Končí tedy tento zápas, končí i můj komentář k němu. Bylo mi ctí a už nyní se budu těšit na shledanou u dalších online přenosů z házené. Hezký zbytek pátečního večera.
Je dobojováno. Nádherný zápas, který vygradoval německým vyrovnáním v 59. minutě na 28:28. Narcisse však dokázal jako poslední v tomto duelu skórovat a svým "zlatým" gólem dal Francii parádní dárek – postup do finále letošních olympijských her. Je to zároveň třetí finále na OH v řadě za sebou. Klobouk dolů ale i před Německem, které se rozhodně nemá za co stydět. Čeká ho tak souboj o bronzové medaile, které se pokusí získat.
Konec zápasu. (29:28)
60
Daniel Narcisse se stává hrdinou Francie. Po tom, co Němci vyrovnali, vypadalo to, že zápas nakonec dojde do prodloužení. Jenomže právě Narcisse propálil německého brankáře doslova za minutu dvanáct a posílá svůj tým do finále OH! (29:28)
60
Francie si bere timeout. (28:28)
59
V posledních chvílích o sobě dává hodně vědět Reichmann a teď to jenom potvrdil. Jeho střela totiž znamená vyrovnání! Náskok Francie je ten tam. Začíná se znovu od začátku. (28:28)
59
Němci zablokovali střelu Sorhainda a vyrazili do rychlého protiútoku. Tam se k míči dostal Reichmann a posílá ho do francouzské branky. Znovu je to o jediný gól. (28:27)
58
Hrají se poslední dvě minuty druhého poločasu. (28:26)
58
Němci si pochopitelně berou nyní oddechový čas. (28:26)
57
Na druhé straně dokázal skórovat z přečíslení Francie Mahe a dává svému celku znovu mírný odstup. Ale Němci to nyní opět nedají Francii zadarmo. (28:26)
56
Kühn to vzal celé na sebe a v blízkosti francouzské branky posílá další přesnou trefu. Uf, tak to bude ještě opravdu drama, dámy a pánové. (27:26)
56
Němci mají obrovskou šanci dostat se Francii na dostřel jediného gólu. Francie neproměnila svůj další útok a dává tak svému soupeři další útok zadarmo. (27:25)
54
Děje se tak. Je to znovu o dva góly. Strober z výskoku poslal do francouzské klece další gólový příspěvek a drama stále pokračuje. Do konce druhého poločasu zbývá něco málo přes pět minut. (27:25)
53
Mahe ale zachoval čistou hlavu a bez respektu se trefuje také do německé branky. Nyní se dá očekávat další tlak Němců, kteří budou chtít znovu skórovat. (27:24)
52
Grebille minul svůj střelecký pokus a to byla voda na mlýn Němcům. Ti okamžitě přispěchali s dalším nebezpečným útokem a Kühn se trefuje mezi tři tyče. Rázem je to už pouze a jenom o dva góly! (26:24)
51
No vida, Němci opět přidali do kroku a po vstřelené brance Kühna snižují už na třígólový rozdíl. Nakonec to vypadá, že by mohlo dojít na drama. (26:23)
50
Ale na opačné straně hřiště se do své střely pořádně opřel Reichmann a znovu vykřesává jiskřičku naděje pro německý tým. (26:22)
49
Po sérii nepřesností se po delší době opět mění skóre. Narcisse byl opět u zrodu pěkné akce svého celku a byl i u jejího konce. Je z toho další navýšení francouzského náskoku. (26:21)
47
Němci zabrali a znovu se o malý kousek dotáhli na Francii. Na střed před brankou Francie si naběhl Gensheimer, který pálí znovu naprosto přesně. (25:21)
47
Vyloučení v týmu Francie (Abalo). (25:20)
45
Z bleskového protiútoku se do zakončení hnal Kühn a znovu je z toho branka v síti Francie. Je to sice o pět gólů, ale lépe na tom jsou rozhodně hráči Francie. (25:20)
45
Nyní se už ale Francouzi nenechali nachytat a zblízka přesně trefuje německou klec Sorhaindo. (25:19)
44
Po ztrátě míče Francie se jal do dalšího útoku Kühn, který přetavil v další gól do francouzské sítě. (24:19)
43
Valentin Porte se dostal do úniku po levé straně do blízkosti německé svatyně a místo přihrávky zvolil táhlou střelu. A udělal dobře. Míč končí v síti. (24:18)
43
Po pauze byli u míče Němci a uháněli s ním před francouzskou branku. Tam se k němu dostal Gensheimer, jenž zakončuje střelou z pravé strany. (23:18)
42
Francie si vyžádala oddechový čas. (23:17)
42
Na druhé straně se také trefil Kühn, který využil zaváhání francouzské obrany a našel tak skulinku ve francouzské brance. (23:17)
42
Nikola Karabatič ale znovu ukázal, jak moc platným hráčem pro Francii je. Nyní se prezentoval další střelou z levé strany. Z tohoto místa mu to evidentně svědčí. (23:16)
41
Přichází branka Weinholda, který z pravé strany svou střelu poslal do pravého horního rohu a snižuje tak opět ztrátu německého celku. (22:16)
41
Brankář Omeyer se vydal podpořit francouzský tým do útoku a to se mu povedlo. Přidává další gól na stranu Francie, která v tuto chvíli vede už o sedm branek. (22:15)
40
Nikola Karabatič dostal přesnou přihrávku do náběhu před německou branku a střelou z levé strany nedává německému brankáři vůbec žádnou šanci. (21:15)
39
Vyloučení v týmu Německo (Wiencek). (20:15)
37
Už to ale neplatí. Gensheimer namířil svá mířidla přímo doprostřed branky Francie a snižuje tak na pětibrankový rozdíl. Stále je to ale v režii francouzského týmu. (20:15)
37
Středem hřiště se prodral Narcisse a v těsné blízkosti německé branky se dostal k jednoduché střele. A ta končí zase za zády německého brankáře. Francie svému soupeři odskakuje na rozdíl šesti branek. (20:14)
35
Přesilovou hru využil přesnou střelou z pravé strany Goigou. Jeho rána byla tak prudká, že znovu vymetla doslova všechny pavučiny v německé svatyni. (19:14)
35
Vyloučení v týmu Německo (Drux). (18:14)
34
A také následný útok Francie dopadl pro zemi galského kohouta velmi dobře. Narcisse si naběhl na přihrávku od Porteho a jeho vzdušná střela pak proplachtila do německé branky. (18:14)
32
Jenomže z bleskového protiútoku se přesně trefil také Gensheimer, jenž opět snižuje ztrátu svého týmu. (17:14)
31
Valentin Porte hned na začátku druhé půle přidal z prvního útoku Francie další branku. (17:13)
31
Začal druhý poločas. (16:13)
První poločas tohoto házenkářského semifinále je za námi. Francie prakticky po celou dobu drží odstup od svého německého soupeře a zatím je tedy blíže postupu do vysněného třetího olympijského finále za sebou. Němci ale rozhodně neprodají svou kůži lacino a pokusí se ještě se zápasem něco udělat. Rozhodně nás ale ještě čeká velmi zajímavá část zápasu, takže si nenechte ujít ani náš online přenos, který po přestávce bude samozřejmě pokračovat. Druhý poločas začne přibližně ve 21:30.
30
První poločas skončil. (16:13)
30
V poslední minutě prvního poločasu střílel Häfner, ale Luc Abalo vytasil perfektní obranný zákrok a prvně jmenovanému tak nepovolil přidat další branku Německa. V prvním poločase se zřejmě už nic nestane. (16:13)
29
Krátká pauza Francouzům prospěla. Ti byli v dalším útoku úspěšní. Po pěkné ose Nikola a Luka Karabatičové střílel Grebille a znovu rozvlnil německou síť. (16:13)
28
Francie si vyžádala oddechový čas. (15:13)
28
Další branku přidává Gensheimer, který tak posílá Německo znovu na dostřel Francie. Už je to pouze o dva góly. (15:13)
27
Reichmann využívá početní výhodu a posílá míč za záda francouzského brankáře. (15:12)
26
Žlutá karta pro realizační tým Francie. (15:11)
26
Vyloučení v týmu Francie (Karabatič N.). (15:11)
26
Jenomže hned poté se k míči opět dostal Luka Karabatič a tvrdou střelou dokázal prostřelit německého brankáře. Francie si tak stále drží slušný odstup od svého soupeře. (15:11)
25
Hned po chybě Francie zaútočili Němci znovu a na konci pohledné akce a hlavně přečíslení, byl Kühn, jenž svou střelu umístil přesně. (14:11)
24
Abalo dostal pěknou přihrávku od svého spoluhráče a poté z devíti metrů vypálil na německou branku. Míč skončil v pravém horním rohu francouzské branky. (14:10)
23
To se ale nestalo. I Němci zaváhali a jejich útočná akce skončila pouze vedle francouzské branky. Do útoku tak nyní opět zamíří Francouzi. (13:10)
23
Dipanda svůj krásný přechod až před německou branku nedotáhl do konce. Po jeho střele vytasil přesné ruce brankář Německa, který podržel svůj tým. Němci tak mají šanci z dalšího útoku snížit na rozdíl dvou branek. (13:10)
22
Gól ze sedmimetrového hodu vstřelil tým Německo (Gensheimer).
(13:10)
21
Luka Karabatič bleskově využívá početní výhodu, když se přesně trefil tváří v tvář brankáři Německa. Míč v brance doslova vymetl všechny pavučiny. (13:9)
20
Vyloučení v týmu Německo (Pekeler). (12:9)
19
Gensheimer, který je dnes hodně aktivní, se znovu prosazuje a prostřeluje svou střelou francouzského gólmana. Stále ale musí Němci dohánět své tříbrankové manko. (12:9)
19
A to se také děje. Goigou si naběhl do blízkosti německé branky a odtud nekompromisní střelou překonává znovu německého brankáře. (12:8)
18
Kühn byl také přesný v akci svého celku a znovu je sníženo. Jenže za chvíli přijde další nebezpečný útok Francie, která se bude snažit znovu více odskočit. (11:8)
18
Ale Francouzi opět našli odpověď okamžitě po inkasovaném gólu. Narcisse převzal míč od Luky Karabatiče a prvně jmenovaný se nemýlí. (11:7)
17
Z následného rychlého protiútoku se trefuje znovu naprosto přesně Gensheimer a snižuje na rozdíl tří gólů. (10:7)
17
Luka Karabatič si vyskočil na střelu proti německé svatyni, ale míč se odrazil od pozorné obrany, která ho poslala do bezpečí. Francouzi tak svůj útok musejí začínat znovu. (10:6)
16
Žlutá karta pro realizační tým Německo. (10:6)
16
Vyloučení v týmu Německo (Wiencek). (10:6)
15
Gehsheimer páli na francouzskou branku prudkou střelou, ta ale končí v náruči Omeyera. Ten tak rozehrává míč mezi své spoluhráče, kteří míří do útoku. (10:6)
15
Znovu trefa Karabatiče, ale Luky, mladšího bratra Nikoly. Prvně jmenovaný dokázal prostřelit klubko hráčů Německa a už je to o čtyři góly. (10:6)
14
Ale přichází další hrozivý útok Francie a na jeho konci velmi nebezpečný Nikola Karabatič. Ten se dnes prosazuje podruhé a dává Francii náskok tří branek. (9:6)
13
Drux na druhé straně odpověděl taktéž gólovým příspěvkem a snižuje na dvougólový rozdíl. (8:6)
12
Kdo jiný než Porte. I tentokráte se dostal ke střele díky přesné přihrávce od svého spoluhráče a míč z jeho ruky poté zamířil opět mezi tři tyče. (8:5)
12
Po oddechovém čase byli u míče Němci a dlouho operovali před francouzskou brankou. Nakonec se k míči dostal Gensheimer a přesnou střelou přidává další branku na konto Německa. (7:5)
11
Žlutá karta pro tým Francie (Karabatič L.). (7:5)
11
Německo si vyžádalo oddechový čas. (7:4)
10
Stejně jako v utkání s Dánskem i dnes úřaduje Valentin Porte. Ten se uvolnil a z výskoku překonává znovu německého brankáře. (7:4)
10
Z druhé vlny utekli Němci všem a z pěkné kombinace se zrodila další branka v síti Francie. (6:4)
9
Narcisse se proháčkoval obranou Německa a ač byl tísněn, dokázal se ještě dostat ke střele a míč je za zády německého brankáře. (6:3)
9
Vyloučení v týmu Německo (Pekeler). (5:3)
7
Další pěkná akce na straně Francie končí dalším přesným zásahem. Tentokráte byl velmi přesný Luka Karabatič. (5:3)
7
Dalším gólem se nyní prezentoval Gensheimmer, který přesnou trefou snížil na rozdíl jediné branky. (4:3)
6
Žlutá karta pro tým Německo (Kühn). (4:3)
6
A nyní přidává další branku největší hvězda francouzského týmu, a sice Nikola Karabatič. Jeho tým tak vede o dvě branky. (4:2)
5
Jenomže také Porte na druhé straně zvolil z levé strany přímou střelu a tou překonává německého brankáře. (3:2)
5
Útok střídá útok a nyní se znovu zaskvěli Němci, kteří díky přesné trefě opět ze středu trefuje zařízení Gensheimer. (2:2)
4
Z levé strany to zkusil Narcisse a je z toho další branka v síti Němců. (2:1)
4
Jenomže hned z dalšího útoku Němců je vyrovnáno. Střelou středem se prezentoval Drux, který prostřelil Omeyera. (1:1)
3
Žlutá karta pro tým Francie (Dipanda). (1:1)
2
Goigou si pěkně naběhl do prostoru před německou brankou a odtud mířil naprosto přesně. Francie jde do vedení. (1:0)
2
Lemke dostal žlutou kartu po tom, co fauloval Luku Karabatiče. (0:0)
1
Němci byli dlouho v útoku a zkoušeli různé kombinace, nakonec se ke střele dostal Strobel, ale míč letěl vysoko nad. (0:0)
1
Utkání právě začalo. (0:0)

Francie: Gerard, Omeyer – Narcisse, Karabatič N., Mahe, Grebille, N´Guessan, Abalo, Sorhaindo, Goigou, Karabatič L., Fabregas, Dipanda, Porte

Německo: Heinevetter, Wolff – Gensheimer, Lemke, Wiencek, Reichmann, Wiede, Pekeler, Weinhold, Strobel, Fäth, Häfner, Kühn, Drux

Rozhodčí: Hansen, Gjeding (oba DEN).
Dnešní atraktivní semifinále olympijského turnaje házenkářů turnaje bude zahájeno úvodním hvizdem v 20:30 a vy neváhejte být při tom!
Poslední utkání ve skupině sehráli Němci s Egyptem. Německo v tomto zápase potvrdilo roli favorita a do další fáze olympiády postoupilo z prvního místa. Házenkáři Německa už po první půli vedli o tři branky a náskok poté zdvojnásobili na konečných 31:25.

Ve čtvrtfinále změřili Němci své síly s mužstvem Kataru, které stojí na hře naturalizovaných cizinců. Němci svoji skupinu B vyhráli a prohráli pouze s Brazílií, naopak Katar se mezi nejlepších 8 týmů propracoval až díky vítězství v posledním zápase s Argentinou. Němci měli v tomto čtvrtfinálovém střetu Kataru opravdu co vracet! Na posledním mistrovství světa, které se odehrálo právě na arabském poloostrově, prohráli ve čtvrtfinále 24:26. Německo nakonec převálcovalo stříbrný celek z loňského světového šampionátu 34:22. Mistři Evropy z roku 2016 ve druhém poločase svého asijského soupeře jednoznačně přehráli a zaslouženě tak slavili postup do semifinále.
Vítězná vlna Němců se zastavila v utkání s domácí Brazílií, kdy se „kanárci“ za podpory pekelného publika postarali o velké překvapení. Domácí tým si tehdy vylepšil náladu po prohře se Slovinskem, když po dramatickém boji zdolat nové vládce házenkářské Evropy tříbrankovým rozdílem. Zápas měl vyrovnaný průběh, Brazilce ale vyburcovala podpora domácích fanoušků, deset minut před koncem nasadili k rozhodujícímu trháku a nakonec zvítězili 33:30.

Němci si hned ale ve čtvrtém utkání dokázali spravit chuť po výhře nad Slovinskem a vrátili se tak do čela skupiny. Němcům se povedl zejména druhý poločas, ve kterém zvýšili svůj náskok na čtyři branky a své vedení už udrželi do konce zápasu, který svěřenci islandského trenéra Dagura Sigurðssona vyhráli 28:25.
Německá cesta olympijským turnajem:

Olympijský turnaj v házené mužů nabídl hned v zahajovacím utkání atraktivní duel Němců se Švédskem. Němci si po konečné výhře 32:29 mohli hned při své první premiéře na palubovce vychutnávat vítězný vstup do letošního turnaje. Stříbrní medailisté z předcházejících olympijských her prohráli v divácky velmi atraktivním utkání s Německem 29:32. Nepomohl jim ani vynikající výkon osmigólového Tolbringa. Tým našich západních sousedů rozložil tíhu odpovědnosti na větší počet střelců, vidět byla zejména trojice Kuhn-Reichmann-Gensheimer.

Duel Německa s Polskem byl napínavý po celých šedesát minut hry. Nicméně Němcům se nakonec podařilo převálčit Poláky 32:29 a úřadující mistři Evropy tak zaznamenali své druhé vítězství. Německá disciplína a přesnost v exekuci opět slavila úspěch. Němci se v tomto utkání prezentovali pevnou obranu, velkou disciplínou každého hráče, který na sebe umí vzít zodpovědnost. Poláci se po druhé prohře na olympiádě ocitli zády ke zdi.
Německo:

Německo je nyní právem na koni a vrátilo se na výsluní, jeho házenkáři jsou totiž úřadujícími mistry Evropy! Evropská házená získala na posledním šampionátu velmi nečekané krále, po dvanácti letech se na trůn vrátilo Německo! Jeho mladý tým bez výrazných hvězd ve finále podal naprosto heroický výkon a jednoznačně převýšil favority a mistry světa z roku 2013 ze Španělska, když jim defenzivou na samé hraně házenkářských možností a díky skvělému gólmanovi Andreasi Wolffovi dovolil vstřelit minimum branek. Němci nakonec po drtivém triumfu 24:17 zaslouženě slavili druhé zlato z kontinentálního šampionátu (poprvé se dočkali v roce 2004). Německým házenkářům věřil tehdy málokdo, zvlášť když jim kvůli zranění chybělo několik největších es. Přesto jsou i oni na vrcholu! Německo tak získalo v lednu tohoto roku první velkou medaili od vítězného mistrovství světa v roce 2007 na domácí půdě a zároveň si zajistilo účast na olympijských hrách v Riu!
Francouzská cesta olympijským turnajem:

Letní olympijské hry v jihoamerickém Riu odstartovaly pro obhájce olympijského zlata soubojem s Tuniskem, ve kterém házenkáři Francie nakonec zvítězili dvoubrankovým rozdílem 25:23. Pět tref si připsal Kentin Mahe, o jednu méně pak hvězda výběru Nikola Karabatic.

Ve svém druhém vystoupení narazili francouzští házenkáři na reprezentační výběr exotického Kataru! Tým z arabského poloostrova vede vynikající a úspěšný španělský kouč Valero Rivera, jenž na předchozím světovém šampionátu svůj národ slavně dovedl ke zlatu na domácí půdě. Po zdrcující výhře potvrdila země galského kohouta roli hlavních favoritů olympijského turnaje. V repríze finále loňského světového šampionátu deklasovali svého soupeře 35:20.

Ani po třetím utkání neokusili Francouzi hořkost porážky a zůstali zcela suverénní, bez problémů si totiž poradili s Argentinou a dále drželi nadvládu v tabulce.

V předposledním utkání ve skupině však Francie zaznamenala svou první prohru, když si cenný skalp z utkání odnesli Chorvaté. Až v poslední minutě se podařilo házenkářům Chorvatska zvrátit na svou stranu velmi vyrovnaný zápas s Francií a zvítězit tím nejtěsnějším rozdílem jediné branky. Souboj o první místo v tabulce skupiny A rozhodl v závěru ostřílený křídelník Horvat.

Olympijský turnaj házenkářů následně dospěl k závěrečným duelům ve skupinové fázi a Francouzi nakonec po výhře nad severským gigantem z Dánska zakončili definitivně své působení ve skupině A ziskem druhého postupového místa. Představitelé typické severské házené, technické, dynamické pohledné házené s úžasným severským zaujetím pro hru totiž prohráli s Francií a obsadili třetí příčku ve skupině. Reprezentanti Les Bleus přehráli dánské protivníky 33:30 a mohli se tak ve čtvrtfinále těšit na domácí Brazilce!

Úřadující mistři světa ve žhavém čtvrtfinále proti domácím však ukázali obrovské zkušenosti a podařilo se jim přes „kanárky“ postoupit do semifinále. Zatímco první poločas nabídl v bouřlivé hale opravdové drama a skončil nerozhodně 16:16, ve druhé půli dokázali olympijští vítězové z Londýna ovládnout palubovku a dotáhnout utkání do vítězného konce. Francouzi za za stavu 22:22 nasázeli čtyři góly za sebou a vypracovali si rozhodující náskok, který potom ještě navýšili a nakonec dokráčeli k výhře 34:27.
Impozantní sbírka tohoto francouzského čaroděje mezi třemi tyčemi obsahuje zlato na EHF EURO událostech v roce 2006, 2010 a 2014, zlato na mistrovství světa v roce 2001, 2009, 2011 a 2015 a znovu zlato na olympijských hrách v roce 2008 a 2012! Lovec trofejí Omeyer tak má celkem devět titulů!

A právě v tom je kouzlo Francouzů. Ve chvílích, kdy by ostatní řekli „dost“ a věnovali se oslavám, se v těchto mužích jen více a více projevuje sportovní nenasytnost.

Brankářský mág také vyhrál čtyřikrát EHF Champions League (v roce 2003 s Montpellier, a v roce 2007, 2010, 2012, se zebrami z THW Kiel).

Francouzské úspěchy budou také vždy neodmyslitelně spjaty s jedním jménem – Claude Onesta!

Žádnému lodivodovi na světě se nepodařilo s národním týmem vyhrát v tak krátkém čase tolik titulů jako 58-letému Onestovi.

Po mistrovství světa v roce 2001, které se konalo ve Francii, bývalý hráč a trenér z HB Toulouse převzal odpovědnost koučování francouzské mužské reprezentace od Daniela Costantiniho. Mnoho lidí cítilo, že Costantiniho nebylo možné nahradit, ale absolutní opak byl pravdou.
Trvalo sice pět let, než Onesta zvítězil a byl schopný zaznamenat své první velké vítězství na mistrovství Evropy 2006 ve Švýcarsku. Od tohoto data ale začal psát zářivou historii s týmem. Claude Onesta vedl své svěřence cestou zlatých úspěchů v letech 2006, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2014 a 2015. Francouzský generál má za sebou dvě vítězství z posledních Letních olympijských her, a to z Pekingu a Londýna. Dále tři tituly světových šampionů a rovněž po třech titulech slaví Onesta z finálových utkání na Evropě.
Za své úspěchy v letech 2009 a 2010 byl Onesta poctěn titulem IHF světové házené… Coach of the Year!
Jednou z házenkářských superhvězd Francie je nepochybně Nikola Karabatić, který se narodil 11. dubna 1984 v srbském Niši. Jeho otcem byl úspěšný jugoslávský házenkář a trenér Branko Karabatić, žijící od roku 1988 ve Francii. Nikola Karabatić vyhrál všechny hlavní tituly, které lze vyhrát v házené! Házenkářský velikán, který se připojil na začátku sezóny 2015/16 k francouzskému mistru Paris Handball je jedním z nejvšestrannějších hráčů! V útoku je to noční můra všech brankářů a expert na finty při vytváření přežitostí pro své spoluhráče. Jde o univerzála zvládajícího výsostně každou házenkářskou činnost (obranu, útok, kombinaci). Tento házenkář od pána Boha završil s Barcelonou předloňskou sezonu prvenstvím v Lize mistrů! Barcelona tehdy ve velkoměstě typu Kolína nad Rýnem, které se o víkendu proměnilo v centrum evropské házené, slavila svůj rekordní devátý triumf v nejprestižnější klubové soutěži starého kontinentu, ale i takové ocenění je ve francouzských reáliích jen kapkou v oceánu úspěchů! Francouzský vousáč je mistr světa z roku (2009, 2011, 2013, 2015), mistr Evropy (2006, 2010, 2014), a olympijský vítěz (2008, 2012). Od roku 2006 lze jeho jméno nalézt na téměř každé All-Star soupisce! Nepřehlédnutelná postava světové házené se narodila, jak již jsem výše zmínil v Niši, Srbsko, ale přestěhoval se do Francie jako dítě. Jeho mladší bratr Luka také reprezentuje Francii.

Thierry Omeyer:

Prošedivělý veterán francouzského reprezentačního výběru je právem považován za jednoho z nejlepších házenkářských brankářů všech dob a je třetí brankář, který byl zvolen nejlepším hráčem na světě Mezinárodní házenkářské federace (dalšími jsou Henning Fritz, v roce 2004 a Árpád Sterbik, v roce 2005). V jeho bývalém klubu (THW Kiel), byla jeho přezdívka Die Mauer (Zeď).
Co se vše podařilo zemi králů házené pod vedením jedinečného a zkušeného trenéra Onesty, který převzal otěže národního týmu v roce 2001 dokázat?

Francie zaznamenala své první velké vítězství na mistrovství Evropy 2006, které se konalo v zemi házenkářů helvetského kříže (Švýcarsko). Na Letních olympijských hrách v Pekingu v roce 2008 došli Francouzi k vysněnému cíli, když po skončení těchto her odlétali domů se zlatým vyznamenáním. Dalším rokem Francie opět atakovala na příčky nejvyšší, a to oceněním mistrů světa z Chorvatska 2009. O rok později se zlatá éra francouzské házené dokázala ozdobit titulem evropských šampionů. V následujícím roce nenalezl francouzský výběr svého přemožitele, když obhajoval na 22. mistrovství světa ve skandinávském Švédsku kovy nejcennější hodnoty. Ve zlaté horečce Francouzi pokračovali i nadále, když na olympijském házenkářském turnaji získali pohár olympijských vítězů z Londýna 2012. Na EHF EURO 2014 znovu francouzští házenkáři potvrdili svou dominanci ve světě mužské házené a rozsvítili nad svými hlavami zlatavé paprsky evropské trofeje, když ve velkém finále převálcovali domácí Dánsko. Hrdými majiteli posledního zlatého úspěchu se členové francouzského rychlíku Les Experts stali i na lednovém MS v Kataru. Na poslední evropské akci však přišlo hořké zklamání, když tento výjimečný tým nedosáhl ani na jednu z evropských medailí a obsadil konečné páté místo. Nutno ale podotknout, že francouzská reprezentace zajížděla do Polska bez důležitých opor. Po neúspěšné polské misi tak Francii na letošním olympijském turnaji hlad po medaili rozhodně chybět nebude! Navíc před ní stojí obrovská motivace, dosáhnout na zlatý olympijský hattrick!
Pojďme se společně ponořit do historie králů házené z Francie!

Když Francie dosáhla v roce 2012 na letních olympijských hrách v Londýně na zlaté medaile, zdálo se, že tento úspěch může být poslední pro zlatou generaci házené. Dlouhodobí hráči jako je Didier Dinart a Guillaume Gille odešli do házenkářského důchodu a Francie stála před generační výměnou, kterou ale nakonec prošla bez obtíží! Díky pečlivé práci s mládeží Francie ladně zvládla generační výměnu a množství talentů nabízí výběr výhradně z házenkářů s patřičnými fyzickými dispozicemi. Obrovská síla se snoubí s rychlostí, navíc šíře kádru umožňuje střídat de facto „kus za kus“.

Slavné dny pro francouzskou házenou zdaleka nebyly u konce. Na EHF EURO 2014 zůstali házenkáři země galského kohouta neporaženým týmem a vyhráli svůj třetí evropský titul ve velkém stylu, když převálcovali hostitele z Dánska 41:32 ve velkém finále. „Nikdy jsme nehráli lepší turnaj,“ prohlásil nejužitečnější muž šampionátu Nikola Karabatić, který na 11. mistrovství Evropy v házené mužů dokázal, že jeho hvězda stále svítí jasně na obloze házené! Nikola Karabatić tehdy patřil k nejlepším střelcům turnaje a byl inspirací pro celý francouzský tým. Krátce po úspěchu pak technický ředitel francouzského svazu Philippe Bana poodhalil, proč je země v házené excelentní. Je třeba vrátit se do 80. let minulého století, kdy házená začala jako školní sport a tréninky vedli učitelé. „Školní systém je nyní dopracovaný k dokonalosti,“ líčil Bana. „Ve věku čtrnácti let systém pozná ty největší talenty, ty pak zamíří do nejlepších škol ve svém okolí, kde zároveň mohou hrát špičkovou házenou. Pak vše pokračuje: po maturitě hráči dostanou první profesionální smlouvu, dostatečný prostor na hřišti... Vše, co potřebují.“ Výsledkem jsou zlaté roky a zřejmý fakt, že na spoustu reprezentačních výběrů čeká ta nejtěžší možná zkouška. O rok později se francouzský stroj na medaile opět radoval na stupních vítězů, tentokrát na snad nejpompéznějším házenkářském šampionátu v dějinách, který v exotické destinaci jménem Katar velkolepě uspořádali arabští šejkové.

Zlatá Francie se také dokázala zapsat do historie házené v tom, že vůbec jako první tým mužů dokázala držet všechny tři hlavní tituly v řadě (EHF EURO, světoví a olympijští vítězové).
Vítám Vás u semifinálového utkání olympijských her v Riu de Janieru, kde se dnes poperou o postup do finále týmy Francie a Německa. Dvojnásobným olympijským vítězům, kralujícím mistrům světa a týmu s nekončící zlatou horečkou se může na probíhajících letních olympijských hrách v jihoamerickém Riu povést to, co se ještě doposud žádnému mužskému týmu v historii nepodařilo, vyhrát třetí olympijské zlato v řadě! Reprezentanti ze země galského kohouta potvrzují svými famózními výkony na vrcholovém svátku všech sportovců roli hlavních aspirantů na titul a již dnes večer se střetnou ve strhující bitvě o postup do velkého finále se zástupci nejkvalitnější a nejbohatší házenkářské ligy světa a úřadujícími mistry Evropy z Německa! Dnes nás tedy čeká opravdová házenkářská lahůdka! Semifinálovým utkáním mezi Francií a Německem začne gradovat olympijský turnaj házenkářů na maximum!
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 20:30.