FORTUNA:LIGA - Základní část - 29. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Sparta : Opava - 25. dubna 2021   16:00

Sparta
17' Hložek (Dočkal) • 26' Plavšić (Hložek) • 53' Hložek (Wiesner) • 74' Hložek (Hancko)
4:2
(2:0)
Opava
62' Žídek  (Lukáš Holík) • 82' Helešic

Nita – Sáček, Vitík, O. Čelůstka, Hancko – Wiesner (66. Moberg Karlsson), Dočkal (C), Pavelka, Karabec (83. Trávník), Plavšić (78. Minčev) – Hložek (78. Novotný).
Heča – Lischka, Matěj Hanousek, Trávník, Moberg Karlsson, Novotný, Minčev.
Petřík – Vodrážka, Novák
Generali Česká pojišťovna Arena, Praha - Bubeneč
Digaňa – Harazim, Didiba, Hnaníček, Žídek (C) – Jan Řezníček (72. Helešic), Večerka – Mondek (72. Rataj), Nešický (59. Hellebrand), Kania (59. Lukáš Holík) – Juřena (59. Smola).
Lasák – Hellebrand, Smola, Rataj, Schaffartzik, Helešic, Lukáš Holík.

Držení míče: 57 % : 43 %.
Střely na branku: 9:3. Střely mimo: 2:1. Rohy: 8:2. Ofsajdy: 4:3. Fauly: 14:17.
Sparta splnila roli favorita a díky skvělému představení Adama Hložka vítězí nad Opavou 4:2. Hložek k tříbodovému úspěchu přispěl hattrickem, k tomu přihrál Srdjanu Plavšićovi před prázdnou branku a hlavní měrou přispěl k jasné sparťanské výhře.

Hosté se ale po přestávce výrazně zlepšili a měli velmi zajímavé pasáže, které využili ke dvěma úspěšným zásahům, vůbec prvním do sparťanské sítě po předloňském návratu do nejvyšší soutěže.
90+4'
90+4'
Po Dočkalově centru se k odraženému míči dostal Dávid Hancko, jeho střela je však zablokována.
90+3'
Davidu Mobergu Karlssonovi se nepovedl průnik do pokutového území, o míč byl připraven, podobně se na opačné straně nezadařilo Matěji Helešicovi a bude se kopat od sparťanské branky.
90+2'
Michal Trávník při další sparťanské útočné akci nepřesně přihrával do pokutového území, míč doskákal vedle hostující branky.
90+1'
Rozhodčí Petřík k dnešním devadesáti minutám přidává čtyři nastavené.
89'
Michal Trávník kolmicí po levém křídle posunul míč Ondřeji Novotnému, tomu se nepovedlo propasírovat přihrávku na Martina Minčeva před opavskou branku.
88'
Florin Nita dostává žlutou kartu za prodlení při rozehrávce po předchozí Smolově hře rukou, rumunský brankář to bere s úsměvem.
88'
Po Holíkově pasu k pokutovému území si Tomáš Smola pomohl při zpracování míče rukou.
87'
Pro Harazimův centr si došel brankář Nita, krátce po jeho rozehrávce Bořek Dočkal za faul ve středu hřiště dostává žlutou kartu.
86'
K dlouhému odkopu Florina Nity se nedostal Ondřej Novotný, odraženého míče se zmocnil brankář Digaňa.
84'
Opavští hrají s míčem ve středu hřiště, snaží se znovu najít cestu do sparťanské defenzivy.
83'
Střídání v týmu AC Sparta Praha: ze hřiště odchází Adam Karabec, přichází Michal Trávník.
82'
Helešic snižuje po centru Holíka, 4:2
82'
Opava právě vstřelila branku!
Šestá trefa dnešního odpoledne! Holíkův centr Martin Vitík prodloužil k volnému MATĚJI HELEŠICOVI, ten měl obrovské množství prostoru před brankou, mohl si tak míč zpracovat a následně přesně zakončit.
82'
Ondřeji Čelůstkovi je ve středu hřiště pískán faul za přistrčení Tomáše Smoly.
80'
Sparťané sehráli katastrofálně volný kop na útočné polovině, rozehrávku vystihl Matěj Helešic a Michal Sáček musel hodně rychle zasprintovat, aby zamezil v brejku dvou proti jednomu, to se mu nakonec povedlo.
78'
Střídání v týmu AC Sparta Praha: ze hřiště odchází Adam Hložek, přichází Ondřej Novotný.
78'
Střídání v týmu AC Sparta Praha: ze hřiště odchází Srdjan Plavšić, přichází Martin Minčev.
77'
Michal Sáček na pravém křídle prostrčil míč na Bořka Dočkala, ten je však přistižen v postavení mimo hru.
77'
Ve hře už se pokračuje, Smola i Žídek budou v pořádku.
76'
Tomáš Smola se nezvedá z trávníku po střetu s Martinem Vitíkem ve středovém kruhu. Hosté ještě mohli útočit, Holíkův centr našel v pokutovém území Jana Žídka, který se znovu objevil na hrotu, Žídek ale byl v ofsajdu, navíc zakončoval mimo branku a ještě má zřejmě vyražený dech.
74'
Hložek stvrdil hattrick a pojistil výhru, 4:1
74'
Sparta právě vstřelila branku!
Adam Karabec potáhl míč po levé straně k rohu pokutového území, předal míč Dávidu Hanckovi, po jehož přihrávce se střelou z otočky trefil ADAM HLOŽEK a mladý útočník završuje svůj dnešní hattrick!
73'
Tomáš Smola se při průniku podél postranní čáry dostal s míčem do zámezí, následně se obořil na rozhodčího Petříka, za což vidí žlutou kartu.
72'
Hosté už mají dostřídáno, Sparta může změnit sestavu ještě čtyřikrát ve dvou přerušeních hry.
72'
Střídání v týmu SFC Opava: ze hřiště odchází Jan Řezníček, přichází Matěj Helešic.
72'
Střídání v týmu SFC Opava: ze hřiště odchází Karol Mondek, přichází Tomáš Rataj.
70'
Po dlouhém sparťanském pasu do pokutového území Tomáš Digaňa předskočil Adama Hložka. Oba aktéři tohoto souboje po vzájemné srážce měli drobné zdravotní potíže, budou však v pořádku.
69'
Plavšić odkulhal za postranní čáru, zřejmě se ale ještě bude snažit tento šrám rozběhat.
69'
Srdjan Plavšić musí být znovu ošetřen, trápí jej levý kotník. Potenciálními náhradami by mohli být Martin Minčev nebo Matěj Hanousek.
67'
Židek málem přidal druhý gól. Po centru Smoly hlavičkoval mimo
67'
Opava vycítila šanci, hosté se znovu natlačili k pokutovému území Sparty, Tomáš Smola převzal na pravém křídle přihrávku na hraně ofsajdu, pak nacentroval ke vzdálenější tyči, kde Jan Žídek další hlavičkou těsně míjí sparťanskou branku!
66'
Střídání v týmu AC Sparta Praha: ze hřiště odchází Tomáš Wiesner, přichází David Moberg Karlsson.
66'
Holíkův centr se odrazil k volnému Řezníčkovi, ten si ale netroufl na těžkou střelu, Sparta se pak ubránila tomuto závaru.
65'
Karol Mondek byl sražen Dávidem Hanckem u postranní čáry, následovat bude standardní situace pro Slezany.
64'
Plavšić už je zpět na nohou a brzy se také při náběhu na levé křídlo ocitl v ofsajdu.
63'
Na trávníku se teď svíjí Srdjan Plavšić, srbský fotbalista bude muset být ošetřen.
62'
Opava poprvé po návratu do nejvyšší soutěže střílí branku Spartě! Lukáš Holík se uvolnil na levé straně hřiště, pak přesným centrem našel JANA ŽÍDKA, jenž si z pozice levého obránce naběhl před sparťanskou branku a přesnou hlavičkou nedal Florinu Nitovi šanci zasáhnout.
61'
Žídek si skvěle vybral místo na Holíkův centr, 3:1
61'
Harazima u postranní čáry obral o míč Dávid Hancko, pak ale jeho přihrávku před branku nedoputovala až k adresátu Adamu Hložkovi.
60'
Žlutou kartu dostává Tomáš Wiesner (AC Sparta Praha).

Wiesner je potrestán za zákrok na Žídka u postranní čáry.
59'
Střídání v týmu SFC Opava: ze hřiště odchází Lukáš Kania, přichází Lukáš Holík.
59'
Střídání v týmu SFC Opava: ze hřiště odchází Václav Juřena, přichází Tomáš Smola.
59'
Střídání v týmu SFC Opava: ze hřiště odchází Aleš Nešický, přichází Patrik Hellebrand.
58'
Wiesnerův průnik zneškodnil Digaňa, Pavelka přestřelil
58'
Další obrovská možnost Sparty! Tomáš Wiesner se šikovně dokázal uvolnit před pokutovým územím a tváří v tvář neuspěl proti Digaňovi, sparťané pak ještě dohráli akci střelou Davida Pavelky nad bránu.
57'
Michal Sáček se u vlastního rohového praporku nechal obrat o míč Janem Žídkem, ten pak ale neměl dostatek prostoru ke kvalitnímu centru.
55'
Teď si před opavskou brankou přihrávali Wiesner, Plavšić a Hložek, ani jeden z nich ale neměl prostor ke střele, podobně dobíhající Dávid Hancko, navíc je sparťanům zpětně máván ofsajd.
54'
Opava byla v předchozích minutách aktivnější, jedna ztráta míče ji však stála další inkasovanou branku.
53'
Hložek k nezastavení. Skóruje i po přestávce, 3:0
53'
Adam Karabec vybojoval míč a rovnou vyslal Tomáše Wiesnera do úniku, Wiesner mohl rozšířit svoji úspěšnou střeleckou bilanci z předchozích zápasů, místo střely však volil přihrávku ADAMU HLOŽKOVI, sparťané to dnes podruhé dokombinovali až do prázdné branky!
52'
Také Žídkův centr si v pokutovém území našel Martin Vitík, ten ve sparťanské defenzivě dnes dominuje.
51'
Kaniův centr ze standardní situace našel jen hlavu Martina Vitíka, osmnáctiletý stoper Sparty dnes hraje skvělý zápas.
51'
V ideální kondici po předchozím souboji není ani Didiba, oba fotbalisté se střetli koleny.
50'
Dalším faulem se Pavelka provinil v souboji s Didibou, teď už Opavští budou rozehrávat na útočné polovině, navíc si domácí fotbalista poranil koleno.
49'
Davidu Pavelkovi se ve středu hřiště postavil do cesty Jan Řezníček a vybojoval nedovolený zákrok sparťanského středopolaře.
48'
Dočkal byl nedovoleně sražen Večerkou, sparťané už rozehráli z vlastní poloviny.
47'
Sparťané zakombinovali na útočné polovině, Dočkala ale hosté dokázali zdvojit a míč mu odebrali.
46'
Po změně stran se pokračuje v zahajovacích sestavách.
46'
Od úvodu zápasu se na Letné hraje pod taktovkou Sparty, která zatím sice nemá tolik velkých šancí, ale je velmi efektivní, když střelecky se dokázali prosadit Adam Hložek a Srdjan Plavšić.
45+2'
45+2'
Po souhře s Harazimem se ke střele dostal Nešický, jeho pokus z hranice pokutového území byl zablokován.
45+1'
Žlutou kartu dostává Jan Žídek (SFC Opava).

Opavský kapitán je potrestán za podkopnutí Michala Sáčka u postranní čáry.
45+1'
Rozhodčí Petřík, který ve své ligové kariéře dnes píská na Letné poprvé, k prvním pětačtyřiceti minutám přidává dvě nastavené.
45'
Opava zaútočila po pravé straně, k přetaženému centru se přes Wiesnera dostal Jan Žídek, míč ale doputoval do rukavic Florina Nity.
43'
Tomáš Wiesner už je zpět v akci a hned se na pravém křídle dostal k centru, ten však našel jen Josse Didibu, jenž byl navíc faulován Adamem Hložkem.
41'
Ošetření Tomáše Wiesnera už se přesunulo za postranní čáru, po sparťanském rohu pak Dávid Hancko hlavičkoval k brankáři Digaňovi.
40'
Wiesner pálil vedle po přihrávce Hancka
40'
Dávid Hancko se probil s míčem k pokutovému území, pak míč posunul před sebe, kam si nabíhali Wiesner i Hložek, tečovaná střela Tomáše Wiesnera zapadla za vzdálenější tyč opavské branky. Po střetu s jedním z opavských hráčů zůstali ležet na trávníku oba sparťané, hůře to vypadá s Tomášem Wiesnerem, Hložek už je na nohou.
38'
Václavu Juřenovi je pískán nedovolený zákrok na Martina Vitíka na sparťanské polovině, domácí už rozehráli z místa přestupku.
37'
Štěpán Harazim se pokusil prostrčit míč mezi dvěma protihráči, Čelůstka s Hanckem jej ale dokázali zastavit.
36'
Martin Vitík přenesl hru na levé křídlo, kde se ocitl Adam Karabec, rozhodčím však neunikl Karabcův ofsajd.
34'
Řezníček s Juřenou se snažili dostat pod tlak rozehrávajícího Michala Sáčka, druhý jmenovaný z opavských fotbalistů se ale dopustil nedovoleného zákroku.
33'
Michal Sáček dostal obrovské množství prostoru na pravém křídle, ovšem nevyšla mu přihrávka před branku, kterou zastavil Lukáš Kania.
32'
Sparťané si přihrávají na vlastní polovině, hosté se pokouší o presink, ovšem nedaří se jim dostat se k míči.
31'
Adam Karabec se u pokutového území pokusil obhodit Didibu, tomu pomohl dobíhající Žídek a hlavou odehrál míč k brankáři Digaňovi.
30'
Před sparťany se otevřela pravá strana hřiště, pomohl k tomu ale i Wiesnerův faul na Žídka. Opavskému kapitánovi se počínání domácího fotbalisty vůbec nelíbilo.
29'
Míč se pak znovu dostal k Aleši Nešickému, tomu ale vůbec nevyšel centr, který letěl zcela mimo dosah nabíhajících spoluhráčů a bude se kopat od sparťanské branky.
29'
Nešický rozehrál nakrátko s Kaniou, jeho centr byl sražen na další roh. Ten rozehrál Nešický už rovnou do pokutového území, našel ale jen hlavu Martina Vitíka.
28'
Plavšičův obstřel zpoza vápna si sebral Digaňa
28'
Slezané zaútočili po pravé straně, centr před branku Florin Nita vyráží na rohový kop.
28'
Tomáš Wiesner předběhl poněkud váhajícího Žídka a dostal se k volnému míči, pak po jeho přihrávce střílel Srdjan Plavšić z otočky do náruče brankáře Digani.
26'
Plavšič na zadní tyči zvýšil náskok, 2:0
26'
I druhá trefa Sparty má výrazný podpis Adama Hložka! Ten si naběhl na výbornou kolmici Martina Vitíka, pak před Digaňou už sám mohl střílet, místo rány z úhlu ale volil přihrávku na nabíhajícího SRDJANA PLAVŠIĆE, jenž doklepl míč do prázdné branky!
25'
S nepříliš povedeným centrem Adama Karabce si Opavšti poradili.
24'
Na Plavšićovu přihrávku si do pokutového území naběhl Dávid Hancko, tomu nevyšla střela pravačkou z voleje, po hostující teči bude následovat další roh.
23'
Z dalšího rohu se Sparta nijak neprosadila, Letenští tak musí zase útočit ze středu hřiště.
22'
Po nakrátko rozehraném rohu také další Plavšićův centr hosté odhlavičkovali za branku, tentokrát to byl Josef Hnaníček, jenž možná trochu ukradl míč z rukavic brankáře Digani.
22'
Plavšićův prudký centr Joss Didiba odhlavičkoval na rohový kop.
21'
Dočkalův skákavý pas od praporku hosté odkopli, v držení míče zůstává Sparta.
20'
Digaňa si pohlídal Karabcovu ránu z úhlu
20'
Po souhře se Srdjanem Plavšićem Adam Karabec střílel z ostrého úhlu, Tomáš Digaňa vyrazil míč na rohový kop.
20'
Bořek Dočkal se dostal pod tlak dvou protihráčů na vlastní polovině, sparťanský kapitán však dokázal míč udržet.
18'
Ondřej Čelůstka přišel o míč u rohu vlastního pokutového území, hosté se ale do zakončení nedostali.
17'
Adam Hložek musel být ošetřen, už je ale zpět na nohou a brzy se vrátí do hry.
17'
Sparta se ujímá vedení! Tomáš Wiesner přihrál z pravé strany volnému Bořku Dočkalovi, jehož centr ke vzdálenější tyči proměnil hlavou ADAM HLOŽEK! Sparťanský útočník se ale zároveň poranil při zákroku Štěpána Harazima.
14'
Slezané se usadili na útočné polovině, jejich snaha skončila dlouhým nákopem Žídka na Hnaníčka, od nějž se míč odrazil k brankáři Nitovi. Josef Hnaníček si pro tuto akci naběhl na hrot, rychle se teď vrací zpět na své stanoviště v obraně.
13'
Další sparťanský faul je pískán Michalu Sáčkovi, ten se provinil v souboji s Janem Žídkem.
11'
Bořek Dočkal rozehrál volný kop do pokutového území na Adama Hložka, jeho vysoký oblouk se snášel ke vzdálenější tyči, kde se k míči neprotlačil Martin Vitík, tomu je navíc pískán nedovolený zákrok.
11'
Aleš Nešický se stává prvním žlutě napomenutým hráčem za ostrý skluz pod nohy Adama Hložka.
9'
Tomáš Wiesner si prohodil strany se Srdjanem Plavšićem a centroval zleva do prostoru, kde nebyl žádný z jeho spoluhráčů.
8'
Od praporku sparťané rozehráli nakrátko, útočnou snahu domácích zakončil přetažený centr Dočkala, který Vitík nedokázal udržet ve hřišti.
7'
Po faulu na Dočkala rozhodčí Petřík ponechal sparťanům výhodu, Plavšićův střílený centr brankář Digaňa vyrazil na rohový kop.
5'
Michal Sáček si na pravém křídle zpracoval Dočkalovo přenesení hry, pak se mu u rohu pokutového území povedlo uvolnit se kolem bránícího protihráče, střelu svoji slabší levačkou ale poslal výrazně mimo branku.
4'
Nešický podkopl Pavelku, sparťané rychle rozehráli volný kop ve středu hřiště.
3'
Juřena skončil na trávníku po přistrčení Vitíka a fotbalisté čekali, zda-li se ozve hvizd rozhodčího Petříka, ten se ozval až o pár sekund později, kdy byl hostům máván ofsajd.
2'
Hložek spadl po kontaktu s Didibou, penalta se nepískala
2'
Při první sparťanské útočné akci Srdjan Plavšić odcentroval z levého křídla nepříliš ideálně, Hnaníčkovi se s drobnými komplikacemi povedlo dostat míč do bezpečného prostoru.
1'
Opava začíná aktivně, hosté se dostali na sparťanskou polovinu, brzy ale byli nuceni vrátit míč až k brankáři Digaňovi.
1'
Úvodního výkopu se ujali sparťané, ti v prvním poločase hrají na branku směrem k Letenské pláni.
1'
Oba celky oblékly tradiční barvy, Sparta tedy bude hrát v rudé, Opava v modro-žluté kombinaci.
Fotbalisté už vybíhají na trávník, úvodní výkop se blíží.

AC Sparta Praha: Nita – Sáček, Vitík, O. Čelůstka, Hancko – Wiesner, Dočkal (C), Pavelka, Karabec, Plavšić – Hložek.
Náhradníci: Heča – Lischka, Matěj Hanousek, Trávník, Moberg Karlsson, Novotný, Minčev.

SFC Opava: Digaňa – Harazim, Didiba, Hnaníček, Žídek (C) – Jan Řezníček, Večerka – Mondek, Nešický, Kania – Juřena.
Náhradníci: Lasák – Hellebrand, Smola, Rataj, Schaffartzik, Helešic, Lukáš Holík.

Rozhodčí: Petřík – Vodrážka, Novák.
SFC Opava

Opava přijíždí na Letnou v roli nejhoršího celku celé tabulky, kterou uzavírá se ziskem patnácti bodů z 28 kol, přičemž to Opavě hoří v ofenzivě i defenzivě. Se šestnácti brankami má nejhorší útok z celého ligového pole, více branek (o dvě) pak inkasovali jen Příbram a Teplice.

Kromě špatného ligového postavení má Opava i bídnou formu, když v posledních pěti kolech neuhrála ani bod, navíc během tohoto období vstřelila jedinou branku. Naposledy Slezané podlehli v domácím prostředí Liberci 0:2, Liberec navíc na trávníku jasně dominoval.

Také Opava má plno absencí. Kromě několika zraněných hráčů budou z karetních důvodů chybět Hrabina a Dedič, dohoda mezi kluby pak neumožňuje start Jiřímu Kulhánkovi, jenž v Opavě hostuje právě ze Sparty.
AC Sparta Praha

Spartu v poslední době trápí zápasy na hřištích soupeře, kde z posledních tří zápasů získala jediný bod, navíc v zápase, kde v Ďolíčku vedla nad Pardubicemi v poločase 2:0, ovšem vedení ztratila. Sparťané si tak výrazně pohoršili v boji o druhé místo zajišťující kvalifikaci o účast v Lize mistrů.

Na Letné se ale Spartě po příchodu trenéra Vrby neuvěřitelně daří, když v pěti soutěžních zápasech tu vstřelila dvacet branek, třikrát skórovala čtyři branky, Teplicím dala dokonce sedm branek, minulý týden pak i výhru 1:0 nad Slováckem brala všema deseti.

Aktuálně je Sparta na třetím místě se ztrátou čtyř bodů na druhý Jablonec oproti němuž ale má dva zápasy k dobru. Kromě toho dnešního ještě květnovou dohrávku s Plzní.

Letenské trápí celá řada zdravotních problémů, mimo hru jsou útočníci Kozák a Juliš, jediným zdravým útočníkem tak je Adam Hložek, jenž během zimy vynechal čtyři měsíce. Zranila se i důležitá opora Ladislav Krejčí mladší, který podával skvělé výkony dozadu i dopředu, utrpěl však zlomeninu zanártní kůstky a měl by chybět až do konce sezóny. Středeční zápas s Pardubicemi pak kvůli zranění z minulého týdne vynechal Ondřej Čelůstka a dlouhodobě je mimo hru Lukáš Štetina.
Hezké nedělní odpoledne při sledování přenosu zápasu 29. kola fotbalové FORTUNA:LIGY, na pražské Letné Sparta přivítá poslední Opavu, jejíž situace v tabulce je čím dál kritičtější.

První vzájemný zápas v Opavě Sparta vyhrála 3:0, průběh zápasu tomuto výsledku ale ani zdaleka neodpovídal, když Sparta proměnila takřka vše, do čeho kopla, na druhou stranu Opava své šance neproměňovala a přes herní převahu nakonec byla relativně vysoko poražena.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 16:00.