FORTUNA:LIGA - Základní část - 5. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Sparta : Hr. Králové - 21. srpna 2021   19:00

Sparta
54' Hložek (Wiesner) • 67' Pešek (Hložek) • 72' Polidar  • 88' Pešek (Drchal)
4:0
(0:0)

Nita – Wiesner (85. A. Gabriel), Panák, Hancko, Polidar – Pavelka (C), Sáček – Karabec (59. Moberg Karlsson), Hložek (85. Souček), Pešek – Pulkrab (76. Drchal).
Heča – Vitík, A. Gabriel, Souček, Drchal, Moberg Karlsson, Minčev.
Machálek – Kříž, Vodrážka
Generali Česká pojišťovna Arena, Praha - Bubeneč
6 263 diváků
Fendrich – Mejdr, Donát, J. Král, Urma (90+3. Jakub Klíma) – Kodeš, J. Rada (76. Soukeník) – Harazim, Jakub Rezek (61. Prekop), Vlkanova (C) (76. Vašulín) – Kubala (61. P. Dvořák).
Vízek – Kateřiňák, Soukeník, Prekop, Jakub Klíma, P. Dvořák, Vašulín.
Fendrich

SESTŘIH: Sparta - Hradec Králové 4:0. Vysoká výhra Letenských, dvakrát pálil Pešek

Skončilo nám utkání 5. kola FORTUNA:LIGY mezi Spartou Praha a Hradcem Králové. Východočeši v prvním poločase rozhodně zanechali na trávníku sympatický dojem, ale tolik potřebnou branku vstřelit nedokázali, přestože i Sparta byla pořádně nebezpečná. Po pauze už to ale byla hra na jednu bránu. Za domácí nejprve skóroval Adam Hložek a o pár minut později také Jakub Pešek. V 71. minutě přidal třetí gól Matěj Polidar a v úplném závěru se ještě jednou trefil dnes velmi aktivní Jakub Pešek. Sparta tak zvítězila jasně 4:0.

Letenští si tak připisují další tři body do tabulky. Po dnešku jich mají 13, a tudíž minimálně do zítřka budou na prvním místě tabulky. Hradec i po pěti kolech zůstává na třech bodech.

Z mé strany je to vše. Děkuji za pozornost a přeji příjemný zbytek sobotního večera. Na počtenou!
Držení míče: 69 % : 31 %.
Střely na branku: 12:3. Střely mimo: 6:6. Rohy: 8:6. Ofsajdy: 0:0. Fauly: 8:11.
90+4'
90+3'
Votroci rozehráli rohový kop. Ten propadl až na malé vápno, ale Dávid Hancko nakonec stačil odvrátit.
90+3'
Střídání v týmu FC Hradec Králové: ze hřiště odchází Otto Urma, přichází Jakub Klíma.
90+2'
Václav Drchal nabral na pravé straně obrovskou rychlost, ale finální přihrávku na malé vápno nezvládl. Míč proskočil až za postranní čáru, takže Hradec si vhodí ještě jeden aut.
90+1'
Nastavovat se budou 3 minuty.
90'
Mejdr zastavil akci pražské Sparty mířící po levé straně. Hosté ale už rozhodně vyhlíží konec dnešního utkání.
88'
Drchal sklepl pro Peška, ten zvýšil na 4:0
88'
Sparta právě vstřelila branku!
JAKUB PEŠEK dává svou druhou branku v dnešním utkání. Po přihrávce z levé strany sklepl míč pod sebe Václav Drchal přímo proti noze střelce Peška. Rychlonohý sparťanský křídelník svým zakončením po zemi nedal Fendrichovi šanci. 4:0. Asistence: Václav Drchal.
87'
Moberg Karlsson si navedl míč na levou nohu, ale jeho projektil z velké dálky nebyl důrazný. Vilém Fendrich si určitě připsal jeden z méně složitých zákroků.
85'
Střídání v týmu AC Sparta Praha: ze hřiště odchází Adam Hložek, přichází Filip Souček.
Střídání v týmu AC Sparta Praha: ze hřiště odchází Tomáš Wiesner, přichází Adam Gabriel.
85'
Polidar zablokoval centr hostů z pravé strany. Hradecká aktivita ale ve druhém poločase už ani zdaleka není taková.
84'
Votroci dnes odjedou i s celkem velkým počtem žlutých karet. Další z nich si připsal Erik Prekop s číslem 11 na dresu.
83'
Jakub Pešek si všiml vedle sebe rozběhnutého Matěje Polidara, jehož centr byl až příliš přetažen. Nicméně Sparta u míče zůstane, za okamžik bude házet aut.
81'
Vilém Fendrich nyní bude mít práci s výkopem. Do konce utkání zbývá zhruba deset minut a o majiteli tří bodů je naprosto jasno.
79'
Okénka v obraně Hradce se stále častěji otevírají. Znovu dostal až příliš času Karlsson, který přes celou šíři pokutového území našel Adama Hložka. Ten si míč ještě zpracovával, a proto to trvalo delší dobu. Následné Hložkovo zakončení skončilo na noze bránícího hráče.
78'
S Urmovým centrem z levé strany neměl Florin Nita vůbec žádné problémy. Sparta posléze vyráží znovu do útoku.
76'
Střídání v týmu AC Sparta Praha: ze hřiště odchází Matěj Pulkrab, přichází Václav Drchal.
76'
Střídání v týmu FC Hradec Králové: ze hřiště odchází Jakub Rada, přichází Dominik Soukeník.
Střídání v týmu FC Hradec Králové: ze hřiště odchází Adam Vlkanova, přichází Daniel Vašulín.
75'
Karlsson zakončil únik nepřesným obstřelem k zadní tyči
75'
David Moberg Karlsson selhal ve velké šanci. Matěj Pulkrab jej vybídl zcela volného na pravém křídle, jenže švédský ofenzivní hráč zakončení nezvládl. Otevřenou placírkou minul zadní tyč zhruba o dva metry.
74'
Fotbalisté v rudých dresech kombinují mezi svými stopery. Tohle samozřejmě Spartě vyhovuje, navíc atmosféra na Letné šla pořádně nahoru.
73'
Florin Nita musel zasahovat proti první střele střídajícího Pavla Dvořáka v utkání. Rumunský brankář byl i v tomto případě jistý.
72'
Hradec Králové teď vůbec nestačí a Sparta přidává svou třetí branku. Ránu Michala Sáčka z hranice šestnáctky ještě Vilém Fendrich vyrazil, ale přímo před dorážejícího MATĚJE POLIDARA, který už měl celkem jednoduchou práci. 3:0.
71'
Jedovku Sáčka dorazil Polidar, 3:0
71'
Prekop si tentokrát pomohl faulem. Domácí rozehrají z levé strany útočné poloviny další standardní situaci.
70'
Prekop rychle nabízel míč rozběhnutému Vlkanovovi, ale Florin Nita včas vyběhl z brány, a tudíž žádné větší potíže neměl.
68'
Žlutou kartu si připsal i hostující Štěpán Harazim, který si ve vzduchu počínal zcela bez debat nedovoleně.
67'
Letenští zřejmě přidávají pojistku ke svému dnešnímu vítězství, přestože do konce zbývá ještě necelých třicet minut. Adam Hložek posunul na levou stranu JAKUBU PEŠKOVI, který si poradil s bránícím hráčem a poté krásně zametl míč k zadní tyči. 2:0. Asistence: Adam Hložek.
66'
Pešek technicky zatloukl balon do sítě, 2:0
66'
Roh ani následný aut větší vzruch v šestnáctce Sparty nenabídl. Florin Nita za pár chvil uvede balón do hry odkopem.
65'
Hradec se už už chystá na rozehrávku rohového kopu. Na ten se už staví zkušený středopolař Jakub Rada.
64'
Po faulu na Erika Prekopa přišla standardní situace hostů, která ale byla celkem rychle odvrácena.
63'
Sparta chtěla defenzívě Hradce znovu zatopit. To se jí povedlo jen částečně, za chvíli uvidíme Polidarův aut.
62'
Matěj Pulkrab zády k bráně posunul Wiesnerovi, jemuž se ale centrovaný balón vůbec nepovedl. Ten totiž skončil nad bránou Hradce Králové.
62'
Adam Vlkanova si v souboji s Filipem Panákem pomohl faulem. Odkopu se tak ujímá Florin Nita.
61'
Střídání v týmu FC Hradec Králové: ze hřiště odchází Jakub Rezek, přichází Erik Prekop.
Střídání v týmu FC Hradec Králové: ze hřiště odchází Filip Kubala, přichází Pavel Dvořák.
60'
Hanckův projektil vyrazil Fendrich
60'
Sáčkovi se centr nevydařil, ale vzápětí pálil levačkou z velké dálky Dávid Hancko. Slovenský stoper ale nechal vyniknout brankáře Viléma Fendricha.
59'
Střídání v týmu AC Sparta Praha: ze hřiště odchází Adam Karabec, přichází David Moberg Karlsson.
59'
Centr Matěje Polidara byl zablokován. Na řadu přijde rohový kop Pražanů.
57'
Na druhé straně vyslal sympatický přízemní centr Otto Urma. Ke střele z první se dostal Jakub Rezek, který ale bránu netrefil.
56'
Karabec z hranice malého vápna hlavičkoval těsně mimo
56'
Sparta mohla záhy přidat druhou branku. Po centru z levé strany se na malém vápně objevil Adam Karabec, jehož hlavička zapadla těsně vedle přední tyče.
55'
Žlutou kartu dostává Denis Donát (FC Hradec Králové).
54'
Domácí se na začátku 54. minuty ujímají vedení. Po rychlé přihrávce Jakuba Peška dostal na pravé straně až příliš mnoho prostoru Tomáš Wiesner, jenž vybídl ADAMA HLOŽKA. Sparťanský útočník si přebral míč, zbavil se beka a pravačkou tvrdě vystřelil do horní části brány. 1:0. Asistence: Tomáš Wiesner.
52'
Karabcův pas doputoval k hlavě Adama Hložka. Mladý sparťanský útočník ale zakončení příliš nezvládl, Fendrichovu svatyni znatelně minul.
52'
Rohový kop pro Spartu. Co teď vymyslí Adam Karabec při jeho rozehrávce?
51'
Hlavička Harazima skončila nad
51'
Na řadu ale přišla standardní situace Hradce Králové, kterou rozehrál směrem k zadní tyči Adam Vlkanova. Tam se uvolnil Štěpán Harazim, jehož hlavička zamířila nad břevno.
50'
Nicméně míč se celkem brzy dostal zpátky k moci hráčů v rudých dresech. Uvidíme, jak si svěřenci Pavla Vrby poradí při rozehrávce.
49'
Spartě byl odpískán faul, o který se postaral David Pavelka. Hradec bude rozehrávat.
48'
Teď to chtěli Hradečtí vyšperkovat. Urma se dostal k míči v šestnáctce Sparty, přičemž se snažil obranu domácích překvapit patičkou. Vlkanova ale s touto parádou nepočítal, takže u míče byl první Florin Nita.
46'
Adam Hložek se na konci první minuty druhého poločasu snažil prosmýknout levou stranou, ale Mejdr mu mnoho času nedopřál.
46'
První poločas branku nenabídl. Nováček nejvyšší soutěže ale hraje velmi sympatickou partii, při které se Spartě v mnoha pasážích plně vyrovnává. Velké šance jsme viděli na obou stranách. Ve 25. minutě kupříkladu trefil hradecký Jan Král ve vápně břevno a o necelou minutu později na druhé straně ztroskotal v největší šanci Sparty Adam Karabec, jenž zamířil po úniku s Hanckem pouze do tyče.
45'
Vlkanova oklamal Panáka a mířil jen těsně vedle
45+3'
45+3'
V závěrečných sekundách měl celkem kvalitní šanci Adam Vlkanova. Postupoval levou stranou, obhodil si míč okolo Filipa Panáka a poté vystřelil. Nitovu klec zhruba o metr minul.
45+2'
Druhou minutu nastavení tráví hosté na útočné polovině. Zdá se, že do kabin se půjde za bezbrankového stavu.
45+1'
Nad rámec řádné hrací doby se v prvním poločase budou nastavovat dvě minuty.
45'
Adam Hložek našel pod sebou rozběhnutého Davida Pavelku, který byl ale čistým skluzem zastaven obráncem Urmou.
44'
Sáčkovu pumelici vyrazil Fendrich
44'
Fendrich musel na druhé straně likvidovat střelu Michala Sáčka ze střední vzdálenosti. Bývalý brankář Opavy si poradil.
43'
Hradec Králové se dostával do dalšího zajímavého náznaku, ale finální řešení mu zatím nevychází. Kubala přetlačil Hancka, ale poté nevyprodukoval přesnou nahrávku do strany.
42'
Dávid Hancko velmi dobře zareagoval na hradecký náběh. Hráči v bílých dresech vždy okamžitě po zisku míče míří vpřed.
41'
Kubala fauloval Panáka, takže hra se musela přerušit. Sparta rychle rozehrála na pravou stranu.
40'
Na konci prvního poločasu rozhodně není domácí celek nikterak přesvědčivý. Hradec stále častěji vystrkuje růžky.
39'
Nita včasným vyběhnutím zastavil unikajícího Kubalu!
39'
Filip Kubala si pohlídal ofsajdovou past a mířil si to z pravé strany úplně sám na Nitu. Rumunský brankář zmenšil střelecký úhel dokonce před šestnáctkou a zároveň byl úspěšný. Nita Spartu výrazně podržel.
37'
Velkou chybu Hancka v rozehrávce Rezek nepotrestal, přestože to vypadalo, že Hradec vyrazí do protiútoku dva na jednoho. Jakub Rezek však nepřihrál přesně na Kubalu.
36'
Pražané si v trojúhelníku měnili míč, ale přesní tak úplně nebyli. Harazim s přehledem odvrátil.
35'
Oba fotbalisté potřebovali chvíli na ošetření, neboť je střet pořádně bolel. Zdá se však, že budou v pořádku a budou moct pokračovat.
34'
Petr Kodeš šel do skluzu proti Pavelkovi pozdě. Kapitána Sparty trefil, takže zde musela žlutá karta od sudího Machálka bez debat přijít.
33'
Tvrdý střed Pavelky s Kodešem, ŽK pro hostujícího hráče
33'
Sparta teď trochu polevila a Hradci nechala až příliš prostoru na středu hřiště. Dokáží fotbalisté v bílých dresech něco vymyslet?
31'
Petr Kodeš to po sparťanské bráně zkoušel z velké dálky. Přesnost ale neměl, tudíž Florin Nita zatím zasahovat nemusel.
31'
Hancko raději odkopával míč do zámezí. Vlkanova záhy rozehraje rohový kop.
30'
Petr Kodeš se ocitl v těžké pozici, neboť v danou chvíli byl posledním hráčem a zároveň na něj dotíral Jakub Pešek. Hradecký záložník ale vše zvládl a následně si pomohl s Fendrichem.
28'
David Pavelka si nejprve přebral těžkou přihrávku, ale přes dva hráče Hradce neprošel. K odraženému míči se dostal Hložek, jehož rána ale Fendricha nikterak nevylekala.
27'
Sparta hru zase mírně uklidnila. Nyní zkouší kombinovat na útočné polovině.
26'
Hostující Král napálil břevno!
26'
Adam Karabec selhal v dosud největší šanci utkání. Po krásném průniku Dávida Hancka už to měl do prázdné brány, jenže mladý záložník orazítkoval pouze tyč.
25'
Karabec dostal míč před prázdnou bránu, trefil tyč
25'
Po velké chybě Filipa Panáka se k odraženému míči v šestnáctce dostal Jan Král, který prudkou střelou levačkou napálil břevno. Tohle byla velká škoda pro východočeské fotbalisty. Letnou to jen zahučelo.
24'
Rozehrávka rohového kopu na krátko Sparťanům nevyšla. Jelikož Hradec opět sympaticky presoval, tak se míč musel dostat až k Nitovi.
23'
Sparta sice má více ze hry, ale kromě jedné velké šance si zatím žádnou další nevytvořila.
21'
Pešek chtěl kombinovat s Panákem, který mu ale vracel míč velmi špatně. Hradec se tak zadarmo dostává k autovému vhazování.
20'
Nitův nákop mířil na levou stranu až příliš k postranní čáře. I tak ale bude Sparta házet aut, o který se postará Matěj Polidar.
19'
Karabcův střílený pas ze standardky skončil u Fendricha
19'
Adam Karabec to přímým kopem zkusil rovnou po bráně, ale trefil pouze její střed, na což byl brankář Vilém Fendrich připraven.
18'
Jan Král viděl první žlutou kartu zápasu. Zhruba dva metry před šestnáctkou nedovoleně zastavil pronikajícího Adama Karabce.
17'
Vlkanova se dostal okolo Hancka až do pokutového území, avšak do něj se bránící hráči Sparty stačili včas vrátit. Navíc kapitán hostů neměl ve vápně dostatečnou podporu spoluhráčů.
17'
Po šikovném prodloužení Rezka to vypadalo, že by Hradec mohl vyrazit do brejku. Následná přihrávka se ale s přesností nepotkala.
16'
Letenští znovu podrželi míč a zároveň rychle přenesli hru zprava do strany levé. Poté ale Pešek neprostrčil přesně přihrávku dopředu.
15'
Po kopu od rohového praporku v podání Adama Karabce se k hlavičce dostal Filip Panák. Stoper Sparty nezakončoval z vůbec špatné pozice, jenže svatyni Hradce znatelně minul.
14'
Panák po rohu hlavičkoval mimo
14'
Okolo Denise Donáta neprošel Matěj Pulkrab. Nicméně celek z Prahy bude mít za okamžik k dispozici další roh.
13'
Následný rohový kop Spartě nevyšel. Kombinace domácích tak musí jít přes brankáře Nitu.
11'
Pulkrab se zjevil sám před bránou a napálil Fendricha!
11'
Na konci 11. minuty se zjevil v obrovské šanci Matěj Pulkrab. Po nedohodě hradeckých stoperů se dostal ke střele ve vápně, ale Vilém Fendrich jej výtečně vychytal.
11'
Adam Hložek se dostával k míči z druhé vlny, ale první dotek se mu nevydařil. Balón si předkopl až příliš před sebe, takže poté hostující bek neměl problém s odkopem.
10'
V úvodních deseti minutách hrají hosté na Letné nebojácně. Včas dostupují veškerou sparťanskou rozehrávku.
9'
Znovu to Východočeši zkoušeli nákopem za obranu. Vlkanova ale na dlouhý pas spoluhráče Rady nedosáhl.
8'
Hradec Králové pobýval na útočné polovině, jenže sklepnutí balónu do strany mu nevyšlo. Sparta bude mít aut.
7'
Pražané vyrazili do rychlého protiútoku, ale ten jim nakonec tak úplně nevyšel. Pešek si vedl míč na střed, ale skvělou práci do defenzívy odvedl Harazim, jenž míč vypíchl a poslal jej k Fendrichovi.
6'
Kapitán Adam Vlkanova posílal míč na přední tyč, ale právě u ní jej s přehledem odvrátili obránci v rudých dresech.
6'
Díky skvělému presování vybojovali hosté svůj první rohový kop v utkání.
5'
Pavelka byl faulován Kodešem. Sparta tak bude mít dostatek prostoru na rozehrávku.
4'
Jakub Pešek velmi dobře prostrčil míč na Michala Sáčka, který ještě přihrál do strany Wiesnerovi. Krajnímu obránci Sparty se ale střela z dálky nepovedla.
3'
Hradec bude vhazovat aut zhruba z poloviny hřiště. Míč uvede do hry Štěpán Harazim.
2'
Zatím se hlavně hraje okolo půlící čáry. Votroci ale působí celkem dobrým dojmem, rozhodně se nechtějí jen a pouze bránit.
1'
Filip Kubala zachytil míč po nepřesném průniku Matěje Polidara. Hradecký hráč poté vyslal centr do vápna, ale ten lapil brankář Nita.
1'
Oba celky už přicházejí na trávník. Sparta tradičně nastupuje v rudých dresech, Hradec bude hrát v dresech bílých.

AC Sparta Praha: Nita – Wiesner, Panák, Hancko, Polidar – Pavelka (C), Sáček – Karabec, Hložek, Pešek – Pulkrab.
Náhradníci: Heča – Vitík, A. Gabriel, Souček, Drchal, Moberg Karlsson, Minčev.

FC Hradec Králové: Fendrich – Mejdr, Donát, J. Král, Urma – Kodeš, J. Rada – Harazim, Jakub Rezek, Vlkanova (C) – Kubala.
Náhradníci: Vízek – Kateřiňák, Soukeník, Prekop, Jakub Klíma, P. Dvořák, Vašulín.

Rozhodčí: Machálek – Kříž, Vodrážka.

AC SPARTA PRAHA

Sparta do nového ročníku rozhodně nevstoupila špatně. Ještě před startem ligové sezony sice prohrála ve Vídni s Rapidem, ale o týden později stejného soupeře doma porazila o dva góly, a tudíž postoupila do 3. předkola Ligy mistrů. Mezitím ve FORTUNA:LIZE dokázala porazit Sigmu Olomouc. Tři body vytěžila i v Liberci, kterému nasázela pět gólů a za tři bodovala i proti Karviné, nad kterou zvítězila 2:0. Pouť týmu Pavla Vrby v Lize mistrů ale mezitím skončila, jelikož Sparta v obou odehraných zápasech nestačila na francouzské Monako. V rámci minulého víkendu poprvé v lize ztratila body, ve vršovickém Ďolíčku remizovala s domácími Bohemians 1:1. Pražané tak pobývají na druhém místě ligové tabulky s deseti body na kontě. Nejlepšími střelci týmu jsou dvougóloví Adam Hložek a David Pavelka.

FC HRADEC KRÁLOVÉ

Východočeši se mezi prvoligovou smetánku vrátili po dlouhých čtyřech sezonách. Loňský vítěz druhé nejvyšší soutěže musel před začátkem ročníku řešit výměnu trenéra, neboť jeho dlouholetý lodivod Zdenko Frťala na vlastní žádost skončil, a tudíž jej na pozici hlavního trenéra nahradil velezkušený Miroslav Koubek, jenž v minulosti trénoval kupříkladu Slavii, Plzeň nebo Baník Ostrava. Po čtyřech kolech je Hradec se třemi body na kontě na dvanáctém místě tabulky. Zvlášť zajímavá je jeho bilance z prvních tří zápasů, pokaždé v nich totiž remizoval 1:1. S Bohemians, Karvinou i Libercem. Votroci ale v minulém kole prohráli na půdě Slovácka 0:1, takže rozhodně mají co napravovat. Po jedné brance mají na kontě Pavel Dvořák, Daniel Vašulín a Jan Král.
Vzájemné zápasy

Jelikož Hradec Králové je v této sezoně prvoligovým nováčkem, tak poslední vzájemný zápas těchto týmů proběhl na jaře roku 2017. Sparta v domácím prostředí vyhrála 3:2. Jednu z branek hostů tehdy dával i Adam Vlkanova, jenž stále dres votroků obléká.
Delegace rozhodčích

Hlavní rozhodčí: Jan Machálek
Pomezní rozhodčí: Jiří Kříž
Pomezní rozhodčí: Dan Vodrážka
4. rozhodčí: Radek Dubravský
Videorozhodčí: Pavel Franěk
Přeji příjemný sobotní podvečer při sledování textového přenosu z 5. kola FORTUNA:LIGY. Fotbalisté AC Sparta Praha dnes na domácím stadionu přivítají tým FC Hradec Králové. Utkání začíná v 19:00. Hezkou zábavu!
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 19:00.