To je z tohoto zápasu vše, děkuji za pozornost. Mějte příjemný zbytek noci a pohodový čtvrteční den.
Favorit dnešního zápasu byl od prvního střídání lepším a aktivnějším týmem, ale skóre zůstávalo hodně dlouho nerozhodné. Houževnatí Švýcaři se soustředili především na defenzívu, během šedesáti minut vyslali 15 střeleckých pokusů oproti 46 švédským, na body však nakonec nedosáhli.

V 55. minutě se totiž podruhé v zápase prosadil kapitán Joel Eriksson Ek, který vystřelil svému týmu druhou turnajovou výhru. Tu navíc pečetil výstavní bombou Lucas Carlsson a Švédsko se díky tomu vyhřívá se šesti body na čele skupiny A.
59:48
Ještě jedna drobná strkanice a vhazování u švýcarské brány.
59:35
Do konce zbývá posledních 25 vteřin, vhazuje se ve střední třetině.
58:48
Je to tak, Švýcaři už téměř rezignovali na snahu o vyrovnání, navíc mají puk na holi jejich protivníci.
57:11
Švédsko právě vstřelilo branku!
To byl neuvěřitelný fofr a hlavně krásná rána! Rasmus Dahlin vyhrál buly za sebe, tam si pro puk sjel LUCAS CARLSSON a bez váhání ho napálil nad levé rameno švýcarského brankáře. Hosté vedou 4:2 a tenhle zápas už pravděpodobně neztratí. Asistence: Rasmus Dahlin.
57:09
Navíc se provinil zakázaným uvolněním a vhazuje se po pravé ruce van Pottelbergha.
55:48
Po gólu má Švédsko stále územní převahu, tým okolo kapitána Calvina Thürkaufa to bude mít hodně těžké.
54:52
Teď už se Tre kronor dočkali! Další dvojitá šance už byla proměněna. JOEL ERIKSSON EK si počkal na levém kruhu, kam dostal přesný pas od Carla Grundströma, jenž svůj předchozí únik nezužitkoval. A naložil s ním dokonale, protože překonal švýcarského brankáře a poslal svůj tým do zaslouženého vedení 3:2. Asistence: Carl Grundström, Alexander Nylander.
53:59
V dobré pozici byl teď Jens Lööke, do přihrávky spoluhráče nastavil hůl, ale do brány ji neusměrnil.
53:27
Švédsku to v závěru přesilovky nelepilo. Nejdříve nepřesná rozehrávka, poté zlomená hokejka při střele... Hraje se v plném počtu.
52:58
Nylanderova střela skončila na betonu brankáře, chvíli po něm se snažil usměrnit puk za van Pottelbergha Jonathan Dahlén. Oba byli nespěšní.
51:56
Švédsko je v plném počtu, začíná jeho zkrácená přesilovka.
51:27
Síly na ledě se na chvilku srovnají, Loic In Albon je vyloučen za podražení.
51:08
Hodně pěkně měl tentokrát nabito Jonas Siegenthaler, který už dneska ukázal, že se golfem prosadit umí. Tentokrát napálil puk do betonu gólmana.
50:40
Jeho parťáci oslabení zvládají bez problému, nepouští Švýcary do šancí.
49:56
Český sudí Robin Šír deset minut před koncem třetiny vylučuje na straně Švédska, na trestnou lavici posílá na dvě minuty za hákování Tima Söderlunda.
49:02
Jeho spoluhráči vymýšleli v útočné třetině další akci, ale nepřesností se připravili o to být v ofenzivní zóně.
48:23
S nerozhodným skóre se snažil pohnout Loic In Albon – našlápl po pravé straně, zakončil a navíc dorážel. Důrazná obrana ho po přerušení hry natlačila do brány.
47:43
Nepřesnost v rozehrávce červených, puk končí na icingu.
47:17
Z této vyrovnané bitvy vyšli nakonec lépe Seveřané, van Pottelberghe raději přikryl kotouč lapačkou.
46:39
Momentálně se hraje převážně ve středním pásmu, ani jeden mančaft se v útoku nemůže prosadit.
45:36
Ale tahle rána golfem nebyla vůbec špatná, byla však z příliš velké dálky. Felix Sandström poklek a uschoval kotouč do náručí.
45:32
Domácí se vůbec nedostali do pásma a jejich přesilovka končí.
44:23
Třetí nepřesnost v řadě, tentokrát postavení mimo hru. Takhle si Christian Wohlwend přesilovku svého týmu určitě nepředstavoval.
44:18
Navíc Damien Riat nezachytil v útočném pásmu puk, ten směřuje do střední třetiny.
43:58
To by ale museli lépe rozehrát. Po icingu se stěhuje hra před van Pottelbergha.
43:32
Domácí cítí, že by to mohl být rozhodující okamžik utkání, a tak si berou oddechový čas.
43:32
Švýcarsko si zahraje další přesilovou hru, Jacob Larsson podrazil v rohu kluziště protihráče a už sedí na trestné lavici.
42:34
...a poté se dostal do kuriózní pozice – podklouzly mu brusle, narazil do tyčky a navíc podrazil švýcarského brankáře.
42:23
Dalším autorem střeleckého pokusu je Filip Ahl, jenž vyslal svou pumelici od modré čáry.
41:50
Už je všechno při starém, Švédsku jasně přehrává svého dnešního soupeře!
40:50
To na druhé straně ukázal Jonathan Dahlén svou svižnou ránu zápěstím. Van Pottelberghe si připisuje osmadvacátý zákrok, tentokrát vyrážečkou.
40:18
Domácí načerpali v kabině čerstvé síly a hned se drali do útoku. Nic z toho však nebylo, puk skončil za brankou.
40:01
Střely ve druhé třetině (celkem):
Švýcarsko – 5 (11)
Švédsko – 14 (29)
Také ve druhé třetině byla parta okolo kapitána Joela Erikssona Eka lepším týmem, ale paradoxně to byl švýcarský mančaft, kdo se radoval z gólu. Na 2:2 srovnal ve 27. minutě Thürkauf a domácí tak drží velmi nadějný výsledek. Převaha jejich soupeře je ale velmi znatelná a my jsme zvědaví, jestli ji přetaví ve třetí třetině v góly a také v body. Jak bude pokračovat dnešní mač, budeme zjišťovat zhruba od 0:48.
40:00
39:50
Hra už je zase u van Pottelbergha, kde se taky odehrají poslední vteřinky prostředního dějství.
39:27
Po dlouhé době se osmělili zaútočit, tahají puk po zadním mantinelu.
38:34
Domácí jsou hodně pasivní, nestíhají, nemají tolik sil. Ale zuby nehty drží vyrovnaný stav.
37:43
A stejně tak chybělo strašně málo švédskému kapitánovi, který zleva rozezvučil tyč!
36:56
Ale nedala si pozor na Olivera Kylingtona a málem na to doplatila. Obránce ve žlutém dresu ukázal šikovné ruce, prokličkoval se až před van Pottelbergha. V zakončení mu kousek chyběl.
36:24
Po bezhlavém útočení to zkouší Švédsko konstruktivní rozehrávkou, defenzíva soupeře je však pevná a pozorná.
35:16
Carl Grundström jel se svými spoluhráči na jediného obránce, přihrát pro něj bylo příliš složité. Zkusil tak zakončení, puk zamířil mimo tři tyče.
34:22
Po převaze Tre kronor je to nyní spíše boj, který je prozatím nerozhodný.
33:10
Hodně krkolomná rozehrávka z obou stran, nakonec z ní přece jen těží žlutomodří, kteří se opět stěhují k bráně van Pottelbergha.
32:50
Domácí se hnali hned po vhazování do útoku, zastavil je ofsajd.
32:42
Andersson pálil zápěstím z pravého kruhu, puk po zásahu gólmana končí v ochranné síti. A následuje komerční přestávka.
32:24
Hned jak se Söderlund vrátil na led, nastěhoval se jeho mančaft do pásma soupeře, kde také kombinuje a snaží se zužitkovat svou převahu.
31:43
Hosté hrají v plném počtu.
31:20
Marco Miranda dostal puk mezi kruhy, byl ale mezi několika soupeři a ke střele se nedostal. Puk si cestu směrem na bránu přece jen našel, po dalším zásahu doskákal za bránu.
30:48
Jedno vyhození a po něm i druhé, Tre kronor hrají oslabení zatím velmi dobře.
29:43
Dvířka u trestoměřičů se teď netrhnout, otevírají se zase na druhé straně. Seveřané hráli v šesti, a proto se teď budou dvě minuty bránit ve čtyřech. Trest odpyká Tim Söderlund.
28:49
Domácí se pak dokázali osvobodit a hru ve čtyřech téměř bez problému zvládli, Karrer se vrací na led.
27:58
Švédsko je nastěhované v pásmu soupeře a kombinuje, nic vážného z toho zatím není.
26:49
Krátce po gólu se Švýcarsko bude muset bránit ve čtyřech, za krosček jde pykat Roger Karrer.
26:17
Švýcarsko právě vstřelilo branku!
Jen 21 vteřin z přesilovky stačilo týmu Christiana Wohlwenda k tomu, aby srovnal. Kapitán CALVIN THÜRKAUF to vzal v početní výhodě na sebe, z brankové čáry vyjel před první tyč a zametl puk mezi betony gólmana do brány – 2:2. Asistence: Nico Hischier, Jonas Siegenthaler.
25:56
Tlak třech korunek minimálně na chvíli opadne. Tim Söderlund se snažil dostat puk z výstroje van Pottelbergha a je za to vyloučen za sekání.
25:08
Oliver Kylington to teď ale nepotvrdil. Byl mezi kruhy, zkoušel ještě přejít přes obránce a při tom ztratil kontrolu nad pukem.
24:48
Další střelecký pokus, další zákrok van Pottelbergha. Jakmile Švédi mohou, zkouší nyní zakončit.
24:12
Potvrdit to chtěl po hezké kombinaci Lias Andersson, jeho rána skončila pouze na holeních chráničích blokujícího hráče.
23:48
Stejně jako v první třetině, i v té druhé je tým Švédska zatím aktivnějším a lepším týmem.
23:08
Rasmus Asplund si sjel na levý kruh, dostal přihrávku, ale poslal ji jen do pravého betonu švýcarského brankáře.
22:38
Vzrušení na obou stranách kluziště. Nejdříve ukázala své kvality švýcarská ofenziva, ta švédská ale kontrovala podobnou příležitostí.
21:29
Oba týmy jsou v plném počtu.
21:18
Rychlá střela Davida Bernhardta, pohotový zákrok betonem van Pottelbergha. Skóre zůstává stále 1:2.
21:07
Švédské snažení navíc zastavuje ofsajd.
20:53
Více prostoru, ale méně odvahy. Oba celky se dostávají do útočného pásma jen za cenu nahození.
20:19
Prvním mužem, který předvedl ve druhé části své umění, byl švýcarský kapitán. Dostal se ke střele, ale poslal ji pouze do Sandströmovy hrudě.
20:01
Střely v první třetině:
Švýcarsko – 6
Švédsko – 15
Úvodní dějství je minulostí, Švédsko vede o jednu branku. Byl to právě tým Tomase Monténa, který se dostal v 5. minutě do vedení, jenže soupeři stačilo na srovnání jen 55 vteřin. Tre kronor si ale své vedení vzali zpět, a to minutu a půl po švýcarském gólu. Následně hru ovlivnilo několik vyloučení, o krok napřed jsou (a to nejen výsledkově) hráči Švédska. Další třetina odstartuje zhruba v o půlnoci.
20:00
19:29
Po drobné šarvátce před brankou van Pottelbergha jsou současně vyloučeni Damien Riat a Kristoffer Gunnarsson, oba dva za hrubost.
19:29
18:58
Minutu před koncem třetiny ve velké šanci Švýcaři, Felix Sandström byl na správném místě a připsal si další zákrok.
18:38
Kdo chce moc, nemá nic... Lucas Carlsson se o tom teď přesvědčil. Po krásné kombinaci měl napřaženo, ale svou střelu odvolal. Zkoušel totiž ještě obalamutit soupeře, ale to se mu nepovedlo. Kotouč tak místo v brankovišti skončil u mantinelu.
17:55
Jenže ani to nepomohlo k ohrožení Felixe Sandströma, vhazuje se přesně na druhé straně hřiště.
17:27
Hráči s křížek na hrudi teď nikam nepospíchají, rozehrávku nechtějí ukvapit.
16:39
Sebastian Ohlsson se tlačil do brány z levé strany tak vehementně, že v ní skončil on sám. Tedy sám... Vzal s sebou i van Pottelbergha.
16:12
Série tvrdých střet a zákroků na hraně pravidel za švédskou bránou, rozhodčí jsou v klidu.
15:28
Jenže ti během ní nestihli zhola nic, oba týmy jsou v plném počtu.
15:10
In Albon je na ledě, začíná krátká přesilovka červených.
14:58
Více prostoru na ledě nedokázal využít ani jeden z týmů. Nejprve kombinovali v útočném pásmu Švédové, teď se hra přesunula na druhou stranu hřiště.
14:06
Necelých šest minut před první sirénou se vhazuje ve středním pásmu.
13:28
Síly na ledě se ale rychle srovnají. Soupeře ve středním pásmu přidržel Oliver Kylington a je dalším vyloučeným hráčem, pokračuje se ve čtyřech.
13:10
Možná se změní nyní, Seveřané si vyzkouší další přesilovou hru. In Albon vyloučen na dvě minuty za hákování.
12:24
Teď byli Tre kronor hodně blízko gólu! Lias Andersson měl ideálně nabito mezi kruhy a mířil až příliš přesně. Po jeho ráně zápěstím se kotouč odrazil od tyčky do zad švýcarského gólmana a následně za bránu. Skóre se tak nemění.
11:48
Druhá z hole Carla Grundströma taky, švédský asistent to zkoušel zápěstím na zadní horní roh.
11:37
Švédsko kombinuje v útočném pásmu, první střela šla mimo.
11:10
Minutu po polovině první třetiny si vyzkouší početní výhodu také vedoucí tým, za hákování je potrestán Serge Weber.
10:38
Elias Pettersson to zkoušel od levého mantinelu na zadní tyč, minul zhruba o půl metru.
10:12
Osmička letošního draftu Alexander Nylander hledal od mantinelu naslepo svého spoluhráče, ale jeho pas zamířil až na druhou stranu hřiště.
09:32
V čase 9:32 přichází komerční přestávka.
09:23
Mohli jsme mít ale srovnáno. Tři Švýcaři pádili na jediného obránce, Prassl to vzal na sebe, vypálil, ale Felix Sandström vytáhl zákrok pravým betonem.
07:58
Hosty vstřelená branka nakopla, nyní tlačí svého soupeře.
06:38
A máme tady další branku, Švédsko jde znovu do vedení, tentokrát 2:1. Při přečíslení tři na dva dostal přihrávku LIAS ANDERSSON, který si na první dotek zpracoval puk a na druhý ho napálil do sítě. Asistence: Carl Grundström.
06:08
Kotouč se dostal zase do pásma Švédska, kde soupeř kombinuje a snaží se propracovat do střelecké pozice.
05:08
No a domácí svou příležitost bleskurychle proměňují. Rychlá a hlavně přesná kombinace vedla až na osu na modrou čáru, kde napřáhl JONAS SIEGENTHALER a propálil Felixe Sandströma – 1:1. Asistence: Damien Riat, Loic In Albon.
04:59
Chvíli po úvodní trefě je tady šance na srovnání. Filip Ahl přidržel protihráče a jako první putuje na trestnou lavici.
04:13
Další šance Švédska už je využita! Kapitán JOEL ERIKSSON EK dostal puk mezi kruhy, zamířil a vypálil přesně do vinglu. Svůj tým tak posílá zcela po zásluze do vedení 1:0. Asistence: Alexander Nylander, David Bernhardt.
04:06
Grundström to zkoušel z velkého úhlu, trefil jen lapačku gólmana.
03:49
A Jonathan Dahlen podruhé, tentokrát jeho bombu od modré čáry vyrazil švýcarský maskovaný muž do sítě.
02:55
Načež se Švédsko dostalo do dvou šancí, proti střele Dahléna zasáhl van Pottelberghe.
02:23
Snaha o útočnou akci také na druhé straně, jenže Švýcaři si nerozuměli a kotouč opustil pásmo hostů.
02:02
Hostující kapitán si připisuje první šanci zápasu, když se pohledně propracoval do šance. Ta ale zůstala nevyužita.
01:18
Andersson dlouho držel kotouč v útočném pásmu, jenže pak trefil jen nohy soupeře.
00:35
Jenže puk ho za chvíli opustil a zamířil na druhou stranu, k brance Sandströma však nikoliv.
00:04
Úvodní buly patřilo Švédsku, které se jako první nastěhovalo do pásma soupeře.
00:01
Oba celky už nastupují na ledovou plochu, za malou chvíli vypukne devátý zápas letošního světového šampionátu.

Švýcarsko: van Pottelberghe (Ritz) – Karrer, Siegenthaler (A), Burren, Weber, Gross, Gerber, Stadler – Zehnder, Haberstich, Haussener – Riat (A), Thürkauf (C), Marchon – In Albon, Hischier, Diem – Miranda, Prassl, Eggenberger – Portmann.

Švédsko: Sandström (Gustavsson) – Ja. Larsson, Gunnarsson, Kylington, G. Carlsson, Bernhardt, Carlsson, Dahlin – Asplund (A), Lööke, Dahlén – Ahl, A. Nylander, Eriksson Ek (C) – Pettersson, Andersson, Grundström (A) – Ohlsson, Wingerli, Söderlund – Karlström.

Rozhodčí: Rohatsch (GER), Šír (CZE) – Kohlmüller (GER), Paley (RUS).
Ještě jednou hezký večer do Čech, oba dnešní aktéři už jsou na ledové ploše na předzápasovém rozbruslení.
ŠVÉDSKO – předvede znovu přesvědčivý výkon?

Tre kronor se představili hned v zahajovacím utkání turnaje a vedli si proti Dánsku suverénně. Po prvním dějství vedli 2:0, ve druhém přidali další čtyři trefy a vedli už 6:0. Soupeř sice v závěru snížil, ale znamenalo to jen to, že si Felix Sandström nepřipsal čisté konto.

Švédsko se v letech 2012-14 radovalo ze třech medailí (jednoho zlata a dvou stříbrných medailí), poslední dva roky ale na úspěch čeká. Přijde letos v Kanadě?

První duel severského mančaftu přinesl hned čtyři dvoubodové hráče. Alexander Nylander, hráč draftovaný z 8. pozice Buffalem, zaznamenal dvě branky. Jeho spoluhráči Rasmus Dahlin, Carl Grundström a Jöel Eriksson Ek pak po gólu a asistenci. Pomohou tito borci svému týmu k další výhře?
ŠVÝCARSKO – naváže na výhru proti Čechům?

Oba dnešní soupeři mají na svém kontě jedno odehrané utkání. Švýcaři se utkali v hodně sledovaném utkání s Čechy a potvrdili formu z přípravy, kde byli vyrovnaným soupeřem Kanady i USA. V zápase vedli 2:0 a poté 3:1, tři body do tabulky si ale nepřipsali. Češi po mohutném finiši srovnali a utkání dospělo do prodloužení. V něm ujel Nico Hischier a vystřelil svému týmu cennou výhru.

Na předchozích šampionátech zůstalo Švýcarsko za očekáváním – dvakrát v řadě hrálo o záchranu. Letos pomýšlí na vyšší příčky, k tomu by se mu hodilo, kdyby znovu bodovalo.

Nejtalentovanějším hráčem týmu je již zmíněný Nico Hischier, jedna z hvězd juniorské QMJHL. Daří se také hráči švýcarské Ženevy Damienu Riatovi. Oba si v prvním duelu připsali tři body za gól a dvě asistence. Jak se nejen jim bude dařit proti Seveřanům?
Příjemný večer z Kanady, mistrovství světa juniorů pokračuje dalšími zápas. Na programu jsou dnes dva duely, v Torontu změří síly Slovensko s USA, ještě před tím startuje v Montrealu utkání mezi Švýcarskem a Švédskem.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 23:00.