FORTUNA:LIGA - Základní část - 25. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Brno : Plzeň - 21. dubna 2018   20:15

Brno
81' Ashiru
1:3
(0:2)
Plzeň
26' Čermák  (Havel) • 32' Čermák  (Kopic) • 48' Čermák

Melichárek (C) – Sukup, Pavlík, Kryštůfek, Lutonský – Polák, Sedlák (65. Růsek) – R. Acosta, T. Pilík, Ashiru – Michal Škoda (72. Bazeljuk).
Halouska – Růsek, L. Krejčí, Kijanskas, Bazeljuk, Chico Gomes, Juhar.
Orel – Moláček, Dobrovolný
Městský fotbalový stadion Srbská, Brno
5137 diváků
Kozáčik – Havel, Hubník (C), Řezník, Limberský (61. J. Kovařík) – Hořava, Hrošovský – Zeman (87. Petržela), Čermák (76. Chorý), Kopic – Bakoš.
A. Hruška – Chorý, Petržela, J. Kovařík, Hájek, Ivanschitz, Živulić.

To je vše, hezký večer z Brna.
Tolik tedy z dnešního večerního zápasu brněnské Zbrojovky s Plzní, která si upevňuje první místo v tabulce. Brňané jsou naopak přikovaní na chvostu tabulky a jejich akcie se začínají propadat. Šanci ale ještě určitě mají.
Hráči zápasu:

Musefiu Ashiru – Aleš Čermák
Je dobojováno, Plzeň si v prvním poločase vytvořila dvoubrankový náskok, který ještě v úvodu druhé půle navýšila Čermákem. Ten mimochodem dnes úřadoval, vstřelil hattrick a předvedl dobrý výkon. To platí i o Zbrojovce, která se snažila, nehrála vůbec špatně, ale nestačilo to. Konečně se aspoň dočkala branky po 571 minutách, trefil se Ashiru.
90+3'
90+1'
Pas na Ashira šel přes Kozáčika, který byl ale faulován a bude se znovu kopat od jeho branky.
90'
Ofsajd Zbrojovky hatí plány na druhou branku. Nastavovat se budou tři minuty.
89'
Žlutou kartu dostává Milan Havel (FC Viktoria Plzeň).
88'
Už se hrají poslední minuty druhého poločasu, Kozáčik s rozehrávkou rozhodně nepospíchá.
87'
Střídání v týmu FC Viktoria Plzeň: ze hřiště odchází Martin Zeman, přichází Milan Petržela.
85'
Hra je přerušena, na hřišti se objevila zakázaná pyrotechnika. Proč se dostala na stadion přes turnikety, těžko říct.
84'
Pavlík musel hlavičkou odvracet míč před dotírajícím Chorým. Hosté budou zahrávat rohový kop.
82'
Žlutou kartu dostává Matúš Kozáčik (FC Viktoria Plzeň).
81'
Brno právě vstřelilo branku!
Jenže ta padá do hostující sítě. Nejlepší hráč Zbrojovky MUSEFIU ASHIRU utekl po levé straně hřiště a tentokrát na nic nečekal, necentroval a rovnou pálil ostrými. Zbrojovka tak po 571 minutách konečně střílí branku. Ashiru to udělal výborně a tvrdou ranou nedal Kozáčikovi šanci.
80'
Sobotní večerní utkání se v poklidu dohrává, Plzeň drží míč a ještě by chtěla přidat nějakou tu branku.
79'
Střídající Chorý hledal přihrávkou Kopice, nepodařilo se. Možná to chtěl rozehrát o něco dřív.
78'
Dnešní utkání sleduje 5137 diváků.
77'
Nejprve jsme sledovali sraženou střelu Pilíka a poté také roh Brna. Po něm se dostal ke střele Ashiru a dopadl podobně jako Kovařík. Míč letěl vysoko nad.
76'
Střídání v týmu FC Viktoria Plzeň: ze hřiště odchází Aleš Čermák, přichází Tomáš Chorý.
75'
Po rohu se ke střele dostal Kovařík, jeho pumelice však byla hodně nepřesná a šla vysoko do nebes.
74'
Plzeň chystá druhé střídání a také další rohový kop. Pro míč si jde Zeman.
73'
Ne, střídající Bazeljuk chtěl obalamutit zkušeného Hubníka, ten se ale rozhodně nedal.
72'
Střídání v týmu FC Zbrojovka Brno: ze hřiště odchází Michal Škoda, přichází Konstantin Bazeljuk.
70'
Přetažený centr Sukupa hledal volného Škodu, u něj byl ale obránce Řezník. Plzeň si vše pečlivě hlídá, byť v posledních minutách nemůže být Pavel Vrba spokojen s rozehrávkou a zbytečnými ztrátami míče.
68'
U míče byl Ashiru, který dnes jistě patří mezi ty lepší hráče domácích. Znovu připravoval centr z pravého prostoru hřiště, ale Hubník byl na místě.
66'
Snaha Zbrojovky je očividná, jenže to prostě nejde. Dlouhé centry, hledání prostorů na střelu, to všechno je strašně složité a těžkopadné. Chybí klid a lehkost.
65'
Střídání v týmu FC Zbrojovka Brno: ze hřiště odchází Jan Sedlák, přichází Antonín Růsek.
65'
Nicméně se znovu Viktorka dostala do útoku a prudkou střelu Zemana srazila domácí obrana do zámezí.
64'
Škoda zasáhl v souboji Hubníka do obličeje a od sudího Orla ihned přiletěla žlutá karta. Hosté vzápětí rozehráli akci, která ovšem záhy skončila.
63'
Žlutou kartu dostává Michal Škoda (FC Zbrojovka Brno).
61'
Střídání v týmu FC Viktoria Plzeň: ze hřiště odchází David Limberský, přichází Jan Kovařík.
61'
Vypadá to na natažený stehenní sval a Limberský v tomto utkání dohrál. Gestem si žádá střídání.
60'
Na hřišti zůstává ležet Limberský, který budeme muset být na rozdíl od Kozáčika ošetřen.
59'
Brňané jsou v posledních minutách častěji u míče, samozřejmě chtějí konečně zlomit tu černou sérii bez vstřelené branky.
58'
Kozáčik zůstává po jednom ze soubojů v brankovišti na hrací ploše, obešlo se to bez ošetření.
57'
Tak přeci jen velká šance pro domácí. Pilík po pravé straně unikl obraně soupeře a tlačil se do zakončení. Kozáčikovi pomohl skluzem Hubník a poslal míč na roh.
55'
Další centr Pilíka před plzeňskou svatyni, míč si našel hlavičkující Škoda, ale jeho pokus míjí o hodně čísel branku.
53'
Centr Pilíka likviduje vyběhnutý a připravený Kozáčik. Může tak rozehrát.
52'
Melichárek si došel v poklidu proč míč po centru Kopice. U domácí brány bylo pusto a prázdno, takže žádné nebezpečí.
51'
Ashiru centroval do vápna, ale vůbec se mu to nepodařilo a Hubník si v klidu došel pro míč.
50'
Fanoušci Zbrojovky dál fandí, což je sympatické, ale výsledek hovoří za vše. Viktorka neponechala nic náhodě a udeřila ihned na začátku poločasu.
48'
Plzeň právě vstřelila branku!
A druhý poločas pokračuje střeleckou pohodou hostujícího týmu. K tomu všemu se potřetí v zápase trefuje ALEŠ ČERMÁK. Ten se dostal na pravé straně vápna do zakončení a míč jen uklidil do prázdné brány. První střela Kopice šla do tyče, druhá už měla gólové parametry. Hattrick a Plzeň vede již 3:0.
48'
A pak už si poradila brněnská obrana. Jeden ostřejší centr si dokázala pohlídat.
47'
Kopic s Hořavou vtipně zakombinovali, druhý jmenovaný patičkou přiťukl míč, byl z toho roh.
46'
Hraje se druhá půle, oba trenéři ponechali stejné sestavy jako v úvodním dějství.
46'
Více šancí na obou k vidění nebylo, Plzeň zbytek poločasu dohrávala v klidu, náskok si bezpečně pohlídala. Střelecká krize Brna tak pokračuje a momentálně je na čísle 535 minut bez vstřeleného gólu.
Máme za sebou první poločas, který nabídl v prvních dvaceti minutách aktivitu Zbrojovky. Nehrála vůbec špatně, vytvářela si prostory na zakončení, dvakrát ohrozila Kozáčika, ten ale úspěšně zasáhl a pak se jeho tým pustil do útočení. Dvě akce, dva góly a prakticky z totožných prostor. Přihrávka a střela z malého vápna Melichárek byl bez šance.
Druhý poločas začne přibližně v 21:18.
45'
45'
Poločas se pouze dohrává, Plzeň drží míč na svých kopačkách.
43'
Na tribuně se ozval hlasitý křik gól, což domácí fanoušci neslyšeli již 535 minut, ale míč do brány nepřešel. Po hlavičce Škody, který se vyšrouboval do vzduchu, šel míč kousek nad. Kozáčik navíc celou záležitost kontroloval.
42'
Mohlo z toho být zajímavá šance, Ashiru s Lutonským táhli po levé straně útok, jenže to je ten rozdíl. Akce byla v zárodku zastavena a poté ještě přišel faul.
40'
Zhruba pět minut do konce prvního poločasu, Plzeň stále vede 2:0 a diktuje tempo hry.
39'
Dlouhý a přetažený centr Kopice nemohl Melichárka ohrozit. Kouč Vrba ve svém stanovišti upozorňuje hráče, ať se snaží dohrát poločasu v klidu.
37'
Znovu tam byl útočný faul Zbrojovky a píská se směr Melichárkova svatyně.
36'
O nějakých šancích už vůbec nemůže být řeč.
35'
Plzeň hraje přesně co potřebuje, vedení ji jasně uklidnilo a Zbrojovka se těžko dostává k míči.
33'
Pro Zbrojovku je to hořký výsledek. První dvacet minut nehrála vůbec špatně, ale když nedáváte góly, to je pak těžké. Plzni stačí několik kombinací a přesných zakončení. Samozřejmě je velký rozdíl v kvalitě a provedení, v tomto Viktorka jasně dominuje.
32'
A zakončila úspěšně. Celá akce ještě pokračovala několika kombinacemi a ALEŠ ČERMÁK si podruhé našel v dnešním zápase místečko na zakončení. Do finální fáze jej dostal Kopic a je to již 2:0. Čermák v podstatě z podobného prostoru jako u prvního gólu propálil bezmocného Melichárka.
31'
Faul ve středu hřiště, Hubník posílal dlouhý míč do vápna, kde se připravuje na zakončení plzeňská dvojice.
30'
Viktorka se rázem uklidnila a je častěji u míče. Soupeře inkasovaný gól evidentně opařil.
28'
Hosté tak prakticky z ničeho jdou do vedení. Zbrojovka protestovala u akce, která předcházela gólu, ofsajd se ale nepískal, hra dál pokračovala a Plzeň udeřila. Za protesty také inkasoval žlutou kartu brankář Melichárek. Možná tam byla i ruku, nicméně se hrálo dál.
26'
Žlutou kartu dostává Dušan Melichárek (FC Zbrojovka Brno).
26'
První větší šance Viktorky v tomto zápase a hned je z toho branka. Hosté na velkém vápně výborně zakombinovali, přízemní přihrávku Havla dostal na kopačky ALEŠ ČERMÁK a jeho rána na vzdálenější tyč zapadla do brány Melichárka. Ten se po míči natahoval marně.
26'
Ani z něj se nic neurodilo, hosté ale zůstávají u míče.
25'
Každopádně centr do vápna a tam už brněnská obrana, která zahrála míč na roh.
24'
Polák se provinil faulem a bude z toho standardka pro Plzeň. Domácímu odchovanci se to jen pramálo líbí. Faulu se dle jeho mínění nedopustil.
22'
Zeman nastartoval svá rychlá chodidla, obrana Zbrojovky jej vůbec nestíhala, takže musel zakročit vyběhnuvší Melichárek.
20'
Hra se malinko uklidnila, ale stále je o něco aktivnější domácí družina. Plzni se nedaří držet míč a hrát svůj kombinační fotbal.
19'
Ashiru dělá hostující obraně solidní problémy, dobře se pohybuje po levé straně a nabízí svým spoluhráčům zajímavé centry.
18'
Další navštívenka pro Kozáčika. Ashiru centroval z levé strany a našel hlavičkujícího Škodu. Plzeňský brankář s tímto pokusem neměl mnoho práce, ale zasáhnout musel.
16'
Domácí přišli o míč, Kopic toho chtěl využít, ale rázem u něj byl Pavlík. Hra se tak rázem přelila na druhou stranu hřiště.
15'
Tohle byla další dobrá možnost Brna. Po levé straně prchnul agilní Ashiru a přihrál do ideální pozice Pilíkovi. Ten se s ničím dlouho nepáral a napřáhl pumelici směr Kozáčik. Míč letěl metr nad bránu.
14'
O změnu se pokusí slovenský brankář Kozáčik, který rozehrává od své branky. Do útoku šel Čermák a Melichárek před ním dokázal zavčas zakročit. Pomohl mu i obránce Sukup.
12'
Brno mohlo jít do přečíslení, Pilík ale celou akci zabrzdil a navíc nepřihrál dobře. Každopádně výkon Brna je stále velmi sympatický a Plzeň hraje prakticky bez míče.
11'
Možná trochu překvapivě se stále hraje na útočné polovině Zbrojovky. Byl to teď Pilík, který střílel, ovšem hodně nepřesně.
10'
Zbrojovka stále pokračuje ve velmi sympatickém výkonu. Ashiru hýří pohybem a nyní nadělal plzeňské defenzivě velké problémy. Do vápna poslal nebezpečný centr a Hubník musel odpálit míč do bezpečí.
9'
Na druhé straně si připisuje zákrok i domácí kapitán Melichárek. Z velké dálky prověřil jeho pozornost Zeman.
7'
Pohledná kombinace v podání Brna. Lutonský dobře rozebral hostující obranu a do střelecké pozice se rázem dostal Tomáš Pilík. Jeho ránu Kozáčik viděl a chytil do rukavic.
6'
Míč u Melichárka, který může dlouhým nákopem rozehrávat od své brány.
5'
Zatím se hraje vyrovnaný fotbal, Zbrojovka nehraje vůbec špatně a snaží se zakládat rychlé protiútoky.
4'
Typická plzeňská akce. Kombinační akce a centr z levého křídla. Do šance se tlačil Čermák, před ním musel zasáhnout Kryštůfek a uklidit míč na roh.
3'
Na jedné straně žlutá karta pro Sukupa za útočný faul na polovině hřiště, poté se ocitl na zemi Michal Škoda, obešlo se to pouze ústní domluvou. Pro domácího hráče určitě jistá komplikace, protože si bude muset prakticky celý zápas dávat velký pozor, aby se nevykartoval.
2'
Žlutou kartu dostává Ondřej Sukup (FC Zbrojovka Brno).
2'
Brňané se dostali do zajímavé situace, z levé strany centroval Lutonský a jeho ostrý pas musela plzeňská obrana pečlivě hlídat.
1'
Rozehrávky se chopili domácí, Polák byl faulován hned záhy a bude rozehrávat z poloviny hřiště.
1'
Dozněla hymna HET ligy, rozhodčí Orel si bere míč a za pár chvil zaduje do píšťálky. Jdeme na to!
Poslední Brno nevstřelilo branku již 490 minut a je jasné, že dnes se nemůže ohlížet na to, s kým hraje. Situace v tabulce se opět pěkně zamotala a body jsou potřeba. To samé ale platí i pro hosty, kteří si bodový výpadek nemohou dovolit už vůbec.
Hráči obou týmů vstupují na hrací plochu, zelený pažit je skvěle připraven, tak doufejme, že na něm uvidíme pohledný fotbal.
Brněnský stadion na Srbské se připravuje na začátek zápasu, počasí ideální, divácká návštěva mohla být určitě o něco lepší, ale i tak se tribuny lehce volně zaplňují.

FC Zbrojovka Brno: Melichárek (C) – Sukup, Pavlík, Kryštůfek, Lutonský – Polák, Sedlák – R. Acosta, T. Pilík, Ashiru – Michal Škoda.

Náhradníci: Halouska – Růsek, L. Krejčí, Kijanskas, Bazeljuk, Chico Gomes, Juhar.

FC Viktoria Plzeň: Kozáčik – Havel, Hubník (C), Řezník, Limberský – Hořava, Hrošovský – Zeman, Čermák, Kopic – Bakoš

Náhradníci: A. Hruška – Chorý, Petržela, J. Kovařík, Hájek, Ivanschitz, Živulić.

Rozhodčí: Orel – Moláček, Dobrovolný.
Viktoria Plzeň:

Západočeši zrovna neoplývají nějakou světobornou formou. Na jaře dokázali vyhrát pouze jednou, konkrétně ve Zlíně 1:0. Jinak buď remíza, nebo naposledy venku vysoká prohra na Bohemce 2:5. Plzni se nedařilo ani ve šlágru minulého kola. Ve Štruncových sadech hostila Spartu, se kterou za dvanáct minut prohrávala 0:2. Nakonec se Viktorka zvedla a duel dovedla do nerozhodného stavu 2:2. Zisk bodu může v konečné fázi klidně rozhodovat.

Kouč Pavel Vrba tuší, že jeho tým čeká další těžký duel. „Čeká nás zápas u soupeře, který hraje o holý život. My hrajeme o titul, takže se setkají týmy z opačných pólů tabulky. V Česku ovšem nejsou tak velké rozdíly, takže nás nečeká nic jednoduchého. Mužstva v této lize jsou velice dobře organizovaná a připravená, v obranné fázi hrají dobře. Bude to těžké, musíme si dát pozor i na rychlé hráče Brna. My ale víme, že bychom potřebovali bodovat na sto procent," přeje si zkušený stratég.
Jak to bylo minule?

11. kolo, neděle 22. 10. 2017, Plzeň – Brno 3:0 (3:0)

Plzeň: Kozáčik – Řezník, Hejda, Hájek, Limberský (84. Havel) – Hořava, Hrošovský – Kopic, Kolář (C), Zeman (79. Pilař) – Krmenčík (72. Řezníček).

Brno: Melichárek (C) – Vraštil, Pavlík, Kijanskas, Jablonský – Sedlák – Juhar, Pilík (78. Buchta), Škoda, Lutonský (76. Přichystal) – Koné.

Branky: 30. Krmenčík, 42. Hořava, 45. Kopic
FC Zbrojovka Brno:

A kde jinde bodovat, než u posledního týmu tabulky, který navíc nedal dlouhých 490 minut gól. Jenže, tak lehké to nebude. Zbrojovka už se neohlíží, se kterým hraje soupeřem. V každém zápase potřebuje bodovat, což si uvědomuje i kouč Pivarník. „Plzeň není v komfortní situaci, my taky ne. Důležité bude hrát tak, aby Plzeň ještě více znejistěla, a neposadit ji naopak na koně, jako se nám to stalo s Mladou Boleslaví. Musíme se pokud možno vyvarovat chyb a když už chybu uděláme, mít štěstí, aby ji soupeř nepotrestal," uvědomuje si brněnský lodivod.

Co Brno nejvíc trápí je celkem jasné, koncovka. Pouze čtrnáct vstřeleých gólů a dlouhá šňůra 490 minut bez vstřelení branky. „Potřebujeme podat výkon za hranicí možností, s tím souvisí i proměňování šancí. A je jedno, kdo a jakým způsobem ten gól dá," tvrdí bývalý trenér plzeňského týmu.
Sportu zdar a fotbalu zvlášť. Hezký večer přeji z brněnského stadionu v Srbské ulici. Za krásného počasí, ve světlech reflektorů a za účasti televizních kamer dnes půjde o hodně. Zbrojovka hraje o přežití v HET lize, je poslední s již čtyřbodovou ztrátou na čtrnáctou Jihlavu a nemůže si dovolit další bodové výpadky.

To první Plzeň má sice příjemnější starosti, ale pryč je její podzimní forma, ve které si dokázala vytvořit luxusní náskok. Ten se aktuálně smrskl na "pouhých" pět bodů a svěřenci Pavla Vrby troubí na poplach. Je třeba nastartovat stroje a začít bodovat, neboť titul by mohl být fuč a k tomu také tučná prémie za přímý postup do Ligy mistrů.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 20:15.