FORTUNA:LIGA - Základní část - 30. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Liberec : Sparta - 2. května 2021   17:00

Liberec
30' Pešek (Rondić) • 51' Pešek (Rondić)
2:2
(1:0)
Sparta
67' Moberg Karlsson  (Sáček) • 68' Hložek  (Sáček)

Knobloch – Fukala, Jugas, Chaluš, Mikula (C) – Mara, Karafiát (76. Faško) – Koscelník, M. Sadílek, Pešek (71. Mosquera) – Rondić (76. Rabušic).
Nguyen – Pourzitidis, Nečas, Faško, Mosquera, Matoušek, Rabušic.
Orel – Kubr, Melichar; VAR: Hrubeš, AVAR: Flimmel
Stadion U Nisy, Liberec
Nita – Sáček, Vitík, O. Čelůstka, Hancko – Pavelka, Dočkal (C) (88. Trávník) – Wiesner (54. Juliš), Karabec (54. Moberg Karlsson), Plavšić – Hložek.
Heča – Matěj Hanousek, Lischka, Trávník, Moberg Karlsson, Minčev, Juliš.

SESTŘIH: Liberec - Sparta 2:2. Řádil Pešek, Hosté stáhli manko za minutu

Tak to bylo něco! Čekali jsme válku, viděli jsme fotbal. Asi tak bych to shrnul. Hlavně druhý poločas byl reklamou na fotbal. Domácí šli rychle po přestávce do dvougólového vedení a zdálo se, že Sparta na ně nemá zbraň. Pak ale přišel výpadek, 67. respektive 68. minuta a góly Karlssona a Hložka a rychlé srovnání na 2:2. Liberec to nezabalil a nadále byl aktivnějším týmem, jenže další branku už nepřidal, ani Sparta své šance nevyužila, a tak toto atraktivní utkání skončilo dělbou bodů po remíze 2:2.
90'
Rabušic z první pálil nad
90+3'
A to je vše dámy a pánové. Konec zápasu.
90+2'
Z rychlého protiútoku ještě pálil Hancko, ale Knoblocha nepřekvapil.
90+2'
V té druhé mohl rozhodnout Liberec! Mosquera hledal Koscelníka, který zavíral akci na zadní tyči, ale Plavšić byl u míče dříve.
90+1'
V první z nich bude útočit Sparta.
90+1'
Nastavovat se budou pouze dvě minuty.
90'
Jhon Mosquera dostal míč do vápna, kde si odskočil Rabušic. Střílel ale nad.
89'
Martin Koscelník si obhodil Hancka, ale na Čelůstku už nevyzrál. Byl to velmi důležitý souboj, jinak by šli domácí do přečíslení dva na jednoho.
88'
Obě předchozí žluté karty byly za taktické fauly.
88'
Střídání v týmu AC Sparta Praha: ze hřiště odchází Bořek Dočkal, přichází Michal Trávník.
88'
Žlutou kartu dostává Michal Faško (FC Slovan Liberec).
87'
Mosqueru dělily od gólu centimetry
87'
Žlutou kartu dostává David Pavelka (AC Sparta Praha).
87'
Jhon Mosquera ve velké šanci! Z levé strany jen těsně minul vzdálenější tyč! Domácí teď Spartu přehrávají.
86'
Michal Sadílek v běžeckém souboji uspěl proti Dočkalovi a předložil míč Rabušicovi. David Pavelka ve skluzu zastavil jeho střelu, podle domácích rukou, ale ani tentokrát z toho nebude penalta.
85'
Rabušic trefil ležícího Pavelku do ruky. Měla být penalta?
85'
Matěj Chaluš při zakončení upadl a dožaduje se pokutového kopu. Ani toto nevyvádí hlavního rozhodčího z míry.
84'
Tak v posledních minutách již není o vyhrocené okamžiky nouze.
84'
Vitík přišlápl Rabušice kousek za vápnem a Mosquera si staví míč.
83'
Opět tvrdý faul Pavelky. Je s podivem, že zatím hraje bez obdržené karty.
82'
Tento fakt již neplatí. Matěj Chaluš fauloval.
82'
David Pavelka loktem fauloval Sadílka. Domácí zůstanou na útočné polovině.
81'
Lukáš Juliš si nepohlídal ofsajdové postavení.
80'
Domácí kanonýr vidí za tento zákrok po právu žlutou kartu.
80'
Michael Rabušic tvrdě zezadu zajel do protihráče a strhává se menší mela kolem jeho osoby a sudího Orla.
79'
Rabušic ostře setnul Dočkala a dostal žlutou kartu
79'
Ani z tohoto mráčku nezaprší, i když o počasí na severu Čech se to řict nedá. Celý den zde dosti prší.
78'
Z této situace nic nebylo, následovat bude aut domácích.
77'
David Pavelka cvaknul Mosqueru u lajny a domácí si také kopnou standardní situaci.
76'
Střídání v týmu FC Slovan Liberec: ze hřiště odchází Ondřej Karafiát, přichází Michal Faško.
76'
Střídání v týmu FC Slovan Liberec: ze hřiště odchází Imad Rondić, přichází Michael Rabušic.
76'
Na druhé straně další šance pro Liberec! Imad Rondić posunul míč na Jhona Mosqueru. Kolůumbijský záložník zasekl a obstřelem také mířil na zadní tyč, jenže minul.
74'
Knobloch vytáhl střelu Karlssona ke vzdálenější tyči
74'
Sparta mohla jít do vedení! David Moberg Karlsson se řítil z pravé strany na Knoblocha a snažil se jej obstřelit. Liberecký brankář vytasil skvělý zákrok a míč vytáhl na roh!
74'
Tak zatím se tento zápas relativně vymyká všem ostatním mezi těmito soupeři. Místo války sledujeme velmi fotbalové utkání s pohlednými šancemi na obou stranách. Koneckonců skóre 2:2 vypovídá o všem.
72'
Martin Koscelník se dostal kolem Hancka a odcentroval do vápna. Spoluhráče však nenašel.
71'
Střídání v týmu FC Slovan Liberec: ze hřiště odchází Jakub Pešek, přichází Jhon Mosquera.
70'
Liberečtí sou evidentně opaření. Není se čemu divit. Během minuty přišli o dvoubrankové vedení.
68'
Hložek přízemní střelou bleskově srovnal, 2:2
68'
A je srovnáno!
To je obrovská sprcha pro domácí Liberec! ADAM HLOŽEK se nerozpakoval, těsně za vápnem se opřel do míče a podruhé během minuty rozvlnil síť za Knoblochem! 2:2 a jedeme od znova.
67'
Karlsson parádní trefou vrátil hosty do hry, 2:1
67'
Sparta právě vstřelila branku!
Tak to byla nádherná branka! Střídající DAVID MOBERG KARLSSON zakroutil míč z velké dálky přímo do rohu domácí branky a dává Spartě naději!
66'
Dnešní utkání sleduje 850 diváků. Maximální povolená kapacita na Stadionu U Nisy.
65'
Čelůstka namazal Peškovi, ten těsně minul zařízení
65'
Naopak! Jakub Pešek stíhán Vitíkem se hnal opět sám na Nitu. Tentokrát mířil těsně vedle zadní tyče. To mohl být hattrick jak vyšitý.
65'
Spartě ubíhá čas velmi rychle. běží už 65. minuta a zatím to na velký tlak nevypadá.
64'
David Pavelka přesprintoval v důležitém souboji Rondiće.
63'
Koscelník motal Hancka, z úhlu pak mířil nepřesně
63'
Martin Koscelník se obtočil kolem obránce a vypálil. Jeho střelu však srazil Čelůstka pouze k Peškovi. Ten zatancoval nad míčem, vystřelil a vybojoval rohový kop.
63'
Pro Spartu to byla škoda, protože se hnala do zajímavého přečíslení.
62'
Sudí Orel si teď narazil s letenskými, což samozřejmě pravidla nedovolují a následovat bude míč rozhodčího.
60'
Kdyby si teď Karafiát všiml úplně volného Koscelníka na pravé straně, mohla z toho být další zajímavá pozice pro domácí. Takhle je balon opět pod vládou rudých.
58'
Hosté se teď sami vyhnali z dobré pozice a ze slibného protiútoku nakonec nebylo ani zakončení.
57'
Dlouhý míč za obranu Liberce končí až v rukavicích Knoblocha.
56'
Nový muž na hřišti David Moberg Karlsson ale zatím neseřídil svá mířidla, protože tento projektil letěl vysoko nad.
55'
Jan Mikula opět fauloval těsně za vápnem, stejně jako v prvním poločase a letenští tak mají druhý pokus z podobné pozice.
54'
Trenér Vrba nemá na co čekat a posiluje útok.
54'
Střídání v týmu AC Sparta Praha: ze hřiště odchází Tomáš Wiesner, přichází Lukáš Juliš.
54'
Střídání v týmu AC Sparta Praha: ze hřiště odchází Adam Karabec, přichází David Moberg Karlsson.
53'
Do druhého poločasu vstoupili rozhodně aktivněji, ale Liberec udeřil hned z první šance po přestávce.
52'
Tak to je opravdu studená sprcha pro Spartu!
51'
Liberec právě vstřelil branku!
A opět se o ni postaralo stejné duo! Imad Rondić spíše odkopával míč do bezpečí, ale svým odkopem našel skvěle naběhnutého JAKUBA PEŠKA, který se ani napodruhé proti Nitovi nemýlil! Liberec – Sparta 2:0.
50'
Pešek unikl Sáčkovi a nekompromisně zakončil, 2:0
50'
Opět hráči v rudém nastěhovaní na polovině Liberce.
48'
Na druhé straně hřiště se útočným faulem provinil Michal Sadílek.
48'
Jejich snahu teď zbrzdí šlapák Plavšiće.
47'
Letenští začali aktivně a hned se usadili na útočné polovině.
46'
Rondič se chytl za hlavu po zmaření velké šance
46'
Je za námi první poločas, ve kterém jsme viděli jednu branku. O tu se postarali domácí, konkrétně Imad Rondić s Jakubem Peškem. První jmenovaný přihrával, druhý prostřelil Nitu. Největší šanci letenských měl Bořek Dočkal, který zahrával přímý volný kop těsně za hranici velkého vápna. Míč z jeho kopačky jen těsně prosvištěl nad břevnem domácí branky. Do druhého poločasu, který začne přibližně v 18:03, tak půjdou domácí s výhodou jedné vstřelené branky.
45+1'
45+1'
Domácí mohli udeřit podruhé! Výborně hrající Koscelník našel stříleným centrem Rondiće na malém vápně. Liberecký útočník však bránu přestřelil.
45+1'
V prvním poločase bude nastavena jedna minuta.
45'
Momentálně se totiž hraje kolem středové čáry.
44'
Liberečtí už chtějí dohrát poločas bez nějakého nebezpečí před Knoblochem. To se jim zatím daří.
43'
Odražený míč si za vápnem našel Jugas, který se napoprvé netrefil a napodruhé mířil hodně mimo.
43'
Dávid Hancko odpravil míč před dotírajícím Koscelníkem raději do autu.
41'
První ostrý zákrok utkání, o který se postaral Michal Sadílek, když skluzem fauloval Hancka. Liberecký záložník zaslouženě vidí žlutou kartu. Tomáš Wiesner po něm vystartoval a také vidí kartonek žluté barvy.
40'
Sadílek se natlačil před Karabce a spadl, marně žádal penaltu
40'
Michal Sadílek se dostal ve vápně před obránce a upadl. Sudí Orel gestikuluje jasně, toto penalta nebude.
38'
Plavšič tancoval před Fukalou, pak vystřelil pravačkou vedle
38'
Matěj Chaluš zastavil míč před Hložek za vteřinu dvanáct, ale Jan Mikula nedokázal odpravit herní artikl z vápna, který se tak vrátil k hostům, konkrétně k Plavšićovi. Srbský hráč vystřelil vedle bližší tyče.
37'
Na druhé straně se Kamso Mara nacházel za obrannou linií. Ofsajd.
37'
Další akce letenských byla zastavena faulem již v zárodku.
36'
Imad Rondić hledal opět rozeběhnutého Peška. Tentokrát byla přihrávka příliš dlouhá.
35'
Dočkal zakroutil míč těsně nad břevno
35'
Bořek Dočkal to vzal na sebe. Střela proletěla těsně nad břevnem.
34'
Srdjan Plavšić vybojoval pro Spartu přímý volný kop těsně za vápnem, kdy ho skluzem fauloval Jan Mikula. Liberecký kapitán vidí za tento zákrok navíc žlutou kartu.
32'
Liberec zůstává aktivní i nadále a opět se žene před Nitu.
30'
Pešek si povodil Sáčka a překonal i Nitu, 1:0
30'
To byla krásná fotbalová akce! Imad Rondić si přebral míč ve středu hřiště, poslal jej ideálně do běhu JAKUBU PEŠKOVI, který se prohnal kolem Sáčka a střelou po zemi posílá domácío Slovan Liberec do vedení 1:0.
29'
Ani tentokrát nenašel centr z levé strany nikoho z domácích v pokutovém území.
29'
Milan Knobloch si došel pro centr a rychle rozehrál na Sadílka. Ten na útočné polovině přišel proti přesile o míč.
28'
Adam Hložek skvěle zalepil míč prvním dotykem, otočil se a...byl faulován Mikulou.
27'
Další míč letěl do vápna letenských. Tentokrát pouze na obránce Hancka.
25'
Koscelník hledal Rondiče, ten v pádu zakončil mimo
25'
Karabec těsně minul vzdálenější tyč
25'
Aktivní Martin Koscelník opět vybojoval míč a přihrával do vápna na Rondiće. Bosenský útočník střílel tísněn v pádu vedle tyče Nitovy svatyně.
25'
Adam Karabec mířil skrze obránce na zadní tyč, kterou jen těsně minul.
24'
Koscelník vystihl přihrávku a založil akci domácích, na jejímž konci byl sražený centr Sadílka.
22'
Jakub Pešek se po rozehrání rohu vracel pomalu. Ofsajd.
21'
Na druhé straně hřiště vybojoval Liberec rohový kop.
20'
Imad Rondić se sice vrátil, ale přitom fauloval Pavelku. Sparta bude rozehrávat míč z klidu.
18'
Hložek hlavičkoval vysoko nad
18'
Centr z pravé strany přistál přesně na hlavě Adama Hložka. Letenský snajpr však mířil nad.
17'
Po velmi rychlém fotbale v první čtvrthodince se hra trochu uklidnila. Zatím můžeme konstatovat, že sledujeme pohledné, vyrovnané utkání.
15'
K údivu všech, možná i domácích hráčů a fanoušků se píská faul Hložka na Chaluše.
14'
Ondřej Karafiát si našel míč ve vápně, ale mířil nad sparťanskou bránu.
13'
Jugas ve spolupráci s Knoblochem zastavili akci letenských.
12'
Bořek Dočkal zatáhl za záchrannou brzdu a toto si možná říkalo o žlutou kartu. Sudí Orel zatím klidní vášně pouze slovně.
11'
Po třech tvrdých soubojích u autové čáry vyplavali s míčem Severočeši. Pešek si ve finální fázi neporozuměl se Sadílkem a akce vyšla do ztracena.
10'
A další míč do vápna z nohy slovenského reprezentanta. Tentokrát o trochu delší přihrávka na spoluhráče Rondiće.
9'
Koscelník pěkně sklepl Karafiátovi, který mu vrátil míč. Následný centr z pravé strany skončil pouze na noze Vitíka.
8'
Guinejský středopolař je již na nohou a hra může pokračovat.
8'
Kamso Mara zůstává ležet na trávníku a domácí brankář zakopává míč.
7'
Také Srdjan Plavšić pálil pouze do skluzujícího obránce.
6'
Karabcovu ránu srazil Chaluš
6'
Jan Mikula se zapomněl vzadu a Tomáš Wiesner se hnal z levé strany na Knoblocha. Našel ještě lépe postaveného Karabce na hranici vápna, který vypálil tvrdě. Skluzem se ale do střely položil Matěj Chaluš a zažehnal nebezpečí pro domácí.
5'
Hned od začátku se hraje pěkně tvrdě. Ostatně tak je to ve vzájemných zápasech zvykem.
4'
Plavšičova jedovka zamířila těsně nad břevno
4'
Poprvé v akci také pražané. Srdjan Plavšić pálil zpoza vápna těsně nad.
3'
Domácí Jugas hlavičkoval spíše do vzduchu a tam si míč stáhl Nita.
2'
Jakub Pešek se sice přes Sačka nedostal. Vybojoval však pro Liberec první rohový kop zápasu.
2'
Koscelník se opřel do odraženého míče, ale trefil pouze hráče v rudém.
1'
Tomáš Wiesner tvrdě fauloval Sadílka na polovině hřiště.
1'
První výpad dopředu zastavil stoper Vitík, který hlavou poslal míč Nitovi.
1'

FC Slovan Liberec: Knobloch – Fukala, Jugas, Chaluš, Mikula (C) – Mara, Karafiát – Koscelník, M. Sadílek, Pešek – Rondić.
Náhradníci: Nguyen – Pourzitidis, Nečas, Faško, Mosquera, Matoušek, Rabušic.

AC Sparta Praha: Nita – Sáček, Vitík, O. Čelůstka, Hancko – Pavelka, Dočkal (C) – Wiesner, Karabec, Plavšić – Hložek.
Náhradníci: Heča – Matěj Hanousek, Lischka, Trávník, Moberg Karlsson, Minčev, Juliš.

Rozhodčí: Orel – Kubr, Melichar; VAR: Hrubeš, AVAR: Flimmel.

AC SPARTA PRAHA – SOUBOJ O DRUHÉ MÍSTO S JABLONCEM

Letenští měli v dubnu velmi nabitý program. Dokazuje to i skutečnost, že tento nedělní duel bude prvním, kdy měli mezi zápasy pauzu delší než čtyři dny. Pražský celek odehrál v dubnu celkem sedm soutěžních utkání. Čtyřikrát vyhrál, přičemž při třech zápasech nastřílel více jak čtyři branky, nejvíce proti Teplicím (7:2). K tomu jednou remizoval a dvakrát prohrál, a to zrovna proti první Slavii a druhému Jablonci.

Svěřenci trenéra Vrby získali z 28 utkání celkem 58 bodů, což je o jeden méně než má druhý Jablonec. Na druhou stranu, Sparta odehrála o zápas méně, tudíž v neděli má možnost se posunout na druhou příčku. Na první místo jim ovšem schází celých 17 bodů a v případě bodové ztráty U Nisy definitivně přijde i o teoretickou šanci na titul, který připadne do rukou jejího největšího rivala, tedy Slavie.

V posledním zápase přehrála Sparta Opavu 4:2. Nejvíce vidět byl mladý talent Hložek, jenž se blýskl hattrickem. Tím se rázem přesunul na pozici druhého nejlepšího kanonýra klubu. Letošní sezonu má na kontě již osm zásahů, k tomu sedmkrát nahrál na gól. Celkovým nejlepším střelcem je od února zraněný Juliš s 11 zápisy. O druhou pozici v pořadí střelců se Hložek dělí s mladším z dvojice Krejčích, který má také osm branek. Hložek se dělí i o titul nejlepšího nahrávače, shodně asistencí jako on má Bořek Dočkal, a to 7.

FC SLOVAN LIBEREC – NA DOSAH EVROPSKÝCH POHÁRŮ

Severočeši navázali na výhru v Opavě dalším venkovním vítězstvím, a to v Mladé Boleslavi. Po vyrovnaném začátku duelu využil Michal Sadílek zaváhání obrany při rozehrávce a vstřelil svůj pátý gól v sezoně. Od té doby měl převahu domácí celek, nicméně vyrovnat nedokázal. S jistou dávkou štěstí Liberec vyhrál zápas 1:0. Nutno dodat, že v utkání musel trenér Hoftych udělat mnoho změn, ať už z důvodu žlutých karet či zranění v liberecké základní sestavě.

Díky dvěma výhrám v řadě má Slovan Liberec stále šanci zabojovat o evropské poháry. S Plzní a Slováckem se na dálku utká o důležité čtvrté a možná i páté místo. Pátá příčka by totiž mohla být pro modrobílé důležitá, pokud by MOL Cup vyhrál některý z prvních čtyř celků. Severočeši se aktuálně nacházejí na šesté pozici tabulky s 49 body, před nimi je Plzeň s 51 body, která má zápas se Spartou k dobru a čtvrté je pak Slovácko s 53 body. To v sobotním utkání podlehlo doma Mladé Boleslavi 0:1 a liberečtí se jim v případě výhry nad Spartou přiblíží na jeden jediný bod.

Se Spartou hrál Liberec naposledy dva dny před loňskými Vánoci. Jednalo se o velmi bojovný zápas, který byl ovlivněn dvěma spornými pokutovými kopy. Svěřence trenéra Hoftycha podržel Filip Nguyen, který penaltu Dočkalovi vyrazil. Kuriózně odpískanou penaltu pro Severočechy proměnil Kamso Mara. Za Spartu následně vyrovnal Lukáš Juliš a utkání tak skončilo remízou 1:1. Ve vzájemných utkáních není nikdy nouze o emoce a vyhrocené okamžiky a věříme, že tomu tak bude i v tomto zápase. Na tribunu navíc dorazí omezený počet fanoušků, což atmosféře utkání jedině prospěje.

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 17:00.