FORTUNA:LIGA - Skupina o titul - 1. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Olomouc : Sparta - 7. května 2023   15:00

0:1
(0:1)
Sparta
26' Minčev  (Laçi)

Macík – Chvátal (76. Vodháněl), Pokorný, Beneš, Zmrzlý – Ventúra (61. Zorvan), Breite (C) (88. Vaněček) – Navrátil (61. Kramář), Sláma (61. Zifčák), Pospíšil – Chytil.
Stoppen – Greššák, Vraštil.
Všetečka – Hájek, Hrabovský.
Andrův stadion, Olomouc
9364 diváků
M. Kovář – P. Vydra, Panák, Krejčí ml. (C) – Zelený, Laçi (62. Sadílek), Kairinen (88. Pavelka), Höjer (70. Mejdr) – Karabec (62. Haraslín), Kuchta, Minčev (70. Daněk).
Heča, Vorel – Sörensen, Kamenović, Mabil, Schánělec.

SESTŘIH: Olomouc - Sparta 0:1. Důležitá výhra, z dálky rozhodl Minčev

Sparta na Hané nijak neexcelovala, přesto získává tři body. O jedinou branku v zápase se postaral v první půli hostující Minčev. Domácí se sice snažili proti dobře bránícímu soupeři něco vymyslet, ale do finální fáze Pražané Sigmu prakticky nepustili.
90+6'
90+6'
Zorvan fauluje Haraslína a hosté budou mít ještě standardku.
90+5'
Po autu následuje rohový kop. Míč v nastavení téměř není ve hře.
90+5'
Zorvan obdržel žlutou kartu za nesportovní chování.
90+4'
Sparta se ujímá míče a míří dopředu, kde získává rohový kop. Hosté hodlají jen držet míč u praporku a zdržovat.
90+3'
Vydra fauloval soupeře na vlastní polovině a dostal žlutou kartu. Sigma má jednu z posledních šancí.
90+2'
Sadílek vybojoval rohový kop. Opět si však počkáme, neboť Sparta rotuje mezi hráči, kteří půjdou rozehrávat.
90'
Za protesty, proč sudí nepíská faul, vyfasoval žlutou kartu Chytil.
90'
Jeden ze Sparťanů vlétl zezadu do Zifčáka, který končí na trávníku. Hraje se ale dál a hosté získávají roh.
89'
Vaněček v souboji šlápl na nohu Panákovi, který se skácel na trávník. Hra znovu přerušená.
88'
Střídání v týmu AC Sparta Praha:
ze hřiště odchází Kaan Kairinen, přichází David Pavelka.
88'
Střídání v týmu SK Sigma Olomouc:
ze hřiště odchází Radim Breite, přichází David Vaněček.
88'
Útočný faul, Macík bude rozehrávat od své branky.
88'
Další roh pro hosty.
87'
Ani druhý roh hostům nevyšel. Naopak Zorvan se vydal dopředu, ale Haraslín jej čistě obral a poslal míč dozadu na Kováře.
86'
Hosté získali rohový kop, po kterém vyskočil nejvýše Pokorný. Vzápětí je tu další roh.
85'
Olomoucká snaha zastavena ofsajdem. Jelikož hosté nikam nespěchají, chvíli si počkáme, než se bude zase hrát.
84'
Pražané od vápna Sigmy přesunuli hru až ke Kovářovi. Čas hraje pro ně. Sigmě zbývá zhruba deset minut hry.
82'
Ani nyní se pokutový kop pískat nebude. Kovář může rozehrávat.
82'
Ve vápně Sparty skončil na trávníku Zmrzlý. Sudí komunikuje s videem
81'
Střela Breiteho, VAR ještě zkoumal pád Zmrzlého
81'
Breite vystřelil zpoza šestnáctky, ovšem jeho rána si cestu mezi tyče nenašla.
80'
Daněk je zpět ve hře. Hosté rozehráli míč dopředu, kde došlo k faulu na Beneše. Takže bude rozehrávat Macík.
79'
Stále probíhá ošetřování přímo na trávníku, takže se nehraje.
77'
Kramář trefill kolíky Daňkovu holeň
77'
Roh Sigma nevyužila. Vzápětí navíc chtěl Kramář hrát míč, ale byl v souboji pozdě a trefil Daňka. Hostující hráč zůstává ležet na trávníku.
77'
Zifčák se dostal až k centru, ovšem trefil jen bránícího Krejčího. Sigma bude mít roh.
76'
ze hřiště odchází Juraj Chvátal, přichází Jan Vodháněl.
75'
Třetí roh v krátké době letěl na přední tyč na Zmrzlého, který zahrál do bezpečí.
75'
K míči se dostal znovu Haraslín a z podobné pozice trefil Chvátala. Od něj jde míč na další roh.
74'
Beneš ve skluzu znovu odehrává na roh.
73'
Centr na před tyči tečoval jeden z domácích přímo na kopačku Haraslína. Jeho následný pokus místo Macíka ohrozil spíše diváky na severní tribuně.
72'
Hosté se po delší době dostali před Macíka. Centr odehrál na roh Beneš.
70'
ze hřiště odchází Casper Höjer, přichází Jan Mejdr.
70'
ze hřiště odchází Martin Minčev, přichází Kryštof Daněk.
69'
Olomoučtí po standardce brzy ztratili míč. Pražané budou mít aut.
68'
Höjer fauloval Kramáře a sudí píská faul. Poté ještě jeden z hostů zakopl míč. Sudí ponechává bez trestu.
66'
Chytil se dostal přes Krejčího a odcentroval. V šestnáctce Sparty vznikl závar, ovšem rána Zifčáka byla zblokována.
66'
Sudí komunikuje s videem a výsledek je, že se bude pokračovat. Sudí ukazuje na rukáv.
65'
Hraniční zákrok. Kairinen podle rozhodčího i VAR hrál ramenem
65'
Po centru Zifčáka ruka ve vápně Sparty! Sudí ale nechává pokračovat.
64'
Beneš podklouzl a Kuchta se zjevil sám před Macíkem. Domácí brankář dokázal jeho ránu tečovat a míč skončil na tyči!
62'
ze hřiště odchází Adam Karabec, přichází Lukáš Haraslín.
62'
ze hřiště odchází Qazim Laçi, přichází Lukáš Sadílek.
61'
ze hřiště odchází Denis Ventúra, přichází Filip Zorvan.
61'
ze hřiště odchází Jiří Sláma, přichází Pavel Zifčák.
61'
ze hřiště odchází Jan Navrátil, přichází Denis Kramář.
60'
Breite srazil míč k Pospíšilovi, který jej zkusil z první napálit z voleje. Bohužel pro domácí mířil mimo.
59'
Důrazný Beneš místo míče orazítkoval hlavu Panáka, který skončil na zemi. Sudí raději hru přerušil a šel se ujistit, že je hráč Sparty v pořádku. To samé udělal i domácí stoper Beneš, který se šel soupeři omluvit.
58'
Vzápětí získává Sigma výhodu rohového kopu.
58'
Jeden z hostů zahrál na polovině hřiště rukou, a tak budou rozehrávat domácí.
57'
Chytil se s míčem vnořil až do vápna, kde byl obklopen třemi soupeři. Krejčí jej čistě obral o míč.
55'
Centr od rohového praporku jen prolétl domácím vápnem. Následně jej Navrátil odehrál ke Kovářovi.
55'
Laci vyzkoušel tvrdost své rány, o čemž se přesvědčil hlavně Ventúra, který srazil míč na roh.
54'
Navrátil v souboji se Zeleným byl o něco důraznější a hráč Sparty skončil na zemi. Sudí píská nedovolený zákrok.
53'
Útok hostů skončil zdviženým praporkem sudího.
52'
Po nedovoleném zákroku jednoho z domácích se pár hráčů pošťuchovalo u střídaček. Žlutou vyfasoval Minčev a Breite.
51'
Beneš hlavičkoval po rohu, Kovář připraven
51'
Chytil se snažil překvapit Kováře střelou na bližší tyč
51'
K hlavičce se dostal Beneš, ale trefil jen připraveného Kováře.
51'
Chytil proběhl kolem Panáka a ze strany vlétl do vápna. Jelikož neměl podporu, z nulového úhlu vystřelil. Kovář vyráží na roh.
50'
Ventúra poslal naslepo míč do vápna, ovšem v daném místě nestál nikdo v modrém. Pražané tak lacino získávají míč.
48'
Vydra chtěl vyvézt míč z obrany, ovšem byl přitom zastaven nedovoleným zákrokem soupeře. Tentokrát se píská.
47'
I podruhé míč dolétl jen k přední tyči, kde domácí soupeře ubránili. Navrátil následně vykopl míč na druhou polovinu hřiště.
47'
Pražané vybojovali rohový kop, který rozehráli na přední tyč. Beneš odehrál znovu do zámezí.
46'
Pospíšil šel s míčem do otevřené obrany, ovšem stopku mu vystavil jeden z obránců Sparty, který jej zezadu stáhl k zemi. Nepíská se a Sparta jde dopředu.
46'
Hráči Sigmy jsou už na trávníku, hosté ještě připravují taktiku v šatně.
První půle je minulostí. K vidění toho příliš nebylo, oba týmy si připsaly po jedné střele na branku. Zatímco však tu domácí Kovář dokázal zkrotit, rána z kopačky hostujícího Minčeva skončila za zády domácího brankáře. Do kabin tak odchází mužstva za stavu 0:1.
45+2'
45+2'
Míč se po několika přihrávkách dostal až k Pokornému, jehož následná střela letěla nad branku Kováře.
45+1'
Olomoučtí tráví poslední vteřiny před brankou soupeře. K ohrožení ale zatím nedošlo, ke střele se Hanáci ne a ne dostat.
44'
Ventúra čistým způsobem odebral míč Minčevovi, který s hlasitým výkřikem skončil na trávníku. Sudí ale tohle divadélko ponechal bez přerušení.
43'
Krejčí ubránil míč letící do autu před Chytilem. Naopak domácí hráč si pomohl faulem.
42'
První žlutou kartu utkání inkasuje někdo z realizačního týmu Sparty při ošetřování Zeleného.
41'
Na trávníku zůstal ležet Zelený, který v hlavičkovém souboji se Zmrzlým zřejmě inkasoval úder do hlavy.
40'
Olomoučtí sice ze standardní situace nezahrozili, nyní jsou ale s míčem stále na polovině soupeře.
39'
Po zákroku na Pospíšila nechal sudí chvíli výhodu, ale jelikož Sigma míč nezískala, odpískal standardku.
38'
Chytil odehrál míč a Krejčí jej zezadu srazil k zemi. Míč pro Sigmu.
36'
Kuchta se snažil odehrát míč o Zmrzlého do autu. Jako poslední se ale dotkl míče hráč hostů.
35'
Zmrzlý pláchl po lajně Lacimu a poslal míč Navrátilovi. Ten stál v době přihrávky v ofsajdu, a tak hra nemůže pokračovat.
34'
Chytil si zpracoval míč a prodral se kolem protihráče. Bohužel pro něj se ale sám vystavil do nepříliš výhodné pozice a jeho následný pokus skončil mimo.
33'
Navrátil byl zcela jasně faulován na polovině hřiště, což viděl i sudí, kolem kterého se hráči Sparty okamžitě slétli jako vosy kolem slazeného nápoje.
32'
Míč po standardce odehrál hlavou Beneš. Hosté pak ještě chvíli hráli s míčem, ale vše skončilo faulem na Zmrzlého.
31'
Pokorný možná zbytečně stáhl protihráče, na kterého ani neletěl míč. Sudí tak píská pro hosty standardku.
30'
Pospíšil chtěl zřejmě sehrát signál, ovšem našel jen protihráče.
29'
Sláma poslal míč do vápna na Navrátila, který jej sice nezískal, ale domácí budou mít rohový kop.
26'
Minčev podklouzl, ale skákavá střela Macíka zaskočila, 0:1
26'
Sparta právě vstřelila branku!
Hosté dostali před šestnáctkou trochu volného místa, čehož využil MARTIN MINČEV. Ten z osmnácti metrů poslal míč po zemi ke vzdálenější tyči. Přestože se nejednalo o žádnou pumelici, Macík se natahoval marně.
25'
V šestnáctce se k míči hrnul Vydra, ale hlavou jej jen trochu tečoval. Sparťané pokračují na domácí polovině.
25'
Minčev se snažil zamotat hlavu Chvátalovi, centr přes něj ale nedostal. Hosté budou mít roh.
23'
Krejčího překvapivý centr málem skončil v bráně
23'
Krejčí z levé strany poslal míč do vápna Sigmy. Macík si pro něj povystoupil, ale zřejmě špatně odhadl dráhu letu míče, který mu málem spadl do branky. Naštěstí pro domácí skončil míč vedle branky.
22'
Navrátil nedokázal zastavit prudkou přihrávku, a tak míč i přes snahu Chvátala jej dostihnout skončil v zámezí.
21'
Panák nepřesně odehrál míč, který tak skončil za střídačkou Sparty. Domácí budou mít možnost autu.
20'
Míč ani nedoletěl do vápna a už se píská. Beneš ve vápně srazil Krejčího. Kovář bude rozehrávat od své branky.
20'
Olomoučtí předvedli rychlou kombinaci na levé straně, která skončila přízemním centrem Breiteho. Hosté odvrací na roh.
19'
Laci vzal přes nohy domácího kapitána Breiteho. Sigma bude rozehrávat z vlastní poloviny. K míči se staví Zmrzlý.
18'
Míč letící za obranu Sigmy odehrál hlavou do bezpečí Beneš.
17'
Zelený nedokázal na polovině hřiště projít přes trojici domácích. Pospíšil mu míč čistě vzal a následně byl soupeřem faulován.
16'
Slámův dlouhý centr do malého vápna našel v rukavicích připravený Kovář.
15'
Hosté tak dlouho kombinovali, až o míč přišli. Domácí se tak vydali do útok, přičemž Chytil byl při svém postupu nakopnut. Sigma bude rozehrávat z levé strany.
14'
Hosté operují na polovině soupeře. Blíže k šestnáctce se ale zatím dostat nemohou. Olomoučtí dobře drží pozice.
13'
Centr do šestnáctky našel mezi obránci soupeře stoper Beneš, jehož hlavička mířila nad branku Kováře.
12'
Höjer dojel u lajny Pospíšila, který skončil na zemi. Domácí budou rozehrávat z pravé strany.
11'
Podobně to teď zkoušela Sparta i na druhém křídle, ovšem výsledek je stejný. Míč v zámezí a Macík bude rozehrávat.
10'
Dlouhý nákop na levé straně hostům nevyšel. Pas byl příliš dlouhý a nepřesný, takže od své branky bude rozehrávat Macík.
9'
Karabec šel do souboje s Breitem, který hrál míč, ovšem vzal přitom i nohy soupeře. Sparta bude rozehrávat z poloviny hřiště.
8'
Zelený si v souboji s domácí obranou posunul míč rukou, a tak sudí píská ve prospěch Sigmy.
7'
Kuchta se zjevil za obranou Sigmy a jelikož praporek sudího nahoru našel, mohl zakončit. Rána útočníka Sparty mezi tyče nešla.
6'
Höjer se pokusil poslat centr do vápna, ovšem Chvátal jeho pokus zablokoval. Hosté pokračují s míčem na polovině soupeře.
5'
Zmrzlý dostal míč na střed, kde měl dost času a prostoru pro střelu. Jeho následnou ránu vyrazil Kovář před sebe. Následnou dorážku Chytila z bezprostřední blízkosti hostující brankář také zlikvidoval. Ovšem mával se ofsajd.
4'
Chytil se zmocnil míče za půlící čárou a došel s ním až k šestnáctce. Zde mohl poslat doprava na volného spoluhráče, ale místo toho zkusil štěstí sám. Proti čtveřici bránících hostů ale neměl šanci na úspěch.
3'
Pospíšil se protáhl s míčem až k brankové čáře na hranici vápna. Jeho přízemní centr poté obrana Sparty zablokovala.
2'
Po několika hlavičkách na domácí polovině se míč dostal až k Macíkovi, který vzal míč do rukavic.
1'
Olomoučtí dostali výhodu po zákroku na Pospíšila, ale vzápětí se dostal Chytil do ofsajdu.
1'
Oba celky jsou na hrací ploše. Domácí Sigma bude hrát v tradičních dresech, hosté z Prahy oblékli žlutou.

SK Sigma Olomouc: Macík – Chvátal, Pokorný, Beneš, Zmrzlý – Ventúra, Breite (C) – Navrátil, Sláma, Pospíšil – Chytil.
Náhradníci: Stoppen – Greššák, Kramář, Vodháněl, Vaněček, Vraštil, Zifčák, Zorvan.
Trenér: Jílek

AC Sparta Praha: M. Kovář – P. Vydra, Panák, Krejčí ml. (C) – Zelený, Laçi, Kairinen, Höjer – Karabec, Kuchta, Minčev.
Náhradníci: Heča, Vorel – Sörensen, Kamenović, Mejdr, Daněk, Sadílek, Pavelka, Mabil, Haraslín, Schánělec.
Trenér: Priske

Rozhodčí: Všetečka – Hájek, Hrabovský.
Historie vzájemných zápasů Hanáků a Sparty je velmi bohatá. Celkem se týmy v samostatné české lize utkaly 56x. Pražané v 31 případech brali všechny body, zatímco Sigma vyhrála jeden jedenáctkrát.

Co se týče duelů na Andrově stadionu, v posledních letech už to taková sláva pro hostující celek není. Od druhého návratu Sigmy z druhé ligy v roce 2017 přijela Sparta do Olomouce šestkrát a jen jednou zde dokázala zvítězit. V památné premiéře trenéra Vrby na lavičce Pražanů v únoru 2021 museli hosté dohánět dvoubrankové manko. Díky dvěma úspěšným penaltám Karlsona a přesné trefě Ladislava Krejčího však body putovaly do Prahy.

Poslední vzájemný duel se uskutečnil také na začátku jarní části soutěže. Koncem ledna tohoto roku skončil zápas remízou 1:1.
SK Sigma Olomouc

Hanáci přezimovali na čtvrtém místě a na jaře dvě pozice ztratili. I tak jim to ale vyneslo šesté místo, které znamená pět duelů s těmi nejlepšími. Tým trenéra Jílka má co napravovat. V posledních dvou domácích zápasech nestačila Sigma nejdříve na zachraňující se Teplice a minulý týden pak inkasovala tvrdý direkt od Baníku, taktéž hrající jen skupinu o udržení.

Olomoučtí stále mají šanci posunout se tabulkou kupředu, před startem nadstavby ale ztráceli pět bodů na Slovácko a sedm na čtvrté Bohemians.
AC Sparta Praha

Fotbalová Sparta vstupuje do nadstavby s dvoubojodvým náskokem na rivala z druhého břehu Vltavy. Ten si svěřenci trenéra Priskeho vybojovali závěrečnou otočkou minulý týden v Liberci, kde díky třem brankám v nastaveném čase druhé půle zvítězili 3:1.

Co však už Spartě nevyšlo, bylo středeční finále národního poháru. V duelu na Letné nestačila na Slavii a po porážce 0:2 se jí rozplynul sen o zisku "double". Ve hře je však ještě jedna trofej, na kterou Sparta nedosáhla dlouhých osm sezón.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 15:00.