Moderní pětiboj

ONLINE události
Události
Medailové události
ONLINE medailové události
Den bez události.

Moderní pětiboj na LOH 2021

Pětiboj býval jedním z vrcholů starověkých olympijských her, zahrnoval běh, skok, hod oštěpem, hod diskem a zápas. Zakladatel novodobých olympijských her baron Pierre de Coubertin byl velkým obdivovatelem antické pětibojařské tradice a pro novodobé olympiády navrhl podobnou soutěž podle dávného příběhu mladého francouzského vojáka, který byl poslán se vzkazem. Aby mohl svůj úkol splnit, musel jet na koni, šermovat, střílet, plavat a běžet. A právě z těchto pěti disciplín se skládá moderní pětiboj. 

Moderní pětiboj se poprvé objevil na olympiádě ve Stockholmu 2012, ženy v něm ovšem o olympijské vavříny soutěžily až v roce 2000 v Sydney. Disciplíny byly původně rozprostřeny do čtyř nebo pěti dnů, od Atlanty 1996 se závodí v jeden den. V roce 2009 došlo ke změně pravidel a ze střelby a běhu se stala jedna kombinovaná disciplína. 

Disciplíny moderního pětiboje

Šerm kordem

Plavání – 200 m volným způsobem

Parkur – jezdec musí projít parkurový kurz na neznámém koni, soutěžící si koně losují 20 minut před soutěží. 

Do závěrečné kombinované disciplíny, běhu a střelby z laserové pistole, nastupují soutěžící podle bodového zisku z prvních třech disciplín, vedoucí závodník vybíhá první, ostatní s handicapem za ním. Každý bod znamená vteřinu náskoku. Závodníci běží 3200 metrů (5x 800 m), trať obsahuje čtyři střelecká stanoviště. Střílí se z vzdálenosti 10 metrů na pět terčů o průměru 6 cm. Dokud závodník nesestřelí všech pět terčů, nemůže pokračovat. V tom případě dobíjí a střílí dál, ovšem doba strávená na střelnici je limitována 50 sekundami. Pořadí doběhu do cíle je současně celkovým pořadím soutěže. 

Čeští moderní pětibojaři jsou na olympijském poli úspěšní. David Svoboda se stal olympijským vítězem v Londýně 2012, Libor Capalini přivezl bronz z Atén 2004. Za Československo skončil v Montrealu 1976 třetí Jan Bártů v individuální soutěži, navíc spolu s Jiřím Adamem a Bohumilem Starnovským brali stříbro v tehdejší soutěži družstev. V Pekingu 2008 a Aténách 2004 skončil Michal Michalík šestý.

Články odjinud