FORTUNA:LIGA - Základní část - 14. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Sparta : Liberec - 22. prosince 2020   17:00

Sparta
48' Juliš
1:1
(0:1)
Liberec
33' Mara

Nita – Sáček, O. Čelůstka (7. Polidar), Hancko, Matěj Hanousek – Vindheim (66. Moberg Karlsson), Souček, Pavelka, Dočkal (C), Plavšić – Juliš.
Heča – Vitík, Lischka, Polidar, Ladislav Krejčí st., Moberg Karlsson, Novotný.
Marek – Moláček, Hrabovský
Generali Česká pojišťovna Arena, Praha - Bubeneč
Nguyen – Koscelník, Jugas, Kačaraba, Mikula (C) – M. Sadílek, Mara – Pešek, Matoušek (37. Beran, 82. Rondić), Mosquera – Júsuf Hilál (54. Rabušic).
Knobloch – Mo. Tijani, Fukala, Chaluš, Rondić, Rabušic, Beran.

SESTŘIH: Sparta - Liberec 1:1. Nevídané penalty, za Letenské srovnal Juliš

Sparta stráví Vánoce na třetím místě tabulky se ztrátou jednoho bodu na Jablonec, oproti němu ale má k dispozici odložený zápas v Opavě k dobru. Do "jarní" části pak vstoupí v polovině ledna zápasem v Ostravě.

Liberec je aktuálně pátý, ovšem zítra jej mohou přeskočit Plzeň, Slovácko, Ostrava a vítěz zápasu Karviná – Pardubice.
Vypjatý zápas Sparty s Libercem končí nerozhodně 1:1. V závěru úvodní půlhodiny neproměnil pokutový kop Bořek Dočkal, o pár minut později z kuriózní penalty poslal hosty do vedení Kamso Mara, Spartě se povedlo vyrovnat krátce po přestávce díky Lukáši Julišovi.

Utkání na těžkém terénu nabídlo tuhý boj s minimem šancí, ty si až v závěru zápasu vypracovali Karlsson s Rabušicem, proti sparťanskému Švédovi ale zasáhl Nguyen, na opačné straně Rabušicovi v poslední chvíli zamezil bránící Hanousek.

Červené karty: 0 – 0
90'
Dočkalova hlavička se snesla vedle tyče
90'
Karlssonův obstřel Nguyen skvěle vytáhl na roh
90+2'
90+2'
K Peškově centru se nikdo v modrém neprobojoval, hosté pak mohli ještě jednou zahrozit, když Mosquera procedil svoji přihrávku na Rabušice, ten nedokázal zakončit přes bránícího Hanouska.
90+2'
Polidarovi je pískáno přistrčení Sadílka a Liberec bude zřejmě zahrávat poslední standardní situaci tohoto duelu.
90+1'
Rozhodčí Marek oddaluje závěrečný hvizd o dvě nastavené minuty.
90'
Po Plavšićově centru od rohového praporku se k hlavičce před brankou netradičně probojoval Bořek Dočkal, mířil však za vzdálenější tyč.
90'
David Moberg Karlsson si našel střeleckou parketu a ránou ze střední vzdálenosti pořádně protáhl Nguyena, ten vyráží míč na roh!
88'
Hancko se pokusil přenést hru dlouhým pasem doprava, Bořku Dočkalovi ale chyběly centimetry, aby se mu povedlo míč hlavou zkrotit ještě ve hřišti.
87'
Dočkalův dlouhý nákop propadl k Davidu Mobergu Karlssonovi, tomu se nepovedlo dobře zpracovat těžký míč, hosté si pak ještě zkomplikovali situaci při srážce Nguyena s Mikulou, Jugas ale odkopl míč z pokutového území.
87'
Mosquerův vysoký centr přeletěl i sparťanskou branku.
86'
Po dalším Mikulově autu Rondić před brankou fauloval Sáčka, odkopu se ujme Florin Nita.
85'
Po sérii soubojů ve středu hřiště a odrazu míče do zámezí budou moci hosté vhazovat.
83'
Hanouskovi byl při náběhu na levém křídle odmáván ofsajd, sparťanský bek by navíc stěží doháněl míč na hrací ploše.
82'
Střídání v týmu FC Slovan Liberec: ze hřiště odchází Michal Beran, přichází Imad Rondić.
81'
Zápas se přehoupl do závěrečné desetiminutovky, k výhře mají oba týmy stejně daleko.
80'
Sadílek si všiml nalevo naprosto osamoceného Mosquery, ten však nezvládl přihrávku před branku, kterou vystihl Srdjan Plavšić.
79'
Koscelníkova rána z úhlu byla sražena vedle tyče
79'
Martin Koscelník se opřel do míče z velké dálky, jeho rána ale nabrala opačnou faleš, než by slovenský reprezentační bek potřeboval a zatočila se směrem od sparťanské branky.
78'
Dočkalův roh se nebezpečně odrážel před brankou, rudí se ale do zakončení nedostali.
78'
Dávid Hancko se ocitl na levém křídle, pokusil se projít mezi dvěma protihráči, což se mu sice nepovedlo, vybojoval ale rohový kop.
77'
Michala Sáčka při přechodu středové čáry fauloval Mosquera, sparťané rychle rozehráli z místa přestupku..
76'
Velmi vysoký centr vyslal před branku na opačné straně hřiště také Matěj Hanousek, i v tomto případě soupeřův brankář kraloval ve svém prostoru.
76'
Právě Mosquera pak rozehrál standardní situaci, jeho vysoký centr ale bez potíží zachytil Florin Nita.
75'
Žlutou kartu dostává David Pavelka (AC Sparta Praha).

Také další karta přichází po faulu na Mosqueru.
75'
Sparta už přesunula hru na opačnou stranu, Plavšićův centr ale nenašel nikoho v rudém.
74'
Pešek vyhledal Rabušicovu hlavu, jeho pokus mířil doprostřed
74'
Pešek centrem od rohového praporku našel před brankou Michaela Rabušice, ten hlavičkuje přímo do Nitovy náruče.
74'
Liberec je v těchto minutách výrazně aktivnější, po Peškově sraženém centru bude následovat další roh.
72'
Souček v šílené rychlosti vlétl do Mosquery, dostal jen žlutou
72'
Po tvrdém střetu Filipa Součka s Jhonem Mosquerou už má rozhodčí Marek v ruce připravenou žlutou kartu pro sparťanského fotbalistu.
72'
Peškův centr mířil do míst, kde bylo jen několik sparťanů, míč odhlavičkoval Filip Souček.
71'
Mosquerův přetažený centr Hanousek odvrátil na rohový kop, k praporku už kráčí Jakub Pešek.
70'
Mikula byl u postranní čáry faulován Karlssonem, následovat bude standardní situace pro Slovan.
69'
Z následného Karlssonova rohu Sparta nijak nezahrozila, neujal se ani pozdější Dočkalův přízemní centr.
68'
Dočkal přenesl hru doleva na Plavšiće, jeho centr si Jakub Jugas pohlídal před nabíhajícím Lukášem Julišem.
68'
Sparta má míč ve své moci, ovšem trápí se s přechodem středu hřiště.
66'
Střídání v týmu AC Sparta Praha: ze hřiště odchází Andreas Vindheim, přichází David Moberg Karlsson.
66'
Mosquera v souboji s Pavelkou padl k zemi, když rozhodčí Marek nepískal, tak hbitě vstal na nohy a okamžitě se zapojil do dalšího souboje.
65'
Pro Polidarův centr si došel Filip Nguyen a v pádu míč zachytil.
64'
Sparťanům nevyšla kombinace na útočné polovině, z čehož mohl těžit Jhon Mosquera, tomu ale v rychlém výpadu zamezil Vindheim, jenž Kolumbijci ukopl míč do zámezí.
62'
Žlutou kartu dostává Bořek Dočkal (AC Sparta Praha).

Sparťanský kapitán si prohlíží žlutou za faul u středové čáry.
62'
Hosté mohli zahrávat dva rohy v rychlém sledu, na ten druhý si naskočil Jakub Jugas, míč však prodloužil jen k Nitovi.
61'
Mara kolmicí podél postranní čáry vysunul do volného prostoru Mosqueru, jeho pas před branku je sražen na rohový kop.
60'
Bořek Dočkal u pokutového území posunul míč Lukáši Julišovi na pravé křídlo, následný centr sparťanského útočníka mířil mimo dosah jeho spoluhráčů.
58'
Mikulův nákop k postranní čáře Mosquera dostihl na hrací ploše, pak ale nacentroval přímo k Florinu Nitovi.
57'
Žlutou kartou je zároveň napomenut i Pavel Hoftych na liberecké lavičce.
57'
Žlutou kartu dostává Michal Sadílek (FC Slovan Liberec).

Sadílek je potrestán za podražení Lukáše Juliše.
56'
Z rohu hosté nijak nezahrozili, Mosquera se pak pokusil vystřelit z obrovské dálky, míč však nasměroval do ochranné sítě daleko vedle sparťanské branky.
55'
Koscelníkův centr Matěj Hanousek srazil na roh, hostující hlavičkáři už běží před Florina Nitu.
54'
Střídání v týmu FC Slovan Liberec: ze hřiště odchází Abdalláh Júsuf Hilál, přichází Michael Rabušic.
53'
Júsuf s Mosquerou po zisku míče mohli vyrazit do rychlého brejku, Bahrajnec ale přihrával svému spoluhráči příliš pomalu a blíže k balónu měli domácí.
53'
Tentokrát centroval zleva Plavšić, na míč jen těsně nedosáhl volný Hanousek.
53'
Vindheimův centr si pohlídal Kamso Mara, odražený míč ale zůstal v držení Sparty, která bude vhazovat.
52'
Sparta mohla získat rohový kop, David Pavelka však přiznal dotyk míče a bude se rozehrávat od liberecké branky.
51'
Andreas Vindheim byl faulován, pak ale dohrál souboj s Mosquerou, rozhodčí Marek řeší situaci bez karet.
50'
Po souboji Juliše s Mikulou ve středu hřiště se pískalo proti Spartě, následný nákop Jakuba Peška do pokutového území si pohlídal brankář Nita.
48'
Juliš využil špatné komunikace Slovanu a srovnal na 1:1!
48'
Sparta právě vstřelila branku!
Sparta brzy po přestávce vyrovnává! Součkův centr Karačaba nadrazil vysoko do vzduchu, v pokutovém území se pak nejlépe zorientoval LUKÁŠ JULIŠ, hlavou nasměroval míč k tyči a zaokrouhlil počet svých letošních ligových gólů na deset!
47'
Po standardní situaci Sparty se do odraženého míče pokusil opřít Pavelka, ovšem neprostřelil klubko těl před Nguyenem.
46'
Po změně stran se pokračuje v sestavách shodných s těmi, v nichž oba týmy dohrály první poločas.
46'
Končí první poločas, po němž Liberec vede na Spartě 1:0. Domácí dostali na sklonku úvodní půlhodiny možnost pokutového kopu, tu však promarnil Bořek Dočkal, vzápětí přišla bizarní penalta na opačné straně, kterou proměnil Kamso Mara a zařídil poločasové vedení Severočechů.

Liberec byl jinak nebezpečnějším týmem v prvním poločase, Mara s Peškem však své velké šance neproměnili, pak ale přišla penalta, kterou rozhodčí Marek odpískal poté, co Michal Sáček rukou vzal míč z náruče otřeseného brankáře Nity.
45+3'
45+3'
Matěj Polidar se uvolnil na levém křídle, pak ale nepropasíroval svoji přihrávku před branku na číhajícího Lukáše Juliše.
45+1'
Michal Beran vypíchl míč Plavšićovi a mohl vysunout do úniku Mosqueru, ten se snažil obejít Florina Nitu, byl mu však máván ofsajd.
45+1'
Další Dočkalův roh si hosté pohlídali a už začíná tříminutové nastavení.
45'
K Dočkalově rohu se dral Filip Souček, jeho hlavičku Mikula srazil mimo branku.
44'
Vindheimovu tvrdou ránu z úhlu si Nguyen pohlídal
44'
Vindheimovu prudkou střílenou přihrávku z úhlu Filip Nguyen vykopl, odražený míč si pohlídali jeho spoluhráči v defenzivě.
43'
Sparťané rozjíždějí další útočné tažení od svého obranného kvarteta, Liberec vysouvá presink hluboko na soupeřovu polovinu.
41'
Plavšić v těžké pozici odcentroval jen ke Kačarabovi, při zpracování odraženého míče si Bořek Dočkal pomohl rukou, což neuniklo pozornosti hlavního arbitra.
39'
Pešek krásně našel Júsufa, jeho efektní ránu Nita kryl
39'
Žlutou kartu dostává Lukáš Juliš (AC Sparta Praha).

Juliš viditelně stáhl za dres Michala Berana.
39'
Peškův pas k pokutovému území si na hruď zpracoval Júsuf, pak v pádu střílel do připraveného Florina Nity.
37'
Střídání v týmu FC Slovan Liberec: ze hřiště odchází Jan Matoušek, přichází Michal Beran.
36'
Do hry už se chystá Michal Beran, Jan Matoušek nebude schopen v zápase pokračovat.
35'
Matoušek byl u postranní čáry faulován Vindheimem, hostující fotbalista se svíjí v bolestech.
34'
Pokutový kop byl nařízen zřejmě kvůli tomu, že Michal Sáček vzal míč rukou zpod těla otřeseného Florina Nity.
33'
Liberec právě vstřelil branku!
KAMSO MARA prudkou ránou proměňuje penaltu! Florin Nita skočil na opačnou stranu a neměl šanci zasáhnout.
32'
Mara nechytatelnou bombou proměnil penaltu, 0:1!
32'
Rozhodčí Marek k údivu všech nařídil pokutový kop a míč už si staví na penaltový bod Kamso Mara.
32'
Penalta pro Liberec!
30'
Florin Nita musí být ošetřen, rumunský brankář dostal skutečně pořádnou pumelici přímo do obličeje.
29'
Neuvěřitelně bizarní penalta! Sáček chytil míč před zapískáním
29'
V derby Sparta po neproměněné penaltě brzy inkasovala a podobně tomu mohlo být i dnes! Jakub Pešek si našel palebnou pozici u hranice pokutového území a jeho prudká rána trefila Florina Nitu do obličeje! Rumunský brankář i v bolestech pak stačil zareagovat a míč, který už skákal za jeho záda, tak ještě napodruhé zachytil.
28'
Bořek Dočkal napodobil Lukáše Juliše z derby a v podobném hracím čase také neproměňuje penaltu! Dočkal kopl penaltu doleva přímo do místa, kam skočil Filip Nguyen!

Srdjan Plavšić se ještě dral k dorážce, ovšem přes několik soupeřů se k zakončení nedostal.
27'
Dočkal penaltu neproměnil! Nguyen se vytáhl s vynikajícím zákrokem
27'
Míč už si do své moci bere Bořek Dočkal.
27'
Taras Kačaraba za svůj zákrok navíc vidí žlutou kartu.
27'
Penalta pro Spartu!
26'
Souboj Kačaraby s Hanckem před brankou si rozhodčí Marek jde prohlédnout k videozáznamu.
25'
Penalta pro Spartu! Kačaraba nešťastně přišlápl Hancka
25'
Při Dočkalově rohovém kopu v pokutovém území padl k zemi Dávid Hancko a slovenský stoper zůstává ležet na trávníku.
24'
Srdjan Plavšić se na levém křídle prohnal kolem Koscelník a adresoval prudkou přihrávku před branku, kde Mikulův kontakt s míčem zaváněl vlastním gólem, hostující kapitán ale dokázal míč odrazit mimo branku.
23'
Součkův nákop po útočné polovině byl příliš prudký pro Andrease Vindheima, ten měl k míči daleko.
21'
Při sparťanské akci na levé straně Vindheim hledal před brankou Plavšiće, ten byl pokryt hostujícími zadáky.
19'
Polidara připravil o míč Júsuf, Mara tutovku neproměnil!
19'
Matěj Polidar se ocitl v roli posledního, když převzal přihrávku od Florina Nity, míč mu však odskočil od kopačky, Júsuf jej posunul k naprosto osamocenému Marovi, jehož rána mířila nad břevno! To byla čistá tutovka Severočechů.
19'
Dočkalův centr našel jen hlavu Jakuba Jugase.
18'
Po Mosquerově faulu na Sáčka budou standardní situaci zahrávat premiérově také sparťané, Bořek Dočkal si staví míč nedaleko rohu pokutového území.
17'
Júsuf Hilál se pokusil vystřelit z dobrých pětatřiceti metrů, jeho prudká rána ale zamířila vedle sparťanské branky. Júsuf se patrně pokusil vyzvat někoho k teči do případného Nitova protipohybu, míč však nijak tečován nebyl.
16'
Bořek Dočkal fauloval Tarase Kačarabu, sparťané se už potřetí provinili na vlastní polovině.
15'
Jakub Pešek naremploval Hanouska v osobním souboji, sparťané na vlastní polovině rychle rozehráli.
14'
Mosquerova rána skončila vedle pravé tyče
14'
Mosquera potáhl míč po útočné polovině, pak poblíž rohu pokutového území napřáhl ke střele, ta však doskákala asi deset metrů za vzdálenější tyč sparťanské branky.
12'
Filip Nguyen se pokusil dlouhým výkopem vysunout do brejku Mosqueru, situaci však přečetl Florin Nita, vyběhl daleko z branky a byl u míče dříve než Kolumbijec.
11'
Matěj Hanousek prohrál souboj s Jakubem Peškem, toho pak fauloval Filip Souček, ani další standardní situace Liberci vůbec nevyšla.
10'
Martin Koscelník vletěl příliš agresivně do souboje s Plavšićem, píská se proti hostům.
9'
Hosté mohli zahrávat první standardní situaci, Peškovi ale centr od postranní čáry vůbec nevyšel a hosté Nitu nijak neohrozili.
8'
Juliš po Polidarově centru pálil v dobré pozici z halfvoleje!
8'
Matěj Polidar se hned prohnal po levém křídle a připravil zajímavou příležitost pro Lukáše Juliše, nejlepší ligový střelec hostující branku přestřelil.
7'
Stoperské trable pokračují! Čelůstka musí po střetu s Hanckem střídat
7'
Střídání v týmu AC Sparta Praha: ze hřiště odchází Ondřej Čelůstka, přichází Matěj Polidar.
6'
Do hry už se chystá Matěj Polidar, dojde tak k zásadním změnám ve sparťanském rozestavení. Na stopera by se měl zatáhnout David Pavelka a Sparta bude pravděpodobně pokračovat v rozestavení 4-4-2.
5'
Ondřej Čelůstka se posadil na trávník a takřka s jistotou nebude schopen v zápase pokračovat.
4'
Žlutou kartu dostává Abdalláh Júsuf Hilál (FC Slovan Liberec).

Bahrajnský útočník se snažil pokrýt míč před Filipem Součkem, toho však zasáhl do obličeje a rozhodčí Marek mu brzy ukazuje žlutou kartu.
4'
Do souhry Vindheima se Součkem se vložil Mosquera a odehrál míč do zámezí. Ondřej Čelůstka se mezitím vrátil do hry, ovšem na trávníku výrazně kulhá.
3'
Ošetření Ondřeje Čelůstky už se přesunulo za postranní čáru, Sparta bude chvíli pokračovat v deseti.
1'
Nepříjemnost pro Spartu, oba její stopeři se srazili ve vlastním pokutovém území a zejména se zdravotním stavem Ondřeje Čelůstky to nevypadá vůbec dobře. V nejlepší kondici není ani Dávid Hancko, pořád je na tom však výrazně lépe než jeho kolega ze stoperské dvojice.
1'
Po fotbalistech Liberce a Sparty už na trávník dorazili také rozhodčí v čele s Emanuelem Markem. Jeho kolega na lajně Jiří Moláček se chystá na svůj poslední ligový zápas v třináctileté kariéře ligového rozhodčího.
Fotbalisté už míří na trávník, utkání bude brzy zahájeno.
Prázdnými ochozy letenské arény už zní klubová hymna Sparty "Zpívej, kdo jsi sparťanem!".

AC Sparta Praha: Nita – Sáček, O. Čelůstka, Hancko, Matěj Hanousek – Vindheim, Souček, Pavelka, Dočkal (C), Plavšić – Juliš.
Náhradníci: Heča – Vitík, Lischka, Polidar, Ladislav Krejčí st., Moberg Karlsson, Novotný.

FC Slovan Liberec: Nguyen – Koscelník, Jugas, Kačaraba, Mikula (C) – M. Sadílek, Mara – Pešek, Matoušek, Mosquera – Júsuf Hilál.
Náhradníci: Knobloch – Mo. Tijani, Fukala, Michal, Rondić, Rabušic, Beran.

Rozhodčí: Marek – Moláček, Hrabovský.
FC Slovan Liberec

Slovan zažívá velmi nabitý podzim, v němž musel absolvovat tři předkola Evropské ligy, kvalifikoval se do základní části, kde odehrál dalších šest zápasů a v domácí nejvyšší soutěži už jich má za sebou dvanáct. Ze základní skupiny Evropské ligy sice nepostoupil, sedm bodů z konfrontací s Hoffenheimem, Crvenou Zvezdou Bělehrad a Gentem je ale určitě úspěch. Do toho se tým během podzimní části musel vypořádat i s epidemií koronaviru.

Dosavadních dvanáct zápasů v letošním ročníku FORTUNA:LIGY Slovan odehrál s bilancí 6-2-4, což jej aktuálně řadí na šesté místo, na svého dnešního soupeře ztrácí sedm bodů. Poslední dva zápasy Liberec vyhrál shodně bez inkasované branky, na domácím trávníku porazil 2:0 Opavu a 3:0 Mladou Boleslav.

Na trávnících soupeřů Liberec střídá porážky s výhrami. Po prohře 0:1 v Olomouci zvítězil 2:0 v Českých Budějovicích, pak prohrál 0:3 v pardubickém azylu na Bohemians, ve velmi oslabené sestavě z důvodu koronaviru pak vyhrál 2:1 v Teplicích a zatím naposledy podlehl 0:3 na Slavii, odkud v Liberci hostuje letos celá řada hráčů. Statisticky by tak dnes pro Slovan vycházelo vítězství...

Toho se Severočeši dočkali ve vzájemných zápasech na Letné jen čtyřikrát z třiceti soubojů, naposledy to však bylo letos v únoru, kdy Slovan zvítězil 2:0. Pak na Letné neuspěl v ligové nadstavbě (4:1 pro Spartu) a dosud poslední vzájemný zápas se uskutečnil 1. července, kdy ve finále MOL Cupu Sparta zvítězila v Liberci 2:1.
AC Sparta Praha

Sparta sezónu rozehrála skvělou sérií šesti výher v řadě, což ji po letech katapultovalo do čela tabulky. Pak však přišly neúspěchy, v následujících čtyřech kolech si sparťané připsali tři porážky a nastal sešup tabulkou, díky dvěma výhrám v posledních dvou zápasech (2:1 na Slovácku a 2:0 nad Pardubicemi) si ale sparťané pojistili druhé místo v tabulce a nemají sezónu špatně rozehranou.

Na domácím stadiónu Sparta zatím odehrála šest zápasů, čtyřikrát získala plný počet bodů, dvakrát se naopak musela smířit s prázdnou, neboť zde podlehla 2:4 Českým Budějovicím a 0:3 svému městskému arcirivalovi Slavii, za niž v tabulce zaostává o pět bodů.

Během podzimu sparťané absolvovali také Evropskou ligu, do niž vstoupili tříbrankovými prohrami doma s Lille (1:4) a v Miláně s AC (0:3), pak dvakrát nečekaně hladce porazili Celtic (oba zápasy 4:1), skupinu zakončili dvěma těsnými prohrami 1:2 v Lille a 0:1 doma s AC Milán, celkově tak skončili na nepostupovém třetím místě.

Domácímu trenéru Kotalovi dlouhodobě chybí trojice Štetina, Hložek, Kozák, mimo hru pak v poslední době byli také Plechatý s Karabcem. Sparta se navíc bude muset obejít bez Ladislava Krejčího mladšího, jenž dostal čtyřzápasový trest za vyloučení v zápase s Pardubicemi.
Hezké úterní odpoledne při sledování přenosu utkání 14. kola fotbalové FORTUNA:LIGY mezi Spartou a Libercem. Čeká nás zajímavý souboj dvou pohárových zástupců, kteří by měli bojovat o evropské poháry také v této sezóně.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 17:00.