FORTUNA:LIGA - Základní část - 7. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Liberec : Plzeň - 3. září 2022   16:00

0:1
(0:1)
Plzeň
41' Sýkora  (Mosquera)

Vliegen – Gebre Selassie (C) (82. M. Kozák), Prebsl, Plechatý – Mikula (67. Matoušek II), Valenta, Červ (67. Rabušic), Frýdek, Preisler (82. Mészáros) – Rondić (46. Višinský), Van Buren.
Stejskal – Purzitidis, Fukala, Polyák, Varfolomejev, Mara.
Proske – Kotík, Kubr; VAR: Štěrba, AVAR: Kříž
Stadion U Nisy, Liberec
5058 diváků
Staněk – M. Havel, Hejda (C), Pernica, Holík – Čermák (62. Bucha), Kalvach (70. Ndiaye) – Sýkora, Vlkanova (84. Jirka), Mosquera (70. Jemelka) – Bassey (62. Chorý).
Tvrdoň – Mo. Tijani, Pilař, Cadu, Dedič, Kaša.
Staněk

SESTŘIH: Liberec - Plzeň 0:1. Viktoria v čele, výhru pod Ještědem zařídil Sýkora

Je za námi utkání 7. kola nejvyšší domácí soutěže, tedy FORTUNA:LIGY, ve kterém hostující Viktoria Plzeň ubránila nejtěsnější možný výsledek a odváží si z Liberce všechny tři body za výhru 1:0. O té rozhodl jedinou střelu hostů mezi tři tyče ex-liberecký Jan Sýkora, který ve 41. minutě přesnou střelou k tyči prostřelil domácího brankáře i za pomoci teče Gebre Selassieho. Dlužno dodat, že Viktoria nastřelila také dvě břevna. Jednou z přímého volného kopu Jhon Mosquera, podruhé po autovém vhazování Adam Vlkanova. Liberec tlačil hosty celý druhý poločas a v podstatě je nepustil na svou polovinu, ale všechny pokusy buďto pochytal brankář Staněk nebo je odvrátila pozorná plzeňská obrana. Ode mě je to pro dnešek vše. Děkuji za pozornost a přeji příjemný zbytek sobotního dne.
90+4'
90+3'
Hostující Plzeň si poradila i s tímto centrem do vápna a Frýdek udělal tečku za utkáním nepřesným volejem.
90+3'
Liberec má k dispozici nejspíš poslední šanci v podobě přímého volného kopu.
90+3'
Navíc liberecký záložník vidí za zmiňovaný zákrok žlutou kartu.
90+2'
Christian Frýdek fauloval hostujícího hráče a opět se na hřišti tvoří hloučky hádajících se hráčů. Závěr utkání je velmi nervózní.
90+1'
Modou Ndiaye (FC Viktoria Plzeň) šlapákem sestřelil Valentu a vidí žlutou kartu.
90'
Žlutá karta pro tým FC Slovan Liberec (trenér Luboš Kozel). Domácímu lodivodovi se nezdálo krátké nastavení a důrazně to sdělil čtvrtému rozhodčímu.
90'
Druhý poločas bude nastaven o tři minuty.
88'
Emoce vzplály! Po zbytečném strčení Tomáše Chorého do domácího stopera Plechatého se pod tribunou strhla rozmíška obou táborů. Nakonec je z toho oprávněná žlutá karta pro plzeňského útočníka.
87'
Žlutá karta pro tým FC Viktoria Plzeň (Lukáš Hejda). Plzeňský stoper šlápl zezadu na kotník Rabušice a je dalším potrestaným hráčem na hostující straně.
86'
Matyáš Kozák fauloval rozebíhajícího se Sýkoru.
85'
Nepřesná přihrávka domácích znamená alespoň krátký oddych pro hostující obranu.
84'
Střídání v týmu FC Viktoria Plzeň:
ze hřiště odchází Adam Vlkanova, přichází Erik Jirka.
82'
Střídání v týmu FC Slovan Liberec:
ze hřiště odchází Theodor Gebre Selassie, přichází Matyáš Kozák.
82'
ze hřiště odchází Dominik Preisler, přichází Karol Mészáros.
82'
Hosté se z tohoto tlaku nemůžou vymanit.
80'
Roh, roh a roh. To je shrnutí posledních minut. Plzeň je pod obrovským tlakem Liberce a pouze odkopává balony. Tribuny to cítí a ženou své oblíbence za vyrovnáním.
79'
A další roh pro Liberec. V pořadí již sedmý.
78'
Přetažený Matouškův centr Preisler nezastihl na hrací ploše.
77'
Ani další rohový kop Liberce na druhé straně hřiště neznamenal nebezpečí pro Staňka.
76'
Vlkanova si povodil Matouška a napálil břevno
76'
Z ničeho nic přišla obrovská šance Plzně! Domácí si neohlídali rychle rozehrané autové vhazování a Adam Vlkanova se dostal ke střele, při které trefil břevno Vliegenovy svatyně!
74'
Po sraženém míči budou domácí zahrávat další rohový kop.
73'
Denis Višinský si za vápnem zasekl míč, čímž se zbavil protihráče. Do střely však nedal dostatek razance a Staněk si herní artikl opět pohodlně stáhl ze vzduchu.
71'
Buchova střela ze střední vzdálenosti letěla vedle.
70'
Právě jsme byli svědky poněkud komické situace, kdy hosté poslali na hřiště dvá své borce, ale z něj šel pouze jeden. Rozhodčí Proske po přepočítání dospěl k názoru, že dvanáct hráčů je poněkud moc a ještě jeden musí dolů. Tím byl Jhon Mosquera.
70'
ze hřiště odchází Jhon Mosquera, přichází Václav Jemelka.
70'
ze hřiště odchází Lukáš Kalvach, přichází Modou Ndiaye.
68'
Domácí obléhají bránu Viktorie. Do zakončení se tentokrát nedostali.
67'
ze hřiště odchází Jan Mikula, přichází Jan Matoušek.
67'
ze hřiště odchází Lukáš Červ, přichází Michael Rabušic.
66'
Opět v akci nizozemský útočník. Po rohu hlavičkoval nad.
66'
Mick Van Buren vybojoval rohový kop pro Liberec.
65'
Christian Frýdek si vzal balon a namířil si to vstříc bráně Plzně. Do cesty se mu postavil Lukáš Hejda, dle rozhodčího vše v pořádku z hlediska pravidel. Tribuny jsou však opačného názoru.
63'
Dnešní utkání sleduje 5058 diváků.
62'
Domácí nadále tlačí účastníka Ligy Mistrů. Frýdek se dostal k zakončení ve velkém vápně. Míč se mu ale svezl a pouze doklouzal ke Staňkovi.
62'
ze hřiště odchází Aleš Čermák, přichází Pavel Bucha.
62'
ze hřiště odchází Fortune Bassey, přichází Tomáš Chorý.
60'
Libor Holík (FC Viktoria Plzeň) zastavil unikajícího Frýdka a za tento zákrok vidí žlutou kartu.
59'
Denis Višinský sice hlavičkoval do prostoru branky, ale jeho oblouček nemohl Staňka překvapit.
58'
Mick Van Buren se dostal do vápna. Prvního obránce zasekávačkou obešel. Druhý, Lukáš Hejda, mu na poslední chvíli míč vypíchl.
57'
Po rozehrávce nakrátko se dostal k hlavičce Preisler. Mířil těsně vedle.
56'
Liberec se nadechuje. Preislerův centr do vápna Staněk netrefil a Havel musel vše hasit hlavičkou za bránu. Roh pro domácí.
55'
Po rychle rozehrané standardní situaci ze středu pole se do zakončení dostal střídající Višinský. Jeho obstřel cíl nenašel.
53'
Odražený míč si za vápnem našel Lukáš Kalvach. Jeho pokus však letěl nad bránu.
51'
Jak Viktoria zakončila první půli, začala tu druhou, tedy s míčem na kopačkách.
50'
Rozehrávka nakrátko se nesetkala s úspěchem.
49'
Hosté z Plzně budou zahrávat rohový kop.
48'
Mick Van Buren se dostával do dobré pozice. Zdvižený praporek ale jeho snahu zastavil.
46'
Trenér Kozel provedl jednu změnu do druhé půle. Uvidíme, jak se projeví příchod Višinského na hrací plochu.
46'
ze hřiště odchází Imad Rondić, přichází Denis Višinský.
46'
Máme za sebou první poločas, ve kterém se hostující Viktoria Plzeň ujala vedení 1:0. Nemuselo to tak ale být, kromě úvodu utkání byl domácí Liberec do třicáté minuty lepším týmem a mohl také skórovat. Van Burenovu skvělou teč ale výtečně vyrazil Jindřich Staněk. Po půl hodině hry se hosté dostávali více a více do utkání, až ve 41. minutě skóroval Jan Sýkora, který dostal až moc prostoru od liberecké obrany a zamířil přesně k tyči. Do konce poločasu se již nic nestalo. Hosté tak jdou do kabin s jednogólovým vedením.
45+1'
45+1'
Havel mířil v tísni mimo.
45'
Plzeň má k dispozici ještě jeden rohový kop.
43'
A Plzeň útočí dál. Domácí hráči evidentně potřebují poločasovou přestávku.
41'
Sýkora si zasekl a zamířil přesně k tyči
41'
Plzeň právě vstřelila branku!
Herní aktivita se Západočechům vyplatila. Jhon Mosquera posunul míč na JANA SÝKORU, kterému dala domácí obrana příliš mnoho prostoru, čehož plzeňský štírek využil, našel si prostor a přesnou střelou k tyči otevřel skóre utkání.
40'
Západočeši se přibližně od třicáté minuty herně zvedli a pomalu přebírají otěže zápasu.
39'
Hra se rychle přesunula na druhou stranu, kde centroval do vápna aktivní van Buren. Staněk byl ale opět na místě.
38'
Mosquerův nádherný přímák skončil na břevně
38'
Jhon Mosquera si postavil míč a z přímého kopu orazítkoval břevno domácí brány!
37'
Hejda obešel Rondiće, který zatáhl plzeňského stopera za dres a Viktria má tak k dispozici přímý volný kop ze zajímavé pozice.
37'
Běžecký souboj Vliegena s Mosquerou vyhrál liberecký brankář a zakopl míč do autu.
36'
Následně si vysoký centr Mikuly stáhl ze vzduchu Jindřich Staněk.
35'
Mosquerův pokus ze střední vzdálenosti zablokoval na poslední chvíli skluzující Červ.
34'
Vlkanova vybojoval pro Plzeň druhý roh v krátkém čase.
33'
Theodor Gebre Selassie odvrátil centr od rohového praporku.
32'
Po souboji Mikuly s Mosquerou bude následovat rohový kop hostů.
30'
Žlutá karta pro tým FC Viktoria Plzeň (Aleš Čermák). Plzeňský záložník zastavil slibně se rozvíjející akci a po právu vidí první žlutý trest v utkání.
28'
Plzeňský Vlkanova si zasekl míč u hranice velkého vápna a hledal centrem spoluhráče. Balon ale všechny přelétl a skončil v zámezí.
26'
Preisler dal do průnikové přihrávky příliš mnoho razance. Imad Rondić tak stíhal míč marně.
25'
Adam Vlkanova byl v souboji pozdě a dopustil se přestupku proti pravidlům.
24'
Dominik Plechatý se ocitl v útoku. V poslední chvíli mu ale míč od nohy uskočil.
22'
Liberec je kromě prvních pěti minut zatím lepším celkem na hřišti a svěřenci trenéra Bílka si s jeho hrou neví moc rady.
20'
Staněk reflexivně zneškodnil van Burenovu teč
20'
Obrovská šance domácích! Dominik Preisler poslal z levé strany hřiště přízemní přihrávku na van Burena, který v tísni dokázal usměrnit míč na bránu. Výborný reflexivní zákrok rukou od Jindřicha Staňka ale znamená, že je skóre utkání stále 0:0.
19'
Na druhé straně hřiště byl chycen v ofsajdu Jan Sýkora.
18'
Domácí rozehráli rohový kop na krátko, s čímž si plzeňská obrana poradila.
17'
Po zpětné přihrávce van Burena vybojoval Liberec rohový kop.
15'
První střelu na bránu si připisuje Mick Van Buren. Jeho pokus však neměl gólové parametry a Staněk si s ním v klidu poradil.
14'
Po následném centru Staněk podskočil vysoký balon a jen tak tak, že u míče nebyl nikdo z domácích hráčů.
13'
Lukáš Hejda zajel skluzem ostře do domácího útočníku Rondiće. U hlavního arbitra prošel tento zákrok pouze s domluvou.
12'
Na druhé straně odvracel hlavou Frýdkův centr stoper Hejda.
11'
Ani jeden ze dvou střeleckých pokusů se ale nedostal až k Vliegenovi.
11'
Po delším časovém úseku se dostávají také Západočeši na útočnou polovinu.
9'
Mikulova přihrávka na Frýdka byla příliš prudká a ani liberecký rychlík ji nezastihl na hrací ploše.
8'
Domácí kombinují na své polovině a hledají skulinu v systému Plzně.
7'
Liberec se osměluje. Frýdek hledal nabíhajícího van Burena v dobré pozici. Nizozemskému útočníkovi nevyšel krok.
6'
Imad Rondić se pokusil o střelu ze střední vzdálenosti. Hostující obrana jeho pokus zblokovala.
5'
Domácí vypadají v úvodu nervózně a zatím se nemohou dostat pořádně na míč.
4'
Fortune Bassey nestihl balon na hrací ploše. Vliegen bude vykopávat.
2'
První útočná snaha Plzně skončila nezdarem. Západočeši ale zůstávají na míči.
1'
Hosté zahájili zápas úvodním výkopem.
1'
Hráči již nastupují na hrací plochu. Domácí ve své tradiční modré kombinaci. Západočeši jsou oděni do červené barvy s modrými prvky.

FC Slovan Liberec: Vliegen – Gebre Selassie (C), Prebsl, Plechatý – Mikula, Valenta, Červ, Frýdek, Preisler – Rondić, Van Buren.
Náhradníci: Stejskal – Purzitidis, Fukala, Polyák, Varfolomejev, Mara, Višinský, Mészáros, Matoušek II, M. Kozák, Rabušic.
Trenér: Luboš Kozel

FC Viktoria Plzeň: Staněk – M. Havel, Hejda (C), Pernica, Holík – Čermák, Kalvach – Sýkora, Vlkanova, Mosquera – Bassey.
Náhradníci: Tvrdoň – Mo. Tijani, Pilař, Chorý, Bucha, Jemelka, Cadu, Dedič, Kaša, Jirka, Ndiaye.
Trenér: Michal Bílek

Rozhodčí: Proske – Kotík, Kubr; VAR: Štěrba, AVAR: Kříž.

FC VIKTORIA PLZEŇ – VYSNĚNÝ POSTUP DO LIGY MISTRŮ

Jednoznačně nejdůležitějším momentem pro západočeský klub byl nedávný postup do skupiny Ligy mistrů. Povedlo se to díky úspěšnému zvládnutí odvety s ázerbájdžánským Karabachem. Plzeň v něm zvítězila 2:1, což na postup stačilo, první duel skončil 0:0. V průběhu září a října se tak plzeňští utkají s fotbalisty Barcelony, Bayernu Mnichov a Interu Milán.

I přes postup do prestižní soutěže měla Plzeň v následujícím utkání problém s Českými Budějovicemi. Dynamo jí totiž bylo rovnocenným soupeřem a Plzeň zlomila zápas ve svůj prospěch až v 94. minutě, a to díky brance exlibereckého Mosquery.

V posledním utkání se Viktoriáni utkali se Slováckem, přičemž tentokrát převedli už značně lepší výkon. První branku vstřelili dokonce po 42 sekundách. Autorem byl Jan Kopic, jemuž přihrál Adam Vlkanova, nová akvizice z Hradce Králové. Liberecký soupeř byl lepší i po zbytek utkání, k pohodovému vítězství 3:0 přidali ještě branky Bucha a Mosquera.

Západočeši se v ligové tabulce nacházejí na průběžné druhé příčce. Se 13 body ztrácejí dva na vedoucí Slavii, na pražského rivala však mají jeden zápas k dobru. V nebezpečné vzdálenosti se nachází hned čtyři kluby. O bod méně má Hradec Králové, o dva právě liberecký klub a Sparta a o tři Brno.

FC SLOVAN LIBEREC – ČTYŘI BODY Z MORAVSKÉHO TRIPU

Liberecký Slovan v posledním duelu ztratil body se Sigmou Olomouc, nicméně vzhledem k okolnostem byl i jeden získaný bod velmi cenný. Do duelu nevstoupili svěřenci trenéra Kozla dobře, Olomouc byla lepší a potvrdila to také vstřelením vedoucí branky. Po změně stran provedl liberecký kouč dvojí střídání, které se vyplatilo. Jedním ze střídajících byl totiž Višinský, jenž po asistenci Gebre Selassieho zařídil vyrovnání. Poslední půl hodinu odehrál Liberec v oslabení po vyloučení Talovjerova, nicméně i tak udržel remízu 1:1.

Co se ligové tabulky týče, tak po šesti odehraných kolech mají Severočeši na kontě 11 bodů, což vychází na čtvrté místo. Shodně bodů má Sparta, více pak Hradec Králové (12), Plzeň (13) a Slavia (15). Velmi se modrobílým blíží také Brno (10), dále pak Bohemians, České Budějovice a Slovácko (všichni po osmi bodech).

Poslední vzájemný zápas sehráli dnešní soupeři 11. prosince loňského roku. Tehdy Liberec vyrazil v rámci 18. kola základní části do Doosan Arény. Slovan nevstoupil do utkání vůbec špatně, v úvodní čtvrthodině předváděl pěkný kombinační fotbal. Poté však přišla 17. minuta, kdy se trefil Řezník. O 11 minut později navíc potrestal exliberecký Sýkora chybnou rozehrávku Liberce. I přes ofenzivní snahy modrobílého celku zafungovala plzeňská obrana výborně a duel skončil plzeňskou výhrou 2:0.

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 16:00.