FORTUNA:LIGA - Základní část - 18. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Karviná : Opava - 6. února 2021   16:00

Karviná
61' Papadopulos (Bartošák) • 70' Tavares (Qose) • 82' Qose
3:1
(0:0)
Opava
50' Nešický  (Mondek)

Ciupa – Jursa (65. Tavares), Santos, Dramé (65. Šindelář), Bartošák – Qose, Herc – Čmelík (56. Haša), Smrž, Ostrák (56. Mikuš) – Papadopulos (C) (87. Mangabeira).
Neuman – Kokovas, Haša, Šindelář, Mangabeira, Mikuš, Tavares.
Klíma – Hájek, Poživil.
Městský stadion Karviná, Karviná
Fendrich – Didiba, Kulhánek, Schaffartzik (C) – Helešic, Nešický (90+3. Koschatzký), Tiéhi, Hellebrand (84. Smola), Mondek (84. Rataj) – Kania, Dedič.
Digaňa – Gorčica, Smola, Vrána, Janjuš, Rataj, Koschatzký.

SESTŘIH: Karviná - Opava 3:1. Domácí dokázali otočit utkání, pomohl jim i VAR

Ze slezského derby je to pro vše. Děkuji vám za pozornost a přeji příjemný zbytek víkendu, třeba ve společnosti sportovních online přenosů. Od klávesnice se s vámi loučí Igor Mainka.
Držení míče: 49 % : 51 %.
Střely na branku: 4:3. Střely mimo: 4:4. Rohy: 2:5. Ofsajdy: 1:5. Fauly: 21:15.
Karvinští dnešním vítězstvím prolomili více než čtyři měsíce dlouhou domácí sérii bez vítězství. Opava na své venkovní vítězství v letošní sezóně stále čeká. Naposledy slavila na soupeřově hřišti 14. července 2019, kdy v Českých Budějovicích zvítězila 1:0.
Juraj Jarábek (trenér Karviné):
„Přáli jsme si lehčí zápas, ale potvrdilo se to, na co jsme se připravovali. Postavení Opavy neodpovídá předváděným výkonům. Opava dnes byla do šedesáté minuty lepším týmem, ale po vyrovnání a vystřídání jsme zápas otočila. Hororová penalta nakonec dopadla v náš prospěch.“
Lukáš Bartošák (Karviná):
„Konečně jsme prolomili domácí prokletí. Opava hrála proti Brnu o život, proti nám hrála také a totéž budou mít proti Příbrami. Věřím v sílu týmu a jsem rád, že se nám podařilo otočit zápas.“
Radoslav Kováč (trenér Opavy):
„Odehráli jsme velmi dobré utkání, šli jsme do vedení a mohli jsme přidat druhý. Bohužel pak jsme inkasovali z první šance Karviné, kde jsme se nechali v malém vápně přehlavičkovat. Druhý gól byl po zbytečném faulu. Po penaltě soupeř dal gól na 3:1 a bylo po zápase.“
Aleš Nešický (Opava):
„Zápas se mi těžko hodnotí. Hra, kterou jsme předváděli, byla dobrá. Do prvního gólu jsme byli lepším týmem. Pak to domácí prostřídali, změnili systém na 4-4-2, propadli jsme na první tyči a domácí pak otočili zápas.“
Druhá půle nabídla také góly. Velmi dobrý výkon z první půle přetavili na začátku té druhé v úvodní gól opavští fotbalisté, Nešický otevřel skóre, ale to bylo z opavské strany vše. Karviná prostřídala a v dalším průběhu otočila výsledek. O góly Karviné se postarali Papadopulos, Tavares a Qose.
90+7'
90+6'
Na druhé straně byl sám před Fendrichem Tavares, ale přihrávku na levou stranu dostal do ofsajdu. Fendrich se i přesto vyznamenal včasným vyběhnutím a úspěšným zásahem.
90+5'
Vynikající šance Opavy! Tiéhi prodloužil opavský přímý kop do pokutového území, kde se k balónu dostal Schaffartzik, který střelou z první nechal vyniknout brankáře Ciupu. Výborný zákrok karvinského gólmana!
90+3'
Střídání na opavské straně. Hřiště opouští jeden z nejlepších hráčů Opavy Aleš Nešický. Jeho místo zaujal Tomáš Koschatzký.
90+1'
Rozhodčí prodloužil druhou půli o sedm minut.
90+1'
Rataj si s míčem vběhl do levé části šestnáctky, kličkovanou se zbavil Santose, jenže prudkou přízemní střelou minul branku.
90'
Po faulu na Bartošáka uviděl žlutou kartu opavský Tomáš Smola.
87'
Poslední střídání na straně Karviné. Hřiště opouští střelec vyrovnácího gólu Papadopulos. Místo něj nastoupil Mangabeira.
87'
Mikuš zaběhl s míčem k pravému rohovému praporku, odkud ho nakopl na bránu, kde byl pouze brankář Fendrich.
86'
Eduardovi se zamotal míč mezi nohama, přesto zkoušel trochu krkolomným pohybem projít mezi čtyřmi hráči Opavy. Neměl šanci.
84'
Střídání na straně Opavy. Ze hřiště odešli Hellebrand a Mondek a místo nich naskočili Smola s Ratajem.
84'
Za nevybíravá vulgární slova na adresu rozhodčího uviděl červenou kartu kondiční trenér Opavy Michal Hampel.
82'
Na druhý pokus Qose penaltu k tyči proměnil, 3:1
82'
Karviná právě vstřelila branku!
Opakovaná penalta se KRISTIMU QOSEMU povedla! Ve druhém případě zvolil Qose střelu po zemi do pravé části brány a byl úspěšný – 3:1!
82'
Za prudké odhození míče v přerušené hře obdržel žlutou kartu opavský gólman Fendrich.
81'
Rozhodčí přerušil hru a penalta se bude opakovat, protože Fendrich udělal před zahráním míče krok mimo čáru.
80'
Qose zahrál penaltu po panenkovsku, což vystihl brankář Fendrich a penaltu chytil.
80'
Míč si bere záložník Qose.
79'
Rozhodčí nařídil pokutový kop!
78'
Rozhodčí běží k monitoru.
77'
Neproměněná penalta! Fendrich chytil Qoseho panenkovský dloubák
77'
Helešic zabránil Smržovu centru do šestnáctky rukou
77'
Smrž zkoušel odcentrovat z pravé strany do pokutového území a trefil opavského hráče. Sám signalizoval zahrání rukou. Rozhodčí penaltu neodpískal, ale situaci komunikuje s kolegy u videa.
76'
Mondek dostal přihrávku od Hellebranda, ale vystřelil pouze do bránícího soupeře.
74'
Bartošák nakopl balón od rohového praporku přímo do míst, kde si vystoupal gólman Fendrich.
73'
Qose rozehrál akci do strany, kde před Šindelářem poslal míč mimo hřiště Mondek. Rohový kop pro Karvinou.
73'
A je tu další přímý kop pro domácí celek. Míč si staví nějakých 30 metrů od brány dvojice Qose – Bartošák.
70'
Střídající Tavares dokázal přesně sklepnout prudký centr, 2:1
70'
Karviná i dnes otáčí skóre na svou stranu! Qose rozehrál přímý kop na přední tyč, kam si naběhl RAFAEL TAVARES a prvním kontaktem s míčem usměrnil balón vedle klečícího gólmana Fendricha – 2:1!
69'
Schaffartzik fauloval vedle pokutového území Papadopulose a nabízí domácím přímý kop.
69'
Tavares dostal dlouhou přihrávku od Papadopulose, jenže čerstvému muži na hřišti míč odskočil od nohy k brankáři Fendrichovi.
68'
Trenér Kováč nemá moc možností na střídání. Na lavičce má pouze zkušeného Smolu a jinak samé mladíky.
66'
Kania přihrávkou dopředu rozběhnul Nešického, který vběhl do pokutového území, ale místo střely volil přihrávku před bránu, kde se míče zmocnil Šindelář.
65'
Další double střídání u karvinského celku. Utkání skončilo pro Jursu a Dramého, místo nich přišli Tavares se Šindelářem.
63'
Centr Bartošáka z levé strany znovu mířil na zadní tyč. Míč si pohlídal kapitán Schaffartzik, který neumožnil domácím další gólové zakončení.
61'
V Karviné je vyrovnáno! Mikuš doběhl míč před koncovou čárou, zpětnou přihrávkou vybídl k centru Bartošáka, který našel na zadní tyči osamoceného MICHALA PAPADOPULOSE. Karvinský útočník se prosadil kolem soupeře a přesnou hlavičkou pod horní tyč nedal Fendrichovi šanci – 1:1!
60'
Na centr si naskočil a hlavou se neomylně trefil Papadopulos
60'
Nešického přímý kop z levé strany zamířil do pokutového území, odkud po odskoku od trávníku zamířil do reklamního panelu za karvinskou brankou.
59'
Strkanice na polovině hřiště. Dramé poslal k zemi Nešického. Dramé odnesl tvrdý zákrok žlutou kartou.
58'
Bartošák odcentroval z levé strany do pokutového území, kde se pohyboval Roman Haša, ale střelec dvou branek do sítě Jablonce namířil balón do středu brány, kde byl brankář Fendrich.
57'
Karvinští se trápí v ofenzivní činnosti. Nedokážou vymyslet kloudnou akci.
56'
Trenér Jarábek sáhl k dvojitému střídání. Ostráka nahradil rychlonohý Mikuš a Čmelíka útočník Haša.
55'
Helešic z hranice malého vápna tvrdě vystřelil těsně vedle tyče
55'
Helešic mohl navýšit vedení hostujícího celku. Po přihrávce Hellebranda z pravé strany se dostal do zakončení Helešic, ale z první minul pravou tyč karvinské brány.
53'
Na druhé straně se snažil odpovědět Papadopulos, po centru z levé strany vystoupal nad svého soupeře, ale hlavou nedokázal umístit míč mezi tři tyče.
51'
Nešický se z voleje krásně trefil k tyči, 0:1
51'
Žlutou kartu inkasoval opavský útočník René Dedič.
50'
Opava právě vstřelila branku!
Opavané se dostávají do vedení! Karol Mondek našel polovysokým centrem do pokutového území nabíhajícího ALEŠE NEŠICKÉHO, který střelou z výskoku dokázal napálit míč do karvinské brány – 0:1!
50'
Karvinští kontrolují v úvodu druhé půle hru.
47'
První střelu druhé půle vypustil ze své kopačky domácí Herc, míč jen proskákal vedle levé tyče Fendrichovy brány.
46'
V mrazivém prostředí nenabídl první poločas moc pohledného fotbalu. Úvod utkání patřil Opavě, brankář Ciupa se musel ohánět. Poté Karviná vyrovnala hru, šanci měl Čmelík, ale přestřelil bránu. Domácí trochu se štěstím po první půli drží nerozhodný výsledek. Nutno říci, že Opava měla blíž ke vstřelení prvního gólu, jenže světelná tabule ukazuje výsledek 0:0.
45+1'
45+1'
Hlavní rozhodčí přidal jednu minutu.
45'
Útočný faul Didiby končí standardní situaci Opavy.
45'
Nepovedený centr Mondeka z pravé strany zablokoval zády Dramé. Rohový kop pro Opavu.
44'
Kania neprošel v pokutovém území přes Bartošáka, střelu Mondeka zablokoval dobíhající Dramé.
43'
Papadopulos si v souboji s Kulhánkem pomohl faulem. Faulovanému hráči se ještě něco nelíbí a situaci musí řešit rozhodčí Klíma.
41'
Herc rychlou přihrávkou za obranu vybídl k úniku Smrže, ten předběhl Schaffartzika, ale zkušený opavský hráč ubránil karvinského středopolaře.
38'
Pokračuje se ve hře, Opava zatím penaltu nebude kopat.
37'
Dobrý centr Opavy z pravé strany, konkrétně se o to postaral Kania, Ciupa míč pouze prodloužil k Hellebrandovi a po přistrčení Ostrákem upadl. Rozhodčí penaltu neodpískal, ale komunikuje s kolegy u videa.
34'
Trenér Radoslav Kováč obdržel za protesty proti rozhodnutí pomezního rozhodčího žlutou kartu.
32'
Nebezpečný centr Dediče z pravé strany před branku odhlavičkoval před Nešickým domácí Qose.
30'
Po faulu Schaffartika se za rameno drží domácí Čmelík. Na trávník zamířili karvinští zdravotníci.
29'
Ostrák se znovu ukázal. Od levé postranní čáry vyběhl až na hranici pokutového území, obtočil se kolem míče, jenže akci zakončil nepřesnou střelou vedle brány.
26'
Karvinští kontrolují hru přihrávkami na vlastní polovině a snaží se soupeře donutit k běhání bez míče.
24'
Kania utekl po levé straně, šel do souboje jeden na jednoho s Dramém, zpětnou přihrávkou vybídl ke střele Dediče, ale bývalý útočník Třince přestřelil karvinskou branku. Navíc rozhodčí po akci odmával ofsajd Kanii.
23'
První střela Čmelíka byla zblokována a druhá mířila nad břevno
23'
Přímý kop zahrál do pokutového území Bartošák, Dedič hlavou odeslal míč pouze k Čmelíkovi, který se snažil nadvakrát propálit míč do brány. V prvním případě trefil opavského obránce, ve druhém přestřelil bránu.
23'
Papadopulos byl faulován duem Schaffartzik – Tiehi.
21'
Mondek z pravé strany vypustil vysoký centr na přední tyč, kam si naběhl Dedič, ale balón hlavou nedokázal přesněji zacílit.
20'
Bartošák se snažil proklouznout přes Didibu, ale upadl. Od rozhodčího Klímy za nezaviněný pád uviděl zaslouženou žlutou kartu.
18'
Série autů na pravé straně, po tom posledním Mondek zahrál míč na Dediče, ten se snažil v pokutovém území obejít Dramého, jenže balón mu utekl mimo hrací plochu. Ciupa bude vykopávat míč od vlastní brány.
17'
Hráčům hornického celku se nedaří dostat do nějaké zajímavé příležitosti. Nepřesná přihrávka končí u brankáře Fendricha.
16'
Rohový kop Nešického zamířil přímo na hlavu karvinského Čmelíka.
15'
Opava je na koni a po akci levou stranou, kdy se pokoušel zahrát míč do šestnáctky Kania, balón odrazil na další roh karvinský Jursa.
13'
Dedičovo prodloužení prolétlo těsně kolem tyče
13'
Velká šance Opavy! Rohový kop Nešického našel na přední tyči vysokého Dediče, který hlavou minul pravou tyč karvinské brány!
12'
Nešický zakroutil míč do pokutového území, nepříjemný balón prolétl nad Schaffartzikem a Jursa odvrátil míč vedle brány. Roh pro Opavu.
11'
Bartošák poslal k zemi opavského Kaniu a hosté mají zajímavou standardní situaci z pravé strany.
11'
Smrž technickou přihrávkou hledal rozběhnutého Čmelíka, ale blíže k míči měl Didiba, který balón odkopl na soupeřovu polovinu.
10'
Dlouhý aut Jursy prolétl na hlavu Papadopulose, který prodloužil míč za sebe, kde byl pouze brankář Fendrich.
8'
Nějaká akce před opavskou brankou, dlouhý centr z pravé strany se snažil vrátit do vápna Ostrák, ale jeho přízemní přihrávku zachytili opavští obránci.
7'
Ciupa nedosáhl na balón od rohového praporku, míč kolem něj prolétl k Tiéhimu a Didibovi, ale ani jeden nedokázal míč dotlačit za brankovou čáru.
7'
Nešický zahrál rohový kop na přední tyč, tam se k míči dostal Helešic, ale neusměrnil míč na branku. Další rohový kop pro Opavu.
6'
Po rohovém kopu Nešického musel Ciupa vyrážet
6'
Menší drama před karvinskou brankou, centr z levé strany před branku mířil na Mondeka, ale ten upadl. Hosté budou zahrávat rohový kop.
5'
Centr z pravé strany v podání Jursy nedolétl na hlavu Qoseho, výše vyskočil opavský Kulhánek, který balón odhlavičkoval mimo pokutové území.
4'
Akci Opavy zastavil odmávaný a odpískaný ofsajd zhruba nějakých deset metrů od pokutového území Karviné.
3'
Další faul už se neobešel bez osobního trestu. Papadopulos ostře zajel do opavského Didiby a uviděl žlutou kartu. Na trávník zamířili zdravotníci hostujícího celku.
2'
Nedovolený zákrok Jursy na Helešice ve středovém kruhu. Rozhodčí poprvé odpískal faul jednoho z týmu.
1'
Ostrák trochu zakličkoval na levé straně hřiště, jenže poté vypustil nepřesný centr, který skončil na horní části opavské sítě.
1'
Karvinští dnes nastoupili v bílých dresech a černých trenýrkách, Opava v tradičních žlutomodrých barvách.
1'
Hlavním rozhodčím dnešního utkání je Tomáš Klíma. Jeho asistenty jsou Kamil Hájek a Jaroslav Poživil. Čtvrtým rozhodčím je dnes Milan Matějček. I na tomto utkání je připraveno video, které dnes obsluhují Jana Adámková a Marek Podaný.
Oba trenéři udělali oproti posledním zápasům několik změn. Karvinský trenér Jarábek bude sledovat zápas přímo z lavičky a v základní sestavě nasadil Bartošáka, Herce a Papadopulose. Pouze na lavičce zůstali Kokovas, Mangabeira a Mikuš.

Trenér Kováč musel řešit karetní i zdravotní trable. V obraně nahradí Březinu Schaffartzik a Žídka Kulhánek. Útočné duo Čvančara – Holík vymění Dedič s Mondekem, který se posune do zálohy na úkor Kanii.

MFK Karviná: Ciupa – Jursa, Santos, Dramé, Bartošák – Qose, Herc – Čmelík, Smrž, Ostrák – Papadopulos (C).
Náhradníci: Neuman – Kokovas, Haša, Šindelář, Mangabeira, Mikuš, Tavares.

SFC Opava: Fendrich – Didiba, Kulhánek, Schaffartzik (C) – Helešic, Nešický, Tiéhi, Hellebrand, Mondek – Kania, Dedič.
Náhradníci: Digaňa – Gorčica, Smola, Vrána, Janjuš, Rataj, Koschatzký.

Rozhodčí: Klíma – Hájek, Poživil.
FORTUNA:LIGA v pátek rozehrála druhou polovinu soutěže zápasem mezi českobudějovickým Dynamem a ostravským Baníkem. Jeden slezský klub už má zápas 18. kola za sebou. Další dva se proti sobě utkají tady v Karviné.

Regionální derby mezi Opavou a Karvinou v loňské sezóně nabídly tři zápasy. Všechny tři skončily remízou. V Opavě 0:0, v Karviné 1:1 a v nadstavbě diváci znovu gól neviděli. Oba celky v loňském ročníku postihla karanténa, která soutěž předčasně ukončila.

V letošním ročníku se Opavě vůbec nedaří a v první polovině ročníku získali pouze osm bodů za jedno vítězství, pět remíz a jedenáct proher. Žlutomodří naposledy zvítězili před čtyřmi měsíci, 3. října zdolali na domácím trávníku Teplice 2:1.

V závěru roku 2020 hrozil trenér Kováč koncem v týmu, nakonec obdržel několik nových hráčů pro boj o záchranu, jenže zatím se mu nedaří tým zvednout. V posledním kole prohrál v důležitém utkání doma s Brnem a vyhoupl soupeře do nesestupových pozic.

Ani Karvinští nejsou úplně v lehké situaci, především doma se jim nedaří dotáhnout zápasy do vítězného konce. Z osmi utkání zvítězili pouze nad Bohemians. Venku je to o něco lepší, tam tým trenéra Jarábka porazil Opavu, Brno, Příbram i Plzeň. V závěru roku to vypadalo, že Karvinští můžou bojovat o pohárové pozice, avšak od duelu v Příbrami nedokázali vyhrát.

Na hornickém celku se zřejmě projevil i odchod klíčových hráčů. Obranu opustili Ndefe s Twardzikem, Bartošák zřejmě není v optimální formě a tráví zápasy na lavičce. Jisté je, že po jednozápasové stopce se bude moci vrátit útočník Papadopulos, brankář Bolek si na zápasové vytížení ještě musí počkat.

Absentovat budou také opavští Žídek s Březinou, oba z důvodu čtyř žlutých karet. Otazník visí nad startem Juřeny, Holíka a Čvančary.

Duel mezi Karvinou a Opavou bude soubojem dvou celků, které od sebe dělí sedm pozic a třináct bodů. Jak bude utkání vypadat, potvrdí Karviná roli favorita? O tom vás bude v dalších příspěvcích informovat Igor Mainka. Přeji příjemný zážitek.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 16:00.