FORTUNA:LIGA - Základní část - 27. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Sparta : Zlín - 8. dubna 2019   18:00

Sparta
67' Hložek (Moberg Karlsson) • 70' Tetteh (Kanga)
2:0
(0:0)

Nita – Zahustel, Štetina, Costa (C), Matěj Hanousek – M. Hašek (57. Plavšić), Sáček – Hložek, Kanga, Moberg Karlsson (88. Civić) – Drchal (62. Tetteh).
Heča – Tetteh, Plavšić, M. Frýdek, Civić, Radaković, Plechatý.
Zelinka – Hrabovský, Novák
Generali Arena, Praha-Bubeneč
9 325 diváků
Rakovan – Matejov (80. Džafić), P. Buchta, Gajič, Li. Holík, Bartošák – Čanturišvili, Hlinka, Hnaníček (88. Jakubov), Jiráček – Železník (C) (72. Vyhnal).
S. Dostál – Vyhnal, Podio, Džafić, Jakubov, Slaměna, Cedidla.
Rakovan

SESTŘIH: Sparta - Zlín 2:0. Nejistota, pak klidná výhra. Letenští zvládli generálku na derby

Sparta si dnešním vítězstvím upevnila třetí místo, když rozdíl od druhé Slavie i čtvrtého Jablonce je shodně osmibodový. Hosté jsou devátí, když za šestou Mladou Boleslaví zaostávají o dva body.
Na Letné je dobojováno! Sparta po nevýrazném prvním poločase přeci jen dokázala zužitkovat svoji územní převahu a udeřila dvěma brankami během pěti minut.

O tříbodovém zisku pro Spartu rozhodli svými trefami Adam Hložek a Benjamin Tetteh. První jmenovaný skóroval díky velkému zaváhání zlínské defenzivy, která jej ponechala zcela osamoceného v pokutového území, Tetteh o pár minut později proměnil rychlý brejk do otevřené obrany po nepovedené standardní situaci Zlína.

Hosté sparťanského brankáře Nitu prakticky nijak neohrozili a z Prahy pojedou bez bodů.
90+3'
90+2'
Bosenský fotbalista nasměroval svůj centr do blízkosti branky, Rakovan vyrazil míč jen k Matěji Hanouskovi, ten svoji hlavičku nedokázal propasírovat přes bránícího protihráče.
90+2'
Sparťané v závěru vybojovali ještě jeden rohový kop, k praporku už běží Civić se Sáčkem.
90+1'
Rozhodčí Zelinka oddaluje závěrečný hvizd o tři nastavené minuty.
88'
Střídání v týmu AC Sparta Praha: ze hřiště odchází David Moberg Karlsson, přichází Eldar Civić.
88'
Střídání v týmu FC Fastav Zlín: ze hřiště odchází Josef Hnaníček, přichází Alexander Jakubov.
87'
Při ojedinělém útočném výpadu zlínského týmu už se zdálo, že Adnan Džafić poběží vstříc brankáři Nitovi, když jej ale dokázal důrazně odtlačit od míče David Moberg Karlsson a v poslední chvíli zachránil domácí od první vyložené příležitosti soupeře.
87'
Při dalším útočném snažení Sparty byla Kangova střela z dálky sražena mimo zlínskou branku, rudí navážou hru od rohového praporku.
85'
Čanturišvili nastavil Hložkovi stoličku, penalta se ale nepískala
85'
Po souboji s Čanturišvilim zůstal na trávníku ležet Adam Hložek, střelec zřejmě klíčové branky zápasu ale brzy vstal zpět na nohy a může v pořádku pokračovat.
84'
Kanga si vynutil nedovolený zákrok Jiráčka u postranní čáry, hosté nadále marně běhají bez balónu.
82'
Sparťané pozvolna kombinují ve středu pole a nadále kontrolují dění na trávníku.
80'
Jiráček přenesením hry k pravé postranní čáře našel rozběhnutého Džafiće, ten ale nedokázal odcentrovat přes bránícího Hanouska, navíc v pokutovém území neměl potřebnou podporu spoluhráčů.
80'
Střídání v týmu FC Fastav Zlín: ze hřiště odchází Róbert Matejov, přichází Adnan Džafić.
79'
Centr Karlssona zleva se neujal, podobně dopadl o pár momentů později Kangův centr z opačné strany.
78'
Hanousek na levé straně přistrčil míč k Plavšićovi, jeho centr Gajić odehrál na další sparťanský roh.
77'
Ze svého pátého rohu sparťané nijak nezahrozili, naopak velmi rychle zahráli míč až k vlastnímu brankáři Florinu Nitovi.
76'
Dva gólové úspěchy v rychlém sledu Spartu pořádně nabudily. Domácí už jsou zase usazeni u pokutového území Zlína, Ondřej Zahustel na pravém křídle vybojoval rohový kop.
75'
Kanga našel Hložka, který si krásně zpracoval a nebezpečně vypálil
75'
Sparta pak podnikla další rychlý útočný výpad, Kanga lobovaným pasem našel Adama Hložka, ten ze střední vzdálenosti zakončuje nad zlínskou branku.
75'
Srdjan Plavšić si v netradiční roli falešného pravého obránce skvěle splnil defenzivní úkoly, obral o míč Čanturišviliho a vysloužil si aplaus publika.
74'
Pondělní ligové utkání na pražské Letné sleduje 9 325 diváků.
73'
Tetteh našel Plavšiče, který mezi dvěma hráči hlavičkoval v tutovce!
73'
A už to mohlo být o tři branky! Tettehův přesný centr našel hlavu Srdjana Plavšiće, ten zblízka zakončuje do středu branky, kde míč ukryl do svých rukavic Matej Rakovan.
72'
Střídání v týmu FC Fastav Zlín: ze hřiště odchází Lukáš Železník, přichází Pavel Vyhnal.

Zlínský útočník předal kapitánskou pásku Petru Jiráčkovi.
70'
Tetteh prostřelil Rakovana a pojišťuje vedení! 2:0 pro Letenské
70'
Sparta právě vstřelila branku!
Sparta ten brejk dovedla do vytouženého konce! Srdjan Plavšić byl faulován Matejovem, přesto dokázal míč nasměrovat ke Guéloru Kangovi, jenž pak přesným pasem našel BENJAMINA TETTEHA a ghanský útočník už neměl problém s prostřelením brankáře Rakovana! Bleskurychlá akce Sparty.
70'
Zlín vybojoval standardní situaci na útočné polovině, Bartošákovi ale centr vůbec nevyšel a Sparta rozehrála rychlý brejk.
68'
Zlín se pokusil rychle odpovědět, Čanturišvili připravil střeleckou pozici pro Marka Hlinku, ten zpoza pokutového území sparťanskou branku přestřelil.
67'
Karlsson vypekl Ševce sólem, Hložek propálil Rakovana - 1:0!
67'
Sparta se ujímá vedení! Ondřej Zahustel na pravém křídle posunul míč do běhu Davidu Mobergu Karlssonovi, jenž přesnou přihrávkou našel v pokutovém území naprosto osamoceného ADAMA HLOŽKA a mladý talent prudkou ránou prostřelil brankáře Rakovana!

Druhá ligová branka pro Hložka, ten otevřel svůj střelecký účet v nejvyšší soutěži v ostře sledovaném zápase proti Viktorii Plzeň.
66'
Hosté vyrážejí do nebezpečného protiútoku, ale zastavil je ofsajd
66'
Rychlý brejk Zlína vedl Čanturišvili, ten pak do pokutového území vysunul Bartošáka, jenž v pádu zakončoval do brankáře Nity.
66'
Karlsson centrem z rohu našel hlavu Ondřeje Zahustela, ten zakončoval jen do bránících protihráčů.
65'
Také u třetí žluté karty zápasu figuruje jméno Guélora Kangy, ten byl sražen Josefem Hnaníčkem a vybojoval na své osobě už druhou žlutou kartu pro hosty.
64'
Nepovedená střela Davida Moberga Karlssona ze střední vzdálenosti, zimní posila Sparty příliš podebrala míč, ten pak proletěl vysoko nad zlínskou brankou.
62'
Střídání v týmu AC Sparta Praha: ze hřiště odchází Václav Drchal, přichází Benjamin Tetteh.
60'
Po osobním souboji s Plavšićem zůstal na trávníku klečet Matejov, už se ale zvedl a bude v pořádku.
59'
Po přetaženém Karlssonově centru Costa vracel míč před branku, kde hlavičkou o zem našel Adama Hložka, ten zblízka nedokázal míč nasměrovat do prostoru mezi třemi tyčemi!
58'
Guélor Kanga si prohlíží žlutou kartu za zřejmě příliš uspěchanou rozehrávku standardní situace.
58'
První útočný výpad Srdjana Plavšiće, ten zprvu nedokázal odcentrovat přes Matejova, ujal se ale odraženého míče a pak na zlínském krajním obránci vybojoval nedovolený zákrok.
57'
Střídání v týmu AC Sparta Praha: ze hřiště odchází Martin Hašek, přichází Srdjan Plavšić.
56'
Matejov dlouhým centrem málem přehodil Nitu
56'
Jiráčkův centr z levé strany našel jen Štetinovu hlavu, o pár momentů později takřka od postranní čáry střílel Bartošák, brankář Nita si tuto překvapivou ránu pohlídal.
54'
Sáček si u rohového praporku vyměnil míč s Karlssonem, pak velmi nepovedeně centroval daleko za zlínskou branku.
54'
Martin Hašek na pravém křídle nedokázal odcentrovat, vybojoval alespoň rohový kop a domácí hlavičkáři už běží před Rakovana.
53'
Hosté vybojovali volný kop na útočné polovině, Hnaníčkův centr do pokutového území se ale neujal a Sparta už má míč pod kontrolou ve středu hřiště.
51'
Nadále trvá sparťanská neúspěšná snaha vstřelit Zlínu v této sezóně branku. Při prvním vzájemném utkání na Moravě vstřelil jedinou branku již bývalý zlínský forvard Jean-David Beauguel, jenž zařídil Ševcům vítězství 1:0.
50'
Zlín se na chvíli dostal s míčem na útočnou polovinu, Hnaníček ale brzy odevzdal balón brankáři Nitovi.
49'
Po přetaženém centru Karlssona Costa sklepl míč ke Kangovi, po jehož lobované přihrávce před branku se ofsajdové pasti vyhnul Zahustel, zcela osamocen před Rakovanem ale nedokázal míč zasáhnout.
48'
Michal Sáček byl v závěru individuálního průniku nedovoleně atakován Markem Hlinkou a Sparta bude zahrávat standardní situaci z křídla. U míče jsou připraveni Sáček s Karlssonem, Kanga čeká před pokutovým územím na odražený míč.
47'
Po nepřesné Matějovově přihrávce v hloubi vlastní poloviny se míče ujal Martin Hašek a domácí středopolař okamžitě střílel, z nějakých pětadvaceti metrů ale branku přestřelil.
46'
Po změně stran se pokračuje v zahajovacích sestavách.
46'
Za drobného pískotu obecenstva rozhodčí Zelinka ukončil první poločas. Sparťané byli podle očekávání aktivnější, zatím si ale připravili jedinou vážnější příležitost, Sáčkovu ránu ale brankář Rakovan vyrazil. A protože Zlín na svoji šanci zatím čeká, tak skóre zápasu zůstává bezbrankové.
45+1'
45+1'
Rozhodčí Zelinka k úvodním pětačtyřiceti přidává jednu nastavenou minutu.
45'
Z následného rohu Sparta nedokázala nijak ohrozit Mateje Rakovana, velmi rychle už se blíží závěr prvního poločasu.
44'
Drchal se pokusil o odvážné sólo, Hlinka jeho střelu zblokoval
44'
Václav Drchal potáhl míč po útočné polovině až do pokutového území, kde mu velmi ostrým skluzem míč ustřelil Marek Hlinka, dokázal ale své počínání načasovat natolik dobře, že se nejednalo o nedovolený zákrok.
43'
Další nepřesný sparťanský nákop do pokutového území, pro míč si doběhl Matej Rakovan.
42'
První rohový kop Sparty zahrával Michal Sáček, jeho centr k bližší tyči Ondřej Zahustel odrazil za zlínskou branku a míče se tak ujme Matej Rakovan.
41'
Martina Haška nedovoleně atakoval Hlinka, sparťanský fotbalista s bolestivým výrazem padl k zemi, brzy ale vstal zpět na nohy a může pokračovat.
39'
Hložek se otočil a nakonec v tísni vystřelil
39'
Opět v akci Adam Hložek, stále teprve šestnáctiletý fotbalista zakončoval zpoza pokutového území, přízemní střela ale postrádala potřebnou přesnost i razanci a dokutálela se vedle zlínské branky.
38'
Adam Hložek vybojoval míč u rohu zlínského pokutového území, pak potáhl míč před branku, kde byl sražen, rozhodčí Zelinka ale nechává ve hře pokračovat.
37'
Lukáš Bartošák znovu volil dlouhý centr, ani tentokrát to ale nevedlo k úspěchu, a protože Čanturišvili pak srazil rozběhnutého Kangu, stává se prvním žlutě napomenutým fotbalistou dnešního zápasu.
36'
Bartošák vystrašil Nitu, kterému vypadl míč z rukavic
36'
Bartošákovu přízemní ránu k tyči Florin Nita v hokejovém pokleku vyrazil vedle své branky, pokračovat se bude dalším zlínským rohem.
35'
Od rohu pak centroval Lukáš Bartošák, ovšem překopl úplně všechny fotbalisty v pokutovém území a míč doskákal až za protější postranní čáru.
34'
Lukáš Železník se vydal do rychlého brejku na velmi otevřeném levém křídle, v pokutovém území jej ale dostoupil Costa a v souboji dnešních kapitánů zlínský útočník odrazem míče o Costu vybojoval rohový kop.
32'
Letenští kombinovali před vápnem, Hložkova rána skončila vedle
32'
Karlssonův přetažený centr sice našel Ondřeje Zahustela, tomu se ale nepovedlo najít před brankou žádného ze spoluhráčů.
32'
Václav Drchal byl při Kangově nadýchaném centru pokryt zlínskými zadáky, Adam Hložek pak napálil odražený míč za zlínskou branku.
31'
Nepovedená souhra Štetiny se Zahustelem, druhý jmenovaný si u postranní čáru nedokázal zpracovat přihrávku svého spoluhráče a míč mu odskočil do zámezí.
29'
Další úspěšný obranný zákrok Petra Buchty, tentokrát proti Michalu Sáčkovi, jenž se snažil zleva vniknout do pokutového území.
27'
Václav Drchal se na pravé straně neprobil přes Buchtu, zlínský zadák navíc vybojoval autové vhazování pro svůj tým,
26'
Zlínský fotbalista už je na nohou a ve hře se může pokračovat.
25'
Holík v první šanci hostů, po své hlavičce musel být ošetřován
25'
Holík se při zakončení srazil s Costou a musí být ošetřen.
25'
Čanturišviliho centr našel jen bránícího Costu, o pár sekund později z pravé strany centroval Hnaníček a Libor Holík zády k brance hlavičkuje nad břevno.
24'
Na Štetinův nákop napříč útočnou polovinou si nabíhal David Moberg Karlsson, na levém křídle ale i přes veškerou snahu nedokázal míč dostihnout ve vymezeném prostoru.
23'
Adama Hložka ve středu hřiště povalil k zemi Lukáš Bartošák, Sparta rychle rozehrála volný kop.
22'
Nepřesná Kangova střela z dálky, odkopu od branky se ujme Matej Rakovan.
21'
Michal Sáček pronikl po útočné polovině až k pokutovému území, pak ale nepřesně přihrával, také hosté ale o míč brzy přišli.
20'
Centr Matejova nadvakrát stáhl do svých rukavic Florin Nita a vyhazuje míč na své spoluhráče v obranném kvartetu.
19'
Další akce Zahustela, tentokrát klasicky po pravém křídle, sparťanský obránce pak ale nedokázal propasírovat svoji přihrávku před zlínskou branku.
18'
Sáček tvrdou ranou protáhl Rakovana
18'
Po souhře Hložka se Zahustelem se do balónu z hranice pokutového území opřel Michal Sáček a jeho prudkou ránu Matej Rakovan vyráží do bezpečí!
16'
Sparta zahrávala standardní situaci na útočné polovině, rudí se ale nedokázali nijak prosadit a po zlínském odkopu musí zase začínat z vlastní poloviny.
14'
Nita si dvakrát vyměnil míč s Ondřejem Zahustelem, domácí obránce pak odkopem odevzdal míč Zlínu, hostující útočná aktivita ale vzápětí končí Holíkovým ofsajdem.
14'
Následný rohový kop Zlína končí odpískaným útočným faulem na Michala Sáčka, rozehrávky se ujal brankář Florin Nita.
13'
Po Železníkově centru ze standardní situace si odražený míč našel Libor Holík, ten ale neprostřelil bránící sparťanské fotbalisty.
12'
Martin Hašek se snažil vnějším nártem nasměrovat míč do běhu Zahustelovi na pravém křídle, přihrávka ale byla velmi nepřesná.
11'
Sparťané pozvolna kombinují s míčem v okolí středové čáry a znovu hledají cestu do zlínské defenzivy.
9'
Adam Hložek byl nedovoleně atakován Lukášem Bartošákem v těsné blízkosti postranní čáry, ještě před soubojem ale Hložek s míčem opustil hrací plochu a tak rozhodčí přisuzují míč Zlínu v podobě autového vhazování.
8'
Další útočná akce Sparty, Karlsson si po levé straně naběhl na Kangovu průnikovou přihrávku, pak Švédův pas před branku našel jen brankáře Rakovana, Václav Drchal měl k míči daleko.
8'
Václav Drchal si nedokázal zpracovat dlouhý nákop ke zlínskému pokutovému území, míč tak doputoval k Mateji Rakovanovi.
7'
První útočný výpad Zlína, Libor Holík se z pravého křídla probil do pokutového území, kde jej ale ubránil Costa a volného míče se zmocnil Florin Nita.
6'
Václav Drchal si od rohu pokutového území navedl míč ke středu hřiště, pak zakončoval pravačkou velmi slabě a brankář Rakovan si připisuje první zákrok.
5'
Sparta začíná aktivně a domácí už jsou znovu rozestaveni po útočné polovině.
4'
Guélor Kanga potáhl míč po ose hřiště a posunul jej do křídla Karlssonovi, švédský fotbalista ale nedokázal odcentrovat přes bránícího Matejova.
3'
Sáček to zkusil přímo na bránu ze standardky, ale netrefil se
3'
Právě Michal Sáček pak zakončoval přímou střelou, branku ale o dobré dva metry netrefil.
2'
Další nedovolený zákrok Moravanů, Hnaníček fauloval Sáčka už u rohu vlastního pokutového území a to by mohla být nebezpečná standardní situace ve prospěch Sparty.
1'
Už po padesáti sekundách hry Jiráček dal vědět Kangovi o svém důrazu a dostává se mu domluvy od sudího Zelinky.
1'
Rozehráno! Úvodního výkopu se ujali hosté hrající v modro-žlutém, také Sparta oblékla své tradiční rudé dresy.
1'
Rozhodčí Zelinka už přivedl aktéry zápasu na trávník letenské Generali Areny,

Sparta ještě před úvodním výkopem pogratulovala někdejšímu záložníkovi Václavu Budkovi k jeho padesátinám, které oslavil v závěru března.
Sparta se minimálně v úvodu zápasu představí bez Martina Frýdka a Benjamina Tetteha, kteří dosud nasbírali sedm, resp. tři žluté karty a hrozil by jim stop do utkání na Slavii. Bořek Dočkal stále není fit a s kapitánskou páskou tak domácí fotbalisty povede zimbabwský obránce Costa.

Hosté ze Zlína vysílají do boje velmi defenzivně laděnou sestavu a měli by se spoléhat na kompaktní defenzivu a rychlé protiútoky. K těm by měl pomoci na hrotu Lukáš Železník, jenž nastoupí místo potrestaného Tomáše Poznara.

AC Sparta Praha: Nita – Zahustel, Štetina, Costa (C), Matěj Hanousek – M. Hašek, Sáček – Hložek, Kanga, Moberg Karlsson – Drchal.
Náhradníci: Heča – Tetteh, Plavšić, M. Frýdek, Civić, Radaković, Plechatý.

FC Fastav Zlín: Rakovan – Matejov, P. Buchta, Gajič, Li. Holík, Bartošák – Čanturišvili, Hlinka, Hnaníček, Jiráček – Železník (C).
Náhradníci: S. Dostál – Vyhnal, Podio, Džafić, Jakubov, Slaměna, Cedidla.
Vzájemná bilance

V novodobé historii se Sparta se Zlínem střetli v sedmadvaceti utkáních, přičemž Sparta zvítězila čtrnáctkrát, šestkrát se hrálo nerozhodně a sedmkrát se z vítězství radoval Zlín. Jediné z nich se ale urodilo v Praze a je staré už přes šestnáct let, v listopadu 2002 zde Zlín vyhrál 1:0 brankou Petra Novosada.
FC Fastav Zlín

Zlínským fotbalistům se v posledních sezónách pravidelně daří podzimní část nad očekávání, naopak na jaře už tak úspěšní nebývají a nejinak je tomu také v probíhající sezóně. Zlín ji zahájil výborně, když dlouho bojoval i o nejlepší čtyřku a i přes čtyři prohry z posledních pěti podzimních utkání přezimoval na lichotivé šesté pozici.

Během zimní přestávky Zlín přišel o trenéra Michala Bílka, jenž přijal nabídku národního týmu Kazachstánu a po návratu na trávníku se Moravanům zase nedaří. V dosavadních sedmi zápasech jarní části soutěže Zlín prohrál pětkrát a celkem tedy devětkrát z posledních dvanácti kol.

Hosté se dnes budou muset obejít bez důležitého útočníka Tomáše Poznara, jenž si odpyká druhý ze dvouzápasového trestu za úder loktem v souboji s Mešaninovem z Baníku Ostrava. Poznarův trest byl posunut kvůli zlínskému odvolání, to ale nebylo úspěšné a Poznar už přišel o minulý zápas s Olomoucí, v němž Zlín prohrál 0:2.
AC Sparta Praha

Sparťané po nepovedeném podzimu přezimovali na pátém místě nejvyšší soutěže, velmi brzy ale předstihli Jablonec i Ostravu a na tuto dvojici pronásledovatelů díky sérii šesti výher dokázali i získat

Zmíněných šest vítězství v řadě Spartě vydrželo až do minulé soboty, kdy nestačila na Mladou Boleslavi. V týdnu pak Sparta penaltovou výhrou v Teplicích vybojovala postup do semifinále MOL Cupu, v němž se během dubna utká v městském derby se Slavií, zároveň svým příštím soupeřem v ligové soutěži.

Před reprezentační přestávkou Sparta přišla o zraněného kapitána Bořka Dočkala, ten musel vynechat následný sraz národního týmu obsahující velké zápasy s Anglií na Wembley a Brazilií v Edenu. Dočkal nebyl k dispozici ani pro další zápasy Sparty a jeho dnešní start je více než nejistý.

Mimo hru do konce sezóny zůstává Tal Ben Chaim, naopak po delším zranění se dohromady dává zimní posila z Karviné Filip Panák, ten stále vyhlíží svůj debut v rudém dresu.
Hezký podvečer při sledování přenosu závěrečného utkání 27. kola FORTUNA:LIGY, v souboji dvou týmů z Letné se na té pražské utkají Sparta se Zlínem.

Favoritem zápasu je Sparta, Zlín ale bude chtít navázat na úspěchy proti nejúspěšnějšímu klubu české, potažmo československé historie. Spartu na podzim porazil v domácím prostředí 1:0 a prohrál s ni jen jediné z posledních šesti vzájemných soutěžních zápasů.