FORTUNA:LIGA - Základní část - 10. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Zlín : Slovácko - 2. října 2022   16:00

0:2
(0:0)
Slovácko
47' Doski  (Mihálik) • 81' Trávník  (Tomič)

Rakovan – Cedidla, J. Kolář, V. Procházka (C), Bartošák (80. Simerský) – Didiba – Fillo (58. Y. Dramé), Janetzký (80. J. Hellebrand), R. Hrubý (58. Vukadinović), Čanturišvili (90. Kovinić) – Jawo.
S. Dostál – Reiter.
Nguyen – Reinberk, Hofmann, M. Kadlec (C), Doski (85. Siňavskij) – Havlík, Daníček – Petržela (69. Tomič), Mihálik (69. Trávník), Kalabiška – L. Kozák (85. Vecheta).
Fryšták – Brandner, Břečka, Kohút, Šašinka, Šimko.
Nguyen

SESTŘIH: Zlín – Slovácko 0:2. Hosté ukončili sérii nevýher, trefili se Doski a Trávník

To je ode mne z tohoto derby všechno. Děkují vám za pozornost a těším se na vás u některého z našich dalších (nejen) fotbalových přenosů. Příjemný nedělní večer!
Slovácko ovládlo 25. ligové derby se Zlínem a slaví první výhru po pěti zápasech. Rozhodla branka Doskiho, na níž ještě v 81. minutě navázal Trávník. Reprezentační pauza tak Uherskohradišťským zřejmě posloužila k řádnému odpočinku a nabrání sil na další velmi náročnou sérii mnoha těžkých zápasů jak v lize, tak v evropském poháru, respektive Evropské konferenční lize. V jejím rámci se svěřenci Martina Svědíka utkají už ve čtvrtek doma s francouzským Nice. Zápas na zlínské Letné tak pro ně byl ideální generálkou. Po desátém kole navíc budou už na desátém místě, což je jistě vítaný posun. Ševci naproti tomu zůstanou předposlední.
Držení míče: 51 % : 49 %.
Střely na branku: 3:3. Střely mimo: 5:7. Rohy: 6:6. Ofsajdy: 2:3. Fauly: 11:13.
90+3'
90+3'
Ševci už se po druhém inkasovaném gólu prakticky k ničemu nedostali. Slovácko si závěr utkání bezpečně hlídá.
90+2'
Zmar Zlína v závěru dokresluje zkažený pas brankáře Rakovana na beka vedle sebe, který zajel až do zámezí. Hostující fanoušci mezitím už začínají oslavovat ovládnuté derby.
90'
Střídání v týmu FC Trinity Zlín:
ze hřiště odchází Vachtang Čanturišvili, přichází Nedeljko Kovinić.
90'
Domácí fanoušci již pomalu vyklízejí tribuny. Je jasné, kdo ovládne tohle derby.
88'
Sinavskij dostal hezký míč za obranu. Ve směru vpřed však již pokračovat nemohl, neboť v době nahrávky stál těsně mimo hru.
87'
Uherskohradišťští už se nikam neženou a bojují v rožku hřiště, kde ukrojují další a další vteřinky do závěrečného hvizdu.
86'
Trávník s Kalabiškou nakrátko rozehráli přímý volný kop. Místo nějakého útočení zvolil spíše udržovací taktiku a podrželi další skoro dvě minutky. Navíc vybojovali i rohový kop.
85'
Střídání v týmu 1.FC Slovácko:
ze hřiště odchází Libor Kozák, přichází Filip Vecheta,
ze hřiště odchází Merchas Doski, přichází Vasilij Siňavskij.
83'
Druhý gól už znamená tvrdou ránu pro Zlín, který se začínal nadechovat k závěrečnému tlaku a honbě za vyrovnávacím gólem. Domácí příznivci si alespoň „zvedají náladu” další pyrotechnikou.
81'
Slovácko právě vstřelilo branku!
Excelentní práci předvedl Tomič, jenž proběhl skrz zlínskou obranu po pravé straně od půlky až do vápna, odkud přihrával k pokutovému puntíku na MICHALA TRÁVNÍKA. Teď si ještě zaseknul míč, aby netrefil prvního blokujícího obránce a vyslal míč za záda Matěje Rakovana. Asistence: Michal Tomič.
80'
ze hřiště odchází Lukáš Bartošák, přichází Dominik Simerský,
ze hřiště odchází Jakub Janetzký, přichází Jan Hellebrand.
78'
Didiba předvedl faul, ale sám si nepříjemně narazil kostrč. Mezitím máme ohlášeno 4107 diváků na tomto derby.
77'
Zlín si chystá další dvojnásobné střídání. Než je však uskuteční, může ještě zkusit zahrozit.
76'
Vukadinovič dostal šlapák od soupeře, rozhodčí to ale jako nepovolený zákrok nevyhodnotil. Autem tak budou ve hře pokračovat hosté.
75'
Trávník dlouho vymýšlel, co s míčem udělá, až mu jej ševci sebrali. Teď mohou založit útok oni.
75'
Trávník se zapojil se útočné snahy Slovácka. Jeho střela bez teče prolétla vápnem za brankovou čáru bez ohrožení brány.
73'
Doski špatně došlápl a teď spíše kulhá. Ve hře už ale pokračuje a zřejmě to rychle rozchodí.
72'
Centr od rohového praporku příliš škody nenadělal, míč přebírají Zlínští.
72'
Po dlouhé době zahrozili i hráči z Uherského Hradiště, kteří si vybojovali rohový kop.
70'
Zajímavá standardka domácích. Čanturišviliho centr hlavičkoval Hofmann jen za sebe a zasahovat tak musel ještě Nguyen.
69'
ze hřiště odchází Milan Petržela, přichází Michal Tomič,
ze hřiště odchází Ondřej Mihálik, přichází Michal Trávník.
68'
Dlouhý Procházkův centr našel Jawa, jenž si míč taky zpracoval a zkoušel projít do zakončení. Než se tak ale stalo, sudí odpískal značný ofsajd.
66'
Dramé na pravém křídle rozhodně oživil hru, která teď v podání Zlína jde především právě přes něj.
65'
Zlínští příliš nepouštějí soupeře k balonu, chybí jim však ještě zajímavější nápad na překonání slovácké obrany.
63'
Dramé se hezky uvolnil a z pravé strany se pokusil o centr do pokutového území. Nebyl ale příliš vysoký, a tak jej zblokoval první hostující obránce.
62'
Po rohu nastala ve vápně a jeho okolí série odrazů, jež vyvrcholila střelou Dramého dost vedle.
61'
Janetzkého rána nadělala Nguyenovi obrovské potíže. Zdálo se, že půjde vysoko, ale na poslední chvíli začala padat a hostující gólman se musel hodně natáhnout, aby balon vytáhl nad břevno.
60'
Zlínským se v této pasáži daří držet míč, přechod do útoku však zatím vázne.
58'
Posílení do ofenzivy pro domácí barvy. Vukadinovič i Dramé by měli výrazně oživit útok, uvidíme jestli se tenhle tah Janu Jelínkovi povede.
58'
ze hřiště odchází Martin Fillo, přichází Youba Dramé,
ze hřiště odchází Robert Hrubý, přichází Vukadin Vukadinović.
56'
Jenže míč se po rohu odrazil směrem do pole a Janetzký musel rychle sprintovat, aby dokázal zachránit balon přihrávkou na Rakovana. Ten zase zakopl do území plného hráčů v bílých dresech.
55'
Žlutomodří znovu zkouší zahrozit. Jawo vybojoval po sérii nepřesných nákopů rohový kop.
54'
Jawo zkoušel zakončit hlavičkou po centru už na hraně vápna. Chyběla mu však razance i přesnost a balon zajel kus od levé tyčky za čáru.
53'
Zlín to zkouší po levé straně, ale tam je obrana Slovácka dostatečně zkonsolidovaná.
52'
Poklidná rozehrávka ševců přes Rakovana. Následuje ale ztráta míče.
50'
Jawo se hnal dopředu za balonem příliš horlivě a sundal Petrželu na zem.
49'
Slovácko pokračuje v aktivitě, s níž vstoupilo do druhé půle a kombinuje na polovině soupeře.
47'
Hosté se na začátku druhé půle ujímají vedení, míč do sítě dorazil Doski
47'
Mihálikovi se po pasu Kalabišky povedlo přelobovat vyběhnuvšího Rakovana. To by však ještě nebyla jistá branka, míč šel spíše mimo. Před brankovou čárou byl ale MERCHAS DOSKI a doklepl jej do zlínské sítě. Asistence: Ondřej Mihálik.
46'
A hned si vybojoval volný kop, po němž mohl Bartošák centrovat do vápna. Jeden z domácích ale zahrál rukou.
46'
O pauze žádný z koučů ke střídání nesáhl, pokračujeme tak v základních jedenáctkách. Rozehrávku má Zlín.
46'
Statistiky prvního poločasu:
Držení míče: 41:59
Střely: 5:6
Střely na branky: 1:1
Přímé kopy: 6:6
Rohové kopy: 3:3
Máme za sebou úvodních 45 minut velkého regionálního derby mezi Zlínem a Slováckem, jež nám bohužel žádnou branku nenabídlo. Byli jsme však svědky několika větších šancí, a to na obou stranách. První asi půl hodina patřila spíše domácím, kteří byli důraznější v soubojích a častěji se dostávali na útočnou polovinu. Pak se hra více vyrovnala a převahu měli spíše hosté. Je každopádně téměř jasné, že druhá půle bude podstatně zajímavější. Ani jednomu z celků remíza vůbec nevyhovuje.
Druhý poločas začne přibližně v 17:02.
45+2'
45+1'
V závěru první půli se na útočnou polovinu s míčem dostali hráči Slovácka. Jejich kombinace ale k ničemu nevedla.
45'
Zlínští dvakrát posílali dlouhý nákop dopředu a na podruhé už jim vyšel tak, aby se jejich spoluhráči mohli rozjet útočnou akci.
44'
Cedidlův pokus o centr byl zablokován. Zlínský bek tak může provést alespoň vhazování.
43'
Prudký přízemní centr Jawa jen těsně nenašel Janetzkého a navíc šel jen pár metrů kolem Nguyenovi tyčky.
41'
Tempo hry je docela vlažné. Sledujeme střídání držení míče mezi oběma celky.
40'
Nguyen se zapojuje do rozehrávky hostů. Po výměně balonu se stopery se rozhodl pro nákop dopředu, jenže žádného ze spoluhráčů nenašel.
39'
Roh Slovácka zahrál Havlík, jenž poslal poměrně prudký centr. Zachytit se jej pokoušel Mihálik, ale balon jen líznul, a ten tak proletěl přes celou šířku pole až do zámezí.
37'
Mihálik se po sraženém centru z levé strany dostal k zakončení téměř zády k bráně. Prostoru měl dost, pozice to ale nebyla jednoduchá. Přesto šlo zakončení jen těsně kolem brankové konstrukce.
36'
Pěkná kombinace Bartošáka s Čanturišvilim. První jmenovaný se ale v přemíře snahy proniknout směrem do středu dopustil faulu.
35'
Didiba zůstal po nepříjemné, leč nechtěné srážce s Kozákem chvíli na trávníku. Zřejmě dostal někam do obličeje, ale bude v pořádku.
35'
Nepřesná kombinace ševců na útočné polovině vedla ke ztrátě míče. Ani Slovácko se ale v držení příliš dlouho neohřálo.
34'
Ani ta však nebyla příliš úspěšná, s míčem tak teď kombinují domácí.
33'
Hrubého faul na Doskiho znamená solidní standardku pro Slovácko.
32'
Havlík sprintovat za balonem, po jehož zisku mohl běžet do brejku takřka sám na branku. Jeden ze zlínských beků ale pohotově míč odkopl těsně před soupeřem.
31'
Roh sice k ničemu nevedl, Slovácko se ale musí bránit i nadále. Faulem totiž darovalo Zlínu další volný kop.
30'
Čanturišvili vyslal na Nguyena nepříjemnou střelu. Brankář hostů balon nedokázal udržet a proklouzl mu za čáru. Naštěstí pro hosty jen na roh.
30'
Dlouhý nákop Rakovana k rozjetí šance nevedl, žlutomodří jsou však nadále v držení.
29'
Světlice teď vytáhli i hostující fanoušci, zatímco jejich oblíbenci vymýšlí, jak dostat míč do nebezpečného prostoru před Rakovana.
28'
Tahle standardka ale ševcům příliš nevyšla, míče se zmocňuje soupeř.
27'
Faul na Janetzkého, jenž rozjížděl zlínský útok. Dopředu se tak nyní posouvají zase domácí. Centrovat bude Bartošák.
26'
Další akce Slovácka. Petržela hezky odcentroval do pokutového území Zlína, kde si míč našel Libor Kozák. Jeho přízemní zakončení šlo jen těsně vedle tyčky.
26'
S hracím předmětem teď operují hosté, kteří se prokombinovali až do vápna. Daníček střílel jen do hustého bloku zlínských beků.
24'
Cedidla se ukopl, když chtěl poslat míč na náběh pro útočníky. Za míčem ještě zkoušel sprintovat Janetzký, jenže přestože se ho dotkl na brankové čáře, zachytit se mu jej nepovedlo.
23'
Jawo vybojoval vhazování pro Bartošáka z pravé strany.
22'
Bartošákovi se nepovedl odkop, balon chytil rotaci a vrátil se mu jako bumerang. Následně byl zlínský hráč faulován.
21'
Po jeho rozehrání se ke střele dostal Ondřej Mihálik, jenže svůj cíl vysoko překopnul.
20'
Aut na úrovní vápna pro Slovácko po akci po levé straně.
19'
Lépe se vstup do zápasu daří svěřencům Jana Jelínka. Ti jsou zatím aktivnější, důraznější i přesnější v kombinaci.
18'
Havlík obral hezky čistě o balon Čanturišviliho a Slovácko se mohlo vrhnout do útoku. Doskiho centr byl ale příliš dlouhý.
17'
Další aut ševců někde na útočné čtvrtině, po němž se Zlín prokombinoval až k centru. Ten však přeletěl pokutové území a zamířil po teči hráče hostů znovu mimo hřiště.
16'
Na hrací ploše se teď drží za lýtko Martin Cedidla, kvůli čemuž se hra na chvilku přerušila.
14'
Petržela z dorážky před bránou skórovat nedokázal
14'
Obrovská tutovka Milana Petržely, k němuž se po několika centrech ze stran a zásahu Rakovana dostal míč. Záložník hostů měl spoustu času rozmyslet si, kam míč pošle, ale nedokázal přesně zamířit a trefit jen ležícího Didibu.
13'
Zlín se zkoušel prokombinovat středem a poslal balon na levou stranu na Čanturišviliho. Tentokrát se mu vysoký pas povedl, ale Slovácko si s ním poradilo.
12'
Reinberk se po vlastním faulu ztěžka zvedal, ale už je na nohou. Odkop má Zlín.
12'
Centr Čanturišviliho nebyl z nejlepších. Letěl po zemi, navíc dost blízko k bráně, a tak jej sbírá Nguyen.
11'
Poklidná rozehrávka celku uherskohradišťského celku, kterou zkazil Filip Nguyen. Balon zakopl do autu a jeho držení tak přebírají hráči ve žlutém.
9'
Kolář dostal z rohu parádní balon na hranici vápna a z voleje se rozhodl vypálit. Jeho střela měla razanci a byla i výborně mířená, jenže na poslední chvíli ji smolně zblokoval jeden ze zlínských hráčů.
8'
Rychlý brejk Zlína po výkopu Rakovana. Fillo dostával přihrávku za obranu, jež však byla včas zachycena. Následuje roh domácích.
7'
Hrubý po střetu s Doskim spadl v pokutovém území. Šlo ale o souboj tělo na tělo, o penaltě se tak ani nediskutuje.
6'
Bartošákova akce po levé straně, po níž bude následovat roh. Havlík totiž tvrdou střelu zlínského borce tvrdě schytal a odrazil do zámezí.
6'
Protiútok se hostům příliš nevyvedl. Přihrávka Doskiho šla do prostoru, kde se nenacházel žádný z jeho spoluhráčů.
5'
Balon se odrazil od bránících hráčů hostů k Hrubému kousek před pokutové území. Jeho střela ale příliš přesná nebyla.
4'
Po něm následovala kombinace ukončena faulem Kalabišky, žlutomodří tak mají k dispozici standardku z pravé strany.
3'
Aut pro Zlín zhruba na útočné čtvrtině.
3'
Dlouhý nákop Rakovana na Jawa vedl jen k další ztrátě míče domácích.
2'
Hra pokračuje, Zlínští se rychle zbavují míče nepřesným nákopem.
1'
První přerušení poté, co Fillo v tvrdém souboji postupně s Doskim a Kalabiškou zůstal ležet na zemi a musí být ošetřen.
1'
Úvodní výkop měli hosté, kteří rovnou nakopávají míč dopředu.
1'
Ještě jednou příjemné nedělní odpoledne. Oba týmy jsou již nastoupeny před hlavní tribunou a vše se chystá k zahájení utkání. Zlínští fanoušci se ještě před výkopem prezentují choreem s pyrotechnikou, tribuny však jinak na to, že jde o oblíbené regionální derby, zatím úplně zaplněné nejsou.

FC Trinity Zlín: Rakovan – Fillo, Cedidla, V. Procházka (C), J. Kolář, Bartošák – Didiba, R. Hrubý, Čanturišvili, Janetzký – Jawo.
Náhradníci: S. Dostál – Simerský, Reiter, Y. Dramé, Kovinić, J. Hellebrand, Vukadinović.

1.FC Slovácko: Nguyen – Kalabiška, Hofmann, M. Kadlec (C), Reinberk – Doski, Havlík, Daníček, Petržela – Mihálik, L. Kozák.
Náhradníci: Fryšták – Brandner, Břečka, Kohút, Siňavskij, Šašinka, Šimko, Tomič, Trávník, Vecheta.
Příjemné nedělní odpoledne u jedné z tradičně největších sportovních událostí na Zlínsku v sezoně. Do krajské města přijíždí největší rival, tým 1. FC Slovácko z jen lehce přes dvacet kilometrů vzdáleného Uherského Hradiště. Jejich derby patří vždy k mimořádně vyhroceným soubojům, a to jak na zeleném pažitu, tak v ochozech. Stadion Letná by měl být výrazně zaplněn, avšak vyprodáno pravděpodobně nebude. Zápas i přesto budou pochopitelně doprovázet tvrdá bezpečností opatření, bezpečnostní složky jej vyhodnocují jako vysoce rizikový.

Co se samotné sportovní stránky týče, navzdory předsezonním očekáváním je aktuálně v lepším rozpoložení spíše Zlín. V posledních sedmi soutěžních zápasech si připsal jen jednu porážku (2:3 se Zbrojovkou Brno), ač je pravdou, že většina z těchto duelů, tedy hned čtyři, skončila remízou. V ligové tabulce se ševci s osmi získanými body za jediné vítězství a pět nerozhodných výsledků řadí až na 14. místo, jejich ztráta na střední skupinu ale zatím není příliš markantní.
Největším problémem družiny Jana Jelínka je disciplína a ofenziva. Hráči se často dopouštějí zbytečných, hrubých faulů, za něž jsou často vylučováni, nebo v případě Martina Cedidly a jeho skluzu na slávistu Ewertona i dodatečně trestáni stopkami na několik zápasů. Navíc se nedaří chytnout útočníkům. Posila na hostování Jan Silný, jenž dostává množství prostoru, se dosud neprosadil a totéž platí i o Vukadinu Vukadinovičovi. Alespoň dva zásahy má na kontě Lamin Jawo a spolu s ním stoper Jakub Kolář. Ještě uveďme, že zmíněný Jan Silný nemůže do derby zasáhnout kvůli karetnímu trestu, David Tkáč s Antonínem Fantišem pak laborují se zraněním.

Slovácko si oproti svému soupeři jede do Baťova města spravit chuť po nevydařené sérii zápasů před reprezentační pauzou. Jestliže jsme u Zlína zmiňovali z poslední sedmi zápasů jedinou porážku, v případě modrobílých jde hned o čtyři a žádnou výhru. Svěřenci Martina Svědíka na konci srpna podlehli Liberci s Plzní, před přestávkou pak Jablonci a v Evropské konferenční lize ještě Kolínu nad Rýnem. Mezitím si připsali tři remízy – se Slavií, Partizanem Bělehrad a Jabloncem.
V mezinárodním poháru tak Slovácku patří zatím poslední místo s jedním bodem, mezi českou elitou mu pak nečekaně patří až 12. pozice. Na vině je dost možná právě účast v Evropě, kde trenérský tým nasazuje víceméně tytéž hráče, jako na českých trávnících. Dosud Uherskohradišťští získali 10 bodů, když v devíti zápasech jen dvakrát zvítězili a čtyřikrát uhráli nerozhodný výsledek. Za asi největší problém lze označit produktivitu, potažmo nízký počet vstřelených gólů. Mužstvo jich dalo dohromady deset, přičemž je vstřelilo osm různých hráčů. Ani v tomto případě tak nelze mluvit o nějakém tahounovi. Více chytit by se potřebovali zejména dva hlavní útočníci – Libor Kozák a Ondřej Mihálik.

Sázkové kanceláře staví do role favorita Slovácko. Ať už zmíněná forma, tak ani vzájemné zápasy nicméně nenapovídají, že by mělo jít o jednoznačný souboj. Z poslední deseti derby vyšli hned čtyřikrát lépe hráči Zlína, zatímco Slovácko ovládlo prestižní souboj pětkrát. V předchozí sezoně si pak obě mužstva uhájila svou půdu – v Uherské Hradišti vyhráli domácí 3:0, na Letné pak ševci 1:0 vlastním gólem.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 16:00.