozhodčí Radek Příhoda to nemá lehké, téměř všechny jeho výroky doprovází protesty provinilého týmu. Nyní se však o jeho výroku nedalo diskutovat, Sparta si po zblokovaném centru Nicolae Stanciua zkusí rohový kop.
39'
Guélor Kanga nejdrívě podržel míč ve středu pole, a poté jej předal do strany Costovi. Spartě ale chybí přímočarost, což se znovu ukázalo. Hosté se totiž k brance více nepřiblížili a sami se vyhnali na obrannou polovinu hřiště.
38'
Nicolae Stanciu zahrál rukou, avšak rozhodčí nechal hru plynout dále. Nakonec však přeci jen musel zadout do píšťalky, když nešetrně zahrál Srdjan Plavšić.
36'
Ani třetí tutovka Lukáše Masopusta nekončí gólem! Jablonecký záložník se parádně protáhl mezi stopery a řítil se zcela sám na branku. Nakonec se pokusil poslat míč podél vybíhajícího Florina Nițy, ovšem ten dokázal jeho střelu zastavit a míč schovat!
35'
Nyní si nejvíce zahrají oba gólmani. David Lischka už ale Vlastimilu Hrubému další přihrávku nedopřál a raději zkusil obstřelit napadajícího Nicolae Stanciua. To se mu však nepovedlo a z následného rohu hlavičkoval Benjamin Tetteh přímo do rukavic brankáře.
34'
Semih Kaya si několikrát vyměnil balon s Florinem Nițou. Ten poté bochánkem oslovil Costu, načež se postup vpřed zadrhl a Spartu vysvobodil až jablonecký nedovolený zákrok.
33'
Další standardní situaci si nevzal na starost nikdo jiný, než jablonecký Michal Trávník. Nyní nacentroval pěkně a Vojtěch Kubista mohl určitě zakončit lépe, než poměrně vysoko nad horní tyč.
32'
Z poměrně pěkné ofenzivní podívané se díky neustálým nedovoleným zákrokům stává spíše bramboračka. Oba týmy tak trošku neví kudy, což nyní Tomáš Břečka demonstroval přihrávkou vlastnímu brankáři.
30'
Michal Trávník se prezentoval dnes už několikátým centrem. Míč se snesl k dezorientovanému Alexandru Chipciuovi, který jej hlavou poslal do zámezí. Ani z následného rohového kopu nikterak nezapršelo.
29'
Sparťané se ničeho neštítí a hrají pořádně od podlahy! Nyní si nebral servítky Uroš Radaković a důrazně přerušil domácí protiútok. Karta tentokrát udělena nebude.
28'
Au! Kaya pořádně nakopl Masopusta
28'
Jablonečtí standardní situaci využili k poslání míče do vápna. Tam měl k zakončení skutečně blízko Tomáš Holeš, ale k velké domácí smůle promáchl.
27'
A máme tu další žlutou kartu. Tentokráte ji zaslouženě vidí Semih Kaya (SPA), jenž při pokusu o akrobatický zákrok střihl nohou v oblasti hlavy Lukáše Masopusta.
26'
První větší šance Letenských, Kanga střílel nad bránu
26'
Sparta se znovu dostala na dostřel. V pokutovém území dobře zabojoval Benjamin Tetteh a výrazně přispěl k odrazu míče na Guélora Kangu. Africký záložník nicméně z voleje vysoko přestřelil a dostalo se mu nepochopitelného bučení od sparťanských fanoušků.
25'
Srdjan Plavšić se snažil prodrat přes Tomáše Holeše. Ten svoje defenzivní povinnosti zvládl na výbornou a po malé domů posílá míč pryč Vlastimil Hrubý.
24'
Vlastimil Hrubý se prezentoval pěkným nákopem vpřed. Lukáš Masopust na míč proti slunci dost možná úplně neviděl a neodhadl jeho odskok. Semih Kaya jej poté odclonil tělem a Florin Niță si už chystá míč k výkopu od branky.
23'
V polovině prvního poločasu nařizuje sudí poměrně logickou pauzu na občerstvení. Počasí je stále neúprosné. Hostující fanoušci mezitím žádají obměnu ve vedení svého oblíbeného klubu.
22'
Jablonec poměrně dlouhou chvíli kontroloval balon. Trpělivě se prokombinoval až do pozice pro centr. Michal Trávník však nikoho nenašel a míč končí v autu. Florin Niță bude vykopávat od branky.
20'
V těchto chvílích sledujeme velice atraktivní podívanou. O slovo se znovu přihlásili hráči v rudém. Nejprve Nicolae Stanciu z hranice vápna orazítkoval stehno Tomáše Břečky, a následně Benjamin Tetteh v krkolomné pozici poslal míč na tribunu.
19'
Semih Kaya zastavil odvážný průnik Lukáše Masopusta skvělým skluzem. Kdyby se mu to nepovedlo, mohlo být před svatyní Florina Nițy pořádně veselo!
18'
Srdjanu Plavšićovi se exekuce příliš nevyvedla a domácí vyrazili do brejku. Kousek před pokutovým územím se dostal do kontaktu Michal Trávník s Nicolaem Stanciuem a sudí píská útočný faul záložníka Jablonce.
17'
Sparťané v posledních minutách trošku omezili jabloneckou ofenzivní podívanou a momentálně přebírají otěže. Nyní si navíc zkusí další rohový kop, opět po dobré práci Izraelce Tala Ben Chaima.
16'
Costa si u levé postranní čáry pěkně zatančil s Vladimirem Jovovićem, ale Sparta z toho nic nevytěžila. Následný Costův centr totiž patřil do kategorie slabších a Vlastimil Hrubý jej v klidu zpacifikoval.
14'
Pražané si zkusili první rohový kop, když Nicolae Stanciu otřel svůj centr o Tomáše Břečku. Následný centr propadl na hranici vápna, kde se o zakončení snažil Guélor Kanga. Ošemetný zákrok poté předvedl Michal Trávník, avšak píšťalka sudího Příhody zůstala přes velké protesty Sparty němá!
13'
Jablonečtí prostřednictvím Lukáše Masopusta vyprodukovali další centr. Sparta si s ním zprvu úplně nevěděla rady, nicméně Nicolae Stanciu jako správný kapitán dostal balon pryč z šestnáctky.
12'
Poměrně záhy tu máme první žlutou kartu! Inkasuje ji hostující Costa (SPA), který nešetrně přerušil průnik Lukáše Masopusta.
11'
Exekuce přímého kopu se ujal právě srbský záložník a necentroval vůbec zle. Costa se nicméně k hlavičce přes jednoho ze zelenobílých beků neprosadil.
10'
Michal Trávník si za pokutovým územím srovnal míč na pravačku a ke své smůle napálil jen Semiha Kayu. Následně byl na druhé straně hřiště faulován Srdjan Plavšić a je z toho standardka pro hosty.
9'
Trošku se připomněli také Pražané. Tal Ben Chaim posílal centr z pravého křídla přímo do ohně a dobře zahrál Tomáš Břečka, jenž míč odpravil do bezpečí. Pro jabloneckého stopera je to dnes soutěžní premiéra v zeleném dresu jako hrom.
8'
Tomáš Holeš předvedl v úmorném vedru heroický sprint, ovšem míč nakonec zasáhl až v zámezí a Florin Niță tedy může v klidu vykopávat od své klece.
7'
Sparťanský kotel dává najevo nespokojenost s obrazem hry. Na hřišti se nicméně nemění takřka nic, Jablonec drží míč na svých kopačkách a s chutí kombinuje.
6'
Masopust po centru z levé strany pálil těsně vedle
6'
Severočeši větrají obranu Letenských, Masopust neproměnil tutovku
6'
Ale toto už by Severočechy mohlo mrzet. Skvělý přízemní centr Martina Doležala doputoval k Lukáši Masopustovi. Ten z oblasti penalty pálil bez přípravy, avšak opět neuspěl, když přízemním pokusem svatyni Sparty těsně minul!
5'
Nádherná akce Jablonce! Michal Trávník poslal skákavý míč do šestnáctky. Vladimir Jovović jej z první prodloužil za sebe a Lukáš Masopust pálil z bezprostřední blízkosti! Z těžkého úhlu jej však Florin Niță zdařile vystál.
4'
Nyní už Michal Trávník zahrál rohový kop lépe. K hlavičce se prodral Martin Doležal, jehož zakončení zamířilo poměrně vysoko nad branku. Jablonecký forvard to měl složité.
3'
Frýdek ztratil míč, Jovovič prověřil Nitu
3'
Aktivní Vladimir Jovović nyní prozkoušel pozornost gólmana. Florin Niță jeho skákavou střelu z dálky vyrazil na rohový kop, který domácí nevyužili, ale z druhé strany si budou moci situaci zopakovat.
2'
Vladimir Jovović obral o míč bohorovného Guélora Kangu a po levém křídle se hnal vstříc pokutovému území. Poté si ještě zkusil obhodit Alexandra Chipcia, avšak balon skončil v zámezí.
2'
Jablonec se znovu vydal kupředu. Individuálně se pokoušel přes zhuštěný střed hřiště prosadit Matěj Hanousek, leč Martin Frýdek mu ukázkovým skluzem vystavil stopku.
1'
Začínáme! Výkopu se chopili jablonečtí fotbalisté, jejichž úvodní postup na útočnou polovinu skončil neúspěchem. Guélor Kanga se stal obětí faulu a míč mohou držet hosté.
1'
Hráči obou týmů již vstupují na zelený pažit. Severočeši oblékli své tradiční zelené barvy, Pražané nastupují v bílé variaci variaci dresů. Utkání započne za několik málo minut! Stadion se zaplňuje velmi slušně, podstatné zastoupení zde mají také příznivci Sparty.
Na hrací ploše probíhá rozcvička obou celků. Horké letní počasí zasáhlo i nejvýše položené město v lize a v teplotách, jež přesahují třicetistupňovou hranici, není hráčům co závidět.
Možnost, že by Sparta vzhledem k pohárové odvetě obměnila sestavu, se nenaplnila. Kuriózní je, že v dresu hostů uvidíme od první minuty pouze jednoho českého hráče! K velkým změnám se neodhodlal ani jablonecký lodivod Petr Rada, jenž stejně jako v Ostravě postaví pouze jednoho útočníka. Tím bude opět Martin Doležal.

FK Jablonec: V. Hrubý – Holeš, Lischka, Břečka, Matěj Hanousek – Masopust, V. Kubista, Považanec, Jovović – Trávník – Doležal.
Náhradníci: Hanuš – R. Acosta, Hübschman, Pleštil, Janković, Chramosta, D. Ikaunieks.

AC Sparta Praha: Niță – Chipciu, Kaya, Radaković, Costa – Kanga, M. Frýdek – Ben Chaim, Stanciu, Plavšić – Tetteh.
Náhradníci: Heča – Štetina, Kulhánek, Sáček, Vácha, Josef Šural, V. Vukadinović.

Rozhodčí: Příhoda – Paták, Kříž.
V pátek odpoledne Sparta oznámila odvolání hlavního trenéra Pavla Hapala. Tým tedy přebírá sportovní ředitel Zdeněk Ščasný, avšak volba je to pouze dočasná. Uvidíme, zda už v Jablonci povede Pražany nový kouč.
VZÁJEMNÉ ZÁPASY

Tyto týmy jsou už poměrně tradičními soupeři. Odehráli proti sobě 48 utkání a výrazně úspěšněji si v nich počínala Sparta. Ta dokázala zvítězit ve 31 případech, zatímco se to Severočechům povedlo pouze 10krát. Sedm duelů skončilo nerozhodně. Zřejmě nepřekvapí, že nejlepším střelcem v historii vzájemných soubojů je David Lafata, jenž góly sázel v dresu obou celků.
AC SPARTA PRAHA

Pražský velkoklub má v nové sezóně co napravovat! Četné akvizice zahraničních posil zatím nepřináší kýžený efekt a místo radosti provází fanoušky Sparty spíše pocity velkého zklamání. Díky dobré úspěšnosti na domácím hřišti se nicméně pražský celek vtěsnal na čtvrté místo tabulky a kvalifikoval se tedy do předkola Evropské ligy. Vstup do něj ovšem byl dalším zklamáním...

Sparta vycestovala do Srbska, kde se utkala se Suboticou. Utkání se díky nezpůsobilosti stadionu odehrálo v Novim Sadu. Ačkoliv byla Sparta poměrně výrazným favoritem, nedokázala soupeře zatlačit, a navíc sama propadala v defenzivně. Výsledkem byla prohra 0:2, která může být v některých ohledech ještě poměrně milosrdná. Svěřenci Pavla Hapala v domácí odvetě určitě mají šanci na obrat, a proto by pražský lodivod teoreticky mohl v Jablonci obměnit sestavu. Dá se předpokládat, že postup do základní skupiny Evropské ligy je prioritou.

Do české soutěže ovšem Sparta vstoupila ideálně! Nováček z Opavy na Letné sympaticky držel krok, nicméně domácí zvyšovali tlak a zásluhou trošku šťastných tref Guélora Kangy a Benjamina Tetteha zvítězili 2:0. Na hrotu může mít Sparta malinko problém. Matěj Pulkrab nedohrál právě souboj s Opavou, Benjamin Tetteh poté odstoupil ze zápasu se Suboticou. Uvidíme, jestli se dá alespoň jeden z přední dvojice sparťanských forvardů do pořádku. Naladí se svěřenci Pavla Hapala na odvetu proti Subotici bodovým ziskem?
FK JABLONEC

Severočeské mužstvo prožilo nesmírně úspěšnou loňskou sezónu. Díky neuvěřitelné stíhací jízdě v jarní části se vyškrábalo ze středu tabulky až na třetí příčku a k tomu si ještě zahrálo finále MOL Cupu. Výsledkem byla pro Jablonec vůbec premiérová vstupenka do základní skupiny Evropské ligy!

Tým Petra Rady přes léto nikterak výrazně neoslabil. Odchod Luďka Pernici do Plzně byl hotový už dlouho předem. Jablonecké fanoušky tedy zamrzel především odchod dalšího beka, Jaroslava Zeleného. Souboj o něj vyhrála Slavia. V letní přípravě zelenobílí odcestovali na soustředění do Rakouska a odehráli várku zajímavých utkání. Německý Bielefeld zdolali 1:0, s Dynamem Moskva uhráli zaslouženou remízu 2:2 a se Salzburgem, semifinalistou loňského ročníku Evropské ligy, utrpěli debakl 0:5.

Říká se, že účast v pohárové sezóně může mít neblahý vliv na výkon v domácí soutěži. Ne, že by to mělo být v prvním kole nějak výrazně znát, nicméně zápas v Ostravě se Severočechům nevydařil, a to jak herně, tak výsledkově. Jablonec, v jehož základní sestavě překvapivě nefigurovala nová akvizice Davis Ikaunieks, skóroval pouze do vlastní branky, kam míč pod nátlakem Milana Baroše umístil Tomáš Holeš. Baník zvítězil 1:0 a dostal Jablonec trošku pod tlak, proti Spartě by totiž potřeboval bodovat, aby se zbavil nuly na kontě. Podaří se mu to?
Zdravím všechny fanoušky českého fotbalu! FORTUNA:LIGA pokračuje svým druhým kolem a my se společně zaměříme na jeho šlágr, který obstarají týmy FK Jablonec a AC Sparta Praha. Sledujte náš přenos a užijte si aktuální informace!