FORTUNA:LIGA - Základní část - 27. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Sparta : Ostrava - 2. dubna 2022   19:00

Sparta
16' Hložek  • 41' Wiesner (Dočkal)
2:1
(2:1)
Ostrava
8' Svozil  (Fleišman)

Heča – Wiesner, Vitík, Hancko, Höjer – Ladislav Krejčí ml., Sáček (89. Pavelka) – Pešek (63. Haraslín), Dočkal (C) (89. Karabec), Hložek – Čvančara (72. Pulkrab).
Holec – F. Souček, Pavelka, Minčev, Pulkrab, Haraslín, Karabec.
Klíma – Nádvorník, Antoníček
Generali Česká pojišťovna Arena, Praha - Bubeneč
15 205 diváků
Laštůvka (C) – Ndefe, Svozil, Lischka, Fleišman – D. Buchta (75. Jiří Klíma), Kaloč (90+2. Boula) – Kuzmanović, Tetour, Koncevoj (70. Ekpai) – Almási.
Budinský – Jiří Klíma, Falta, J. Pokorný, Ekpai, Boula, Janošek.
Laštůvka

SESTŘIH: Sparta - Baník 2:1. Tlak na vedoucí duo. Obrat v první půli nastartoval Hložek

Držení míče: 50 % : 50 %.
Střely na branku: 7:2. Střely mimo: 4:2. Rohy: 9:4. Ofsajdy: 1:0. Fauly: 11:8.
Sparta na Letné v dramatickém zápase poráží ostravský Baník 2:1, když o finálním skóre bylo nakonec rozhodnuto už během prvního poločasu.

Už v osmé minutě otevřel skóre hostující Svozil, po dalších osmi minutách vyrovnal Adam Hložek a trefa Tomáše Wiesnera ze 41. minuty se ukázala být vítěznou.

Po přestávce už Sparta na trávníku zcela dominovala a výsledný rozdíl ve skóre mohl být mnohem vyšší, sparťané ale své velké šance nedokázali dovést do úspěšného konce, přesto si před patnáctitisícovou návštěvou dokázali těsné vedení bez potíží pohlídat.
90+4'
90+4'
Baník se marně pokoušel o závěrečný nápor, výsledkem byl jen protiútok Sparty čtyř proti dvěma, domácím se ale vystřelit nepovedlo.
90+3'
Při dalším sparťanském brejku Haraslín prošel středem hřiště jako nůž máslem, pak posunul míč do běhu Karabcovi, toho ale hosté nepustili do koncovky.
90+2'
Střídání v týmu FC Baník Ostrava: ze hřiště odchází Filip Kaloč, přichází Jiří Boula.
90+1'
Do další střelecké příležitosti se dostal Adam Hložek, jeho rána ze střední vzdálenosti ale byla nepřesná.
90+1'
Rozhodčí Klíma oddaluje závěrečný hvizd o čtyři nastavené minuty.
90'
I v samém závěru je na Letné skvělá atmosféra, kterou vytvářejí oba početné fanouškovské tábory.
90'
Po Svozilově dlouhém nákopu je pískán faul Ladislavu Almásimu.
89'
Střídání v týmu AC Sparta Praha: ze hřiště odchází Bořek Dočkal, přichází Adam Karabec.
89'
Střídání v týmu AC Sparta Praha: ze hřiště odchází Michal Sáček, přichází David Pavelka.
89'
Martin Vitík ještě zpětně vidí žlutou kartu za faul, po němž rozhodčí Klíma ponechal výhodu.
88'
Ekpaiovi se vůbec nepovedlo zpracovat míč u postranní čáry, ukopl si jej do zámezí a vhazovat může Sparta.
87'
Další akce z levé strany, Hancko pálil doprostřed
87'
Ekpaiův dlouhý aut odhlavičkoval Hancko, po sérii soubojů pak Dočkal vyslal do protiútoku Haraslína, ten se do koncovky nedostal, v pokračování akce si ale Hancko znovu naběhl z pozice stopera naběhl do pokutového území a opřel se do Höjerovy přihrávky, mířil však do středu branky, kde byl připravený Laštůvka.
85'
Znovu to zkoušeli sparťané, po Hložkově přihrávce Ladislav Krejčí mladší hledal u vzdálenější tyče Haraslína, před ním odehrál míč do bezpečí Fleišman.
83'
Po rohovém kopu střílel velmi nepřesně levačkou Michal Sáček.
83'
Další sparťanská šance! Höjer vystihl hostující přihrávku na sparťanské polovině, přes Dočkala se pak míč dostal k Haraslínovi, jenž si jej ve sprintu dokázal skutečně skvěle převzít, následnou přihrávku před branku na Pulkraba stačil odehrát na rohový kop Jaroslav Svozil.
81'
Lukáši Haraslínovi nevyšel průnik po pravém křídle, po odrazu míče za branku se bude kopat od ostravské branky.
80'
Ekpai nachystal střelu Kaločovi, ale ten pálil mimo tři tyče
80'
Po Ekpaiově přihrávce Filip Kaloč ránou zpoza pokutového území vysoko přestřelil domácí branku.
78'
Vzduch už se vyčistil a ve hře se může opět pokračovat.
78'
Dnešní napínavé utkání sleduje 15 205 diváků.
77'
Sektory obou fanouškovských kotlů se v posledních minutách předhánějí v tom, kdo zapálí více pyrotechniky. Utkání je nyní krátce přerušeno.
76'
Matěj Pulkrab se snažil individuálně proniknout do pokutového území, včas se mu ale složil pod nohy brankář Laštůvka.
75'
Po Klímově příchodu bude Baník pokračovat na dva klasické koncové útočníky.
75'
Střídání v týmu FC Baník Ostrava: ze hřiště odchází David Buchta, přichází Jiří Klíma.
75'
Filip Kaloč dostává žlutou kartu za zadržení Michala Sáčka ve středu hřiště.
74'
Dočkal hledal před bránou Pulkraba, ale ten skluzem u míče nebyl včas
74'
Na Dočkalovu kolmici si na levé křídlo naběhl Matěj Pulkrab, jeho přihrávka před branku se ale neujala.
73'
Matěj Pulkrab nastupuje k prvnímu ligovému utkání od prosincového souboje s Hradcem Králové.
72'
Střídání v týmu AC Sparta Praha: ze hřiště odchází Tomáš Čvančara, přichází Matěj Pulkrab.
71'
Wiesnerův centr z pravého křídla před nabíhajícím Čvančarou zachytil Jan Laštůvka.
70'
Střídání v týmu FC Baník Ostrava: ze hřiště odchází Arťom Koncevoj, přichází Ubong Moses Ekpai.
69'
Höjerově rohu se Baník ubránil, pak se na pravém křídle elegantně uvolil Haraslín, jeho prudká přihrávka před branku se neujala.
68'
Buchta se probil po levé straně, ale před bránou nenašel spoluhráče
68'
Dávid Hancko nejdříve vybojoval míč u vlastního pokutového území, pak výbornou průnikovou přihrávkou vyzval ke sprintu po levém křídle Tomáše Čvančaru a sám si naběhl až na hrot, před brankou pak na něj mířila Čvančarova přihrávka, v poslední chvíli ji ale zastavil David Lischka.
67'
Fleišmanův centr se odrazil ke Hložkovi, jenž odkopl míč až k soupeřově brankáři Laštůvkovi.
66'
Gigli Ndefe byl faulován u postranní čáry, následovat bude standardní situace ve prospěch Baníku.
65'
David Buchta se uvolnil na levém křídle, pak na jeho přízemní centr nedosáhl Ladislav Almási a trochu překvapivě i Milan Heča, domácí ale měli štěstí, že u vzdálenější tyče nebyl nikdo v modrém.
64'
Čvančara mířil do vápna z levé strany, ale Lischka odvrátil jeho pokus
64'
Haraslín bude hrát na pravém křídle, vlevo zůstává Adam Hložek.
63'
Střídání v týmu AC Sparta Praha: ze hřiště odchází Jakub Pešek, přichází Lukáš Haraslín.
62'
Dočkal riskantní zpětnou přihrávkou dostal do úzkých Dávida Hancka, tomu se povedlo před Koncevojem odehrát míč k Milanu Hečovi.
61'
Svozilův nákop na pravé křídlo byl příliš prudký pro Ndefeho, bude se rozehrávat od sparťanské branky.
59'
Hložek si skvěle potáhl balon do tutovky, ale neprostřelil Laštůvku!
59'
Adam Hložek měl na noze třetí branku Sparty, jeho střelu ale vykopl z brankové čáry Jiří Fleišman!

Předcházela tomu skvělá kolmice Dávida Hancka na Caspera Höjera, ten z levého křídla v pádu nasměroval míč před branku, kde čistou tutovku zahodil Hložek.
Michal Sáček měl dostatek prostoru na střelu, volil ale přihrávku před branku na Tomáše Čvančaru, ta byla nepřesná.
58'
Ladislav Krejčí mladší ve středu hřiště nepříjemně zasáhl Almásiho, ten se těžce zvedá z trávníku.
57'
Buchta u postranní čáry fauloval Ladislava Krejčího mladšího, Sparta rozehrává na vlastní polovině.
55'
Po následném rohu se do zakončení tlačil Adam Hložek, nepropálil ale bránící ostravské hráče.
54'
Höjerův pokus si Svozil málem srazil za Laštůvku!
54'
Další sparťanská šance! Na levém křídle si našel prostor Casper Höjer a jeho střílenou přihrávku Jaroslav Svozil nešťastně patou srazil jen těsně vedle tyče vlastní branky!
53'
Na opačné straně Čvančaru nepustil do rychlého brejku pozorný David Lischka.
53'
Sáčkovu přihrávku vystihl Fleišman a rozjel rychlou útočnou akci Baníku, v jejímž závěru se neujala Buchtova přihrávka před sparťanskou branku.
51'
Nemanja Kuzmanović se na levém křídle marně dožadoval odpískání rohového kopu, bude se kopat od branky.
50'
Čvančarova dělovka prosvištěla nad břevno
50'
Tomáš Čvančara se u hranice pokutového území dostal ke střele z otočky, tu však nasměroval nad břevno.
49'
Bořek Dočkal se průnikovou přihrávkou snažil vysunout do úniku Adama Hložka, tomuto pasu v poslední chvíli vystavil stopku Jaroslav Svozil.
47'
Wiesner nastartoval Peška, který v tutovce přestřelil bránu!
47'
Obrovská šance Sparty! Po faulu ve středu hřiště rozhodčí Klíma nechal domácím výhodu, Tomáš Wiesner vysunul do pokutového území Jakuba Peška, ten ale přestřelil Laštůvkovu branku!
47'
Baník zaútočil po pravé straně, kde po přihrávce Koncevoje se neujal Svozilův centr.
46'
Fotbalisté se vrací zpět na trávník a zdá se, že pokračovat se bude v zahajovacích sestavách.
Je za námi nesmírně dramatický první poločas, v němž jsme viděli tři branky a všem předcházel rohový kop. Už v osmé minutě se po Fleišmanově centru prosadil Jaroslav Svožil. O dalších osm minut později sparťané vyrovnali díky Hložkově důrazu ve skrumáži před brankou a zatím rozhodující branku vstřelil Tomáš Wiesner.

Kromě branek jsme viděli řadu šancí na obou stranách i plno emocí, po přestávce nás tak čeká ještě pořádná zábava.
45+2'
45+2'
Davidu Buchtovi nevyšel průnik po levém křídle, bude se kopat od sparťanské branky.
45+1'
Po dalším rohu Baníku zůstal v pokutovém území sedět Almási, hosté se pak marně dožadovali odpískání penalty.
45+1'
Rozhodčí Klíma k úvodním pětačtyřiceti minutám přidává dvě nastavené.
45'
Fleišmanův rohový kop Heča vyboxoval, pak nepříliš povedeně z dálky střílel Buchta.
44'
Tentokrát rozehrával standardní situaci David Buchta, ani tentokrát se ale hosté neprotlačili do zakončení.
44'
Fleišmanově centru se sparťané ubránili, brzy však přichází další nedovolený zákrok rudých u postranní čáry.
43'
Po faulu na Davida Buchtu budou hosté rozehrávat volný kop od postranní čáry.
41'
Wiesner se dostal k propadlému rohu a otočil na 2:1!
41'
Sparta právě vstřelila branku!
Sparta otáčí stav tohoto ostře sledovaného souboje! Na Dočkalův rohový kop nedosáhl Jan Laštůvka a TOMÁŠ WIESNER hlavou poslal míč do takřka odkryté svatyně!
40'
Höjerovu jedovatou dalekonosnou ránu odrazil Lischka na roh
40'
Po dalším po zemi rozehraném rohu byla zablokována střela Sáčka z velké dálky, další dalekonosný pokus Höjera pak hosté odvrátili na rohový kop.
40'
Následný Dočkalův centr hosté prodloužili nad branku, pokračovat se bude rohem.
39'
Michal Sáček byl faulován na levém křídle. Rozhodčí Klíma následně ukazuje žlutou kartu Jaroslavu Svozilovi, po jehož předchozím faulu ještě byla poskytnuta výhoda.
38'
Wiesnerův centr odhlavičkoval Lischka, už se hraje ve středu hřiště.
37'
Mezitím už se do hry vrátil Martin Vitík a Sparta pokračuje v plném počtu.
36'
Útočná akce Sparty po pravé straně je zastavena praporkem pomezního rozhodčího Nádvorníka, v ofsajdu byl přistižen Jakub Pešek.
35'
Po Ndefeho centru se teď dostal do šance Tetour, v nadějné pozici ale promáchl.
34'
Po souboji s Almásim utrpěl nějaký zdravotní šrám Martin Vitík a mladý sparťanský obránce musí být ošetřen.
33'
Almásiho skvělý volej po Kuzmanovičově centru trefil Heču
33'
Baník se znovu tlačil dopředu, centr Kuzmanoviće našel v pokutovém území Almásiho, jehož pohotovou ránu dokázal u své levé tyče vyrazit Milan Heča!
31'
Koncevoj se opřel do odraženého míče, ale přestřelil bránu
31'
A velkou šanci měli i tentokrát! V pokutovém území se míč odrazil k naprosto volnému Koncevojovi, ten ale ránou bez přípravy vysoko přestřelil!
30'
Nemanja Kuzmanović rychlým průnikem podél pravé postranní čáry vybojoval rohový kop pro Baník. Z toho minulého hosté udeřili.
30'
Michal Sáček potáhl míč po útočné polovině, pak byla jeho prudká střela levačkou zablokována.
29'
Dočkal od praporku rozehrál po zemi na Höjera, jehož centr propadl v pokutovém území, nikdo ze sparťanů se ale do koncovky nedostal.
28'
Jiří Fleišman se u postranní čáry zřejmě snažil míčem nastřelit Tomáše Wiesnera, toho však netrefil a míč prudce nasměroval za brankovou čáru, následovat tak bude rohový kop.
27'
Dočkalův centr Tomáš Čvančara prodloužil vysokým obloukem jen k brankáři Laštůvkovi.
26'
Kuzmanovič zajel do Höjera, vyčinil mu Krejčí
26'
Kuzmanović za své počínání dostává žlutou kartu.
26'
Po faulu Kuzmanoviće na Höjera si srbský fotbalista neodpustil nějaký slovní dovětek k soupeři a vyvolal tím hromadnou rozmíšku.
25'
Fleišmanův nepovedený odkop doletěl jen na hlavu Čvančary, po odrazu od něj je ofsajd máván Dočkalovi.
24'
Gigli Ndefe dostává žlutou kartu za sražení rozběhnutého Adama Hložka ve středu hřiště.
21'
Tomáš Wiesner se uvolnil na pravém křídle, pak ale nedokázal adresovat před branku přesný centr.
20'
Následný nákop Jiřího Fleišmana stáhl ze vzduchu Milan Heča.
19'
Daniel Tetour byl u postranní čáry faulován Dávidem Hanckem, za což slovenský obránce Sparty inkasuje první žlutou kartu zápasu.
18'
Sparťané jsou při chuti, Tomáš Čvančara vybojoval míč na levém křídle, pak ale nepřesně přihrával do pokutového území.
16'
Hložek dorazil míč po závaru do sítě, 1:1!
16'
Vyrovnáno! Sparta se prosadila po obrovském závaru, když Vitíkův nákop ke vzdálenější tyči vrátil před branku Ladislav Krejčí mladší, lobovanou hlavičku Tomáše Čvančary pak Laštůvka zpod břevna vyrazil jen před sebe, kde se důrazně dokázal prosadit ADAM HLOŽEK!
16'
Střeleckého pokusu se ujal Adam Hložek, hostující zeď jej srazila na další rohový kop.
14'
Po faulu Daniela Tetoura bude Sparta zahrávat volný kop z blízkosti pokutového území.
13'
Hložkova střela míří od Fleišmana do tyče, trefil ji i Čvančara!
13'
Obrovské štěstí pro Baník! Adam Hložek se uvolnil u hranice pokutového území, jeho střelu David Lischka srazil na tyč, k míči se pak nejdříve dostal Tomáš Čvančara, ovšem trefil také tyč!
12'
Také další akci Sparta vedla po levé straně, na Höjerův centr ale byl Tomáš Čvančara příliš krátký.
12'
Ndefeho centr byl příliš vysoký pro Almásiho, bude se rozehrávat od branky Milana Heči.
10'
Höjerův centr od praporku v tísni dokázal vyrazit brankář Laštůvka a hosté pak odkopli míč na sparťanskou polovinu.
10'
Sparťané rychle zaútočili po levé straně, Hložek posunul míč do běhu Höjerovi, jehož centr hosté odrazili na druhý sparťanský roh.
8'
Úplně volný Svozil se dostal k hlavičce po rohu a překonal Heču! 0:1
8'
Baník právě vstřelil branku!
Baník se na Letné ujímá vedení! Po nakrátko rozehraném rohu centroval Jiří Fleišman a před brankou se přesnou hlavičkou dokázal prosadit JAROSLAV SVOZIL!
8'
Kuzmanović centrem z levého křídla našel před brankou Almásiho, jeho hlavička je sražena na první roh Baníku.
7'
S nákopem Davida Lischky do pokutového území Sparty si snadno poradil brankář Heča.
6'
Tomáš Čvančara důrazně atakoval rozehrávajícího Svozila a srazil jeho odkop za postranní čáru.
5'
Baníku se po zisku míče nepovedlo založit rychlý brejk, u balónu tak jsou znovu sparťané.
4'
Rohovému kopu Caspera Höjera se hosté ubránili, Sparta bude jen vhazovat.
3'
Hložek se zidanovkou protáhl kolem Kuzmanoviče, střílený pokus nevyšel
3'
Adam Hložek se parádní "zidanovkou" uvolnil na levém křídle, pak se hostům povedlo srazit jeho střílenou přihrávku na rohový kop.
2'
K Wiesnerově dlouhému nákopu podél pravé postranní čáry se neprotlačili Pešek s Čvančarou, bude se kopat od branky Baníku.
1'
Úvodního výkopu se ujali sparťané a je rozehráno! Sparta dnes nepříliš tradičně útočí v prvním poločase na branku směrem k Letenské pláni. Tedy tam, kde sedí kotel nejbouřlivějších domácích příznivců. Ti dnes svádí těžkou bitvu s početným sektorem fanoušků Baníku.
1'
Před úvodním výkopem ještě všichni přítomní ocenili minutou potlesku všechny, kteří bojují ve prospěch Ukrajiny.
Sparťané obléknou tradiční rudé dresy, Baník vybíhá do boje celý v modrém.
Před zápasem domácí klub blahopřeje k nedávným padesátým narozeninám někdejší opoře Sparty i českého národního týmu Karlu Poborskému.
Stadiónem dozněla klubová hymna Sparty "Zpívej, kdo jsi sparťanem!" a trojice rozhodčích v čele s Tomášem Klímou už přivádí fotbalisty na hrací plochu.
Atmosféra na Letné je pořádně bouřlivá už před výkopem, blíží se nástup fotbalistů na hrací plochu.
Na domácí lavičce se objevuje Matěj Pulkrab, jenž byl mimo hru téměř dva měsíce od té doby, co si zahrál 12 minut v závěru pohárového derby mezi Slavií a Spartou.

V základní sestavě Baníku jsou čtyři změny oproti velmi nepovedenému domácímu utkání s Karvinou před reprezentační přestávkou.
Do úvodního výkopu zbývá necelá čtvrthodina a letenská Generali Česká pojišťovna Arena se pomalu zaplňuje.

Hostující sektor už je zcela plný, zájem o vstupenky mezi fanoušky Baníku byl obrovský.

AC Sparta Praha: Heča – Wiesner, Vitík, Hancko, Höjer – Ladislav Krejčí ml., Sáček – Pešek, Dočkal (C), Hložek – Čvančara.
Náhradníci: Holec – F. Souček, Pavelka, Minčev, Pulkrab, Haraslín, Karabec.
Trenér: Pavel Vrba

FC Baník Ostrava: Laštůvka (C) – Ndefe, Svozil, Lischka, Fleišman – D. Buchta, Kaloč – Kuzmanović, Tetour, Koncevoj – Almási.
Náhradníci: Budinský – Jiří Klíma, Falta, J. Pokorný, Ekpai, Boula, Janošek.
Trenér: Ondřej Smetana

Rozhodčí: Klíma – Nádvorník, Antoníček.
FC Baník Ostrava

Zatímco Spartě poslední zápasy vyšly, tak Baník na březnový program soutěže rozhodně nebude vzpomínat v dobrém, neboť ze tří zápasů získal jen dva body za remízy 1:1 s Libercem a 0:0 na Slovácku, naposledy pak totálně selhal v domácím utkání s beznadějně poslední Karvinou, které senzačně podlehl 1:3.

V tabulce je ostravský celek na pátém místě se ztrátou tří bodů na čtvrté Slovácko a už deseti bodů na Spartu. Za sebou má Baník obrovskou propast, neboť šestý Hradec Králové už ztrácí třináct bodů.

Na Letné se Baníku v posledních letech vůbec nedaří, neboť v součtu s pohárovými zápasy tu už osmkrát v řadě prohrál. Naposledy loni v květnu, kdy tu dvakrát inkasoval v závěrečné čtvrthodině a odvezl si prohru 1:3.
AC Sparta Praha

Sparta se po bídném vstupu do jara, kdy kromě vítězného pohárového derby se Slavií předváděla jen velmi průměrné výkony a výsledkově to nebylo o nic lepší, se zvedla před reprezentační přestávkou, kdy po výhře 3:1 nad Pardubicemi zvítězila hladce v Mladé Boleslavi 3:0.

Aktuálně tak jsou Letenští na třetím místě se ziskem 57 bodů z 26 kol (17-6-3), na vedoucí Viktorii Plzeň ztrácejí sedm bodů, o bod méně pak na druhou Slavii. V domácím prostředí Sparta zůstává neporažena, 13 zápasů tu zvládla s bilancí 11-2-0.

Mezi zraněnými je čtveřice Čelůstka, Juliš, Panák a Pulkrab, ze zápasu v Mladé Boleslavi pak musel předčasně odstoupit Tomáš Čvančara, ten by ale dnes mohl být k dispozici.
Hezký večer z pražské Letné, kde se po reprezentační přestávce chystá bitva dvou dlouhodobých rivalů, a také hezká divácká kulisa, neboť včera už byly k dispozici pouze dva tisíce vstupenek. V rámci 27. kola fotbalové FORTUNA:LIGY domácí Sparta přivítá ostravský Baník.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 19:00.