FORTUNA:LIGA - Základní část - 2. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Olomouc : Liberec - 5. srpna 2017   17:00

Olomouc
21' Chorý (Houska) • 86' Moulis (Falta)
2:1
(1:0)
Liberec
76' Karafiát  (Folprecht)

M. Buchta – Sladký, Radaković, Jemelka, Vepřek (C) – Zahradníček (85. Moulis), Houska, Plšek (46. Texl), Kalvach, Falta – Chorý (80. Manzia).
Reichl – Štěrba, Texl, Buchvaldek, Moulis, Manzia, Linhart.
Julínek – Kotík, Kubr
Andrův stadion, Olomouc (kapacita: 12 566 míst)
3731 diváků
O. Kolář – Coufal (C), Kúdela, Karafiát, Kerbr – Mikula (74. Havelka) – Malinský (46. Voltr), Folprecht, Breite (46. Potočný), Ševčík – Pulkrab.
Hladký – Voltr, Potočný, Knejzlík, Havelka, Kulhánek, W. Da Silva.
Kolář

CELÝ SESTŘIH: Sigma Olomouc - Liberec 2:1. Nováček znovu slaví tři body a jde do čela

Domácí Olomouc nakonec dotáhla svou prvoligovou premiéru překvapivě na výbornou, neboť dokázala i ve druhém poločase reagovat na vývoj zápasu. Vyrovnání Karafiáta v 76. minutě přišlo jako blesk z čistého nebe, avšak Hanáci ještě dokázali reagovat. Pavel Moulis po doslova pár vteřinách na hřišti propálil hlavičkou brankáře Koláře a rozhodl o majitelích tří bodů. Olomouc se díky plnému bodovému zisku zůstane minimálně do zítřka na prvním místě HET ligy. Z Olomouce je to ode mě pro tuto chvíli vše, přeji hezký zbytek.
Držení míče: 52 % : 48 %.
Střely na branku: 3:2. Střely mimo: 9:4. Rohy: 6:1. Ofsajdy: 5:2. Fauly: 12:19.
90+3'
90+2'
Sladký zblokoval střelu Potočného do autu, domácí jsou v těchto vteřinách pod velkým presem libereckých řad.
90+1'
Manzia pálil ze záklonu ze středu hřiště příliš vysoko nad bránu, Kolář tak bude za malou chvíli rozehrávat z vápna.
90'
Rozhodčí nastavuje tři minuty nad standardní hrací čas!
88'
Domácí jsou ve varu, neboť se pokouší o další a další atak. Liberecká defenzíva teď zažívá opravdovou krizi, neboť de facto neví, kde jí hlava stojí. Domácí si tak budou v této chvíli kopat další roh.
87'
Filip Havelka (LIB) dostal po faulu na Housku druhou žlutou kartou, čímž se musí logicky klidit do kabin.
86'
Olomouc právě vstřelila branku!
Tak tohle je střídání jako hrom! PAVEL MOULIS, který na hřišti pobyl pár vteřin, se při standardní situaci dostal po krásném centru Falty k hlavičce, která zaletěla přímo k tyčce, kam už brankář Kolář nedoletěl. Domácí se tak dostávají znovu do vedení.
85'
Poslední střídání zápasu obstará také Sigma, na pozici Tomáše Zahradníčka nastoupil Pavel Moulis.
84'
Domácí v této chvíli pořádně zvýšili tlak, Jemekova rána však mířila pouze do blokujících obránců. Sigma si alespoň vybojovala rohový kop.
Dnešní utkání sleduje 3731 diváků.
83'
Rozhodčí tentokrát trestá agresivitu hostů, za faul na Housku dostal Filip Havelka (LIB).
82'
Jemelka s Buchtou, to je dnes dvojice, která si nemá co vyčítat. Už podruhé se totiž hráči málem postarali o vlastní branku při malé domů, Buchta musel balón na poslední chvíli odpálit do autu.
81'
Liberec se svou hrou snaží domácí ukolébat k menší aktivitě, což se mu zatím celkem dobře daří. Sigma je zatím v mnoha ohledech v tomto okamžiku pozadu.
80'
Kouč Václav Jílek podruhé střídá, místo střelce první branky Tomáše Chorého jde do hry Bidje Manzia.
79'
Falta se snažil procpat do předbrankového prostoru, ovšem přes výborného Kúdelu nepřešel. Sigma bude vhazovat kousek od rohového praporku.
78'
Potočný si přidržel Kalvacha za dres, ve chvíli, kdy se olomoucký hráč zkoušel otočit zpět do hry. Domácí tak dostanou možnost rozehrávky.
76'
Liberec právě vstřelil branku!
Hosté ale zčistajasna vyrovnávají! Velice překvapivou střelou se prezentuje ONDŘEJ KARAFIÁT, který Miloše Buchtu zřejmě nachytal ve chvilce, kdy nebyl úplně soustředěný. Utkání tak dostává zcela jiný rozměr.
75'
Radakovič je i přes bílý obvaz na hlavě absolutním králem vzdušných soubojů v olomoucké šestnáctce, i tentokrát totiž zabraňuje jakémukoliv vzrušení u brány hlídané Milošem Buchtou jistou hlavičkou.
74'
Liberec si v této chvíli vybral poslední střídání, místo Jana Mikuly jde na trávník Filip Havelka.
73'
Radakovič si dovolil jako poslední hráč celkem velký risk, když efektním odkopem přes hlavu nedal šanci Buchtovi k vyběhnutí. Domácí tým však situaci zvládl bez inkasování.
72'
Velmi nepřesná přihrávka libereckého Ševčíka je pokynem k odkopu od olomoucké branky, předchozí pas zamířil o pár metrů před nabíhajícího Potočného.
71'
Oba celky znovu míří k lavičkám, i tentokrát přichází na řadu pauza na osvěžení.
70'
Šimon Falta (OLO) dostal žlutou kartu za slovní protesty proti výroku sudího a částečně i za svůj ne moc agresivní zákrok.
69'
Potočný se dostal k rohovému praporku, odkud vyslal kolmý pas k brankáři Buchtovi. Ten však jakémukoliv nebezpečí zabránil tarzaním skokem do vápna, kde přihrávku zpracoval do rukavic.
68'
Chorý skončil na zemi po faulu na polovině hřiště, i tentokrát tak čeká Sigmu rozehrání standardní situace, leč v tomto případě z daleko větší dálky.
67'
Zahradníček vyzkoušel svůj centr poslat přímo mezi tři tyče, jenomže na brankáře Kláře nevyzrál. Hostující brankář bez problému zasáhl a chytil míč do rukavic.
66'
Domácí se tentokrát dočkali standardní situace, neboť Ondřej Kúdela (LIB) si při faulu, který byl ohodnocen i žlutou kartou, pomohl rukama.
65'
Houska se pokusil obalamutit Kúdelu, nicméně ani tentokrát neuspěl. Liberec se znovu dostává k držení míče, jelikož olomoucký hráč skončil na trávníku.
64'
Slovan se dostává do delšího úseku, kdy se mu daří držet míč. Žádná přihrávka nebezpečnějšího charakteru však prozatím domácí bránu neohrožuje, poslednímu pokusu o založení akce zabránil skluzem Texl.
63'
Pro domácí se při rohovém kopu nic nadějného neurodilo, jelikož Kúdela znovu zaúřadoval ve vzduchu, odkud odhlavičkoval míč mimo vápno. Sigma si v této chvíli neví v útočné fázi rady.
62'
Zahradníček mířil směrem na bránu, avšak Kúdela si jej velmi pozorně pohlídal, neboť i jeho střelu bez problémů odvrátil. Sigma tak bude kopat další rohový kop.
61'
Texl se nacházel kouskem svého těla v ofsajdu, i tentokrát tak bude rozehrávat Slovan od vlastního vápna.
60'
Roh Olomouce moc nebezpečí nepřinesl, neboť Kolář si pro centr směřující na hlavu Chorého doskočil. Slovan tak může po dlouhé době rozehrávat ze základního postavení.
59'
Chorý je dnes až moc aktivní, neboť po náběhu do uličky na středu hřiště se ihned po zpracování míče pískalo jeho postavení v ofsajdu. Domácí mančaft se tak musí honem rychle vracet na svou polovinu.
58'
Hlavička Voltra po rozehrání rohového kopu mířila pouze do Radakoviče, Olomouc se tak i v této situaci se štěstím ubránila.
57'
Kerbr plnou silou napálil míč do bránícího Sladkého, Slovan tak bude kopat rohový kop.
56'
Chorý svým presinkem dostává liberecké hráče pod tlak a nedovoluje jim pořádně a v klidu rozehrát. Slovan tak má velké potíže dostat se vůbec z vlastní obranné půlky.
55'
Standardka Sigmy rozehrávaná Faltou moc neplechy v liberecké defenzívě nezpůsobila. Centr totiž dopadl na hlavu Kúdely, který se nerozpakoval a odhlavičkoval balón do bezpečného území.
54'
Milan Kerbr (LIB) dostal žlutou kartu za ostrý faul na Zahradníčka.
53'
Breite byl v souboji při napadání až příliš důrazný, pád Radakoviče tak byl podle sudího způsoben faulem právě zmíněného libereckého plejera. Sigma se tak může uklidnit.
52'
Zahradníček postupoval podél autové čáry až k rohovému praporku, odkud zkusil centrovat do vápna. Připravený Kolář však míč chytá bez potíží do rukavic.
51'
Domácí tým v druhé části zápasu moc nenavazují na předchozí hru, Liberec se totiž ve většině herních činností jednoznačně zlepšil.
50'
Ondřej Karafiát (LIB) obdržel žlutou kartu za faul na unikajícího Kalavacha,
49'
Chorému se daří celkem slušně napadat a presovat libereckou rozehrávku, Kolář si však jeho počínání pohlídal a v poklidu odkopl balón přes polovinu.
48'
Domácímu týmu se však přímý kop moc nepovedl, rozehrání na krátko skončilo po chybě v přihrávce u libereckého hráče, který si s míčem už s výpomocí spoluhráčů poradil.
47'
Zahradníček padl pod tlakem Kerbra na trávník u postranní čáry, domácí tak dostanou k dispozici standardku.
46'
Trenéři si připravili hned trojici střídání. Místo zraněného Jakuba Plška jde do hry Jiří Texl. Na liberecké straně jde místo Radima Breiteho na trávník Tomáš Malinský, taktéž odešel Tomáš Malinský, jehož vystřídal Radek Voltr.
46'
Oba týmu už jsou z kabin znovu na trávníku, za malou chvíli tak toto prvoligové drama pokračuje.
První poločas přinesl až překvapivě dominantní představení domácího týmu, který se zkušeného soupeře vůbec nezalekl. Hned od prvních minut hýřili olomoučtí hráči jedním ofenzivním nápadem za druhým, což zřejmě svěřenci kouče Jindřicha Trpišovského nečekali. Branka Tomáše Chorého z 21. minuty tak jen potvrdila, jaké je na hřišti rozložení sil. Uvidíme, zda se ještě hosté dokážou zmobilizovat k nějaké aktivitě, druhá půle startuje přibližně v 18:05.
45+4'
45+4'
Zahradníček byl při kombinace nalezen pomezním rozhodčím v ofsajdovém postavení, Slovan si tak může na malou chvíli oddechnout.
45+2'
A znovu Plšek! Tentokrát z postupného útoku zkusil pálit z pravého křídla, jenomže zamířil o pár milimetrů nad branku. Hosté jsou v těchto okamžicích opravdu pod velkým tlakem.
45+2'
Plšek si prošel až do vápna a jako správný střelec vypálil parádní projektil. Míč však trefil jen tyčku, Liberec měl pořádnou dávku štěstí!
45+1'
Buchta si při standardce Kerbra musel hlídat vzdušný prostor před vlastním vápnem, neboť vyboxovával balón mimo nebezpečný prostor. Liberec se bude snažit v této snaze o útočení i nadále.
45'
Rozhodčí bude nastavovat 4 minuty nad standardní hrací čas.
44'
Ševčík dostal naloženo od Jemelky při snaze vymanit se z jeho sevření, Liberec bude kopat standardní situaci z celkem zajímavé pozice z pravé strany.
43'
Coufalovi se ne úplně podařila přihrávka podél lajny, jelikož míč zamířil mimo hřiště. Domácí mančaft tak bude z půlící čáry vhazovat.
42'
Kolář zažil podobnou situaci jako jeho olomoucký kolega na druhé straně trávníku, neboť dostal od spoluhráče velmi pochybnou malou domů. Díky dobré technice konání však klíčový okamžik zvládl.
41'
Radakovič zranění nezranění okamžitě v obraně úřaduje jako jeden z pilířů týmu, neboť v této chvíli odhlavičkoval další liberecký centr mimo brankoviště.
40'
Radakovič musel s obvazem na hlavě zamířit za postranní čáru, Plšek se zdá být už fit, neboť se okamžitě zapojuje za potlesku diváků hry.
39'
Na hřišti nadále probíhá ošetřování, zřejmě půjde na obou stranách o krvavé zranění.
38'
Plšek s Radkovičem se vzájemně srazili na vlastní polovině, jejich střet vypadá navíc celkem vážně. Na hřiště totiž okamžitě zamířila zdravotnická služba.
37'
Na hřišti se to začíná pořádně zostřovat, jeden faul střídá faul. Kalvach si tak předchozí zfaulování oplatil zákrokem na Breiteho. Sudí musí obě družstva důrazně napomínat, neboť s neudělováním karet už asi nebude tak benevolentní.
36'
Kerbr zkusil presovat až za půlící čárou, jenomže v souboji s Kalvachem byl až příliš důrazný. Olomoucký navrátilec z hostování si tak vybojoval pro své družstvo faul.
35'
Chorý se v protiútoku s přihrávkou až moc unáhlil, jelikož svým záměrem překvapil asi všechny spoluhráče. Kerbr tak bez problémů pas zblokoval a situaci uklidnil.
34'
Karafiát při hlavičkovém souboji mírně fauloval Chorého, což však neušlo zrakům rozhodčích. Ti tak nařizují rozehrání ve prospěch domácích šiků.
33'
Faul na Chorého ve středu hřiště vzbudil v ochozech velké emoce, avšak sudí Julínek tento apel tribun nebere nijak vážně. V poklidu jako správný rozhodčí píská bez emocí nedovolený zákrok.
32'
Kůdela znovu vykryl střelecký pokus Chorého, na druhou stranu se tak může hrnout další liberecký protiútok. Olomouc byla pod velkým tlakem, avšak tento pres dokázala bez úhony ustát.
31'
Buchta málem díky Jemelkově neočekávané přihrávce málem zešedivěl, neboť míč mířil přímo do odkryté brány. Olomoucký brankář však situaci se štěstím zvládl, neboť míč stihl před brankovou čarou.
30'
Mikula skončil na půlící čáře na zemi po zákroku Chorého, sudí Julínek však pro tentokrát kartu neudělí. Spokojí se pouze s domluvou s olomouckým vytáhlým forvardem.
29'
Nahrávka od Ševčíka na Coufala byla v této chvíli opravdu příliš dlouhá, neboť diagonální pas zamířil jen za lajnu. Olomouc bude vhazovat.
28'
Houska zkusil protečovat míč až před vápno, jenomže k Plškovi se tento pas nedostal. Kerbr měl svůj prostor pod kontrolou a situaci si s pomocí Koláře pohlídal.
27'
Malinský se podobně jako jeho spoluhráč Ševčík před malou chvíli rozhodl ke střelbě z osy hřiště, ovšem ani on neuspěl. Míč proletěl znovu asi metr nad břevnem.
26'
Houska mohl být muže činu, jenomže po překvapivém zjevení se ve vápně zamířil těsně vedle brány. Kolář tak bude za malou chvíli rozehrávat.
25'
Rozhodčí dávají v tomto tropickém počasí možnost pro osvěžení, oba celky tak míří ke svým střídačkám pro bidony s pitím.
24'
Liberec je obdrženou brankou viditelně rozhozený, jeho snaha o zvýšení aktivity totiž zatím moc nevychází. Olomouc mu v této snaze brání pozornou a bezchybnou defenzivní prací v bloku před bránou.
23'
Coufal se dostal po rychlém průniku podél lajny do ofsajdu, sudí tento prohřešek proti pravidlům taktéž okamžitě pískají. Domácí tak dostanou míč znovu pod svou kontrolu.
21'
A domácí se dostávají do vedení! Po krásném centru Housky se dostal ve skrumáži k hlavičce kanonýr TOMÁŠ CHORÝ, který již díky své urostlé postavě neměl problém se skórováním. Kolář skákal na střelu bezmocně.
20'
Coufal zazmatkoval a poslal míč raději do zámezí. Sigma tak bude kopat rohový kop.
19'
Ševčík vypálil zpoza vápna, avšak míč mířil příliš nad. Podle všeho zřejmě lízl i břevno.
18'
Falta procházel naprosto sám do vápna, ale přes brankáře Koláře neprošel. Liberecký brankář mu míč jemným vypíchnutím dostal z kopaček a o následnou situaci si už poradili hostující beci, kteří domácího hráče dostali čistě na trávník.
17'
Coufal se snažil něco vymyslet u rohového praporku, jenomže Kalvach mu zkušeně zastoupil cestu a donutil libereckého kapitána s tečováním míče do zámezí. Míč si tak bere pod kontrolu brankář Buchta.
16'
Olomouc nadále kombinuje na soupeřově polovině, jenomže hledání skulinek v libereckém postavení zatím trvá velmi dlouho. Soudržná obrana Libereckých tak nemá s olomouckou taktikou větší problémy.
15'
Domácí obrana musela být v této chvíli velmi pozorná, neboť se po libereckém centru snesl míč přímo na penaltový puntík. Radakovič však byl ve střehu a dostal balón mimo vápno.
14'
Plšek ukázal krásnou techniku na míči, když ještě zkoušel přihrávat po zbavení se tří protihráčů Vepřekovi. Tento pas byl už ale v této situaci navíc, Liberec se tak dostává znovu k míči.
13'
Liberečtí hráči se teď mohou na sebe oprávněně zlobit, neboť špatně hozený aut na takovéto úrovni dost zamrzí. Olomouc tak dostává k dispozici autové vhazování do vlastního praporku.
12'
Sladký zkusil rozeběhnout obranu na pravém křídle, jelikož dostal excelentní pas od Kalvacha. Pomezní sudí však domácímu obránci zapískal ofsajdové postavení.
11'
Falta se dostal v hloubce útočné poloviny k míči a bez rozmýšlení okamžitě vypálil na bránu. Kúdela ale znovu potvrzuje dobrou poziční hru hostů, neboť si připsal další zblokovanou ránu do statistik svého celku.
10'
Hlavička Sladkého sice měla zajímavé parametry, ovšem ty gólové postrádala. Balón zamířil těsně vedle pravé tyčky, Kolář si tak mohl pořádně oddechnout.
9'
Plšek se rozhodl pálit po krásném pasu Falty, liberecký Ševčík však dokázal střelu zblokovat mimo tři tyče. Olomouc tak má k dispozici roh.
8'
Domácí tým se zatím snaží postupnou kombinací dostat do vápna soupeře, jenomže tato snaha stále vychází na prázdno. Prvoligové zkušenosti hostí se v tomto případě opravdu jen potvrzují.
7'
Folprecht se díky individuální chybě v hloubce obrany Sigmy dostal zatím do největší šance zápasu. Tváří tvář Buchtovi však neuspěl, jeho lob sice přeletěl olomouckého golmana, ale trefil jen boční síť.
6'
Breite se snažil napřáhnout z osy hřiště, avšak míč nabral neočekávatelnou trajektorii. Střela tak mířila asi o metr nad břevno olomoucké brány.
5'
Standardní situace Slovanu přinesla první větší šanci u Buchtovy brány. Pulkrabova hlavička do skrumáže před bránou však našla jen hlavu jistého Jemelky, který míč odklidil do bezpečí.
4'
Liberec se poprvé snažil dostat kombinací přes olomoucký blok, prozatím však tato snahu neplní svůj účel. Sigma je prozatím velice pozorná a nepouští svého soupeře na dostřel brány.
3'
O první střelu zápasu se pokusil Zahradníček, jenomže nečekal, že liberecká obrana bude tak pozorná. Karafiát bez potíží vstoupil do trajektorie míče a ránu odvrátil do bezpečí.
2'
Kanonýr Plšek se dostal poprvé k míči, avšak přihrávkou na Chorého nic nevyřešil. Olomoucká akce končí neúspěchem.
1'
Jako první se k míči dostává liberecké družstvo. Chorý se snažil napadat rozehrávku, kterou se brankář Kolář pokoušel rozjet první akci. Olomoucký útočník však nebyl úspěšný.
1'
Před zápasem je připraven ještě malý ceremoniální bod programu, exreprezentant a klubová Legenda Marek Heinz obdrží ke svým čtyřicátinám věcné dary s dresem od olomouckého klubu.
Oba celky právě míří na hrací plochu,velmi očekávané utkání za malou chvilku začíná!

SK Sigma Olomouc: M. Buchta – Sladký, Radaković, Jemelka, Vepřek (C) – Zahradníček, Houska, Plšek, Kalvach, Falta – Chorý.
Náhradníci: Reichl – Štěrba, Texl, Buchvaldek, Moulis, Manzia, Linhart.

FC Slovan Liberec: O. Kolář – Coufal (C), Kúdela, Karafiát, Kerbr – Mikula – Malinský, Folprecht, Breite, Ševčík – Pulkrab.
Náhradníci: Hladký – Voltr, Potočný, Knejzlík, Havelka, Kulhánek, W. Da Silva.

Rozhodčí: Julínek – Kotík, Kubr.
V Olomouci máme momentálně typické letní počasí, teploty se pohybují okolo třícítky. Oba týmy momentálně podstupují předzápasovou rozcvičku. Ochozy se prozatím postupně plní natěšenými fandy, kteří si první ligu museli na jednu celou sezónu odpustit.
Rozhodčím dnešního zápasu Pavel Julínek. Na čarách pak budou působit pánové Radek Kotík a Jaroslav Kubr. Jako čtvrtý sudí je delegován Ondřej Berka, delegátem asociace pak je Oldřich Racek.
Perličky zápasu

BOLESTNÝ SESTUP: Olomouc má na Liberec špatné vzpomínky ze sezóny 2013/2014. V posledním kole totiž remíza 1:1 ze vzájemného zápasu zápasu znamenala první sestup SIgmy v její novodobé historii.

NÁVRAT ODCHOVANCE: V dresu Slovanu působí i rodák z Jeseníka, záložník Petr Ševčík. Třiadvacetiletý odchovanec Sigmy si za svůj mateřský klub připsal 14 startů, pod Ještěd zamířil před loňskou sezónou.

BILANCE: Liberec prohrál na Hané pouze jedinkrát z posledních čtyř zápasů, ze všech vzájemných duelů dokonce jen jednou z devíti duelů.

ABSENCE: Nejasno je stále o startu olomouckého Michala Obročníka, který je v Sigmě na hostování právě ze Slovanu. Určitě však nenastoupí Martin Hála s Václavem Vašíčkem. Liberec se bude muset obejít bez Daniela Bartla.
Poslední 3 vzájemná utkání
09.04.2016 Liberec x Olomouc 2:1 (Synot liga15/16)
17.10.2015 Olomouc x Liberec 1:1 (Synot liga 15/16)
31.05.2014 Liberec x Olomouc 1:1 (GL 2013/14)
Poslední 3 zápasy obou týmů

SK Sgma Olomouc
30.07.2017 Mladá Boleslav x Olomouc 1:2 (HET liga)
22.07.2017 Olomouc x Omonia Nikósie 2:0 (příprava)
19.07.2017 Olomouc x Maccabi Haifa 5:0 (příprava)

FC Slovan Liberec
30.07.2017 Liberec x Zlín 1:0 (HET liga)
26.07.2017 Liberec x Turnov 12:0 (příprava)
22.07.2017 Chotěbuz x Liberec 0:1 (příprava)
Slovan za dobu olomouckého „jojo efektu“ v sestupech a pádech zažil třikrát pocity, které se zažijí jen v základní skupině Evropské ligy. Pod trenérem Jindřichem Trpišovským, českým Kloppeem, který přišel pod Ještěd v roce 2015 ze zadluženého Žižkova, ovšem loňskou sezónu i vinou upřednosťnování a přetížení z pohárových bojů bojovali Liberečtí v domácí soutěži do posledního kola prakticky jen o záchranu.

Jak už je v Liberci zvykem v ligových pauzách, hráčská kabina prošla významnou obměnou. Z nejvěhlasnějších hráčů, jež před sezónou odešli, je možno zmínit jména jako Baroš (Baník), Souček (Slavia), Vůch (Plzeň), Dúbravka (Sparta) nebo Bartošák (Zlín). Mezi nové tváře je nutno naopak počítat Tomáše Malinského, jednoho z mála hráčů Hradce Králové, který prožil relativně slušnou loňskou sezónu, defenzivní posilu ze Slavie Jana Mikulu, na hostování ze Sparty pak kromě extrémně talentovaného Matěje Pulkraba dorazil i další mladík Jiří Kulhánek. Hvězdnými nadějemi se to na severu Čech jen hemží, na hostování z Fiorentiny v týmu minimálně letos zůstává i devatenáctiletý Martin Graiciar

Přípravu prožili Liberečtí celkem povedenou, pouhé dvě prohry si připsali hned ze začátku proti druholigovému Hradci Králové, jinak zůstali neporaženi. Na Slovan nestačili druholigové Dynamo Drážďany, Aue nebo Chotěbuz. Za cenné se dají považovat i remízy s tureckým Rizesporem nebo druhobundesligovým Heidenheimem. Do české nejvyšší soutěže pak vstoupili hráči pod dohledem klubového bosse Ludvíka Karla taktéž důležitým výsledkem, doma totiž díky brance novice Pulkraba z 85. minuty přehráli jistého účastníka skupinové fáze Evropské ligy a posledního majitele MOL Cupu, tedy Fastav Zlín, těsně 1:0.
SK Sigma Olomouc
Největší olomoucký fotbalový klub zažil v posledních několika letech velotoč událostí, koloběh vzestupů a pádů. Před několika lety se ještě zdálo, že by mohl provinční tým napodobit příběh Vrbovy a Šádkovy Plzně, jejíž vlastníkem je mimochodem olomoucký milionář Tomáš Paclík. Podobná pohádka se však neurodila, Sigma jako vítěz Poháru České pošty v roce 2012 totiž díky dřívější korupční kauze okolo střížkovských Bohemians a exolomouckého brankáře Petra Drobisze nemohla nastoupit dle nařízení UEFA do pohárové Evropy. Zřejmě v této chvíli nastal „pád Sigmy“. Nic na tom nezměnila ani výhra v Superpoháru, olomoucký klub už nebyl tím, čím se pyšnil dříve. Nekoncepční řešení, odvolání kouče Pivarníka v době, kdy se Olomouc nacházela na čtvrté příčce, to vše bylo jen předzvěstí velké tragédie.

Pád do druhé v ligy byl v roce 2014 obrovskou ranou pro olomouckou kopanou, o to větší radost tak propukla za rok, když mančaft pod taktovkou Leoše Kalvody prožil po roce prvoligový návrat. Nicméně další sezóna skončila možná ještě hůře, Sigmu nezachránil ani podzimní nástup Václava Jílka a v posledním kole potvrdil její druhý sestup během dvou let památný zápas Jablonce s Příbramí.

Repríza učinkování ve Fortuna lize začala pro Hanáky velmi špatně, po čtvrtém kole mohl mladý kouč Jílek pakovat kufry, nebýt gólové hlavičky Jana Štěrby v závěru utkání ve Vlašimi. Olomouc se od té doby neskutečně zvedla a svou jízdu zastavila až celkovým vítězstvím i nad ambiciozním Baníkem a Opavou. Celý loňský ročník se však nad Sigmou snášel jak Damoklův meč finanční závazek v prospěch Josefa Lébra, majitele klubu, který se ze zdravotních důvodů stáhl a ukončil štědré dotování Sigmy. Přes dlouhou vlnu spekulací se však žádný nový většinový vlastník nenašel, pro tuto chvíli má tak hlavní rozhodovací pravomoc město Olomouc. Následky to však má celkem citelné, pro urovnání pohledávek museli Hanáci prodat svá jediná postradatelná aktiva, tedy pozemky s tréninkovým areálem.

Celá tato dlouhá historie a mozaika zvratů má významný, dokonce nezanedbatelný vliv na momentální dění v sídle prvoligového nováčka. Místo mohutného posilování jako v Ostravě se musel management spokojit s prodlužením smluv se svými klíčovými hráči, nejlepším střelcem loňské druhé ligy Jakubem Plškem, účastníkem mistrovství Evropy U21 Tomášem Chorým a defenzivním pilířem Urošem Radakovičem. Z nových tváři lze zmínit nově podepsaného Antonia Romeru z Venezuely nebo na hostování příchozího forvarda Zdeňka Linharta (Slavia) s obráncem Romanem Polomem (Mladá Boleslav). Velmi pravděpodobně se v zápase druhého kola neobjeví Michal Obročník, který je v Olomouci taktéž na hostování, a to právě z libereckého Slovanu. Novou kometou kádru je pak bezpochyby Šimon Falta, který před týdnem rozhodl dvěma brankami utkání, v němž Hanáci překvapivě udolali v evropských pohárech hrající Mladou Boleslav. Tým ukázal, že povedená příprava nebyla je zanedbatelným faktem a že Sigma nemusí po dlouhé době platit za otloukánka první ligy.
Hezké sobotní odpoledne, HET liga pokračuje i dnes svým 2.kolem, které bezpochyby přinese znovu porci nervy drásajících a atraktivních utkání. Jedním z nich může být souboj domácí Sigmy Olomouc a severočeského Liberce, do hanácké metropole se totiž vrací česká nejvyšší soutěž v kopané po skoro 14 měsících, o natěšenost diváků tak nebude nouze. Utkání startuje v 17:00!
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 17:00.