Díky za pozornost, Toronto dnes za dvě hodiny uvidí ještě jeden zápas a bude to vrchol dnešního programu: střetnutí Kanady s Ruskem. To vám opět přineseme v podrobné reportáži z místa. Do té doby nashledanou.
Nejlepšími hráči utkání jsou vyhlášeni Jordan Greenway a Renars Krastenbergs.
Konečné skóre 6:1 je pro Lotyše kruté, dlouho se drželi na dostřel, téměř do poloviny zápasu dokonce drželi vyrovnané skóre, podporoval je skvělým výkonem brankář Mareks Mitens. Spojené státy se rozehrávaly postupně, po třetí brance získaly klid a ve třetí třetině ukázaly, čeho jsou schopny. Závěr se pak proměnil v exhibici favorita dnešního duelu.
59:21
Lotyši chtějí zápas dohrát důstojně a berou si oddechový čas. To vše před 7015 diváky.
59:21
USA právě vstřelilo branku!
Chudákovi Mitensovi to spoluhráči moc neusnadňují. V rohu vlastního pásma přišli o puk, následně ještě obránce přes svého brankáře přepadl, a JORDAN GREENWAY tak mohl skórovat přes ležícího Mitense do odkryté branky. Asistence: Luke Kunin, Troy Terry.
59:10
Mitens si neodpočine ani v poslední minutě. Od čtvrté branky Američané na ledě absolutně dominují.
57:41
Přesilovku Američané využívají. JEREMY BRACCO předvedl hezké zakončení, když naznačil přihrávku, následně ale poslal puk přímo mezi Mitensovy betony. Asistence: Troy Terry.
57:28
Greenwayovi je pískáno nedovolené postavení v brankovišti. Puk po odpískání dopravil do branky rukou, což samozřejmě neplatí.
56:53
Dzierkals přehnal důraz u mantinelu, podkopl protihráče a USA si ještě zahrají přesilovku.
56:25
Tyler Parsons chytá nevděčný zápas, teď ale předvedl skvělý zákrok! Lotyši dostali prostor mezi kruhy, Tralmaks přihrál k pravé tyči Klavinšovi a ten z první mířil do odkryté branky, Parsons ale vykopl beton a vyráží kotouč mimo.
55:40
Kunin dostal perfektní přihrávku mezi kruhy, z první se do ní ale netrefuje dle představ.
54:50
Čtvrtá branka asi definitivně zlomila odpor Lotyšů, kolem Mitense teď létá jedna střela za druhou a nadějný brankář bude mít ještě ve zbývajícím průběhu co dělat.
53:47
Harper uvolnil v útočném pásmu Bellowse, ten z levého křídla najížděl sám na Mitense, ale lotyšský brankář tentokrát ze souboje vychází vítězně.
52:19
Zřejmě je rozhodnuto. CLAYTON KELLER uspěl při forčekingu, získal kotouč v lotyšském pásmu, vybruslil si do mezikruží a švihem přes obránce k bližší tyči překonává Mitense! Bez asistence.
51:38
No, tohle už bylo z pohledu Lotyšska zajímavější. Krastenbergs se elegantní kličkou zbavil protihráče, jeho švih krotí pohotově Parsons.
51:06
Náznak povzbuzování "USA, USA" z tribun vyvolal bouřlivou reakci a Air Canada Centre teď zkouší v lotyšském mužstvu vybudit energii na zdramatizování duelu.
50:31
Oba celky už hrají v pěti.
49:41
Bernhards se natlačil do brankoviště a snažil se tečovat nahození od modré. Američané měli problémy, nakonec ale odpalují kotouč mimo nebezpečí.
49:03
Lotyši dohrávají zkrácenou přesilovku, před Dzierkalsem se navíc otevřel prostor po pádu amerického obránce, Parsons ale byl na místě a zasahuje.
48:45
Čtyři hráči Lotyšska se sjeli k jedinému Američanovi, ten pohotově našel před brankou volného Whitea, jenže ten míjí.
48:07
Teď navíc Roslovic sice nechtěně, přesto jasně podtrhl lotyšského hráče a bude se pokračovat ve čtyřech.
47:26
Američané rychle přesouvali kotouč útočným pásmem, ale jejich střelba postrádá přesnost.
46:55
Znamená to, že USA hrají přesilovku pět na tři a Mitens je v ohni střel.
46:52
Balcers to teď v oslabení přehnal a za zákrok u mantinelu dostává 2 + 10 minut za zásah do oblasti hlavy a krku. Trest odpyká Blugers.
46:32
Ofsajd USA, buly ve středním pásmu.
45:58
Gól visí ve vzduchu. White dorážkou z levého kruhu, následně i Thompson z mezikruží těsně minuli lotyšskou klec.
45:03
Vyloučení v týmu Lotyšsko (Maksims Ponomarenko – 2 min., hrubost).
45:03
Po nahození od modré neměl Mitens puk pod kontrolou, ale rozhodčí ho ztratil z dohledu a píská. Kotouč zůstal ležet v brankovišti vedle lotyšského gólmana.
44:31
První střela Lotyšů v této třetině, na svědomí ji má Buncis, jeho švih od pravého mantinelu krotí Parsons.
43:21
Jones měl dobrou pozici na levém kruhu, jeho příklep vyráží Mitens.
42:20
White je zpátky na ledě, oslabení USA zvládly s přehledem.
41:44
Lotyšský pobyt v pásmu byl pokaždé velmi krátký. Američané se vždy dokázali dostat ke kotouči a vyhodit. Parsons ještě nezasahoval.
40:20
Z nenápadného faulu je další přesilovka Lotyšska. White jde odsedět dvě minuty za sekání.
40:01
Střely na branku po 2. třetině: 15 – 7.
Američané druhou třetinu zvládli. Po nejistém začátku a několika brejcích Lotyšů se jim podařilo díky Whitovi znovu dostat do vedení a branka Kellera z konce třetiny by jim měla dodat potřebnou jistotu. Další třetina začne přibližně v 17:20.
40:00
38:45
Podobně jako před chvílí se Američané natlačili před branku a tentokrát už z toho je gól. Roztažený Mitens sice ještě betonem zastavil Thompsonovu dorážku, následný pokus CLAYTONA KELLERA už ale končí v síti. Asistence: Colin White, Tage Thompson.
38:28
Blugers na druhé straně se sice efektně obtočil kolem obránce, svou piruetu ale neustál a končí na ledě.
37:35
Čtvrtý útok USA teď sevřel soupeře před Mitensem, aktivní byl zejména Laczynski, jenže přes těsnou obranu se neprosadil.
36:34
Klavinš přejel do útočného pásma dřív než puk, další ofsajd.
35:12
Ofsajd Lotyšů. Hra je teď plná nepřesností na obou stranách.
33:48
Skvěle sehraná akce USA, Bracco našel přihrávkou od pravého mantinelu zcela volného Foleyho, jenže ten v zakončení selhal a sám před brankou z první míjí.
32:42
Už se hraje v pěti na obou stranách a po zákroku Mitense se bude vhazovat po jeho pravici. Tohle se Lotyšsku nepovedlo.
32:00
USA už ve čtyřech, Parsons bez pořádného zákroku.
31:34
Dzierkals se vydal do tří na kličkovanou, o kotouč přišel a Američané vyhazují.
31:16
Lotyši si přihrávají, ale chybí střelba i pohyb.
30:31
Vyloučení v týmu USA (Jack Roslovic – 2 min., sekání).
30:31
No pozor, menší trest za sekání teď dostane prakticky ze stejný faul taky Roslovic. Lotyši budou hrát pět na tři více jak 80 vteřin.
29:55
Thompson oslabuje svůj tým poté, co ve středním pásmu sekl do lotyšského hráče.
29:34
Keller se už už dostával k volnému kotouči před odkrytou lotyšskou brankou, na poslední chvíli jej zblokoval Jansons.
27:09
Kapitán Kunin clonil před Mitensem, za což schytal od lotyšských hráčů několik ran. Nahození do modré nakonec končí ve výstroji brankáře.
26:29
Spojené státy hrály v signalizované výhodě se šesti hráči a výhodu jednoho muže využily dokonale! Thompson na útočné modré čáře zpomalil a poté přesně přihrál rozjetému COLINU WHITOVI. Ten se dostal před Mitense a švihem pod lapačku skóruje. Asistence: Tage Thompson, Adam Fox.
25:41
Nyní už má práci i Mitens. Tvrdou ránu od modré vyráží před sebe, následná dorážka Laczynskiho z předbrankového prostoru míří nad branku.
25:14
Další zaváhání USA ve středním pásmu. Buncis ale tentokrát nepřihrál dobře a Američané tuto šanci hasí.
23:52
Lotyši po americké ztrátě na útočné modré ujížděli ve třech na jednoho, puk putoval po trase Klavinš – Krastenbergs až k Apfelbaumsovi na pravé křídlo, jenže ten míjí branku.
22:56
USA v plném počtu.
22:12
Američané vyhazují až za lotyšskou branku.
21:47
Lotyši nehrají přesilovku vůbec špatně, povzbuzuje je i publikum. Několik možností k zakončení měl Čukste, jeho příklep z první ale zastavil Parsons a do druhého pokusu vpadl jeden z obránců.
20:56
Brankář Parsons se po kolizi s padajícími hráči těžce zvedá z ledu, ale měl by být v pořádku.
20:56
Vyloučení v týmu USA (Casey Fitzgerald – 2 min., hákování).
20:56
Klavinš ujížděl sám na Parsonse, ale obránce Fitzgerald jej dokázal dojet a v poslední chvíli lehce zahákovat. Bude to vyloučení, ale trestné střílení ne.
20:01
Střely na branku po 1. třetině jsou 7:2 ve prospěch USA. Lotyši tedy mají 50% úspěšnost zakončení (a ano, Tyler Parsons 50% úspěšnost zásahů).
Je za námi první třetina, která končí překvapivým skóre. Přitom Američané začali dobře, podle očekávání na ledě dominovali a díky Harperovi v 7. minutě dosáhli i důležité první branky. Jenže potom další možnosti nevyužili, Lotyše nakopla jejich přesilová hra a nakonec v 16. minutě i vyrovnali díky úniku Krastenbergse. Další třetina začne přibližně ve 22:30.
20:00
20:00
Vyloučení v týmu Lotyšsko (Rudolfs Balcers – 2 min., hákování).
Vyloučení v týmu USA (Troy Terry – 2 min., hrubost).
20:00
19:48
Američané se snaží probjovat k Mitensovi, ale nedaří se jim přejít útočnou modrou čáru s pukem na holi.
18:39
Lotyši hrají sympaticky, bojují, dohrávají souboje u mantinelu a snaží se držet soupeře daleko od své branky.
17:03
Mareks Mitens se stává miláčkem kanadského publika! Lotyšský gólman se teď po hlavě vrhnul do střely Kunina z pravého kruhu a efektní robinzonádou ala fotbalový brankář ji vytěsňuje mimo. Diváci bouří.
16:16
Výborný Mitens! Roslovic se už už dostával do zakončení, na poslední chvíli ale lotyšský gólman holí vypíchl americkému útočníkovi kotouč.
15:22
Lotyšsko právě vstřelilo branku!
Jako blesk z čistého nebe je vyrovnáno! RENARS KRASTENBERGS dokázal dojet vyhození z lotyšského pásma, ocitl se sám před Parsonsem a bekhendovým blafákem skóruje! Bez asistence. Asistence: Eduards Jansons.
13:49
Teď měl po dlouhé době práci Mitens, lapačkou pohlídal střelu od modré čáry, která ale stejně mířila mimo tři tyče.
13:15
Přesilovka pomohla Lotyšům, ti nyní hrají s pukem a vymanili se z tlaku, do kterého se dostali na konci první desetiminutovky.
12:32
USA kompletní, zbytek přesilovky ohrožení Parsonse nepřinesl.
12:07
Kotouč zašlápnutý ve středním pásmu.
11:15
Dispečerem lotyšské přesilovky je Dzierkals, kterému spoluhráči tolikrát vrátili puk, až se rozhodl jít do zakončení sám. Obešel dva hráče, ten třetí ale jeho střele z levého kruhu vystavil stopku a tečoval ji mimo.
10:32
Laczynski přehral aktivitu při forčekingu a Lotyši dostávají možnost přesilové hry.
09:28
To jsou věci, z první střely Lotyšů na branku mohl být gól, chyběly centimetry! Brankář Parsons totiž předvedl za brankou místo rozehrávky něco, co se blížilo spíš grotesce, a v hrazení se mu zasekla hokejka. Vracel se do brankoviště, zatímco Baranovskis chtěl pohotově odrazit do branky puk o jeho záda. Málem se mu to povedlo, kotouč zůstal několik centimetrů před čarou!
09:04
Po nahození ze středního pásma se vůbec poprvé bude vhazovat před Parsonsem.
08:06
Lotyši přitvrdili, což místní publikum hlasitě kvituje. Buncis před vlastní střídačkou poslal pronikajícího Laczynskiho na mantinel.
06:27
Po sérii obrovských šancí se nakonec ujalo nenápadné nahození PATRICKA HARPERA, které nechtěně přizdvihl jeden z lotyšských obránců a kotouč zapadl ke vzdálenější tyči za Mitensova záda. Asistence: Casey Fitzgerald, Jake Ahcan.
06:00
Lotyši v plném počtu, ale stále pod tlakem.
05:44
Není pochyb o tom, komu publikum přeje, trochu kontroverzní střídání Američanů, kteří zřejmě chvíli hráli v šesti, doprovází bučení tribun.
05:06
Američané se hodně snaží využívat místa mezi kruhy, kde lotyšská čtveřice nechává dost místa, zatím toho nedokázali využít.
04:40
Terry dostal perfektní přihrávku mezi kruhy, jenže mířil jen do středu branky. Tam je připravený Mitens.
04:18
Teď Mitens nic neviděl, ale střela Kunina od modré prošla mimo branku.
04:00
Pronikajícího Kellera přidržel Gvido Jansons a Američané si zahrají přesilovku.
03:38
Spojené státy ve velkém tlaku v útočné třetině, Clayton Keller přestřelil z mezikruží, následně Mitens rychlým přesunem vychytal Thompsona.
02:21
První obrovská šance zápasu. Lotyši zkazili rozehrávku, v útočném pásmu zachytil kotouč Anderson, posunul ještě na levý kruh pro Kiefera Bellowse, toho ale dvakrát skvěle vychytal Mitens!
01:55
Teď už za lotyšskou brankou operoval Colin White, jeho sražená přihrávka končí v ochranné síti.
01:37
Nahození USA do útočné třetiny zblokoval čárový rozhodčí, Lotyši vyjíždějí s pukem na holi do středního pásma.
00:44
Lotyšsko se v úvodní minutě snaží držet puk na holi, nikam nespěchá a čeká na příležitost k útoku.
00:01
Oba týmy po úvodní videoprojekci na kostce vyjíždějí na ledovou plochu Air Canada Centre. Tribuny jsou zatím zaplněny zhruba ze třetiny.
Ještě jednou hezký den z Toronta! V hlavním městě provincie Ontario je dnes nezvykle teplo, rtuť teploměru ukazuje téměř +10 stupňů, což rozhodně není ta pravá kanadská zima.

Hlavním tahákem programu v Torontu je bezpochyby večerní duel domácího celku s Kanadou. Ještě před tím ale uvidíme, zda nováček elitní skupiny z Lotyšska dokáže vzdorovat velkému favoritovi z USA.

USA: Parsons (Woll) – Jones, Fitzgerald, Lindgren, Fox, Ahcan, McAvoy (A), Cecconi – White (A), Keller, Thompson – Kunin (C), Greenway, Terry – Foley, Bracco, Roslovic – Laczynski, Harper, Anderson – Bellows.

Lotyšsko: Egils Mitens (Grigals) – Ponomarenko, Zile (C), E. H. Jansons, G. Jansons, Rubins, Čukste (A), Zeile, Zeilis – Puide, Baranovskis, Apfelbaums – Tralmaks, Krastenbergs, Klavinš – Dzierkals, Balcers, Buncis (A) – Blugers, Bernhards, Smirnovs.

Rozhodčí: Kubuš (SVK), Sidorenko – Goljak (oba BLR), Haurum (DEN).
JAK SI VEDLI LONI

Spojené státy ve čtvrtfinále vyřídily Čechy jasně 7:0, následně v semifinále těsně podlehli Rusům, ale zvládli souboj o bronz se Švédy. Lotyši po třech letech v divizi IA vybojovali postup zpět mezi elitu a udržení by pro ně bylo velkým úspěchem.
HVĚZDY OBOU TÝMŮ

Jeremy Bracco (USA) – 51 bodů ve 27 zápasech kanadské OHL, jeden z mála Američanů, který nehraje v univerzitní lize

Caleb Jones (USA) – všestranný obránce s dobrou ofenzivní i defenzivní hrou.

Mareks Mitens (LAT) – lotyšská brankářská hvězdička, na níž budou do velké míry stát naděje týmu na turnaji, letos nejlepší brankář juniorské NAHL.

Rudolfs Balcers (LAT) – produktivní útočník držící si průměr více jak bod na zápas v kanadské juniorské WHL.
Vůbec první utkání v Torontu bude mít jasného favorita. Spojené státy, jeden z tradičních favoritů a obhájce bronzu z loňského šampionátu, se utkají s nováčkem elitní kategorie z Lotyšska.
Hezký sváteční den z Kanady! Po dvou letech se juniorský světový šampionát v hokeji vrací do dvou tradičních měst kanadského i světového hokeje – Montrealu a Toronta. Vyvrcholení turnaje – tedy semifinále a finále – bude letos hostit Montreal.

Toronto uvidí kanadský národní výběr alespoň v základní skupině, a ta je letos pořádně našlapaná. O čtyři postupová místa do čtvrtfinále se v Air Canada Center, domácí hale Toronto Maple Leafs, utkají: