Díky za pozornost a hezký zbytek noci z Toronta.
Slovenští hráči se radují, těžkou zkoušku zvládli a po vítězství 4:2 mají jistý postup do čtvrtfinále. O tom, zda to bude ze třetího nebo čtvrtého místa rozhodne jejich zítřejší večerní duel proti Rusku. Lotyše naopak čeká boj o udržení a sami určitě dobře vědí, že proti Finsku by byl jakýkoliv úspěch roven totální senzaci.
59:43
Slováci prázdnou branku opět netrefili, ale puk je za lotyšskou brankou, tohle už Bokrošovi svěřenci dohrají.
59:24
Dzierkalsovo nahození obětavě zastavuje padající slovenský hráč.
59:04
Oddechový čas si vzal Ernest Bokroš.
59:04
Slováci z vlastního pásma netrefili prázdnou branku, je z toho zakázané uvolnění.
58:58
Lotyši to přeci jen zkoušejí v šesti bez brankáře.
58:30
Po zakázaném uvolnění buly před Mitensem.
58:26
Slováci jeli ve třech na jediného obránce, ale Struška se rozhodl řešit situaci sám a trefuje jen vyjetého Mitense.
58:03
Čuksteho nahození vyráží Húska. Lotyšům se nedaří dostat hráče před brankáře a jakkoliv clonit v jeho výhledu.
57:09
Mitens zůstává v brance, Lotyšům se nedaří vyhrát buly.
56:29
Po icingu Slováků se hra vrací před Húsku.
55:59
Ofsajd Lotyšska.
55:12
Slovensko je v plném počtu.
54:39
Apflebaums si vytvořil skvělou pozici, z mezikruží ale těsně míjí.
54:19
Zajímavou fotbalovou vložku předvedl Andrisík, který zlomil hokejku, jen za pomoci bruslí ale dokázal dobrých 15 vteřin držet puk a odolávat protihráčům.
53:48
Lotyši se ženou dopředu, nyní mají k dispozici klasickou početní výhodu.
53:29
Lotyšsko právě vstřelilo branku!
Pár vteřin před gólem ještě Húska zachytil Buncisovu dorážku, po tvrdé Čuksteho ráně z pravého kruhu už ale FILIPS BUNCIS z hranice brankoviště doklepává do sítě. Výhoda o dva hráče využita. Asistence: Karlis Čukste, Martins Dzierkals.
53:12
Lotyšsko si vyžádalo oddechový čas.
53:12
Že by ještě šance pro Lotyše? Struška inkasuje menší trest za nebezpečnou hru vysokou holí. Lotyši budou hrát 54 vteřin pět na tři.
52:50
Čukste má dnes určitě nejvíce střel z lotyšských hráčů. Jeho další pokus z vrcholu kruhu míří nad břevno.
52:06
Velmi nešetrně poslal Studenič protihráče na mantinel, "odměnou" mu jsou dvě minuty za faul loktem.
51:47
Čukste kousek za modrou zabrzdil, střílel přes obránce, ale Húska si situaci pohlídal.
51:14
Až teď se Lotyši prosadili k zakončení. Buncis nabil mezi kruhy Dzierkalsovi, jeho rána končí v Húskově výstroji.
50:24
Podobná písnička v posledních dvou minutách. Lotyšsko ztrácí kotouče při pokusu přejít střední pásmo a nabízí Slovákům šance k rychlým brejkům.
48:39
Lotyši zkouší tvořit, ale naráží na nepřesnosti v kombinaci. Slováci mají osud zápasu pevně ve svých rukou.
47:42
Krastenbergs to zkusil individuálně po pravém křídle, ale jeho pokus kryje Húska.
46:32
Slováci nadále usazeni v útočném pásmu a před Lotyši stojí zřejmě už neřešitelný úkol.
45:01
Slovensko právě vstřelilo branku!
Nakonec je za střelce označen MAREK SLOBODA, který clonil před brankářem a zřejmě tedy ještě tečoval puk poté, co nejmladší člen slovenského týmu Miloš Roman napřáhl na modré. Mitens sklapl betony pozdě. Asistence: Miloš Roman, Mario Grman.
43:57
Lotyši reagují tak jak musí, zvýšenou aktivitou. Vysunuli forčeking a hrají více s pukem, na střelecké příležitosti ale zatím čekají.
43:00
Nahození od modré v podání Eduardse Jansonse bylo tečováno nepříjemně, ale Húska si poradil.
41:46
Slovensko má převahu, Mitens vyráží střelu od modré a musí být dále na pozoru.
40:41
Důležitý gól střílí slovenský tým přesně s vypršením Buncisova trestu. Michal Roman na modré nabil kolegovi z obrany ANDREJI HATALOVI, a ten se trefuje příklepem z první přesně ke vzdálenější tyči. Asistence: Michal Roman.
40:36
Slováci dohrávají přesilovku z konce druhé třetiny. Růžičkovu střelu z pravého kruhu Mitens viděl a v pohodě kryje.
40:01
Dlouho se zdálo, že druhá třetina skončí bez branek, nakonec ale po spolupráci bratrů Romanů nese vedení do kabin Slovensko. Lotyši musí něco vymyslet, tento výsledek je jinak odsuzuje k boji o udržení proti silnému Finsku. Další třetina začne přibližně ve 3:23.
40:00
39:26
Kapitán Erik Černák je hodně aktivní a zkouší pálit ze všech pozic, další ránu vyráží Mitens.
38:58
Černákovu střelu kryje Mitens.
38:41
Buncis navíc zasáhl vysokou holí do obličeje protihráče a Slovensko má dvouminutovou přesilovku.
38:11
Spolupráce Romanovců nese Slovákům ovoce a vedení. Obránce Michal vypálil po vyhraném buly od modré a volný MILOŠ ROMAN doklepl vyražený kotouč za Mitense. Radost je obrovská. Asistence: Michal Roman, Marek Sloboda.
38:06
Nepovedená rozehrávka Lotyšska končí zakázaným uvolněním.
37:34
Slováci jsou kompletní.
37:28
Z první střílel od modré Zile, Húska chytá.
37:07
Kromě jedné bekhendové střely z úhlu se přesilovka Lotyšům zatím vůbec nedaří.
35:58
Pronikající Dzierkals skončil na ledě bez helmy, reklamuje faul, ale rozhodčí vylučovat nebudou.
35:34
Vyloučení v týmu Slovensko (Oliver Pataky – 2 min., sekání).
35:34
Slováci propadli na útočné modré, Tralmaks se vydal dopředu, doslova poslal na párek jednoho z obránců, jel sám na Húsku, ale blafák nedotáhl do úspěšného konce. Taky kvůli Patakyho sekeře, za kterou půjde slovenský útočník na trestnou lavici.
35:12
Černákova střela sražena do rohu.
34:44
Lotyši vyhodili, Slováci se poté nahozením dostávají zpět a vybojovali buly.
34:18
Růžička si dobře vybruslil před branku, čekal na volné spoluhráče, ale nikdo z nich se mu nenabídl do dobré pozice.
33:20
Zeile jen lehce zpomalil najíždějícího protihráče, bylo to ale dost, aby jej sudí poslali na dvě minuty za nedovolené bránění. Přesilovka Slovenska, už třetí v této třetině.
32:54
Klavinš hledal před brankou najíždějícího spoluhráče, ten se ale v souboji s vracejícím se obráncem neporadil.
32:42
Nahození Martina Romana ze středního pásma kryje Mitens, Slováci vybojovali aspoň buly v útočném pásmu.
32:28
Nechybí nasazení, nechybí elán, a to na obou stranách. Co ale trochu chybí, je moment překvapení a přesnost.
31:26
Heclův švih z levého kruhu chytá Mitens. Střela mu sice vypadla z lapačky, následně však kotouč pokryl.
29:56
Lotyši jsou v plném počtu.
29:41
Lotyši vyvezli kotouč a vybojovali dokonce vhazování v útočném pásmu.
28:58
Hezká Černákova střela od modré prosvištěla kolem vzdálenější tyče.
27:56
Teď ale důraz přenechal kapitán Zile, který se natlačil až do brankáře Húsky, což rozhodčí posuzují jako nedovolené bránění brankáři.
27:42
Hraje se tvrdý zápas a emoce planou, Lotyši předvedli dva ostré, ale čisté zásahy v řadě a odstavili Slováky od kotouče.
26:58
Slováci ale přišli o pásmo a začínají až zpoza Húskovy branky.
26:24
Slovensko je v plném počtu a bude dohrávat zkrácenou přesilovku.
26:24
Velká šance Bondry! Slovenský útočník se dostal před brankáře, obhodil si obránce, ale tváří v tvář brankáři jeho ránu likviduje Mitens.
25:43
Hecl vyvezl puk celým kluzištěm až do útočného pásma, švihem z otočky donutil Mitense k zákroku.
25:06
Navíc Dzierkals vysekl Košeckému hůl z ruky a poměr sil na ledě se vyrovnává.
24:55
Apfelbaums ani natřikrát nepřekonal pohotového Húsku, Slováci už jsou ve čtyřech.
24:36
Dzierkals v roli dispečera našel na pravém kruhu Čuksteho, jeho střelu z první chytá Húska.
24:24
Pozor, Hatala poslal jednoho z lotyšských hráčů přímo do branky a dostává od sudích dvě minuty za nedovolené bránění. Plyne z toho přesilovka pět na tři pro Lotyše.
23:46
Dzierkals se nedokázal před brankou rychle zorientovat a získat volný kotouč, Slováci vyhazují.
23:01
Čukste je na modré čáře velmi aktivní, jeho střelu chytá Húska.
22:52
Košecký se navíc provinil nedovoleným bráněním a lotyšský tlak bude pokračovat.
22:05
Lotyši jsou nastěhovaní v útočném pásmu a hledají možnosti, jak ohrozit Húsku.
20:55
Než se Slovensko dokázalo usadit v útočné třetině, je Buncis zpět na ledě a Lotyšsko hraje v plném počtu.
20:01
Po první třetině je skóre důležitého střetnutí vyrovnané. Úvod patřil Lotyšům, kteří se také brzy ujali vedení a měli i další náznaky možností. Poté ale sami darovali Slovákům svou chybou vyrovnání a od té doby mají naši východní sousedé přeci jen o něco více ze hry. Gólově se však zatím znovu prosadit nedokázali. Další třetina začne přibližně ve 2:27.
20:00
19:38
Dlouho Slováci kombinovali bez střelby, nakonec se k ráně odhodlal Černák, ale trefil prvního clonícího hráče před sebou.
18:55
Buncis dostává dvě minuty za podražení a přesilovku si zahrají i Slováci.
17:57
Náznak šance měli i Lotyši, Blugersův pokus ale vyráží pozorný Húska.
17:14
No, jedna taková teď málem přišla. Sádecký zůstal volný u levé tyče, dostal se k puku, ovšem stál zády k brance. U pravé tyče ještě hledal volného Patakyho, ale lotyšská defenziva stihla zakročit.
16:29
Sledujeme hodně nepřesností, více ze hry nyní mají přeci jen Slováci, ale na vyložené šance čekají.
15:25
Pataky se tlačil do zakončení středem kluziště, ale lotyšská obrana jej zpacifikovala a nepustila do zakončení.
14:34
Bernhards inkasoval u mantinelu tvrdý hit, navíc těsně přetím podklouzl, nepříjemně se uhodil a zůstává ležet na ledě. Po přerušení odjíždí na střídačku, ale zřejmě se do zápasu hned tak nevrátí.
13:52
Slováci se v útočném snažení nedostali do střelecké pozice, Lotyši nyní s pukem na holi míří dopředu.
12:29
Slováci předvedli rychlý přechod do útoku, Pataky se protáhl po pravém křídle a zkusil bekhendové zakončení. Mitens byl dobře postavený a střelu pokryl.
11:12
Na druhé straně z protiútoku pálil Klavinš, bránu netrefil.
10:11
Lotyšský gólman si neporadil s nahozením od levého mantinelu, vyrazil jej před sebe na hůl Bondry, ten ale míjí svou dorážku.
09:14
Slovensko ožilo, Pataky u pravé tyče dorážel předchozí střelu, Mitens se ale stihl přesunout.
08:13
Obrovská chyba Lotyšů vede k vyrovnání. Brankář Mitens se vydal za branku zastavit nahozený kotouč, obránce Zeile poté rozehrál naslepo před branku, ovšem přímo na hůl FILIPU LEŠŤANOVI, který se nerozpakoval a trefuje úplně odkrytou branku. Je to první gól jakéhokoliv slovenského útočníka na turnaji. Bez asistence.
08:01
Slováci se probouzejí. Bondra předal na útočné modré do jízdy rozjetému Růžičkovi, jeho švih kryje Mitens.
06:49
Balcers měl na hokejce druhý gól, dostal se k volnému kotouči před Húskou, ale slovenský brankář jeho ránu zblízka vyráží!
06:09
V samotném závěru přesilovky se ještě k zakončení dostal Tralmaks, jeho švih chytá Húska.
05:42
Další Čuksteho nahození od modré zblokovala slovenská obrana a vyhazuje.
05:04
Výborná střela Rubinse od modré lízla vnější konstrukci slovenské branky.
04:06
Hatala navíc před svou brankou stáhl k ledu dorážejícího protihráče a Slováci se budou bránit dvouminutové přesilovce soupeře.
03:40
Lotyši se ujímají brzkého vedení z nenápadné akce! KARLIS ČUKSTE nahodil od modré na branku a zřejmě jeden ze slovenských hráčů tečoval letící kotouč mezi betony brankáře Húsky. Ten puk ztlumil, ale v cestě za čáru mu nezabránil. Asistence: Rudolfs Balcers, Filips Buncis.
02:23
Oško inkasoval tvrdý hit v útočném pásmu a těžko se zdvihá z ledu.
01:36
Baranovskis s Apfelbaumsem kombinovali v útočném pásmu, ale o kotouč přišli.
00:42
Sádecký to zkusil hned v úvodu z levého křídla, jeho pokus byl zblokován.
00:01
Hezký pozdní večer z Toronta, Slováci nastupují do zápasu s Adamem Húskou v brance, Lotyši podle očekávání s Mareksem Mitensem.

Slovensko: Húska (Tomek) – Fehérváry, Černák (C), Michal Roman, Hatala (A), Bodák, Grman, Košecký, Hain – Hecl, Sádecký, Pataky – Andrisík, Struška, Oško – Bondra (A), Studenič, Ružička – Sloboda, Miloš Roman, Lešťan.

Lotyšsko: Egils Mitens (Grigals) – Rubins, Čukste (A), Ponomarenko, Zile (C), E. H. Jansons, G. Jansons, Zeile, Zeilis – Dzierkals, Balcers, Buncis (A) – Puide, Baranovskis, Apfelbaums – Tralmaks, Krastenbergs, Klavinš – Blugers, Bernhards, Smirnovs.

Rozhodčí: Lemelin (USA), Rohatsch – Kohlmüller (oba GER), Suominen (FIN).
SLOVENSKO

Slováci mají za sebou nejtěžší možný vstup do turnaje, v prvních dvou utkáních čelili Kanadě (0:5) a Spojeným státům (2:5). Nyní je čeká klíčové utkání, které pro postup do play-off musejí zvládnout. Bude to úplně jiný duel než ty předchozí, svěřenci Ernesta Bokroše budou tvořit, hrát více do útoku.

Právě v útočné fázi zatím mají Slováci největší rezervy. Žádný útočník dosud nedal branku, některé trojice dosud měly proti silnějším soupeřům problém dostat se vůbec ke střelám.
LOTYŠSKO

Lotyši hrají druhý zápas ve dvou dnech, včera čelili kanadské útočné vlně a s vědomím dnešního důležitého zápasu v polovině utkání vystřídali svého zatím nejlepšího hráče turnaje, brankáře Marekse Mitense. Jeho náhradník Grigals inkasoval během prvních tří minut v brance čtyři góly, spoluhráči mu taky nepomohlo, výsledkem byl debakl 2:10. Pokud ale nováček dnes uspěje, vše bude zapomenuto.
Hezkou páteční noc do Česka, v Torontu končí pracovní týden, mnoho obyvatel míří na novoroční víkend pryč z města, ale hodně z nich naopak do největšího kanadského města přijíždí. Motivací je nejen novoroční zápas Maple Leafs s Detroitem pod širým nebem, ale také probíhající turnaj nejlepších světových juniorských hokejistů.

Už zítra bude Air Canada Centre hostit silvestrovské derby Kanady se Spojenými státy, ještě předtím se ale dnes večer utkají v důležitém duelu o postup do play-off Lotyšsko a Slovensko.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 01:30.