To je z druhého hracího dne skupiny B v ruském Petrohradu vše, světový šampionát pokračuje už v neděli dalšími třemi zápasy, v nichž Maďaři změří síly s Kanadou, Finy prověří Němci a Slováci se ve večerní partii utkají s Francií.
Nejlepším hráčem Běloruska byl zvolen střelec první běloruské branky Geoff Platt, na straně USA si pro cenu přijíždí útočník čtvrté formace Vince Hinostroza, který se blýskl dvěma body.
Skončilo brankově bohaté utkání mezi Bělorusy a Američany, které ovládl zámořský výběr. Svěřenci trenéra Hynese si klíčový náskok vypracovali hned v prvním dějství a navzdory výpadku na startu třetí třetiny slaví hladké vítězství 6:3 a především první výhru na turnaji. Na tu naopak musejí Bělorusové dál čekat.
59:53
Ještě Motte to zkoušel od mantinelu z těžkého úhlu, už se asi nic nestane.
59:31
Bělorusové se o ni pokoušejí, ale jakoby neměli dostatek sil. Hra se rychle stěhuje na druhou stranu.
58:48
Hráči v červeno-bílých dresech jsou kompletní, uvidíme ještě v závěru desátou branku?
58:17
Teď se dokonce zámořský tým sám připravil o útočné pásmo, ale mrzet ho to nemusí. K dispozici má luxusní náskok.
57:44
Bělorusové se osvobodili, Američané se už nikam neženou.
57:19
Sergej Kosticyn při vlastním oslabení pořádně protáhl amerického brankáře Condona.
56:48
Oleg Jevenko si před brankou počínal až příliš důrazně, za což si vysloužil menší trest za krosček. Přesilovka pro USA.
56:19
Američané kombinují před běloruskou svatyní, mají výhodu.
55:29
Američané mají tříbrankový náskok zpátky a pohodlně kráčejí za první výhrou na turnaji.
54:40
USA právě vstřelilo branku!
Zdálo se, že Bělorusové by mohli ještě z utkání udělat velké drama, ale to s největší pravděpodobností nepřijde. Druhá formace se totiž blýskla další oku lahodící akcí. Vatrano našel mezi kruhy ideálně AUSTONA MATTHEWSE, který zamířil nechytatelně nad lapačku Lalandeho. Asistence: Frank Vatrano.
54:10
Bělorusové jen posouvají kotouč do středního pásma, poslední dvě minuty mají navrch Američané.
53:23
Američané si očividně uvědomují, že není rozhodnuto, a přidali.
52:46
Až teď se běloruský brankář dočkal, když schoval puk poté, co na brankovišti nebezpečně operovali Foligno s Larkinem.
52:29
Vatrano v dobré pozici přestřelil branku Lalandeho, který v tomto dějství stále čeká na první zákrok. Dle oficiálních statistik vedou Bělorusové na střely 11:0!
52:03
Zámořský tým si třetí dějství za rámeček jistě nedá, teď ho zastavil ofsajd. Následuje poslední komerční přestávka.
51:21
Publikum si žádá další gól, bude vyslyšeno? Bělorusové mají na vyrovnání něco málo přes osm minut.
50:37
Američané dohrávanou klasickou přesilovku ustáli bez další inkasované branky a jsou kompletní.
49:28
Bělorusko právě vstřelilo branku!
Dvojnásobnou přesilovku domácí nakonec využívají. Stěpanovova střela ještě skončila na tyči, ale akce pokračovala a z levého kruhu se tvrdou střelou ke vzdálenější tyči prosadil DMITRIJ KOROBOV. Asistence: Sergej Kosticyn, Andrej Stěpanov.
49:19
Stěpanov trefuje tyč americké branky!
48:37
K Woddovi usedá na lavici hanby také J.T. Compher, máme tady 53 sekund dlouhou běloruskou přesilovku 5 na 3.
48:16
Linglet se pokoušel nachytat přesouvajícího Condona střelou z těžkého úhlu.
47:30
Bělorusové si zahrají přesilovku, na trestnou lavici odchází Miles Wood, který vyhodil puk mimo hrací plochu.
47:05
V protiakci se musel Lalande natahovat po střele Vatrana, který nakonec netrefil prostor tří tyčí.
46:53
Gavrus se tlačil do útočné třetiny, ale ve finální fázi nechal puk za sebou.
46:20
Ve třetí části plyne hra velmi rychle, máme tady pátou komerční přestávku.
45:27
Běloruští příznivci znovu cítí šanci, že se mohou jejich oblíbenci přitáhnout na rozdíl dvou gólů a ženou svůj tým dopředu.
44:41
Pokus Djukova se zastavil v hradbě těl, následná dorážka Gotovce skončila na vyrážečce amerického brankáře.
43:50
Bělorusové se stále drží před Condonem, do třetího dějství nastoupili aktivněji.
43:03
Elitní běloruský útok znovu zatápěl americké obraně. Andrej Kosticyn se snažil najít před brankou Kaljužného, ale těsně adresáta nenašel.
42:00
Ovšem snížení z přesilovky nevytěžili a nadále ztrácejí tři branky.
41:15
Američané se na chvíli osvobodili, ale domácí se znovu ženou do útoku, i s podporou hlasitého publika.
40:53
Bělorusové si vytvořili slušný tlak, Condon poskakoval od tyče k tyči, ale všem pokusům chyběla větší přesnost.
40:01
Ještě v závěru druhé třetiny rozhodčí trestají Bradyho Skjeie, který dostává menší trest za podražení. Přesilovka pro Bělorusy.
40:01
Střely na branku ve 2. třetině: 8:13.
Je za námi druhé dějství, které přineslo dohromady pět branek. Američané však navzdory dvěma inkasovaným gólům nadále drží luxusní náskok tří branek. I díky dvěma bodům aktivního obránce Noaha Hanifina a také několika využitým přesilovým hrám. Další třetina začne přibližně ve 21:04.
40:00
39:53
Condon vyhodil puk do ochranné sítě. Rozhodčí se chvíli radili, ale nakonec ukázali, že to bylo s tečí. Vylučovat se tedy nebude.
39:43
Na druhé straně skončil v brance místo puku jeden z amerických hráčů. Hra je přerušena a vhazuje se ve středním pásmu.
39:13
Po střele Djukova přišel před Condonem pořádný závar. Alexej Kaljužnyj ale nedokázal na několik pokusů dotlačit kotouč za připraveného amerického gólmana. V hledišti to znovu pořádně zahučelo.
38:49
Takový hokej se musí fanouškům líbit, Lalande si připisuje další zákrok.
38:12
Brankové hody v petrohradském hokejovém stánku pokračují. Američané před brankou zaváhali, čehož dokázal dokonale využít ANDREJ STAS, jenž bekhendovou střelou trefil přesně růžek americké branky. Bez asistence.
37:51
Američané se dál ženou do útoku, ale běloruská klec je vychýlena ze své pozice. Hra je znovu přerušena.
37:06
Vatrano vybídl ke skórování aktivního Hanifina, ten však z první netrefil branku, když mířil ke vzdálenější tyči.
36:28
Obrovská hrubka v rozehrávce "domácího" týmu, Hinostroza jí nedokázal využít a kotouč se mu zamotal mezi nohama.
35:58
Hra je kouskována množstvím přerušení, vhazuje se po levici běloruského strážce tří tyčí.
35:25
Píská se běloruské zakázané uvolnění, těch jsme v dnešním utkání zatím moc neviděli.
34:54
Na opačné straně zahrozili Bělorusové, jejich střela však končí v ochranné síti.
34:25
Američané využívají další početní výhodu a tohle už vypadá na to, že se nám zde rodí pořádný debakl. Connor našel křižnou nahrávkou volného AUSTONA MATTHEWSE, který se v takových momentech nemýlí. Talentovaný mladík zamířil přesně nad vyrážečku běloruského brankáře. Asistence: Kyle Connor, Noah Hanifin.
34:16
Lalande si na nedostatek práce rozhodně nemůže stěžovat, připisuje si další zákrok. Vhazuje se po jeho levici.
33:39
Tvrdá střela aktivního Larkina mířila těsně kolem pravé tyče Lalandeho a byla natolik razantní, že po mantinelu sjela až z útočné třetiny favorita.
32:55
Na trestnou lavici usedá bek Kiril Gotovec, jenž dostává 2 minuty za sekání. Další přesilovka pro USA.
32:21
Teď se navíc budou znovu bránit, Američané mají výhodu.
31:55
Bělorusové příliš dlouho před americkým brankářem nevydrželi a znovu se musejí bránit.
31:18
Na opačné straně to od modré zkoušel Gotovec, neměl však dobře seřízená mířidla.
30:12
Stále ta stejná písnička, zámořský tým svírá svého soupeře, ale ke střele se ne a ne dostat.
29:20
Američané mají velký tlak, zatím se ale ke střele nedostali a jen kombinují před unavenými běloruskými zadáky.
28:33
Za běloruskou brankou jsme viděli další drobnou pěstní výměnu názorů, rozhodčí posílají na lavici hanby Olega Jevenka a Patricka Maroona. Pokračuje se ve hře 5 na 5.
28:33
28:09
Bělorusové byli při chuti, hnali se za dalšími góly, jenže zapomněli na zadní vrátka, čehož Američané využili k další trefě a berou si náskok tří branek rychle zpátky. Obránce NOAH HANIFIN zamířil přesně do horní části branky a Lalande nic neviděl přes výborně clonícího Hendrickse. Asistence: Vince Hinostroza, Tyler Motte.
27:10
Pořádná vlna radosti propukla v petrohradském paláci, Bělorusové totiž snižují po pohledné akci, na jejímž konci našel Stěpanov na druhé straně najetého GEOFFA PLATTA a ten trefil mezeru mezi Condonovými betony. Asistence: Andrej Stěpanov.
26:38
Běloruským fanouškům současný stav evidentně nevadí, právě rozjeli mexickou vlnu.
26:10
Vatrano to zkoušel z pravého kruhu, Lalande však jeho tvrdý projektil srazil do ochranné sítě. Následuje komerční přestávka.
25:38
Počet hráčů na ledě se srovnává. Unikajícího Drozda totiž musel zastavit jen za cenu faulu americký kapitán Hendricks, ten inkasuje menší trest za sekání.
25:25
Elitní americká formace znovu nepříjemně zatápěla před Lalandem, který schoval puk pod svou výstroj.
24:40
Na chvíli se pokusili zaútočit i Bělorusové, ale neměli dostatek sil a pouze nahodili kotouč za branku.
24:03
Nic se nemění, zámořský výběr se drží ve třetině, ale schází tomu střelba. Lalande je teď prakticky bez práce.
23:15
Početní výhodu amerického týmu nadále pokračuje, Bělorusové jsou stále pod tlakem.
22:13
Američané bleskově svou početní výhodu využívají zásluhou elitní formace v čele s DYLANEM LARKINEM, který se nejlépe zorientoval ve velmi nepřehledné situaci a z hranice pravého kruhu prostřelil Lalandeho. Asistence: Jordan Schroeder.
21:56
Američané si zahrají dlouhou přesilovku, Ilja Šinkevič inkasuje trest ve hře za úder hlavou!
21:20
Wideman teď tvrdě zasáhl pukem Platta, který s bolestivou grimasou musel na střídačku. Hra je pochopitelně přerušena.
20:57
Bělorusové výborně napadají americkou rozehrávku, zámořský tým se nedokáže dostat ze třetiny.
20:24
Kotouč končí na americké střídačce, vhazuje se ve středním pásmu.
20:01
Střely na branku v 1. třetině: 3:11.
První třetina je minulostí, jednoznačně ji ovládli hokejisté USA, kteří svou převahu vyjádřili také gólově. Nejdříve se trefil v 10. minutě Wood a zanedlouho přidal druhý gól Wideman. Dokráčí zámořský tým k jasné výhře, nebo ještě uvidíme drama? Další třetina začne přibližně ve 20:05.
20:00
19:27
Úvodní dějství se prakticky dohrává, Bělorusové se ještě pokoušejí aspoň o snížení.
18:36
Američané znovu roztočili kolotoč přihrávek před běloruskou brankou, což se pochopitelně fanouškům moc nelíbí.
17:57
Dost zvláštní posouzení rozhodčích. Na lavici hanby míří Nick Foligno, jenž údajně nedovoleně bránil běloruského gólmana. Pokračuje se ve hře 4 na 4.
17:17
Máme tady další vyloučení za podražení, menší trest inkasuje Sergej Drozd a zámořský výběr si zahraje další přesilovku.
17:01
Murphy v pádu ještě našel před brankou Vatrana, ten však z těžkého úhlu třetí gól nepřidali. Američané mají výhodu.
16:12
Po druhé americké brance sledujeme hru nahoru dolů, to se musí přítomným divákům líbit.
15:20
Teď se sice hráči v červeno-bílých dresech usadili kolem branky Condona, ale k ničemu se nedostali.
14:31
Znovu se výrazně ozývají běloruští fanoušci, jejich oblíbenci však v těchto chvílích zaostávají.
13:38
Už při hře pět na čtyři se zámořský výběr raduje z druhé branky. Matthews našel v ideální palebné pozici operujícího obránce CHRISE WIDEMANA a ten přesnou střelou propálil Lalandeho. Asistence: Auston Matthews, Dylan Larkin.
12:36
Američané byli vykázáni z útočné třetiny, vzápětí se Bělorusové osvobozují.
12:11
Je tady další vyloučení, na lavici hanby usedá Andrej Kosticyn – 2 minuty za podražení. Přesilovka 4 na 3 pro USA.
11:26
Současně vyloučeni Andrej Stas a Nick Foligno, oba inkasují menší trest za hrubost po menší strkanici před brankou.
11:26
10:51
Američané jsou při chuti, nadále se pohybují před běloruskou brankou, Lalande se teď má co ohánět.
09:58
Američané dlouho okupovali útočnou třetinu, kotouč létal kolem běloruské branky, až našel Vatrano šikovnou křižnou přihrávkou MILESE WOODA a ten přesnou střelou k tyči překonal bezmocného běloruského gólmana. Asistence: Frank Vatrano, Vince Hinostroza.
08:49
V publiku to znovu pořádně zahučelo po rychlé běloruské akci, na jejímž konci agilní Kaljužnyj mířil do protipohybu amerického brankáře, ten i se štěstím udržel kotouč pod svou výstrojí.
08:18
Hráči v tmavě modrých dresech jsou kompletní.
08:00
A znovu "domácí" hráči musejí začínat za vlastní brankou.
07:27
Američané parádně brání svou obrannou modrou čáru, Bělorusové mají problém dostat se do útočné třetiny.
06:49
Američané vyhazují přes všechny čáry, z hlediště se opět ozývají běloruští příznivci.
06:25
Sergej Kosticyn pálil okamžitě po buly od modré čáry, Kaljužnyj se vzápětí k dorážce nedostal.
06:18
Ke spokojenosti drtivé většiny fanoušků si Bělorusko zahraje přesilovou hru. Na lavici hanby už usedá Miles Wood, ten si vysloužil menší trest za podražení.
05:36
Bělorusové oslabení přečkali, v jeho závěru však Maroon velice nebezpečně operoval na brankovišti.
05:22
Až Hanifin dvakrát za sebou zahrozil tvrdou střelou od modré, Lalande chytá.
04:50
Američané musejí začínat znovu zpoza Condonovy branky.
04:13
Z přesilovky už ukrojilo takřka čtyřicet sekund a zámořský tým ještě nic nevymyslel. Hráči v bílých dresech se osvobozují.
03:36
Ale nyní už se vylučovat bude. Andrej Stas inkasuje menší trest za podražení, přesilovka pro Američany.
03:25
Hlavní rozhodčí pískají přihrávku rukou, následná strkanice se obešla bez trestů. Vhazuje se ve středním pásmu.
02:33
Teď to v publiku pořádně zahučelo, Gavrus se dostal mezi kruhy, ale neměl dobře seřízená mířidla.
02:05
V publiku mají jednoznačně navrch Bělorusové, kteří neustálým fanděním povzbuzují svůj tým.
01:17
Zámořský tým se zanedlouho znovu usadil v útočné třetině a byl to znovu Larkin, kdo si šikovně sjel před Lalandeho. Trefil ale jen jeho pravý beton.
00:40
Američané zahrozili po akci Hendrickse, Larkinova střela však byla zablokována běloruskou obranou.
00:01
Oba týmy jsou na ledové ploše, ve slušně zaplněném petrohradském Sportovním paláci Jubilejnyj je všechno připraveno ke startu třetího utkání druhého hracího dne.

Bělorusko: Lalande (Koval) – Djukov, Korobov (A), Gotovec, Jevenko, Lisovec, Chenkel, Šinkevič – Kaljužnyj (C), A. Kosticyn (A), S. Kosticyn – Platt, Stas, Linglet – Stěpanov, Kovyršin, Gavrus – Drozd, Děmkov, Pavlovič –Kitarov.

USA: Condon (Kinkaid) – Wideman, Hanifin, Murphy (A), Skjei, Santini, Warsofsky – Larkin, Connor, Foligno (A) – Schroeder, Matthews, Vatrano – Comper, Motte, Hendricks (C) – Maroon, Fasching, Wood – Hinostroza.

Rozhodčí: Ohlund (SWE), Olenin (RUS) – Fluri (SUI), Lhotský (CZE).
USA

Američané, stejně jako loni vedeni kapitánem a velezkušeným útočníkem kanadského Edmontonu Mattem Hendricksem, přivezli do Petrohradu tradičně velice mladý tým, v němž figuruje hned sedm hráčů z univerzitní NCAA. Trenér John Hynes však má v kádru i zkušenosti, mimo jiné Nicka Foligna.

Bronzovému týmu z loňského šampionátu v Praze a Ostravě nevyšel vstup do turnaje úplně podle představ. Američané sice už v páté minutě otevřeli skóre, ale to bylo z jejich strany vše. Očekávanou bitvu s Kanadou prohráli vysoko 1:5. Tentokrát jsou v roli favorita a další zaváhání nemohou připustit.
BĚLORUSKO

Bělorusové se na šampionátu mohou opřít o zkušenosti bratrů Sergeje a Andreje Kosticynových, kteří několik sezon působili v NHL. V kádru však najdeme převážně hráče z KHL. Kanadský trenér David Lewis nemá letos na turnaji k dispozici kanonýra Michaila Grabovského, který je zraněný.

Běloruský tým v úvodním zápase na turnaji nestačil na Finy, kterým podlehl vysoko 2:6. Nezačal přitom špatně, v prvním dějství byl střelecky aktivnější a ještě ve 38. minutě ztrácel jen jednu branku. Favorit se ale postupně rozehrál a překonal bezmocného Kovala celkem šestkrát.
Ve večerním střetnutí druhého hracího dne jsou v Petrohradu jasným favoritem hokejisté USA, kteří v souboji dvou čekatelů na vítězství změří síly s Běloruskem.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 19:15.