Já se s vámi pro dnešek loučím a přeji krásný zbytek prvního pondělího dne v tomto roce.
Program úterka

Utkání o bronz: Švédsko – USA, 15:00
Finále: Finsko – Rusko, 19:30
Druhým finalistou se stává Rusko! Sborné se povedlo přetlačit zámořského soupeře díky slepeným brankám ve druhé třetině.

V první třetině šlo do vedení USA, které využilo krásné akce na jejímž konci byl Christian Dvorak, jenž těžil z výborné akce Sonnyho Milana. Následně měli Američané další šance na skórování, které nevyužily, a to je stálo finále.

Do druhé třetiny totiž vlétli Rusové a po tlaku se nakonec dočkali branek. Nejdříve v pětatřicáté minutě vyrovnával po důrazu před brankou Pavel Kraskovskij. O dvě minuty později dal vítězný gól Jegor Korškov, jenž se prodral před branku a překonal bezmocného Nedeljkovice.

Třetí třetinu sice ovládli hráči USA, co se aktivity týče. Rusko ovšem všechny ataky ubránilo i díky brankářské hvězdičce Ilju Samsonovi, kterého kouč vytasil jako žolíka, což se nakonec zdálo jako chytrý tah! Rusko je ve finále.

Nejlepší hráči: Christian Dvorak (1+0) – Jegor Korškov (1+1)
Tři nejlepší hráči turnaje z celku USA: Alex Nedeljkovic, Zach Werenski, Auston Matthews
Tři nejlepší hráči turnaje z celku Ruska: Ivan Provorov, Pavel Kraskovskij, Vladislav Kameněv
59:44
Rusko se osvobozuje v hodně důležitý čas! To už vypadá pro ruský výběr opravdu dobře. Rusko nejspíše míří do finálového střetnutí.
59:23
Oddechový čas pro střídačku Ameriky. Poslední taktické pokyny udány a může se tedy dohrát toto utkání, či třetina. Uvidíme!
59:23
Rusko vyhodilo puk na svojí trestnou lavici, a tak se bude vhazovat před brankářem Samsonovem. Američané mají už minimum času.
58:52
Colin White mohl být hrdinou, ale z prostoru před brankou se mu nepovedlo překonat brankáře Samsonova!
58:11
Christian Dvorak se otočil kolem branky, ale přízemní střelou se mu nepovedlo najít mezírku mezi betony. Čas se Američanům krátí.
58:00
Alex Nedeljkovic mizí z branky, naskakuje šestý hráč a Američané hrají v šesti!
57:36
Valerij Bragin si následně vyžádal oddechový čas, aby něco řekl svým svěřencům. Alex Nedeljkovic stále zůstává v brance.
57:36
Další zakázané uvolnění. Před tím byl v šanci Colin White, jenž před brankou zakončoval bekhendem, ale zamířil vedle branky.
57:11
Za brankou se prodíral největší talent USA, Auston Matthews. Ten byl ovšem bránícími hráči obrán o puk, který následně skončil na zakázaném uvolnění.
56:52
Nyní se Američané dostávají lépe do pásma a více střílejí. Na levé straně pálil Ryan Hitchcock, ale i nyní byl pozorný brankář Samsonov.
56:26
K dobré střele se na pravé straně dostal Christian Dvorak. Jeho pokus tahem ovšem skončil v lapačce Samsonova. Pohodový zákrok.
55:19
Od modré čáry nyní pálil Borgen, ale jeho pokus obětavě zablokoval padající Polunin. Rusko hraje v obranné činnosti skvěle.
54:46
Další přihrávka do útočné třetiny na útočící Američany. Dlouhý padáček od branky Nedeljkovice byla odvrácena prvním obráncem.
54:10
Stále sledujeme totožnou situaci. Američané se snaží dostat se do útočné třetiny, ale tam se jim nedaří vymyslet nic, co by odpovídalo jejich kvalitám.
52:38
Američané puk nahazují ze středního pásma jen za branku Samsonova. Jejich snažení je opravdu špatné.
52:00
A tak puk vyvezli Rusi ze své obranné třetiny a v útoku s ním ušetřili další cenné sekundy. Následuje komerční přestávka.
51:18
Ani další útok Američanů nebyl úspěšný. Hráči v bílém tam sice s pukem kroužili, ale zakončit se jim nepovedlo. Moc času jim už nezbývá.
50:33
A po následné chybě v obraně mohlo být pro zámořské talenty ještě hůře. K puku se dostal Radel Fazlejev, jenž s pukem postupoval středem k brance, kterou ale nakonec neohrozil.
49:38
Ruští hokejisté opravdu skvěle brání obrannou i střední třetinu. Američané s tím mají velký problém a nedaří se jim dostat se k ničemu.
48:36
Po delší době se do útoku vydali také hokejisté z Ruska. Ti ale na branku nedokázali vystřelit a spíše aktivním kroužením puk nechávali na svých hokejkách.
47:56
Pokračovalo snažení první lajny trenéra Rona Wilsona. Ti jsou ale skvěle bráněni a nedaří se jim dostat se do střelecké pozice.
47:15
Rusko v této třetině pod očekávaným tlakem. Tento stav jim ovšem prozatím vyhovuje a směrem dopředu to od nich moc aktivní ani nebude.
46:50
Američané nahrnuli puk před branku. Nejlépe se k němu opět dostal Ryan Donato, který byl ale i nyní svým pokusem neúspěšný.
46:13
Po levé straně se do útoku prodral americký útočník Ryan Donato. Ten si na levém kruhu puk stáhl do lepší pozice, odkud ale střelou tahem nepřekonal Samsonova.
45:30
Sborná následně poslal dvakrát puk ze své třetiny a osvobodila se. V ten moment se pomalu a jistě vrací z trestné lavice potrestaný hráč.
44:42
Auston Matthews poslal ze středu plochy puk nalevo, kde byl Alex Debrincat. Ten si najel do většího úhlu, odkud pálil do odkryté branky, ale nakonec byl neúspěšný!
43:55
Američané zajímavě kombinovali, ale nakonec se jim nepovedla jedna z přihrávek a Rusko se osvobodilo výhozem do střední třetiny.
43:33
Rusů bylo nyní šest! USA bude mít druhou přesilovku v utkání a nyní jí bude chtít využít. Velká šance.
43:13
Další pokus Američanů. Za brankou byli dva útočící hráči, ale ani jeden z nich nedokázal přihrát, či se dostat do dobré střelecké pozice.
42:13
Rusko nyní svého soupeře hodně dobře brání. Auston Matthews se prodíral do útoku, kde byl ale odstaven třemi hráči.
41:32
Následně se ale Rusko osvobodilo, a tak je přesilovka u svého konce. USA přesilovku nejspíše nevyužije.
40:34
Velká šance pro USA! Zach Werensku pálil od modré čáry a jeho střela byla vyražena jen před Colina Whitea, kterému se ale nepovedlo překonat brankáře!
40:01
Druhá třetina končí. Rusko bylo po většinu této dvacetiminutovky lepším celkem a zaslouženě se mu povedlo stav otočit. Nejdříve vyrovnával Pavel Kraskovskij, který zužitkoval důraznou hru v brankovišti. Vedení na stranu Sborné vystřelil o dvě minuty později Jegor Korškov, jenž se prodral do brankoviště, odkud přízemní střelou dokázal skórovat. Američané musí zabrat, aby se jim povedlo naplnit očekávání.

Střely na branku: 27:14
40:00
39:58
USA začalo přesilovku dobře. Nejdříve nebezpečně pálil Nick Schamtz. Následně to zkoušel také Matthews, brankou ovšem neskončil ani následný závar.
39:47
V závěru periody je ještě dvouminutovým trestem potrestán Kirill Kaprizov, který poslal puk mimo mantinel. Zdržování hry ukazuje sudí.
39:27
USA je nyní ovšem hodně opařené a i v poslední minutě jsou aktivní Rusi. Před brankou zakončoval jeden z hráčů, ale tomu se nepovedlo přehodit Nedeljkovicovo beton.
38:40
Aréna je nyní červenomodrá! Slyšíme jen pokřik ve stylu "Russia, Russia, Russia". Uvidíme, koho tento stav více nabudí.
37:56
Rusko právě vstřelilo branku!
Odpovědi se dočkáváme hodně rychle. Rusko nadále tlačilo svého soupeře a dalo krásnou branku. JEGOR KORŠKOV se po pravé straně prodral až před branku hodně drze. V této pozici se mu povedlo překonat Nedeljkovic přízemním zakončením! Bez asistence.
37:18
Každopádně hrajeme od začátku, a tak bude hodně zajímavé sledovat, kdo dá důležitou branku a půjde tak do klíčového vedení.
36:05
USA ovšem chce vedení hodit zpátky na svojí stranu a jde to na jejich hře vidět. Američané se hned prodírali dopředu, ale ke střele se nedostali.
35:08
Aktivní hra Ruska je po zásluze odměněna brankou! Alex Nedeljkovic první střelu Jegora Korškova sice vyrazil, ale příliš mnoho prostoru před brankou měl PAVEL KRASKOVSKIJ, který puk s důrazem poslal do branky! Asistence: Jegor Korškov.
34:20
Následný útok USA byl zastaven tvrdým hitem jednoho z bránících hráčů Ruska. Tvrdost je základem úspěchu a oba celky to vědí.
33:42
Ihned po buly musel americký brankář řešit další střelu. Nyní to bylo z pravé strany a i nyní to pro něj bylo něco jako samozřejmost.
33:36
Další pohotový zákrok skvělého Nedeljkovice. Damir Šaripzjanov dostal puk do skvělé střelecké pozice, ale technickou střelou se mu nepovedlo skórovat.
33:03
Tempo hry ovšem ani nadále neupadá. Sledujeme aktivní hokej na obě strany. Po akci USA se nyní ovšem píská zakázané uvolnění.
32:13
Akce USA vypadala dobře, ale nakonec skončila beze střely. Zpoza branky dostával puk Donato, který ale nedokázal zakončit.
31:37
Nyní se ale Sborné nepovedlo založit akci po levé straně. Puk projel až za branku amerického brankáře. Rozhodčí píská zakázané uvolnění.
31:03
Opět slibná šance Rusů, kteří jsou ve druhé třetině aktivnější. Najíždějící obránce Voronkov dostal puk do jízdy, ale z dobré pozice se mu nepovedlo brankáře překonat!
30:09
Sledovali jsme takovou neuspořádanou hru, kterou zakončoval jeden z amerických hráčů nahozením puku na branku Samsonova.
29:21
Pár sekund po opuštění trestné lavice zkoušel pozornost Samsonova bekhendovým pokusem Sonny Milano. Jeho pokus ale byl snadným soustem pro brankáře.
28:34
Po tvrdé střele jednoho z ruských obránců od modré čáry zazvonila za Nedeljkovicem jen tyčka jeho branky! Nyní byl americký brankář překonán...
27:47
Krásná akce Ruska. Rychlá kombinace byla zakončena přihrávkou z levé strany na pravou, odkud hned pálil Jegor Korškov. Alex Nedeljkovic ovšem pozorný!
27:03
Po buly ve středním pásmu zůstal po zákroku Sonnyho Milana ležet na ledě Korškov. Další přesilovka pro ruské hokejisty.
26:35
Aktivnější jsou nyní v útoku ruští hokejisté. Ti ovšem nejsou pro celek Rona Wilsona nebezpečným. USA skvěle brání tento výsledek.
25:37
Podobnou akci zkoušel zakončit i Wil Borgen. Ten nejdříve zpoza obránce brankáře nastřelil, následně se ale prodral k dorážce. Puk ale poslal mimo tři tyče.
25:12
Rychle se do útočné třetiny dostal Nick Schmaltz. Ten následně poslal střelu tahem skrz obránce, ale Samsonov si puk dokázal najít.
24:20
Ani následné útočné snažení nekončí druhou brankou v síti brankáře Samsonova. Sledujeme utkání s plným nasazením.
23:42
Další rychlý útok ovšem Američanů nevyšel. Přihrávku z obranné třetiny až do útoku jeden z hráčů v bílém nezachytil, a tak se píská zakázané uvolnění.
22:52
Tam se k puku následně dostal Andres Bjork, ale tomu se z bezprostřední blízkosti ani nepovedlo zakončit. Aktivita USA pokračuje.
22:17
Následně bylo pískáné zakázané uvolnění ruskému celku. Bude se tedy vhazovat před brankou Iljy Samsonova.
21:49
Tvrdou střelu vyslal z levého kruhu Andrej Světlakov, ale tomu se tímto pokusem nepovedlo překonat zatím skvělého Nedeljkovice.
20:57
Matthew Tkachuk v další akci. Nyní se prodral po pravé straně až před branku, ale mezírku mezi tyčkou a Samsonovem nedokázal najít.
20:07
Hned po úvodní buly ujel ruské obraně Matthew Tkachuk. Ten se hnal sám na Samsonova, kterého ovšem technickou střelou nedokázal překonat!
20:01
První třetina je za námi! Rozjezd byl sice pomalejší, ale poté jsme se dočkali skvělé podívané. Po rychlé akci Sonnyho Milana, který se prodral od své branky po levé straně až před branku Samsonova. Tam předložil puk do skvělé pozice Christianu Dvorakovi, jenž otevřel skóre. Američtí hokejisté následně dvakrát orazítkovali tyč, a proto už to mohlo být o více branek. Rusko hrozilo ve dvojnásobné přesile, ale tam se jim skvělého Nedeljkovice nepovedlo překonat. Těšme se na další třetiny!

Střely na branku: 14:9
20:00
19:36
Krásnou přihrávku z levého rohu za branku dostal Anders Bjork. Ten se ocitl v dobré střelecké pozici, ale nyní nastřelil jen připraveného Samsonova!
19:00
Právě se nám rozeběhla poslední minuta první třetiny. USA zatím vede o jednu branku, kterou se jim povedlo vstřelit z rychlého útoku.
18:08
Po dvouminutovém oslabení se poprvé do útoku dostávají také Američané. Ti vybojovali pásmo, a tak se bude vhazovat před Samsonovem.
17:22
Do dobré pozice se dostal před brankou také Jegor Korškov. Ten dostal puk na pravou stranu, odkud míři na vzdálenější tyčku, ale tu se mu povedlo jen minout.
17:12
Alex Nedeljkovic opět skvěle zakročil. Po střele od modré čáry se k puku dostal na levé straně Kraskovskij, ale toho na čáře vychytal brankář!
16:29
Po minutě v přesilovce se Rusku povedlo vymyslet jednu velkou šanci, nyní se ale USA daří puk vyhodit ze svého pásma.
15:28
A hned velká šance pro Rusko! Kirill Kaprizov si najel k levé tyčce a stačilo mu jen přehodit betony brankáře Nedeljkovice. To se mu ale nepovedlo, skvělý zákrok!
15:24
Prodírající se ruský hráč byl pozastaven kapitánem Zachem Werenskim a ve stejný moment bylo na ledě amerických hráčů šest! Dvojnásobné oslabení. Trest odpyká Tkachuk.
14:34
Po delší době zaútočili také Rusové. Na levé straně se zkoušel střelou za obráncem prosadit Artur Lauta, ale ten místo branky vypálil jen vedle.
14:05
Ihned po buly, která se odehrávala před Samsonovem, se ke střele prodral z levého kruhu jeden z hráčů. Ruský brankář ale puk chytil a jeho spoluhráči mohli konečně střídat.
13:51
Následně se ale svěřencům Ryana Wilsona nepovedlo zakončit. Z pravé strany jen nahazoval Milano, ale puk skončil jen mimo.
13:14
Rusku se teď vůbec nedaří a jejich kombinace směrem dopředu vázne. Nyní z toho bylo zakázané uvolnění. Američané hrají skvěle.
12:18
Další závar před brankou ruských hokejistů. Po pár pokusech, či dolování puku zpoza brankáře Samsonova, se ke střele dostal Debrincat, jenž trefil břevno!
11:45
Následovaly ale šance Ruska. Nebylo to ovšem tak nebezpečné akce jako na druhé straně. Alex Nedeljkovic měl méně práce než Samsonov.
10:54
Tlak Američanů pokračuje. Skvělou přihrávku zpoza branky dostával Matthew Tkachuk, který z velice dobré pozice trefil jen brankovou konstrukci!
10:34
Další skvělá akce v podání zámořských hokejistů! Ryan Hitchcock dostal puk do skvělé střelecké pozice, kterou zakončoval bekhendem, ale branku jen těsně minul!
10:16
Radel Fazlejev přihrával před branku na najíždějícího spoluhráče, kterému se ale puk nepovedlo zakončit do branky.
09:03
USA právě vstřelilo branku!
Krásná akce hokejistů USA končí úvodní brankou. Sonny Milano ujel s pukem od své branky, prodral se po levé straně skrz obránce a nahrál puk do brankoviště. Na zadní tyčce se nejlépe zorientoval CHRISTIAN DVORAK, jenž dal pohodovou branku. Asistence: Sonny Milano, Zach Werenski.
08:51
Po buly před brankou Nedeljkovice se k puku dostal obránce Mikulovič. Ten kotouč nahodil před branku, kde jej ale brankář dokázal zkrotit.
08:23
Na druhé straně se do dobré pozice dostal Matthew Tkachuk, kterému se ale střelou zápěstím nepovedlo překonat pozorného Ilju Samsonova.
08:02
Po pravé straně se do útočné třetiny prodíral Kirill Kaprizov. Na modré čáře jej ovšem překvapil bránící hráč USA, který jej tvrdým hitem pozastavil.
07:15
Zpoza branky dostal puk před branku Radel Fazlejev. Alexandr Dergačjov byl ovšem dobře bráněn a nebylo mu tak umožněno ideálně zakončit.
06:40
Oba celky se na ledě spíše hledají. Nevidíme aktivní hru ani z jedné strany, nikdo nechce udělat chybu a zbytečně inkasovat.
06:03
Nahazovaný puk skrz téměř celé hřiště chytil brankář Ilja Samsonov do lapačky a následně hru raději přerušil. Nebezpečně dotíral Milano.
05:20
Rusko je ale stále aktivnější v útočném pásmu. Nyní se delší dobu bojovalo v levém rohu za brankou, ale nakonec bylo vše vyřešeno útokem USA.
04:19
Z pravého kruhu dával na modrou čáru puk Radel Fazlejev. Jeho přihrávka byla ale zblokována, skončila mimo třetinu a tím končí ruská přesilovka.
03:34
Rusko se následně nemůže dostat do pásma. Při dalším útoku jim byl odpískán jasný ofsajd, a tak oba celky mohou v poklidu vystřídat.
02:52
Sám před branku zůstal Pavel Kraskovskij, ale tomu se nepovedlo z bezprostřední blízkosti prostřelit připraveného brankáře.
02:21
První přesilovka utkání. Brandon Carlo fauloval před brankou jednoho z ruských hráčů a uvidíme tak první přesilovku utkání.
01:29
Na druhé straně střílel z mezikruží Jevgenij Svečnikov, ale tomu se nepovedlo branku Nedeljkovice trefit. Bránící hráč zablokoval puk.
00:45
Auston Matthews, nová potencionální jednička draftu NHL, se prodral do útoku, kde mu byl ale na poslední chvíli puk odebrán.
00:05
Rusové sice úvodní buly vyhráli, ale jejich první přihrávka byla hned špatná a puku se zmocnili američtí hokejisté.
00:01
Na led Hartwall Arény vjíždějí oba celky. V brance Ruska je překvapivě Ilja Samsonov, který je nasazen do nejdůležitějšího utkání na úkor jedničky Georgijeva. USA v plné sestavě.
Krásný pondělní podvečer přeji všem fanouškům kvalitního hokeje. Za půl hodiny se proti sobě postaví Rusko a USA. Půjde souboj o druhý flek ve finálovém utkání, kde již čeká domácí Finsko. Mírným favoritem je sice celek USA, ale čeká se spíše hodně vyrovnané utkání.

Rusko: Samsonov (Georgijev) – Rykov, Žuldikov, Provorov, Mikulovič, Bojkov, Voronkov, Sergejev, Šaripzjanov – Kraskovskij, Polunin, Korškov – Švečnikov, Lazarev, Kameněv – Světlakov, Kaprizov, Kuzmenko – Fazlejev, Lauta, Dergačjov

USA: Nedeljkovic (Halverson) – Werenski, Carlo, Beldepio, Borgen, Fortunato, McAvoy, Krys – Tkachuk, White, Matthews – Bjork, Dvorak, Milano – Schmaltz, Hitchcock, Boeser – Debrincat, Eansor, MacInnis – Donato

Rozhodčí: Iverson, Wiegand – Chatrand-Piche, Niemien.
Známe již prvního finalistu, kterým se stalo po velkém Severském boji Finsko! To bylo prvním celkem, které dokázalo porazit švédské borce.

15:00, Hartwall Arena
Švédsko 1:2 Finsko
11. Asplund (Timashov, Larsson) – 32. Hintz (Rantanen, Kapanen), 34. Kalapudas (Rantanen, Kapanen)
Čtvrtfinálové bitvy

Rusko 4:3pp. Dánsko
3. Korškov (Kraskovskij, Rykov), 53. Lauta (Dergačjov, Fazlejev), 60. Kameněv (Lauta, Provorov), 65. Kameněv (Provorov, Světlakov) – 23. Markus Jensen (Holmberg, Olsen), 30. Olsen (K. Jensen, Nielsen), 55. Christensen (Krogsgaard)

USA 7:0 Česko
6. Schmaltz (Boeser), 16. Dvorak (Carlo, Milano), 25. Matthews (Borgen), 30. Matthews (Schmaltz, Werenski), 39. Eansor, 41. Matthews, 52. Debrincat (Donato, Macinnis)
USA se do čtvrfinále dostalo z druhého místa, protože se jim nepovedlo porazit skvělé Švédsko, jenž vyhrálo díky neuvěřitelnému výkonu brankáře Linuse Söderströma. Mimojiné se jim povedlo porazit Kanadu, Dánsko a také deklasovat deseti brankami Švýcarsko. Ve čtvrtfinále narazili na Česko, které američtí hokejisté deklasovali další velkým výsledkem. Výběr Jakuba Petra zdolali o sedm branek.
Rusko prošlo základní skupinou se ztrátou jediného bodu. Hned v prvním utkání porazila Sborná výběr Jakuba Petra po nájezdech. Následně se jim ovšem povedlo porazit Finsko, Slovensko a Bělorusko. Svěřenci Valerije Bragina tak skončili na první místě a ve čtvrtfinále vyzvali Dánsko. To postoupilo z posledního čtvrtého místa skupiny A. Tento souboj se jim ovšem stal téměř osudným. Rusko nejdříve vyrovnalo na 3:3 v poslední minutě a v prodloužení o svém triumfu rozhodli. Hrdinou se stal Vladislav Kameněv, jenž dokonal obrat.
Druhé semifinále Mistrovství světa juniorů uvidí Hartwall Aréna od sedmé hodiny večerní. Proti sobě se postaví celek Ruska a USA. Oboum celkům se povedlo postoupit naprosto odlišně, ale přecijen to bude vyrovnaný souboj s mírným favoritem.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 19:00.