Díky za pozornost a dobrou noc do Česka.
Nejlepší hráči utkání
Erik Černák (SVK)
Thomas Chabot (CAN)
Kanada se dnes večer dlouho trápila, nakonec ale zápas jasně ovládla a vítězí 5:0. O její dominanci svědčí poměr střel na branku, který je nakonec jednoznačných 44:6. Slováci hráli poměrně dobře v defenzivě a dlouho domácímu výběru znesnadňovali život, po inkasování první branky ale přestávali stíhat a z tlaku nakonec vyplynuly i branky. Naši sousedé k druhému utkání nastoupí už zítra (v noci na čtvrtek českého času) proti Spojeným státům od 1:30.
59:32
Húska si pohlídal bližší tyč a nedovolil dotírajícím kanadským útočníkům dorážku.
58:48
Sadecký s Heclem se dostali do přečíslení dvou na jednoho, ovšem nepřihráli si přesně a nadějná akce ze slovenského pohledu končí.
57:25
Zápas se dohrává převážně před Húskou, který si nevydechne ani v závěrečných minutách.
56:07
Už už to vypadalo, že se Radovan Bondra dostane do samostatného úniku, na poslední chvíli mu ale kanadský obránce sebral kotouč.
54:38
Raddysh přestřeluje z dorážky těsně před brankou.
53:41
Ve hře je opět hodně nepřesností, Kanaďané hrají s pukem, Slováci se snaží o rychlé brejky. Na ukazateli střel na branku na jejich straně však stále svítí číslo 5. A to je málo.
52:01
Kanada se žene za dalšími brankami, Duboisovi padl do střely v posledním okamžiku jeden ze slovenských obránců.
50:26
Ofsajd Kanady.
49:54
Dvakrát to Matt Barzal zkusil individuálně z levého křídla, tlačil se do zakončení, ale Húsku nepřekonal.
49:11
Slováci přeci jen zvýšili aktivitu a snaží se sympaticky něco vymyslet. Přesto většina jejich akcí končí ve středním pásmu.
47:41
McLeod dostal přihrávku do jízdy, z levé strany bekhendem těsně míjí vzdálenější tyč.
47:20
Puk je v hledišti. Slováci mají problém se založením útoku, vázne jim kombinace.
45:55
Komická vložka, Bodák chtěl bodyčekem poslat k zemi kanadského útočníka, ten se mu ale vyhnul a slovenský zadák místo toho složil hned dva spoluhráče a sám skončil na ledě rovněž. Vysloužil si obrovský aplaus tribun.
45:35
Lešťan se dostal mezi kruhy a teď už Ingram musel rychle na led, puk vykopl pravým betonem.
44:30
Celá hala teď trochu ironicky aplauduje Slovákům, kteří po ojedinělém brejku registrují střelu na branku – jejich teprve čtvrtou v utkání! Bondrův pokus z pravého křídla vyráží Ingram.
42:59
Kanada právě vstřelila branku!
Čtvrté formaci Kanady se dnes velmi daří, prosazuje se podruhé především díky Cirellimu, který narýsoval přesný pas k druhé tyči na připraveného MICHAELA McLEODA, a ten usměrnil puk do sítě. Asistence: Anthony Cirelli, Dillon Dubé.
41:38
Kanada hraje s pukem na holi a nedává soupeři příliš prostoru něco vymyslet.
40:59
Húskovi vypadlo nahození od modré čáry, ale ještě před dotírajícím Jostem stihl puk odpálit do bezpečí.
40:01
Jak je důležitý první gól názorně ukázala tato třetina. Do té doby se Slováci velmi dobře drželi, frustrovali soupeře, kterému se nedařilo prosadit. Jakmile však Lauzon v 26. minutě využil brejk a poprvé překonal Húsku, začala Kanada na ledě naprosto dominovat. Soupeři nasázela další tři branky, je na cestě za vítězstvím a otázka nyní zní, o kolik branek to bude. Slovensko za celou druhou třetinu vystřelilo na branku jen jednou. Další třetina začne přibližně ve 3:50.
40:00
39:43
Beanův příklep od modré byl zblokován slovenskými hráči.
38:38
Zakázané uvolnění Slovenska.
37:46
Do útočné třetiny se dostali také Slováci, Oško měl dokonce skvělou pozici před Ingramem, ale v momentě střely byl zablokován.
36:25
Obrovský tlak nakonec asi jinak dopadnout nemohl. Na vrcholu kruhu napřáhl THOMAS CHABOT a zřejmě z pomocí teče propálil Húsku. Asistence: Matt Barzal, Dylan Strome.
36:18
Slováci už jsou ve čtyřech, ale jen přihlížejí obrovskému tlaku soupeře a fantastickému Húskovi, který akrobaticky vychytal Barzala.
35:47
Duboise i Stomea vychytal skvělými zásahy Húska, Chabotova rána byla zblokována.
35:25
Vyloučení v týmu Slovensko (Radovan Bondra – 2 min., podražení).
35:25
Kanada bude hrát pětatřicet vteřin v pěti proti třem, Bondra nechal hokejku mezi nohama jednoho z útočníků a přisedne si k Bodákovi.
35:05
Rychlou kombinaci na jeden dotek zakončoval Dubois z levého kruhu, přestřeluje.
33:51
Vyloučení v týmu Slovensko (Martin Bodák – 2 min., sekání).
33:51
Joseph ujížděl na Húsku, ten jej ale vychytal reflexivním zákrokem betonem. Poté inkasoval sekeru od slovenského obránce a Kanada bude hrát další přesilovku.
32:59
Teď to je pro Slováky jedna velká jízda na kolotoči. Strome byl úplně sám u levé tyče, nezpracoval přihrávku. Následně Raddysh chtěl dorážet z mezikruží, Húska kryje.
32:37
Domácím to začalo padat a přát i trochu štěstí. Po vyhraném buly v útočné třetině vyslal tvrdou ránu od modré Lauzon. Clonící ANTHONY CIRELLI ji holí tečuje přímo pod břevno, Húska neměl sebemenší nárok. Asistence: Jeremy Lauzon.
32:25
Na ledě zůstává mimo hru ležet Stephens, po odpískání se ale sám zvedá a odjíždí na střídačku.
30:57
Je to 2:0, domácí využívají přesilovku. Dubois od zadního mantinelu pěkně našel před brankou volného TAYLORA RADDYSHE, a ten se trefuje do horního růžku. Asistence: Pierre-Luc Dubois, Thomas Chabot.
30:20
Strome z těžkého úhlu minul prudkou přihrávku.
29:50
Pronikajícího Josepha musel faulovat Grman, odpyká si dvě minuty za podražení a přesilovku má nyní pro změnu Kanada.
29:39
Kanada je v plném počtu.
29:19
Až Bondrovi se podařilo nahozením dostat do útočného pásma, ale vzápětí o něj Slovensko po nepovedené střele od modré přichází.
28:21
Slovákům chybí přesnost, zatím je pro ně přechod útočné modré čáry s pukem na holi obtížně řešitelným problémem.
27:39
Obránce Myers nešťastně zasáhl holí do obličeje jednoho ze soupeřů a Slovensku se naskýtá možnost přesilové hry.
27:08
Hecl se dral do zakončení po pravém křídle, ale o puk přišel. Slovensko stále má na kontě jen tři střely na kanadskou branku.
26:36
Kanadě vlila branka energii a Slováci jsou nyní pod velkým tlakem.
25:50
Húska vyráží Gauthierův pokus z pravého křídla.
25:30
Slováci snad poprvé v zápase trochu propadli ve středním pásmu, Kanaďané vlétli do otevřené obrany, Jost přenechal do druhé vlny a obránce JÉRÉMY LAUZON se z první trefuje přesně pod břevno! Asistence: Tyson Jost, Julien Gauthier.
25:04
Grman složil na led čistým hitem Stephense.
23:50
Tak to byla zatím největší šance Kanady! Po Dubého střele z levého kruhu, kterou Húska vyrazil nad sebe, vznikl před slovenskou brankou obrovský závar. Dorážet se snažili Cirelli, Speers, po nich pálil ještě Lauzon. Slováci však odolali.
23:09
Víceméně z nouze nahodil Dubé jednoduše od mantinelu na Húsku a vybojoval pro svůj celek alespoň buly.
22:06
Pokračuje kanadské dobývání slovenské tvrze. Zatím bezúspěšně, na obou stranách je vidět hodně nepřesností.
21:22
Po úvodu plném nepřesností to z pravého křídla zkusil Dubois, jeho zblokovaná střela se třepotá v ochranné síti nad brankou.
20:01
První třetina končí bezbrankově a z pohledu Kanady půjde určitě o zklamání. Na střely sice vyhrála 13:2, vyložených šancí už ale tolik neměla, nebýt několika tečí a střel z úhlu vlastně žádnou. Slováci zatím skvěle brání, zvládají se soupeřem bruslit a drží čistý štít. Kapitán javorových listů Dylan Strome si po třetině ještě něco vysvětloval s rozhodčími, nyní už je však i se spoluhráči v kabině a bude přemýšlet, co na houževnaté Slovensko vymyslet. Další třetina začne přibližně ve 2:54.
20:00
19:57
Brejk v samotném závěru třetiny táhl Dubé, ovšem nepřihrál přesně.
19:25
Stephens u zadního mantinelu za slovenskou brankou čistě odstavil obránce od kotouče, následně hledal před brankou volného spoluhráče. Žádný takový tam však nebyl.
18:59
Do útoku se po další době podívali i Slováci. Košecký od modré míří nad.
18:01
Roy velmi šikovně tečoval střelu od modré, Húska se jen ohlédl za kotoučem, který minul pravou tyč.
17:38
Slovensko je v plném počtu.
16:51
Raddysh se dostal ke kotouči před slovenským brankovištěm, jeho bekhend však nebyl přesný.
16:11
Chabot byl v ideální pozici na vrcholu kruhu, měl prostor na střelu, ovšem trefil prvního clonícího hráče před sebou.
15:51
Barzal hned po vyhraném buly pálil z levého kruhu přímo do Húskova náručí.
15:38
Joseph přebral přihrávku od spoluhráče a kličkovanou se dostával až před branku. Nakonec byl zastaven za cenu faulu, Hatala dostane dvě minuty za sekání a Kanada má k dispozici přesilovku.
14:46
Cirelliho přihrávku od zadního mantinelu pohotově zachytává Húska.
14:32
Zblokovaný pokus Juulsena končí v ochranné síti nad Húskovou brankou.
13:45
Raddysh chtěl proskočit mezi dvěma soupeři a dostat se do mezikruží, jenže o kotouč přišel. Atmosféra v Air Canada Centre je zatím velmi komorní. Kanadě se nedaří podle představ.
12:44
Slovákům se zatím skvěle daří bránit kanadskou útočnou snahu. Kromě výborného pohybu hrají také obětavě a spoustu střel zblokují. Nyní nedovolili Barzalovi jakékoliv ohrožení Húsky.
11:19
Paradoxně až po vypršení výhody přišla největší možnost Slováků, Studenič nabil Slobodovi, jeho tvrdou ránu mířící pod břevno vyráží pohotově Ingram.
10:54
10:33
Slovákům se nedaří usadit v pásmu, zatím na Ingrama ve výhodě nevyslali jedinou střelu.
09:48
Ve vlastním oslabení zahrozili Kanaďané, Speersova střílená přihrávka však nenašla adresáta.
08:54
Juulsen odstavil slovenského útočníka sice efektně, ovšem zcela mimo kotouč, a tak dostává menší trest za nedovolené bránění. Publiku se to vůbec nelíbí.
08:19
Clague se dostal k puku v útočné třetině, měl před sebou prostor, ale jeho švih končí v pohotové Húskově lapačce.
08:13
Už už to vypadalo, že Studenič obere na své modré o kotouč kanadského obránce, nakonec neuspěl. Slovenský útočník by mohl ujíždět do brejku, nestalo se.
07:19
Raddysh dostal chvíli prostoru mezi kruhy, ale rychle u něj byli slovenští obránci a nedovolili přesnější zakončení.
06:30
První kanadský útok zavařil Slovákům a vytvořil si dvě dobré příležitosti, v zakončení však Strome ani Dubois neuspěli.
05:55
Icing slovenského celku.
05:23
Húska mel štěstí. Kanaďané přešli do rychlého brejku, Strome našel mezi kruhy Stephense, jeho pokus z první přesunující se slovenský gólman zkrotil pod betony, i když se nejistě ohlížel za sebe.
04:04
Pataky se na útočné modré čáře opřel do střely, Ingram vyráží betonem. Hezká střela slovenského útočníka.
03:44
Slovenský třetí útok zvládl složitou situaci ve vlastním pásmu po nahození ze střední třetiny a posouvá hru dál od své branky.
02:49
Hraje se zatím bez přerušení, Kanaďané v útočném pásmu, ale jen u mantinelu. Nedostávají příležitost k zakončení ze střeleckých pozic.
01:37
Slováci se snaží s aktivními Kanaďany bruslit a nedat jim prostor, z dobrého forčekingu mohl těžit Lešťan, ale kanadská defenziva jej odstavila od puku.
00:30
První půlminutu si pro sebe urval Matt Barzal, jeho velké sólo, při němž objel celé útočné pásmo a zbavil se dvou soupeřů, končí na hrudi Adama Húsky.
00:01
Druhý večer v řadě dnes na led Air Canada Centre vyjede také český rozhodčí Jan Hribik, dnes ve dvojici s Američanem Brettem Shevou.
Hala potemněla, na kostce běží tradiční odpočet do začátku. Volných míst je tu dnes přeci jen hodně, v porovnání se včerejškem, kdy na utkání Kanada – Rusko přišlo 18 tisíc diváků, lze očekávat výrazně skromnější návštěvu.
Hezký pozdní večer z Toronta! Air Canada Center se pomalu, ale jistě zaplňuje. Největší nával sice aktuálně zažívá koutek pivovaru Molson, diváci se ale brzy přesunou na tribuny a budou očekávat vítězství svých oblíbenců. V brance Kanady dnes nastoupí Connor Ingram.

Slováci dle očekávání začínají s Adamem Húskou mezi třemi tyčemi, kapitánem je Erik Černák, pro kterého jde už o čtvrté mistrovství do dvaceti let v kariéře! Vedle něj se v první obranné dvojici objeví teprve sedmnáctiletý Martin Fehérváry.

Kanada: Ingram (Hart) – Chabot (A), P. Myers, Bean, Juulsen, Fabbro, Lauzon, Clague – Dubois, D. Strome (C), Stephens – Joseph, Barzal (A), Raddysh – J. Gauthier, Jost, N. Roy – Dubé, McLeod, Speers – Cirelli.

Slovensko: Húska (Tomek) – Fehérváry, Černák (C), Michal Roman, Hatala (A), Bodák, Grman, Košecký, Hain – Hecl, Sádecký, Pataky – Andrisík, Struška, Oško (A) – Bondra, Ružička, Lešťan – Studenič, Sloboda, Miloš Roman.

Rozhodčí: Hribik (CZE), Sheva – Davis (oba USA), Haurum (DEN).
SLOVENSKO

Slováci prožili před dvěma lety v Montrealu a Torontu svou medailovou pohádku. Podceňovaný tým, který začal šampionát debaklem 0:8 od Kanady, poté šokoval celý hokejový svět, když pod trenérem Bokrošem disciplinovanou hrou podpořenou výbornými výkony brankáře Denisa Godly (později zvoleného nejužitečnějším hráčem turnaje) dokráčel až k bronzu. Jistě, tehdy měl v kádru třeba Martina Réwaye nebo Petera Cehlárika, nadějné slovenské hvězdičky, ale uspěl především týmovou hrou a obětavostí.

V něco podobného budou naši východní sousedé doufat i letos. Opět jim los na úvod turnaje přisoudil Kanadu, opět hned druhý den čeká na tým další souboj s favoritem (USA) a opět se tajně doufá, že by tajným trumfem týmu mohl být brankář: Adam Húska si na šampionátu zahrál už loni a patří mezi statisticky nejlepší brankáře zámořské univerzitní ligy.

Kromě něj budou Slováci spoléhat na útočníky Bondru, Růžičku nebo Studeniče, kteří působí v kanadské juniorce. Velká část týmu hrála spolu slovenskou extraligu ve výběru do dvaceti let – také tahle zkušenost může Slovákům pomoci.
KANADA

Těžký vstup do turnaje domácí reprezentace zvládla. Rusko nebylo na úvod nejlehčím soupeřem, ale poměrně jasná střelecká převaha podpořená výborným využíváním přesilovek (Kanaďané využili hned tři) vedla k vítězství 5:3 a oklepání úvodní nervozity. Není pochyb o tom, že po loňském neúspěchu chtějí javorové listy doma opět zlato, a hráči jako Strome či Barzal budou patřit k tomu nejlepšímu, co letošní turnaj nabídne.

Před dvěma lety hráli Kanaďané otevírací souboj šampionátu v Montrealu právě proti Slovensku a v jednoznačném zápase triumfovali 8:0. Podobný výsledek by jistě dnes opět brali. Uvidíme, kdo nastoupí v brance Kanady, Hartův výkon včera nebyl zcela přesvědčivý.
Hezký podvečer, večer či noc z Toronta! Závěrečný duel druhého dne světového šampionátu do dvaceti let přinese souboj Kanady a Slovenska. Oba celky si jistě moc přejí zopakovat situaci ze vzájemného utkání před dvěma roky v Montrealu, i když každý trochu jinak.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 02:00.