To je pro tuto chvíli z petrohradského Sportovního paláce Jubilejnyj vše, už večer nás však čeká zajímavý souboj Kanady se Slovenskem.
Maďaři si poprvé na turnaji vyslechli státní hymnu nejen z úst fanoušků a společně s kotlem za brankou slaví první vítězství v elitní kategorii MS.
Nejlepším hráčem Běloruska byl vyhlášen Geoff Platt, na straně Maďarska si pro cenu přijíždí brankář Miklos Rajna.
Skončilo utkání mezi Maďarskem a Běloruskem, které překvapivě ovládli maďarští hokejisté. Ti zvítězili i díky dvěma trefám slávisty Jánose Vase 5:2 a přiblížili se záchraně v elitní kategorii. Aktuálně se díky lepšímu vzájemnému utkání dostali před Bělorusy. O tom, kdo spadne do divize IA však rozhodnou až poslední zápasy obou týmů na turnaji.
59:56
Maďarsko právě vstřelilo branku!
Je rozhodnuto! Maďarští fanoušci jsou znovu ve varu poté, co JANOS VAS poslal kotouč přes celé kluziště do prázdné běloruské branky. Gotovec se snažil kotouč dojet, ale neúspěšně. Bez asistence.
59:26
Sarauer trefil od vlastní modré pouze tyč běloruské branky. To je drama!
59:02
Stěpanov dlouho míchal s pukem, nakonec ho poslal na volného Andreje Kosticyna, ten však trefuje jen hruď Rajny.
58:48
Bělorusové si vzali oddechový čas. Koval je už na střídačce, pokračuje se ve hře 6 na 4!
58:48
Tak přece jen je tady ještě šance pro Bělorusy! Na trestnou lavici usedá Daniel Köger, který inkasuje menší trest za sekání.
58:20
Köger operuje v útočné třetině, to s Bělorusy nevypadá vůbec dobře. Maďarští fanoušci už pomalu oslavují.
57:41
Bělorusové se usadili před Rajnou, ale maďarská obrana zatím pracuje skvěle a soupeře k ničemu nepouští.
57:09
Benk vyvezl puk a nahodil ho lehce do útočného pásma, čímž ušetřil další cenné sekundy.
56:34
Maďaři bránili obrannou modrou čáru tak důsledně, že donutili svého protivníka vystavit se ofsajdu.
56:19
Maďaři se drží daleko od své branky, to jim přesně hraje do karet. Teď navíc mohli přidat pátou branku poté, co Nagy nebezpečně dorážel na brankovišti.
55:33
Stasova střela od mantinelu byla spíše propagačního charakteru.
55:04
Přibližně po sedmi minutách je hra přerušena poté, co Nagyho střelu z prostoru mezi kruhy ztečovala běloruská obrana do ochranné sítě. Následuje komerční přestávka.
54:30
Do konce utkání nám zbývá jen něco málo přes pět minut, Bělorusům se čas na vyrovnání výrazně krátí.
53:36
Stále čekáme na další přerušení, hra se přelévá ze strany na stranu a šancí vidíme jako šafránu. To vyhovuje Maďarům, kteří stráží dvougólový náskok.
52:51
Ozývají se fanoušci obou táborů. Spokojenější jsou pochopitelně ti maďarští, ale i běloruští příznivci ještě stále věří v obrat.
52:04
Stále se hraje bez přerušení, už minimálně čtyři minuty. Tentokrát to byl Děmkov, kdo protáhl maďarského brankáře střelou zpoza modré.
51:17
Bělorusové se na chvíli usadili v útočné třetině, ale podobně jako v předchozích minutách z toho nic nebylo. Maďaři vyhazují do středního pásma.
50:31
Naopak Köger mohl při rychlém protiútoku zasadit rozhodující pátý úder, trefil však pouze připraveného běloruského gólmana.
49:50
Hraje se opět delší dobu bez přerušení, běloruský tlak stále ne a ne přijít.
48:59
Lisovec si najel do dobré palebné pozice, ale maďarský brankář dnes přitahuje kotouče jako magnet. Bělorusové jdou střídat.
48:12
Andrej Kosticyn vlétl do útočné třetiny a z prostoru pravého kruhu vyzkoušel pozornost Rajny. Ten bez problémů chytá.
47:43
Čas rychle běží a běloruský nápor stále nepřichází. Parta kolem trenéra Lewise působí velice zaskočeně.
46:48
Bělorusové hrají v plném počtu, bez problémů přečkali další oslabení.
46:29
Další kiks jednoho z běloruských zadáků, který poslal puk přímo mezi kruhy na hokejku Gerga Nagyho. Ten byl možná natolik překvapen, že trefil jen připraveného Kovala.
46:04
Kotouč opustil hrací plochu, vhazuje se po levici Kovala.
45:36
Maďaři roztočili kolotoč přihrávek, ale schází tomu střelba. Koval je bez práce.
44:48
Bělorusové znovu zbytečně faulují, následuje šestá maďarská přesilovka v řadě. Provinil se Ilja Šinkevič, který inkasuje menší trest za podražení.
44:22
Bělorusové jsou sice dávno kompletní, ale pokračuje jejich trápení z konce druhého dějství.
43:37
Nejdřív Stas se pokoušel individuálně proniknout až před Rajnu, vzápětí se ke kotouči nedostal Linglet.
43:01
Až teď se ke střele odhodlal střelec první branky utkání Gergo Nagy, jeho pokus však zablokovala obrana do ochranné sítě.
42:21
Gotovec posunul puk z obranné třetiny, Maďaři v dlouhé početní výhodě stále nic nedokázali vymyslet.
41:40
Maďarům se přesilová hra vůbec nedaří, teď jsou vykázáni z útočné třetiny kvůli postavení útočícího hráče v brankovišti.
41:03
Bělorusové už hrají ve čtyřech a stále se drží daleko od své branky.
40:29
Sarauer se natlačil k pravé tyči, vzápětí Bělorusové vyhazují puk přes všechny čáry.
40:01
Střely na branku ve 2. třetině: 8:4.
Další třetina začne přibližně v 16:53.
Skončila nám v Petrohradu druhá třetina, která přinesla šokující průběh. Bělorusové nejdříve srovnali a zdálo se, že budou útočit na obrat, jenže místo toho přišlo několik nepochopitelných chyb, které dnes Maďaři nekompromisně trestají. Po trefách Seböka a Galla vedou 4:2 a navrch budou dohrávat na startu třetí části 53 sekund dlouhou přesilovku 5 na 3, po níž bude následovat 141 sekund klasické početní výhody 5 na 4.
40:00
39:42
Pokus kapitána Vase byl nepřesný, vzápětí se Bělorusové osvobozují.
39:12
Tak přece jen bude, rozhodčí se poradili a vylučují Olega Jevenka na 2+2 minuty za vysokou hůl. Maďaři mají skvělou šanci vstřelit pátou branku. 101 sekund si zahrají v pěti proti třem!
39:12
Bartalis schytal před brankou nějakou ránu, rozhodčí přerušují hru. Vhazovat se bude ve středním pásmu. Vylučovat se podle všeho nebude.
38:52
Maďaři si aktivitou vynutili další faul. Na trestnou lavici míří Roman Djukov, který dostává 2 minuty za podražení. Přesilovka pro Maďary.
38:03
Neskutečné, co dnes předvádí běloruští zadáci. Nyní nechali lehce projít Mestyana až před Kovala. Ten chytá.
37:39
Nervózní Bělorusové navíc posílají puk znovu na zakázané uvolnění.
37:16
Hraje se už dlouho bez přerušení, ani jeden z týmů se nedokáže usadit v útočné třetině.
36:19
Hru po čtvrté brance Maďarů doprovází řada nepřesností. To ale vyhovuje spíš Maďarům, kteří vedou o dva góly.
35:30
Maďaři teď drží kotouč na svých holích a aktivním napadáním toho Bělorusům příliš nedovolují.
34:32
Následuje čtvrtá komerční přestávka, Bělorusové jsou vývojem utkání poněkud otřesení. Zato Maďaři, hnáni kotlem fanoušků, jsou teď na koni.
33:49
Bělorusové sáhli ke střídání gólmanů. Lalandeho střídá Vitalij Koval, který se v pátek proti Němcům blýskl dvěma nahrávkami.
33:49
A tohle už je pro Bělorusy hodně nepříjemné! Kde zase byla jejich obrana? Maďaři se dostali do přečíslení dva na jednoho, které vyřešil parádně VILMOS GALLÓ, který se dostal do ideální palebné pozice a nad vyrážečku Lalandeho přidal čtvrtou branku svého týmu. Asistence: Istvan Sofron, Bence Szirányi.
33:14
Bělorusové nejsou v lehké situaci, teď navíc posílají puk na zakázané uvolnění.
32:48
Bělorusové se snaží o vyrovnání, Pavlovič se snažil natlačit před Rajnu, ale včas ho zpacifikovala maďarská obrana.
31:44
Hra se přesouvá z jedné strany na druhou, tahle podívaná dvou outsiderů zatím přináší až nečekaně dobrý hokej.
30:32
Maďaři si berou své vedení zpátky! Sledujeme opravdu strhující utkání, které se fanouškům musí líbit. Luxusní pas za běloruskou obranu poslal Szirányi, který našel rozjetého BALAZSE SEBÖKA, který samostatný únik zakončil chladnokrevně střelou k tyči. Asistence: Bence Szirányi.
30:00
Bartalis se ke střele nedostal, Bělorusové jsou už kompletní.
29:09
Maďary připravuje o útočnou třetinu zbytečná chyba na modré, posléze Bělorusové opět vyhazují.
28:31
Kotouč je za Rajnovou brankou, Maďaři musejí začínat ze své třetiny.
28:00
Ale teď byli Maďaři tím týmem, který svého soupeře přitlačil. Je z toho faul Charlese Lingleta, který inkasuje menší trest za podražení. Přesilovka pro Maďarsko.
27:28
A Bělorusové pokračují v náporu, což se jejich příznivcům líbí a hlasitě ženou svůj tým dopředu. Následuje komerční přestávka.
26:43
Bělorusko právě vstřelilo branku!
Sotva se Bělorusové ubránili, hned se vrhli do útoku, kde operovali několik desítek sekund. Maďarská obrana si špatně rozebrala hráče a Kovyršin našel před brankou nepokrytého ARTURA GAVRUSE. Ten už neměl problém poslat kotouč přesně k tyči. Běloruští fanoušci bouří, je vyrovnáno. Asistence: Jevgenij Kovyršin, Andrej Stěpanov.
25:16
Bělorusové jsou kompletní, v závěru přesilovky je však Maďaři pořádně přimáčkli.
24:43
Ta teď už přišla. Dvakrát se do nebezpečné šance dostal Dudás. Nejdřív pálil od modré a kotouč jen těsně skákal kolem tyče a poté střílel z prostoru kruhu nad břevno. V publiku to jen zahučelo.
24:08
Maďaři se sice drží v útočné třetině, ale schází tomu střelba.
23:16
Je zde první přesilovka Maďarska, na trestnou lavici odchází Alexander Kitarov – 2 minuty za sekání.
23:15
Maďaři se teď aktivním přístupem drží daleko od své branky. Stále tak drží jednobrankový náskok.
22:34
Na opačné straně se po straně protáhl Magosi, který se pokoušel najít mezeru mezi betony Lalandeho. Neúspěšně.
22:08
Maďaři jsou kompletní, přesto dál pokračoval běloruský nápor. Veškeré pokusy však končily ve skrumáži před brankou.
21:31
Maďaři znovu vyhazují. Zdá se, že se tentokrát bez problémů ubrání.
20:59
Linglet neměl dobře seřízená mířidla a pálil tak nepřesně, že svůj tým připravil o útočné pásmo.
20:28
Pokračuje běloruská přesilovka, Ustiněnko pálil od modré. Rajna byl připraven a s jeho pokusem neměl sebemenší problémy.
20:01
Střely na branku v 1. třetině: 4:10.
Další třetina začne přibližně v 16:03.
Je za námi úvodní dějství, které sice přineslo běloruskou převahu, ale Maďaři se po dvou rychlých akcích dostali do překvapivého dvoubrankového vedení. To v přesilové hře alespoň zmírnil Platt, Bělorusové přesto nemohou být spokojeni. Po první části ztrácejí v důležitém záchranářském souboji jednu branku, prohrávají 1:2.
20:00
19:48
Už čtvrté vyloučení Maďarů v této třetině. Menší trest za podražení inkasuje Istvan Sofron. Bělorusové si zahrají další přesilovku.
19:32
Stas našel v ideální palebné pozici operujícího Platta, který z první poslal puk na Rajnu. Maďarský gólman chytá.
18:43
Maďaři se po delší době usadili v útočné třetině, ale vzápětí puk opustil hrací plochu a rozhodčí vykazují hru do středního pásma.
18:22
A vzápětí přichází další běloruská minela, píská se zakázané uvolnění a hra se stěhuje před Lalandeho.
17:51
Pár běloruských nepřesností teď dalo Maďarům chvíli oddechu od urputného bránění.
16:59
Galló opět jen nahazuje kotouč tak, aby se nepískalo zakázané uvolnění. Takhle Maďaři svůj náskok dlouho neuhájí.
16:11
Až teď se Maďaři na chvíli osvobozují z běloruského sevření, hraje se teď v podstatě jen na jednu branku.
15:29
Chenkelova střílená přihrávka nadělala Rajnovi velké problémy, nakonec však kotouč zkrotil a vyrazil mimo prostor tří tyčí.
14:48
Přesně v době, kdy se Nagy vrátil na hrací plochu, se Bělorusové připravují nepřesnou přihrávkou o útočné pásmo.
14:15
Maďaři vyhazují, favorit musí začít znovu od své branky.
13:45
Kotouč poskakoval v blízkosti maďarské svatyně, ale za Rajnu se nedostal. V publiku to pořádně zahučelo.
12:48
Je tady další vyloučení na maďarské straně, menší trest za podražení inkasuje Krisztian Nagy a Bělorusko má šanci ke smazání dvoubrankového náskoku.
12:13
Po vyhraném buly se do kotouče na modré opřel Stěpanov, jehož ránu Rajna vyrazil pouze před sebe, kde se právě nacházel GEOFF PLATT, který už neměl problém zasunout kotouč do poloprázdné branky. Bělorusové bleskově využívají přesilovku a jsou zpět v zápase. Asistence: Andrej Stěpanov.
12:08
Favorit střetnutí si zahraje druhou přesilovou hru. Ta předchozí však pro něj dopadla přímo katastrofálně. Na lavici hanby usedá Vilmos Galló, verdikt sudích zní podražení.
11:28
V útoku opět Bělorusové, kteří vybojovali aspoň vhazování v útočné třetině.
10:31
Tak tohle už je pro Bělorusko dost studená sprcha, v klíčovém duelu o záchranu ztrácejí s Maďary už dvě branky, když nyní inkasují dokonce při vlastním oslabení! JÁNOS VAS se v protiútoku pokoušel najít mezi kruhy Sarauera, ale do dráhy puku vložil hůl jeden z bránících hráčů. Lalande nestačil zareagovat. Asistence: Andrew Sarauer.
10:01
Ustiněnko to zkoušel od modré, ale Maďaři hrají neskutečně obětavě. Zablokovali další střelu a osvobozují se.
09:20
Po střílené přihrávce Gotovce se natahoval Stas, ale neúspěšně. Bělorusko však pokračuje v tlaku.
08:33
Máme tady první vyloučení. Na trestnou lavici odchází maďarský obránce Bence Szirányi, který inkasuje menší trest za podražení. Po komerční přestávce následuje běloruská přesilovka.
08:23
Sledujeme rychlý hokej ze strany na stranu, po maďarské šanci se hra přestěhovala před Rajnu. Maďaři vzápětí vyhazují puk přes všechny čáry.
07:39
Šinkevič zůstal plně osamocen mezi kruhy, na poslední chvíli však stačil do jeho střely skočit obětavým zákrokem Dudás.
06:45
Na druhé straně se vrhli do útoku Bělorusové, aktivní Djukov to zkoušel od modré. Jeho pokus zastavila maďarská obrana.
05:31
Běloruská obrana teď úplně zaspala a kotel maďarských fanoušků je ve varu! Po hrubce se dostal ke kotouči Kóger, který ho posunul ještě na lépe postaveného GEORGA NAGYHO, který z mezikruží propálil Lalandeho. Asistence: Daniel Kóger, Andrew Sarauer.
04:49
Kovyršin to udělal výborně, když se zpoza branky drze natlačil před Rajnu, popotáhl si kotouč do ideální pozice, ale ve finální fázi ho nedokázal zvednout nad beton.
04:15
Poprvé musí předvést své umění Lalande poté, co se Sagert opřel na modré do puku.
03:25
Maďarskou akci znovu rychle zastavuje pozorná běloruská obrana.
02:41
Maďarský brankář si připisuje první zákrok po tvrdé střele Djukova od pravého mantinelu.
02:19
Dudás pouze nahazuje puk do středního pásma, hra se vrací před Rajnu.
01:38
Zatím sledujeme velice opatrný začátek, gólmani jsou bez práce.
00:58
Aktivněji začali favorizovaní Bělorusové, maďarský tým posílá puk přes všechny čáry.
00:35
Od začátku se ozývají fantastičtí fanoušci obou týmů, v tomto klání jde skutečně o hodně a diváci jsou si toho dobře vědomi.
00:01
Oba týmy jsou na ledové ploše, zanedlouho může druhé utkání devátého hracího dne skupiny B v Petrohradu vypuknout.
V sestavě běloruského národního týmu dnes překvapivě chybí útočník Alexej Kaljužnyj, naopak vrací se Sergej Drozd. Trenér Lewis pokračuje ve střídání brankářů, tentokrát dostane šanci Kevin Lalande. V maďarské brance se představí Miklos Rajna, který nahradí "čaroděje" Ádáma Vaye. Ten dlouho trápil Finy a Američany.

Maďarsko: Rajna (Vay) – Wehrs, Szirányi, Dudás, Sagert, M. Vas (C), Stipsicz, Mestyan – Sofron, Bartalis, Galló – Benk, J. Vas (A), K. Nagy – C. Nagy, Sarauer, Kóger – Magosi, Sebök, Kovács (A) – Erdely.

Bělorusko: Lalande (Koval) – Djukov, Gotovec, Lisovec, Jevenko, Šinkevič, Chenkel, Ustiněnko – Pavlovič, S. Kosticyn, A. Kosticyn (A) – Platt, Stas (C), Linglet – Stěpanov, Kovyršin, Gavrus – Drozd, Kitarov, Děmkov – Komarov.

Rozhodčí: Kubuš (SVK), Wehrli (SUI) – Ritter (USA), Suominen (FIN).
BĚLORUSKO
Výkony Bělorusů na šampionátu je zatím těžké hodnotit. V zápasech proti Finsku, USA a Kanadě se snad body ani nedaly očekávat, ale 20 obdržených gólů z těchto tří mačů je až příliš. Následně Bělorusko okradlo o tři body Slováky a naopak s prázdnou vyšlo ze včerejšího zápasu s Německem.

Po pěti zápasech tak mají Bělorusové na kontě pouhé tři body, které stačí jen na sedmé místo ve skupině. Čekají je však už pouze slabší soupeři v podobě Maďarska a Francie. Právě duel s Maďary bude muset parta kolem bratří Kosticynů zvládnout, aby mohla odehrát v klidu poslední duel s Francouzi.

MAĎARSKO
Nováček elitní skupiny mistrovství světa sice hraje sympatický bojovný hokej a opřít se může o fantastické fanoušky, na udržení se to ovšem stačit nemusí. Už nyní je velmi nepravděpodobné, že by se to Maďarsku povedlo, protože v pěti duelech ještě neuhrálo jediný bod.

Jako nejhorší tým skupiny B mají Maďaři velmi špatné vyhlídky. Na předposlední Bělorusko, s nímž se perou o udržení, totiž ztrácí tři body. Pokud by se hráčům kolem kanadského kouče Chernomaze podařilo dnes porazit Bělorusy, stejně by neměli nic jistého. V posledním zápase ve skupině je čekají Němci.

3. Marton Vas – 2 body (1+1)
Dobré odpoledne! Jako druhý mač petrohradské skupiny B je dnes na programu souboj mezi Maďarskem a Běloruskem. Jedná se o týmy, které jsou na chvostu této skupiny, a půjde tedy o důležitý zápas, jenž může mít rozhodující vliv na to, které z mužstev sestoupí z elitní společnosti. Proto neváhejte sledovat náš textový online přenos!
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 15:15.