FORTUNA:LIGA - Základní část - 15. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Liberec : Hr. Králové - 6. listopadu 2022   15:00

Liberec
14' Van Buren  • 76' Rondić (Van Buren)
2:0
(1:0)

Vliegen – Gebre Selassie (C), Talovierov, Plechatý, Mikula – Fukala (84. Prebsl), Červ, Valenta (63. Purzitidis) – Višinský (74. Frýdek) – Rabušic (63. Rondić), Van Buren (84. M. Kozák).
Stejskal – Preisler, Varfolomejev, Polyák.
Zelinka – Vlček, Podaný; VAR: Machálek, AVAR: Caletka
Stadion U Nisy, Liberec
3125 diváků
Reichl – Ja. Klíma, F. Čihák, Smrž – Harazim (70. Koubek), Kodeš, J. Kučera, Ryneš – Rada (C) – F. Kubala, Vašulín.
Vízek – Čech, Leibl, O. Ševčík, Novotný, P. Dvořák, Rybička.
Reichl

SESTŘIH: Liberec – Hradec Králové 2:0. Devátá trefa Van Burena a parádička Rondiče

Skončilo utkání 15. kola FORTUNA:LIGY mezi domácím Slovanem Liberec a hostujícím Hradcem Králové, ve kterém Severočeši zvítězili 2:0. Do utkání vstoupili aktivněji a odměna přišla ve 14. minutě, kdy obraně utekl Mick van Buren a střelou mezi nohy Reichla otevřel skóre utkání. Poté Východočeši převzali otěže utkání a do poločasu byli lepším mužstvem. Ani přes místy trvalý tlak ale Vliegena nedokázali prostřelit. Nutno dodat, že domácí brankář se blýskl dvěma výbornými zákroky. Druhý poločas už nabídl o poznání méně atraktivní podívanou. Liberec poctivě bránil a Hradec se nedokázal dostávat do zakončení. Pojištění přišlo pro domácí v 76. minutě, kdy se parádně trefil Imad Rondić po centru Micka van Burena. To Votroky zlomilo a utkání se už spíše dohrávalo. Liberec si tak připsal vítězství 2:0. Děkuji za pozornost a přeji příjemný zbytek nedělního dne.
90+3'
A to byla poslední situace v tomto utkání. Je tu konec zápasu.
90+3'
Domácí obrana posílá dlouhý balon dopředu.
90+3'
Jakub Rada zastavil rozebíhajícího se Frýdka a dostává žlutou kartu. Tu dostal také Matěj Koubek za předchozí simulování dle gestikulace rozhodčího.
90+2'
Dominik Plechatý se vydal dopředu, prošel mezi dvojicí protihráčů a vystřelil. Bylo ale vidět, že střelám spíše zabraňuje a Michal Reichl měl jednoduchou úlohu.
90+1'
V první z nich končí balon u domácího brankáře.
90'
Druhý poločas se prodlouží o dobu tří minut.
89'
Matyáš Kozák sice dokázal dostat míč za brankáře, ale ideálně ho netrefil a za ním připravený Klíma situaci dohrál a balon odkopl do bezpečí.
89'
Střílená přihrávka směrem k brankáři se od hráčů odrazila do vzduchu a tam si míč sebral Olivier Vliegen.
88'
Jakub Klíma byl faulován Frýdkem těsně vedle velkého vápna domácích. Tohle může být zajímavá situace.
87'
Matyáš Kozák vyslal do úniku Imada Rondiće, ale zdvižený praporek asistenta akci utnul.
86'
Christian Frýdek upadl po souboji na pravé straně hřiště. Domácí hráči i fanoušci se dožadují odpískání faulu. Sudí Zelinka však zůstává klidný.
84'
Střídání v týmu FC Slovan Liberec:
ze hřiště odchází Mick Van Buren, přichází Matyáš Kozák.
84'
ze hřiště odchází Michal Fukala, přichází Filip Prebsl.
84'
Východočechy druhý gól viditelně otřásl a vypadá to, že utkání už se spíše dohraje.
83'
Domácí sice kombinovali kolem vápna Hradce, ale do zakončení se nedostali.
81'
Matěj Ryneš se dostal k zakončení. Bráněn domácím Fukalou ale mířil nad.
79'
Daniel Vašulín úplně zbytečně mimo souboj o míč strčil dlaněmi zezadu do Plechtého a zcela zaslouženě vidí žlutou kartu.
78'
Mick Van Buren se ihned po gólu hnal z levé strany vstříc Reichlovi. Akci ale sám zbrzdil a nakonec zhatil nepřesným centrem.
76'
Parádní nůžky Rondiče zařídily domácím vedení 2:0
76'
Liberec právě vstřelil branku!
Hosté úplně přestali hrát a domácí Slovan toho ihned využil! Mick Van Buren poslal centr z levé strany na úplně volného IMADA RONDIĆE, který se položil do akrobatického voleje a posílá domácí do dvougólového vedení!
75'
Domácí brankář Olivier Vliegen vidí žlutou kartu za zdržování.
74'
ze hřiště odchází Denis Višinský, přichází Christian Frýdek.
74'
Vojtěch Smrž dal do centru za obranu až příliš mnoho razance a balon skončil v zámezí.
73'
Pro centr Matěje Ryneše si došel brankář Vliegen.
72'
Filip Kubala se tísněn obráncem snažil překvapit Vliegena patičkou. Domácí brankář byl připraven.
72'
Jakub Rada hledal hlavou spoluhráče za sebou, ale míč letěl příliš rychle.
71'
Dnešní utkání sleduje 3125 diváků.
70'
Střídání v týmu FC Hradec Králové:
ze hřiště odchází Štěpán Harazim, přichází Matěj Koubek.
69'
Faul domácích u střídaček znamená balon pro Votroky.
68'
S následnou situací si poradil Jan Mikula, ale ani nemusel. Praporek asistenta vylétl nahoru.
67'
Matěj Ryneš centroval do vápna. Lukáš Červ odhlavičkoval balon pryč.
65'
Maxym Talovierov si pohlídal Filipa Kubalu a nechal balon doskákat až za brankovou čáru.
63'
Denis Višinský si navedl míč na pravou nohu a přibližně tři metry za velkým vápnem napřáhl ke střele. Jeho tvrdý pokus na zadní tyč jen těsně prolétl kolem tyče Reichlovy brány.
62'
Domácí trenér Luboš Kozel jako první mění sestavu v tomto utkání.
63'
ze hřiště odchází Matěj Valenta, přichází Marios Purzitidis.
63'
ze hřiště odchází Michael Rabušic, přichází Imad Rondić.
61'
To se teď snažil změnit přihrávkou tzv. do kapsy Filip Kubala. Jeho spoluhráč Daniel Vašulín ale na zajímavou přihrávku nedosáhl a po zakřičení si míč vzal do rukavic Olivier Vliegen.
60'
Druhý poločas zatím není tak atraktivní jako ten první.
58'
Votroci se dostali do velmi zajímavé pozice, kdy vše zachraňoval na poslední chvíli Theodor Gebre Selassie. Následně byl domávnut ofsajd, takže místo rohového kopu se bude hrát od brány Oliviera Vliegena.
57'
Liberec se vinou špatných rozhodnutí a nepřesných přihrávek sám připravil o balon.
56'
Na druhé straně odhlavičkoval míč do autu Maxym Talovierov.
54'
Opět v akci Michael Rabušic. Tentokrát v roli centrujícího hráče. Balon letěl až na zadní tyč, kde situaci zavíral Jan Mikula. Jeho centr zpět do vápna skončil v rukavicích Reichla.
53'
Matěj Valenta udržel protihráče na zádech a poslal přesný centr na hlavu Rabušice. Liberecký útočník v dobré pozici minul hradeckou svatyni.
51'
Filip Kubala si nepřebral přihrávku ideálně a o balon přišel.
50'
Liberec se snaží kombinací dostat za hradeckou obranu, zatím neúspěšně.
49'
Liberecký brankář se rychle oklepal a hra může pokračovat.
48'
Olivier Vliegen vyboxoval míč letící do malého vápna a následně byl faulován Vašulínem.
47'
Filip Čihák se pokusil o zajímavé zakončení zády k bráně. Tento pokus ale mezi tři tyče nevměstnal.
46'
Východočeši se ihned přesouvají na útočnou polovinu.
46'
Máme za sebou prvních 45 minut hry, ve kterých jsme viděli jednu branku. O tu se postaral domácí Liberec, který měl aktivnější vstup do utkání a ve 14. minutě svou aktivitu přetavil ve vedoucí gól. O ten se postaral nejlepší střelec Slovanu Mick Van Buren, který utekl obraně a střelou mezi nohy zaznamenal další ligovou branku. To jakoby Hradec probudilo a od té doby byli jednoznačně lepším týmem. Domácí podržel dvěma velmi dobrými zákroky Olivier Vliegen a i díky němu se šlo do kabin za stavu 1:0 pro domácí Liberec. Druhá půle začne přibližně v 16:03.
45'
Hosté rozehráli a tím první poločas skončil.
45'
Jan Mikula po odpískání faulu zbytečně napálil míč do Jakuba Klímy. Ten se neudržel a do libereckého hráče lehce strčil. Sudí Zelinka si oba aktéry zavolal a vše vyřešil domluvou. Protihráči si sportovně plácli a hradečtí mohou rozehrávat.
45'
Domácí se spoléhají na rychlé protiútoky jako teď. Ale stopeři Hradce zatím všechny podobné akce zastavují.
44'
Východočeši od inkasovaného gólu domácí Liberec prakticky k ničemu nepouští a naopak sami jsou stále na dostřel Oliviera Vliegena.
43'
Liberec se jen na chvilku dostal za polovinu hřiště, kde míč ztratil a hra se opět přesouvá před domácího brankáře.
42'
Střela po zemi od Jakuba Klímy se mezi tři tyče nevešla.
40'
Následný, již sedmý rohový kop hostů byl opět bez úspěchu pro svěřence trenéra Koubka.
39'
Votroci opět zatopili liberecké obraně. nejnebezpečnější byla střela ze střední vzdálenosti od Vojtěcha Smrže. Dobře mířený pokus však zastavila hradba těl.
38'
První ofsajd utkání si připisují na svou stranu hráči Hradce Králové.
38'
Ani tentokrát nemusel Olivier Vliegen zasahovat.
37'
Ten byl rozehrán nakrátko. Balon se po pár přihrávkách dostal opět do vápna Liberce a kapitán Gebre Selassie zahrál raději na další roh.
37'
Maxym Talovierov vložil svou nohu do centru Votroků a následovat bude rohový kop.
36'
Dlouhý aut Kučery dostala domácí obrana ihned z velkého vápna.
35'
Matěj Valenta sice přerušil akci hostů. Ti však budou vhazovat dlouhý aut u rohového praporku domácích.
34'
Tempo hry lehce opadlo vinou častého přerušení kvůli faulům a nepřesným přihrávkám na jedné či druhé straně.
32'
Filip Čihák se nenechal zastavit ani taháním za dres od Mikuly, ani přidržením od Červa a ještě dokázal posunout míč na pravou stranu, kde byl volný Jakub Kučera. Ten se snažil obstřelit domácího brankáře, ale cíl o několik metrů minul.
31'
Máme za sebou půlhodinu hry a můžeme říct, že sledujeme poměrně vyrovnané utkání. Ačkoliv je poměr střel na bránu 1:4, tak vede domácí Liberec o jednu branku.
30'
Michal Fukala prodloužil centr od rohového praporku pouze do míst, kam si pro něj doskočil a stáhl ho ze vzduchu Michal Reichl.
29'
V pokračující akci vybojovali domácí rohový kop.
28'
Slovan se po hezké kombinaci dostal až k ohrožení brány. Vyloženě střela to nebyla, protože jeden ze stoperů se snažil odkopnout balon a trefil nohu Valenty, od kterého se míč odrazil a mířil na vzdálenější tyč. Reichl byl na zemi včas a balon vyrazil.
26'
Michael Rabušic ve snaze získat balon skluzem fauloval Petra Kodeše a vidí první žlutou kartu zápasu.
25'
Domácí Liberec se díky vyvezení od Plechatého po delší době vymanil z tlaku a ocitl se na druhé straně hřiště.
24'
Zajímavostí je, že Votroci prozatím vyprodukovali čtyři střely na bránu a všechno to byly střely hlavou.
23'
A do třetice hlavička. Do třetice zákrok Vliegena. Toto byla ale spíše přihrávka od Filipa Čiháka, kterou Vliegen pohodlně skryl v rukavicích.
22'
Hradečtí se po inkasovaném gólu probudili. Dlouhý aut do vápna našel přesně hlavu Filipa Čiháka, který mířil na přední tyč. Domácí brankář musel předvést další těžký zákrok.
21'
Po centru od rohového praporku hlavičkoval Jakub Kučera přesně pod břevno. Olivier Vliegen se ale vymrštil a skvělým zákrokem střelu vyrazil nad.
19'
Domácí se rychle dostali na dostřel brány Votroků a následně se dožadovali faulu. Ten odpískán nebyl, hra se vrátila před Vliegena a hosté mají k dispozici další rohový kop.
18'
Balon se po rohu dostal až na druhou stranu vápna, kde se Vojtěch Smrž dostal přes Talovierova a odcentroval. Balon byl lehce přizvednut na zadní tyč, tam stál Štěpán Harazim, ale hlavičkoval pouze do náručí připraveného Vliegena.
17'
Hradečtí budou zahrávat rohový kop.
16'
Východočeši se snaží o rychlou odpověď a usazují se na útočné polovině.
14'
Mick Van Buren prostřelil Reichla a poslal Slovan do vedení 1:0
14'
Aktivní Denis Višinský vybojoval míč na levé straně hřiště, kde si ho vzal MICK VAN BUREN, který přihrál Rabušicovi. Ten chtěl přihrávku opětovat, ale trefil pouze Filipa Čiháka. Bohužel pro hosty se míč od obránce odrazil příhodně do běhu nizozemskému útočníkovi, který všem pláchl a střelou mezi nohy Reichla poslal domácí do vedení 1:0.
13'
Valenta posunul míč ze standardní situace právě na Višinského, který poslal nadýchaný centr na hranici malého vápna. Michal Reichl si zakřičel a balon vyboxoval.
11'
Votroci hrají poměrně od podlahy jak se tak říká. Tentokrát se stal obětí ostrého skluzu Denis Višinský.
10'
Na druhé straně se Fukalovi nepovedlo odkopnout míč z pokutového území a byl z toho celkem zmatek před domácím brankářem. Liberecká obrana si nakonec se situací poradila.
9'
Domácí Lukáš Červ se snažil o střelu zpoza vápna. Byl podle rozhodčího zastaven čistým způsobem.
8'
Roh rozehraný nakrátko znamenal spíše nebezpečí pro Vliegena, jelikož se míče zmocnili hosté a po rychlém protiútoku vystřelil nad bránu z přibližně 30 metrů Jakub Kučera.
7'
Michal Fukala si u postranní čáry řekl pohybem o míč, který na něj vyslal Rabušic. Pravé křídlo Liberce pak vybojovalo rohový kop.
5'
Jakub Kučera se snažil dostat před domácího obránce, kterého ale fauloval.
4'
Hosté se také seznamují s míčem, ale zatím hrají kolem středového kruhu.
3'
Těžiště hry se přesunulo před druhou bránu, kde bude vykopávat Olivier Vliegen.
3'
Centr Višinského z přímého kopu ale nikoho v modrém nenašel.
2'
Domácí se ihned usadili na útočné polovině, kde byl následně faulován kapitán Theodor Gebre Selassie.
1'
Liberec zahájil utkání úvodním výkopem.
1'
Úvod zápasu patří dnes válečným veteránům, kterým se vzdává hold. Hráči Liberce nastupují s dresy, na jejichž rukávu je vlčí mák. To je symbol právě pro válečné veterány. Tyto dresy se budou od zítřka dražit v aukci a výtěžek poputuje na nadační fond REGI Base I.
Rozhodčí již vedou hráče obou mužstev na hrací plochu. Domácí Liberec bude hrát v tradiční modré kombinaci. Východočeši mají také svou první sadu dresů, tedy bílý dres a černé trenýrky se štulpnami.

FC Slovan Liberec: Vliegen – Gebre Selassie (C), Plechatý, Talovierov – Mikula, Fukala, Červ, Valenta, Višinský – Rabušic, Van Buren.
Náhradníci: Stejskal – Purzitidis, Prebsl, Preisler, Varfolomejev, Polyák, Frýdek, M. Kozák, Rondić.
Trenér: Luboš Kozel

FC Hradec Králové: Reichl – Ja. Klíma, F. Čihák, Smrž – Harazim, Kodeš, J. Kučera, Ryneš – Rada (C) – F. Kubala, Vašulín.
Náhradníci: Vízek – Čech, Leibl, O. Ševčík, Novotný, P. Dvořák, Koubek, Rybička.
Trenér: Miroslav Koubek

Rozhodčí: Zelinka – Vlček, Podaný; VAR: Machálek, AVAR: Caletka.

FC HRADEC KRÁLOVÉ

Hradečtí fotbalisté mohou být zatím tuto sezonu nadmíru spokojeni. V tabulce jim aktuálně patří čtvrté místo se stejným počtem bodů jako třetí Spartě. Ačkoliv Hradec Králové vstřelil pouze 18 branek (stejně jako dnešní soupeř z Liberce) a v tomto ohledu mu patří až jedenáctá dělená příčka, řadí se mezi šestici týmů s pozitivním rozdílem ve skóre (+3). Jeho zápasová bilance je následovná: 7 vítězství, 2 remízy a 5 porážek.

V posledních pěti zápasech svěřenci trenéra Koubka třikrát vyhráli a dvakrát naopak odcházeli bez bodů. V posledním utkání překvapivě padli 1:3 v „domácím“ prostředí v Mladé Boleslavi proti Pardubicím. Jedinou branku Hradce vstřelil v 58. minutě Filip Kubala a trenér Miroslav Koubek přiznal, že se jednalo o zaslouženou prohru: „Říkal jsem si v minulých dnech, kdy nás tu porazí někdo jiný než silná trojka, už dlouho jsme tu s nikým dalším neprohráli. Podařilo se to Pardubicím, a je to zasloužené vítězství, od začátku byly lepším mužstvem.“

Kromě slibně rozjeté ligy se Hradec Králové představí i v osmifinále MOL Cupu. Pondělní los mu přisoudil soupeře z Českých Budějovic. V osudí byl i Slovan Liberec, který se nakonec doma utká proti Olomouci.

Nejlepším střelcem týmu Hradce je se šesti brankami Filip Kubala. Nejvíce asistencí (3) má rovněž hradecký útočník a patří do desítky nejproduktivnějších hráčů ligy. Výraznou osobností v hradeckém dresu je i Jakub Kučera, ten totiž připravil nejvíce přihrávek do šance, a to 12. Většinu ligových zápasů odchytal Michal Reichl a v pěti z nich udržel čisté konto, lépe je na tom pouze plzeňský Staněk.

FC SLOVAN LIBEREC

Liberci se poslední ligový duel nepovedl a v tabulce klesl až na osmou příčku. Zápas proti Brnu byl po prvním poločasu nerozhodný, liberečtí měli dvě velké šance díky únikům van Burena. Nizozemský útočník ale ani jednou nedokázal překonat domácího brankáře. Druhá půle se pak nesla v úplně odlišném stylu. Brněnští dokázali vstřelit tři rychlé branky, postupně se trefil Jakub Šural po zmatku v pokutovém území Liberce, Michal Ševčík po chybě brankáře Vliegena a Jakub Řezníček a v domácím prostředí zvítězili jasně 3:0.

Poslední vzájemné měření sil mezi Hradcem Králové a Slovanem Liberec vyznělo lépe pro modrobílý tým. V sedmnáctém kole minulé sezony si svěřenci trenéra Kozla poradili se soupeřem z východních Čech a na stadionu U Nisy vyhráli těsně 1:0. Jedinou branku utkání vstřelil v prvním poločasu Ľubomír Tupta. Slovenský ofenzivní univerzál jíž ale pod Ještědem nepůsobí a pokud budou chtít Severočeši v utkání uspět, bude ho muset zastoupit někdo jiný.

Nedělní zápas proti Hradci bude specifický z několika důvodů. Jedná se totiž o poslední ligový domácí zápas Liberce před zimní přestávkou. Navíc bude připraven bohatý doprovodný program u příležitosti blížícího se Dne válečných veteránů. Domácí budou chtít jistě potěšit fanoušky a před zimním fotbalovým půstem si připsat tři body do tabulky.

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 15:00.