FORTUNA:LIGA - Základní část - 14. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Brno : Liberec - 30. října 2022   15:00

Brno
51' Šural  • 59' M. Ševčík  • 72' Řezníček (M. Ševčík)
3:0
(0:0)

Berkovec – Hrabina, Šural, Hlavica, Granečný – F. Souček, Texl (78. Pachlopník) – Hladík (90. Matejov), M. Ševčík (85. Rogožan), Alli (85. Blecha) – Řezníček (C) (90. Divíšek).
Šiman – Štěrba, Nečas, Fousek.
Starý – Vodrážka, Matoušek
ADAX INVEST Arena, Brno
Vliegen – Mikula (77. Mészáros), Talovierov, Plechatý, Preisler – Gebre Selassie (C), Červ, Valenta (58. Frýdek) – Višinský (67. M. Kozák), Rabušic (58. Rondić), Van Buren (77. Purzitidis).
Stejskal – Prebsl, Fukala, Varfolomejev, Mara.

SESTŘIH: Brno - Liberec 3:0. Zbrojovka po pěti letech získala skalp Slovanu

Ode mne je to z Brna pro dnešek vše, hezký zbytek dne.
Držení míče: 50 % : 50 %.
Střely na branku: 8:2. Střely mimo: 3:3. Rohy: 4:5. Ofsajdy: 2:0. Fauly: 17:11.
Utkání je u konce! Zbrojovka zapisuje nejvyšší výhru v sezóně a konečně se dočkala také před domácími fanoušky.

O osudu duelu rozhodla úvodní čtvrthodina ve druhé půli, kdy nejprve po závaru ve vápně nadvakrát skóroval Jakub Šural a po necelé hodině se prosadil po velké chybě gólmana a obrany, a dobré práci Součka Michal Ševčík. Výsledek poté pečetil třetím gólem Jakub Řezníček, který se dostal do úniku po Ševčíkově pasu a přeloboval brankáře. Dočkal se vůbec první domácí trefy v sezóně a s deseti zásahy vede tabulku střelců.
90+3'
90+3'
Ještě velká šance domácích v závěru. Po akci střídajících hráčů dostal míč do vápna Matejov, dal pod sebe na Blechu, jenže jeho pokus srazil obránce na poslední chvíli na roh!
90+1'
Plechatý chyboval a Rogožan šel po brankové čáře zprava sám na belgického brankáře ve službách Slovanu, ale míč se mu zamotal pod nohama a vůbec nezakončil.
90'
Střídání v týmu FC Zbrojovka Brno:
ze hřiště odchází Jan Hladík, přichází Róbert Matejov,
ze hřiště odchází Jakub Řezníček, přichází Josef Divíšek.
90'
Hladík se tlačil za míčem ve vápně kolem Plechatého, Olivier Vliegen měl potíže s pokrytím míče, ten mu nakonec vypadl, pískán však byl faul.
89'
Plechatý hledal Kozáka, ten byl ale ustrážen, a na hostech už je vidět křeč a smíření s dnešní prohrou.
88'
Hodně uspěchaná rozehrávka od Gebre Selassieho po zisku míče na Rogožanovi, zahraje si v klidu i Berkovec.
87'
Utkání už se spíš jen dohrává, domácí opět byli v útoku, ale Rogožan se k ničemu kloudnému nedostal.
85'
ze hřiště odchází Michal Ševčík, přichází Lukáš Rogožan,
ze hřiště odchází Wale Musa Alli, přichází Filip Blecha.
84'
Přišla rozehrávka nakrátko nad Frýdka, který zkusil překvapit z dálky z úhlu střílet, ale rána se vykroutila daleko vedle branky.
83'
Na druhé straně Preisler zabojoval o zdánlivě ztracený míč a o Hlavicu vybojoval roh.
82'
Hosté zahrávali zleva přímý kop, centr Frýdka však vyboxoval pozorný Berkovec. Domácí ihned otočili hru, Alli se málem řítil sám na branku, jenže Olivier Vliegen byl u míče dříve.
81'
Řezníček je při chuti a za vápnem si vypracoval pozici pro střelu, svou ránu ale nasměroval pouze do rukavic brankáře Liberce.
80'
Ševčíkův faul zastavil akci Liberce a tu další žlutá karta dnešního klání.
79'
Rozehrávku vzal na sebe Souček, ale kromě zdi přestřelil také branku.
78'
ze hřiště odchází Jiří Texl, přichází Ondřej Pachlopník.
78'
Pronikajícího Alliho zastavil faulem Gebre Selassie, domácí budou mít skvělou možnost znovu ohrozit branku.
77'
Střídání v týmu FC Slovan Liberec:
ze hřiště odchází Mick Van Buren, přichází Marios Purzitidis,
ze hřiště odchází Jan Mikula, přichází Karol Mészáros.
75'
Preisler měl na levé straně prostor k centru, ten mu ale vůbec nevyšel a nad brankou proletěl do autu.
74'
Maxym Talovierov na polovině hřiště už trochu ve frustraci trefil Řezníčka, karetní trest ale nepřišel.
73'
Hosté chtěli odpovědět rohovým kopem, ten ale nic nepřinesl, a tak mohou domácí zklidnit hru.
72'
Řezníček přeloboval Vliegena a Slovan je na kolenou, 3:0
72'
Brno právě vstřelilo branku! Už je to o tři branky a domácí jsou blízko k výhře. Opět zafungovala osvědčená spolupráce na ose Ševčík – Řezníček, když mladý záložník domácích krásným obloučkem za obranu nastartoval JAKUBA ŘEZNÍČKA, který v úniku přeblokoval brankáře a konečně se dočkal v sezóně domácího gólu. Celkově se trefil už podesáté v ročníku a jde do čela tabulky střelců – 3:0.
70'
Hosté nakonec vybojovali roh, z něj ale nic nepřišlo. Naopak opačným směrem pádil do brejku Alli a byl zcela jasně stáhnut k zemi Kozákem, který dostává žlutou kartu.
69'
Tentokrát akci Libereckých zastavil faul ve středu útočné poloviny, míč pro Severočechy.
68'
Brno operovalo kolem soupeřovy šestnáctky, míč poletoval kolem ní, ze série hlaviček ale nic nepřišlo.
67'
ze hřiště odchází Denis Višinský, přichází Matyáš Kozák.
66'
Domácí se s míčem na kopačkách nikam neženou a šetří cenné sekundy, hostující kouč Kozel bude reagovat dalším střídáním.
65'
Zbrojovka se teď snaží uklidnit hru na své obranné polovině.
64'
Na zadní tyči nakonec chtěl po centru Frýdka zakončovat Červ, místo míče ale zajel do Granečného, a tak je pískán jasný faul.
63'
Hlavica nepustil ve vápně vpřed Van Burena, Liberec získal rozehrávku rohového kopu.
61'
Další tutovka Řezníčka, Vliegen ala zasahovat nemusel
61'
Další brejk domácích a míč se dostal k Ševčíkovi, po jehož přihrávce centroval Souček na hlavu Řezníčka, jemuž moc nechybělo, aby se konečně dočkal první letošní ligové branky v domácím prostředí.
60'
Hodina hry za námi a domácí jsou na koni, opět se ženou dopředu.
59'
Strašlivá minela hostů a po trefě Ševčíka je to rázem 2:0
59'
Brno právě vstřelilo branku! Domácí vedou už o dvě branky! Nejprve po centru Alliho zakončoval ve vápně Řezníček, jenže netrefil ideálně a poslal míč do náruče Vliegena. Ten chtěl rychle rozehrát a dal míč nakrátko spoluhráči, kterého ale čistě oloupil Souček a MICHAL ŠEVČÍK do naprosto dezorientované obrany poslal míč do úplně prázdné branky – 2:0.
58'
ze hřiště odchází Michael Rabušic, přichází Imad Rondić,
ze hřiště odchází Matěj Valenta, přichází Christian Frýdek.
57'
Na druhé straně nepřesný dlouhý pas na Preislera, hostující trenér chystá dvojnásobné střídání.
56'
Hladík si chtěl na pravé lajně hodit míč kolem Plechatého, ten ho k ničemu nepustil.
55'
Ševčík na druhé straně neobešel trojici soupeřů, Liberec okamžitě otočil hru nákopem na Van Burena, ale byl dobře dostoupen a odzbrojen.
54'
Další rychlá kombinace Liberce vyústila v průnikový pas na rozběhnutého Rabušice, vyběhnutý Berkovec byl u míče dříve.
53'
Následně zprava centroval Červ, jeho pas proletěl celým vápnem až na zadní tyč, kde situaci zavíral Preisler, ovšem ve skluzu zakončoval vedle.
52'
Hosté chtějí rychle odpovědět, spolupráce Van Burena a Rabušice na hranici vápna ale nic nepřinesla.
51'
Moravané jdou do vedení, po obrovském závaru se prosadil Šural - 1:0!
51'
Brno právě vstřelilo branku! Domácí se ujímají vedení a Srbská propuká nadšením. Po centru Ševčíka z rohového kopu vznikl ve vápně obrovský závar. Hlavica promáchl, ale míč se dostal doleva k Hladíkovi, který jej okamžitě poslal zpět do ohně. JAKUB ŠURAL napoprvé napálil ve změti těl jen obránce, ale napodruhé už propálil blok a dočkal se své druhé ligové branky v kariéře – 1:0!
50'
Domácí rychle otočili hru, Suóuček poslal vysoký míč na Alliho, který si vypracoval možnost střely, ovšem trefil jen bránícího Gebre Selassieho.
49'
Další zajímavá akce hostujících barev, centr Mikuly hledal ve vápně Rabušice, ten se ale kolem Šurala nedostal k zakončení.
48'
Hrabina ve středu hřiště nejprve dobře zastavil průnikový pas, následně ale fauloval Plechatého.
47'
Višinský operoval s míčem na levé straně a předal na Preislera, jeho centr někam na penaltu byl odvrácen.
46'
Domácí načali druhou půli rozehrávkou a mohou vyrazit vpřed.
46'
Úvodní dějství je za námi a branku jsme zatím neviděli, leč šancí bylo dostatek. Tu první měl po centru Alliho Řezníček, který hlavou trefil břevno a o chvíli později protáhl gólmana Liberce prudkou ranou Ševčík. I hosté poté zahrozili, nicméně Van Buren v úniku trefil jen Berkovce, a následně na druhé straně pomohlo hostům opět břevno, které po individuální akci napálil Alli. V závěru půle zahrozil ještě jednou Van Buren, v dalším úniku ale prováhal možnost zakončení a ránu mu zablokoval Hlavica. Uvidíme, co nám přinese druhý poločas.
Druhý poločas začne přibližně v 16:02.
45+1'
45+1'
Nakonec mohla přijít ještě jedna šance, když Alli zkoušel uvolnit za obranu Ševčíka, tomu ale nevyšlo zpracování a navíc byl dobře zakřižován.
45'
Žlutá karta pro tým FC Zbrojovka Brno (Filip Souček).
45'
Velké vzrušení přinesl na konci první půle centr Višinského, na který si naběhl Preisler a ve velké šanci hlavičkoval vedle. Vzrušení ale nakonec zbytečné, už sám Višinský byl v ofsajdu.
44'
Na pravé lajně se poté sice uvolnil Mikula k centru, vysoký míč byl snadnou kořistí brankáře Berkovce.
43'
V útoku tak operuje opět Liberec, ostrý centr proletěl vápnem a ani Višinský nezakončil.
42'
Z podobné pozice o několik chvil později centroval Alli, opět našel Řezníčka, jenže ten ve ztížené pozici hlavičkoval pro změnu vedle.
42'
Granečný na levé straně měl prostor k centru a vyslal pořádně ostrý centr, ten byl opět odvrácen. Domácí pokračují v útoku.
40'
Ani následný roh nic pro Liberec nepřinesl, v pokračování akce už centr Preislera opustil hrací plochu.
39'
Hlavica za pět minut dvanáct sebral gólovku Van Burenovi!
39'
Obrovská šance Liberce! Mick Van Buren dostal krásnou kolmici do úniku, kde ale naprosto prováhal zakončení, Hlavica jej doběhl a špičkou kopačky zablokoval jeho pokus o lobnutí Berkovce.
39'
Domácí po faulu ve středu hřiště rychle rozehráli. Nakonec centroval Texl, ale opět nikdo v červeném nezakončil.
38'
Opačným směrem tak mohl vyrazit vpřed Řezníček, vyhnul se i skluzu Talovierova a pokračoval do vápna. Následně vyslal prudký centr, jenže trefil pouze obránce Slovanu.
37'
Mikulův centr zprava byl odvrácen, hosté ještě v akci pokračovali, ani Van Buren se však neprosadil.
36'
Mick Van Buren se snažil nastartovat kolem Šurala, ale ten mu běžecky stačil a ve skluzu čistě odehrál do autu.
35'
Alli poté v celé útočné akci pokračoval, s míčem se však dostal už do zámezí.
34'
Michal Ševčík adresoval svůj centr na přední tyč, tam ale byli pouze hosté a bezpečně odehráli míč mimo vápna.
33'
Domácí se opět vydali vpřed a i přes dvě nepřesné přihrávky dostali míč doprava, kde Hladík vybojoval premiérový rohový kop.
32'
Souček a Valenta se potkali v souboji ve středu hřiště, oba zůstali ležet na zemi a po ošetření bude hra pokračovat.
31'
Po ztrátě domácích ve středu hřiště se už rozbíhal za dlouhým pasem Rabušic, Hlavica včas zasáhl.
30'
Ševčík nyní při napadání zcela zbytečně dojel Plechatého a může být rád, že neuviděl žlutou kartu.
30'
Po kombinaci s Hladíkem chtěl Texl vyslat za obranu rozběhnutého Alliho, hosté opět výtečně četli hru.
29'
Dominik Preisler podnikl útočný výlet a obránce před ním tak dlouho couval, až se rozhodl ke střele. Skákavý pokus kryl Berkovec do svých rukavic.
28'
Nakonec v akci Brna zkoušel Souček vysokým lobem vysunout spoluhráče do vápna, ten jeho úmysl nepochopil.
27'
Série nepřesností ve středu hřiště z obou stran, ani jednomu z týmů se nedaří rozjet kloudnější akci.
26'
Ševčík s Hladíkem si nerozuměli v další útočné akci Brna, prvnímu jmenovanému utekl míč do autu.
25'
Na trávníku zůstal ležet v bolestech Valenta, a to po souboji s Hladíkem, ale nepůjde o nic vážného a po chvilkovém ošetření bude zpět ve hře.
23'
Velká šance ale opět přišla. Po pasu Texla přetlačil Alli Červa a ve vápně nasadil jesličky Gebre Selassiemu, načež prudce vypálil, ovšem téměř dokonalou ránu zastavilo břevno!
22'
Skvělý Alli nasadil jesle Gebremu a vypálil do břevna!
22'
Domácí nakonec zkusili signál s rozehrávkou nakrátko, přičemž centr měl směřovat trochu překvapivě na Alliho, který se k hlavičce nedočkal.
21'
Souček faulován na pravé straně kousek od lajny, Zbrojovka se chystá k rozehrávce standardní situace.
20'
Tentokrát to zprava zkoušel Hladík, jeho centr už byl daleko lepší, ale opět hosté Řezníčka zdvojili, nepustili do zakončení a odvrátili možné nebezpečí.
19'
Opačným směrem se poté vydalo Brno, jejich akce ale skončila naprosto stejně. Centr ze strany Řezníček nezasáhl, a tak si míč sebral Olivier Vliegen.
18'
Rabušic se nyní přesunul doleva, odkud jemným centrem hledal Višinského. Tomu však nevyšel krok, vůbec nezakončil a míč si sebral Berkovec.
17'
Na druhé straně pronikající Rabušic nabíjel pod sebe Valentovi, jeho tvrdá rána zamířila vysoko nad branku.
16'
Zbrojovka kombinovala na útočné polovině a po Hladíkově pasu centroval do vápna Souček, jenže na jeho pobídku nikdo v červeném nereflektoval...
15'
Hrabina táhl akci po pravé straně a nakonec se dostal k prudkému centru, Theodor Gebre Selassie však dobře četl hru a ve skluzu zasáhl.
14'
Ani pokračování celé akce Brna nic nepřinese, po tečovaném centru byl Alli polapen v ofsajdu.
13'
Brňané zachytili míč ve středu hřiště a Ševčík okamžitě startoval dlouhou kolmicí vpřed Řezníčka, toho čistě od míče odstavil Maxym Talovierov.
11'
Van Buren pádil na Berkovce, stav se ale nezměnil
11'
Úvodní tutovka také pro hosty! Mick Van Buren dostal míč do běhu a šel sám na Berkovce. Granečný jej ale nakonec doběhl a snížil mu zakončení, nizozemský útočník nakonec vyběhnuvšího gólmana domácích nepřehodil, a ten tak zapsal důležitý zákrok.
10'
Opět zajímavá možnost Brna! Ševčík si za vápnem pustil míč do běhu a z dálky vyslal hodně ostrou ránu, kterou Vliegen dokázal vyboxovat!
10'
Severočeši chtěli kontrovat podobnou akcí, nicméně Granečný ve vápně dobře zapracoval a sklepl hrudí do rukavic Berkovce.
9'
Po skvělé práci Alliho trefil Řezníček břevno
9'
První velká šance a v ní domácí! Ti ze své první kloudnější akce málem otevřeli skóre, když se po levé straně protáhl Alli, odstavil si soupeře a míč posadil na hlavu Řezníčka, jehož pokus se otřel o břevno!
8'
Ze strany domácích je to směrem dopředu zatím hodně bezzubé, v úvodu je rozhodně aktivnější hostující Slovan.
7'
Van Buren nepřihrál do křídla přesně Mikulovi, z čehož mohl těžit Alli. Dopředu se ale nedostal, protože byl faulován právě vracejícím se Mikulou.
6'
Stoper Plechatý vytáhl hru po pravé straně a drze se protáhl až do vápna, kde centrem pod sebe našel Višinského, jeho rána z první mířila vedle branky.
5'
Řezníček ještě doběhl dlouhý míč k brankové čáře, chtěl se kličkou zbavit Talovierova, jenže ta mu nevyšla podle představ a dostal se už do autu.
4'
Míč následně nebezpečně proskočil do šestnáctky Brna, ale před Van Burenem a Rabušicem jej stačili domácí nadvakrát odvrátit.
3'
Znovu v centru dění mladý záložník Liberce, který byl tentokrát ve středu hřiště faulován Součkem, a hosté budou moci pokračovat s míčem.
2'
Valenta se pokoušel z osy prostrčit míč na Višinského, ten ale k balónu proti přesile nedostal, a tak si zahraje gólman Brna Berkovec.
1'
Hosté se chopili úvodní rozehrávky a první kombinaci začínají ze své obranné poloviny.
1'
Oba týmy jsou na hrací ploše, vše je připraveno. Domácí hrají dnes v červeném, hosté v modrém.

FC Zbrojovka Brno: Berkovec – Hrabina, Šural, Hlavica, Granečný – F. Souček, Texl – Hladík, M. Ševčík, Alli – Řezníček.
Náhradníci: Šiman – Divíšek, Štěrba, Matejov, Blecha, Nečas, Fousek, Pachlopník, Rogožan.

FC Slovan Liberec: Vliegen – Mikula, Talovierov, Plechatý, Preisler – Gebre Selassie (C), Červ, Valenta – Višinský, Rabušic, Van Buren.
Náhradníci: Stejskal – Prebsl, Purzitidis, Fukala, Varfolomejev, Mészáros, Mara, Frýdek, M. Kozák, Rondić.

Rozhodčí: Starý – Vodrážka, Matoušek.
Řekli před utkáním:

Richard Dostálek (trenér Zbrojovky Brno): "Liberečtí si v posledním měsíci prošli podobnou sérii neúspěchů jako my, měli tři prohry. To ukončili v severočeském derby, takže přijedou v lepším rozpoložení. Čeká nás vyrovnaný zápas s vyrovnaným soupeřem, který je pro nás poměrně nepříjemný, nemáme s ním úplně top bilanci. Porazit se ale Liberec dá. Měli jsme týden na to, abychom se dobře připravili a zápas zvládli."

Ivan Kopecký (asistent trenéra Slovanu Liberec): „Brno má tým složený z poměrně zkušených hráčů, jejich hra je založená na pracovitosti v defenzivní činnosti a na rychlém přechodu do útoku. Musíme si dát také pozor na jejich individuality jako je Řezníček, Ali a Ševčík, kteří jsou v poslední třetině hřiště pro každý tým hodně nebezpeční. Jejich síla je i ve standardních situacích. My jsme v týdnu zvládli pohárové utkání ve Frýdku-Místku a chceme se hlavně odrazit od posledního ligového utkaní s Jabloncem, ve kterém všichni hráči odvedli slušný výkon. Víme, že nás nečeká nic jednoduchého, ale jsme odhodlaní udělat v utkání vše pro to, abychom si přivezli z Moravy nějaké body.“
FC Slovan Liberec

Severočeši minulý týden ukončili stejnou nelichotivou bilanci jako Zbrojovka – tedy čtyři zápasy bez výhry a z toho tři prohry – když zvládli domácí podještědské derby proti Jablonci 2:0. V tabulce se nyní nacházejí na 7. místě a mají o bod víc než Zbrojovka. O vyrovnanosti obou nedělních soupeřů hovoří i vyrovnanost v tabulce střelců, host ze Slavie Mick Van Buren letos nastřádal už 8 gólů.
FC Zbrojovka Brno

Brňané se v minulém kole konečně po třech prohrách v řadě dočkali výhry, když díky hattricku Jakuba Řezníčka loupili v pražském Ďolíčku proti Bohemians, a tabulkou se tak posunuli opět vzhůru. Nyní se nacházejí po dvanácti duelech na 9. místě se 17 body a k dobru mají jak nedělní utkání s Libercem, tak listopadovou dohrávku s Plzní. Jakub Řezníček je s devíti góly nejlepším střelcem týmu a zároveň také celé soutěže.
Vítám všechny fanynky a fanoušky fotbalu. FORTUNA:LIGA má tento víkend na programu už své 14. kolo a v rámci něj přivítá FC Zbrojovka Brno na svém hřišti FC Slovan Liberec.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 15:00.