MS v klasickém lyžování - běh na lyžích - Štafeta mužů 4x10 km klasicky a volně, Planica -  ONLINE PŘENOS -  3. března 2023   12:30

Ukončeno

Štafeta mužů 4x10 km klasicky a volně, Planica

Přenos se aktualizuje automaticky

Konečné výsledky

1. Norsko (Holund, Golberg, Krüger, Klæbo) 1:32:54,70
2. Finsko (Hakola, Niskanen, Hyvärinen, Anttola) +46,90
3. Německo (Küchler, Brugger, Dobler, Moch) +59,80
4. Francie (Jouve, Lapalus, Parisse, Lapierre) +1:00,50
5. Kanada (McKeever, Cyr, Ritchie, Leveille) +1:22,50
6. Švédsko (Häggström, Burman, Poromaa, Halfvarsson) +1:36,70
7. USA (Ogden, Wonders, Patterson, Schumacher) +3:10,70
8. Švýcarsko (Klee, Baumann, Pralong, Fähndrich) +4:02,90
9. Itálie (Nöckler, De Fabiani, Ventura, Pellegrino) +5:17,20
10. Japonsko (Hirose, Ebina, Baba, Jamašita) +6:08,60
11. Slovinsko (Šimenc, Ličef, Črv, Korošec) +6:42,90
12. Estonsko (Himma, Kilp, Alev, Korge) +7:17,30
13. Kazachstán (Bašmakov, Puchkalo, Klimin, Bexultan) +9:15,80
14. Lotyšsko (Vigants, Saulitis, Kaparkalejs, Paeglis) +1 kolo
15. Česká rep. (Dufek, Šeller, Lukeš, Zatloukal) +1 kolo
Norsko v mužské štafetě potvrdilo roli obrovských favoritů, zlatou medaili vybojovalo s komfortním náskokem před nejbližšími konkurenty. Vše prakticky rozhodl už na prvním úseku Hans Christer Holund, jenž vybudoval náskok a jeho krajané Pål Golberg, Simen Hegstad Krüger a Johannes Høsflot Klæbo jej posléze bez problémů drželi, ba dokonce i mírně navyšovali.

Stříbrnou příčku vybojovali Finové, kterým na druhém úseku vytvořil náskok na další štafety Iivo Niskanen, načež Perttu Hyvärinen s Nikem Anttolou jej udrželi až do cíle. Zajímavou bitvu o bronz zvládlo lépe Německo, Friedrich Moch v cílové rovince odolal náporu Francouze Julese Lapierrea.

Zklamáním skončil závod pro českou štafetu, která sice nenastoupila v nejsilnějším složení, ale určitě chtěla alespoň dokončit, což se nepodařilo, Tomáše Lukeše na třetím úseku předjel o kolo Klæbo.
Konec závodu.
Cíl'
Pátá dojíždí Kanada, šesté Švédsko, za které čtvrtý úsek vůbec nevyšel Callemu Halfvarssonovi. Sedmá je štafeta USA, osmé dojelo Švýcarsko, devátá Itálie a elitní desítku uzavřelo Japonsko.
Cíl'
Bronz nakonec putuje do Německa! Friedrich Moch najížděl do cílové rovinky před Julesem Lapierrem, jehož udržel za zády až do protnutí cílové čáry.
Cíl'
Absolutorium zaslouží Niko Anttola. Mladý Fin odjel celý úsek za své a udržel stříbrnou pozici bez větších problémů.
Cíl'
Zlatou medaili bere kvarteto Norska! Lyžaři ze severské země potvrdili roli obrovského favorita, Johannes Høsflot Klæbo dorazil do cíle s obrovským náskokem.
39,4km'
S klidem veze pro Finy stříbro Niko Anttola, nicméně podívejme se za něj, ke vrcholí bitva o bronz, Friedrich Moch na třetí příčce vystřídal Julese Lapierrea, avšak nástup mu nevyšel.
39,4km'
Na poslední mezičas před cílem dorazil Johannes Høsflot Klæbo. Závěr závodu si užívá, vědom si dalšího zlata pro norský tým, už si i převzal národní vlajku.
37,9km'
Nastoupil Francouz Jules Lapierre, jehož se drží pouze Friedrich Moch, Calle Halfvarsson a Olivier Leveille během chvíle nabrali ztrátu deseti vteřin!
37,9km'
Niko Anttola nepřestává bojovat, dokonce o osm vteřin stáhl vedoucího Klæba. Každopádně o zlatu už je jasno, propast zůstává obrovská.
37km'
Bojovat se bude jenom o bronz, kde se hodně taktizuje. Na čele skupiny je aktuálně Němec Friedrich Moch.
37km'
Finský mladík Niko Anttola odvádí skvělou práci. Zůstává druhý o minutu a veze Finsku překvapivé stříbro.
37km'
Johannes Høsflot Klæbo najíždí do posledních třech kilometrů. Nadále platí, že jede své vlastní klidné tempo, které mu bohatě stačí k udržení velkého náskoku na konkurenty.
35,9km'
Zdá se, že o druhém místě je rozhodnuto. Ve skupině o třetí míst se evidentně začalo taktizovat, protože Calle Halfvarsson rázem ztrácí na stříbro přes půl minutu.
35,9km'
Johannes Høsflot Klæbo má za sebou dalších 900 metrů. Na druhého Anttolu disponuje náskokem jedné minuty a jedné vteřiny.
35km'
Polovina závěrečného úseku je pryč. na čele nic nového, a to ani mezi druhým a třetím místem, kde rozestup čítá 27 sekund.
34,4km'
Stále předvádí výborný výkon Niko Anttola. Přestože se za ním závodí, tak Fin udržuje pěkný 28vteřinový náskok, za ním se skupinka zase sjela na čtyři členy.
34,4km'
Johannes Høsflot Klæbo nejede nijak přehnaně rychle. Udržuje komfortní náskok jedné minuty. Norsko pokračuje v pohodlné jízdě za zlatem.
Konečně se začíná závodit! Jules Lapierre nastoupil a udržuje se jej pouze Moch, Halfvarsson a Leveille začínají drobně ztrácet!
32,9km'
Ale pozor, pořádně do tempa začíná šlapat skupinka pronásledovatelů. Třetí Francouz Jules Lapierre stáhl Fina na 35 sekund.
32,9km'
Máme tu další mezičas. Niko Anttola předvádí nad očekávání dobrý výkon, odstup na vedoucí pozici čítá 56,1 vteřiny.
Závod skončil pro českou štafetu, protože Johannes Høsflot Klæbo předjel Tomáše Lukeše o kolo. Stejně tak Nor předčasně ukončil závod Lotyšsku.
32km'
Zatím to nevypadá, že bychom měli sledovat souboj o druhé místo, spíše jen o třetí. Calle Halfvarsson se vyhoupl na třetí pozici a na Fina ztrácí už třiačtyřicet vteřin.
32km'
Niko Anttola zatím předvádí velmi dobrý výkon, dokonce jede rychleji než vedoucí Nor. Bude ale důležité, aby své tempo nepřepálil.
30,9km'
Třetí zůstává Kanada, jmenovitě Olivier Leveille. Druhého Anttolu zatím nestahuje, naopak pár vteřinek nabral.
30,9km'
Johannes Høsflot Klæbo zvolil rozvážnější start, který si samozřejmě může dovolit. Náskok drží okolo jedné minuty.
Pořadí po třetím úseku

1. Norsko 1:10:24,0
2. Finsko +1:01,2
3. Kanada +1:31,8
4. Francie +1:32,5
5. Švédsko +1:32,8
6. Německo +1:33,2
30km'
Skupinka pronásledovatelů přeci jen zabrala. Hlavně Clement Parisse, jenž stáhl ztrátu na druhé Finy na půl minutu. V posledních metrech své štace ještě zabral Graham Ritchie, který Kanadě polepšil na třetí místo.
30km'
Do závodu míří Johannes Høsflot Klæbo! Jasný lídr Světového poháru veze svůj tým pro pohodlný zisk zlaté medaile.
29,4km'
Na třetím místě pokračuje Clement Parisse, William Poromaa se stále překvapivě k ničemu nemá. Manko na druhé místo je 34 sekund.
29,4km'
Blíží se konec třetího úseku. Simen Hegstad Krüger nezrychluje, ale na druhou stranu nezpomaluje, Perttu Hyvärinen již ztrácí přesně minutu.
25km'
Solidní výkon předvádí Tomáš Lukeš. Český reprezentant za pět kilometrů nabral na čelo minutu a půl, ale hlavně zredukoval ztrátu na Lotyše pod třicet vteřin.
27,9km'
Do tempa přidal Clement Parisse. Francouz zredukoval ztrátu na Perttu Hyvärinena pod čtyřicet sekund, za ním kontroluje situaci William Poromaa.
27,9km'
Simen Hegstad Krüger může jet v pohodě, a to se také děje. Přehnaně netlačí na pilu, k dobru má aktuálně 56 vteřin.
27km'
Švédský reprezentant William Poromaa pokračuje na třetím místě, přičemž na druhé místo nadále nijak zvlášť nestahuje. Jeho tempu neodolal Švýcar Candide Pralong.
27km'
Simen Hegstad Krüger nastolil perfektní tempo. Je evidentní, že ztráta Perttu Hyvärinena za chvíli přesáhne hranici jedné minuty.
25,9km'
Co je ale důležitější, že Fina pomalu začíná stahovat i William Poromaa. Každopádně zatím ne nijak výrazně, rozdíl čítá 47 sekund.
25,9km'
Perttu Hyvärinen začíná ztrácet víc a víc. Dalším mezičasem projel o 44,9 vteřiny za vedoucím Norem.
25km'
William Poromaa udržuje dobré tempo, ale na ideální moment k nástupu ještě čeká. Parisse, Dobler, Pralong i Ritchie se Švéda zatím drží bez problémů.
25km'
Do druhé poloviny svého úseku Simen Hegstad Krüger najíždí s náskokem čtyřiceti sekund na Hyvärinena, jenž sympaticky a s přehledem drží pro Finy druhou příčku.
24,4km'
Na čelo skupiny o třetí místo se vyšvihl William Poromaa. Švéd, který bývá často jediným obstojným konkurentem zdánlivě neporazitelných Norů.
24,4km'
Perttu Hyvärinen si kontroluje odstup na tabuli. Udržuje jej okolo 38 vteřin, jede opravdu velmi dobře. Že by Krügera snad stahoval se neočekávalo.
22,9km'
Velmi dobrý výkon předvádí německý lyžař Jonas Dobler. Zdá se, že co nevidět připojí Německo do skupiny bojující o třetí místo.
20km'
Předávku absolvoval Luděk Šeller. Manko Česka přerostlo hranici osmi minut, odstup na Lotyšsko spadl pod hranici jedné minutu. Třetí úsek připadl na Tomáše Lukeše.
22,9km'
Není třeba znovu a znovu opakovat, že Norsko si jede pro zlato. Simen Hegstad Krüger má k dobru 37,4 vteřiny, senzaci nic nenasvědčuje.
22km'
Přestože Fin jede osamoceně na druhé příčce, tak navyšuje náskok na bronzovou pozici. Clement Parisse je momentálně zpět o 47 sekund.
22km'
Simen Hegstad Krüger jede s velkou chutí. Na čele si navýšil náskok přes hranici třiceti sekund, každopádně ani Perttu Hyvärinen zatím nejede vůbec zle.
20,9km'
Osamoceně bojující Perttu Hyvärinen má však jiný cíl, a sice vybojovat co nejlepší výchozí pozici pro mladíka Anttolu. Tempo skupiny jedoucí o třetí místo určuje Francouz Clement Parisse.
20,9km'
Bude zajímavé sledovat, jak Simen Hegstad Krüger k úseku přistoupí. Na prvních 900 metrech navýšil náskok na Perttu Hyvärinena o dvě vteřiny.
Pořadí po druhém úseku

1. Norsko 47:39,9
2. Finsko +23,2
3. Francie +1:00,8
4. Švédsko +1:01,8
5. Švýcarsko +1:03,0
6. Kanada +1:03,8
20km'
Výbornou práci odvedl na svém úseku Iivo Niskanen, jenž posunul Finy na stříbrnou pozici s komfortním čtyřicetisekundovým náskokem na třetí Francii.
20km'
Je tu druhá předávka! Pål Golberg pouští do závodu Simen Hegstad Krüger, jenž na světovém šampionátu vybojoval už dvě individuální zlaté medaile.
19km'
Manko třetí Francie narostlo přes hranici jedné minuty. Součástí skupiny zůstávají i Švédsko, Švýcarsko a Kanada.
19,4km'
Nor Pål Golberg najíždí do posledních 600 metrů. Udržuje komfortní náskok, Iivo Niskanen ztrácí přesně 23,2 vteřiny.
17,9km'
Francouzský lyžař Hugo Lapalus nasadil velmi slušné tempo a odstup na stříbrnou pozici udržuje okolo třiceti vteřin. Jeho tempo nezvládl akceptovat Němec Janosch Brugger.
17,9km'
Iivo Niskanen má evidentně sil dost. Ze ztráty na Golberga ubral tři vteřinky, Finsko táhne skvělým způsobem, ale je otázkou, jak na jeh výkon naváže Perttu Hyvärinen a především nezkušený mladík Niko Anttola.
15km'
Polovinu své štace má za sebou Luděk Šeller. Na čelo ztrácí již téměř šest minut, na Lotyšsko před sebou necelé dvě minuty.
17km'
Každopádně Fin zatím splňuje svůj primární cíl, a sice navyšovat rozestup nad skupinkou za sebou, třetí Francouz Hugo Lapalus aktuálně zaostává o 32,5 vteřiny.
17km'
Norsko pokračuje v suverénní jízdě za očekávanou zlatou medailí. Golberg navyšuje náskok, druhý Niskanen ztrácí půl minutu.
15,9km'
Iivo Niskanen evidentně pochopil, že nemá nárok stíhat Golberga a bude se soustředit hlavně na to, aby udržel v solidním rozestupu za sebou pětici pronásledovatelů, na kterou má k dobru stále okolo dvaceti vteřin.
15km'
Na třetí místo povyjel švédský lyžař Jens Burman, jehož se udržují Francouz Lapalus, Kanaďan Cyr, Švýcar Baumann a Němec Brugger.
15km'
Pål Golberg zřejmě dostal informaci, že Niskanen začíná ztrátu snižovat, a tak zabral, po polovině svého úseku má k dobru bez dvou desetin dvacet vteřin.
14,4km'
Zbylé štafety nestíhají. Pětičlennou skupinku táhne Francouz Hugo Lapalus, manko na Niskanena narostlo ke dvaceti sekundám. Odpadl Američan Hunter Wonders.
14,4km'
Iivo Niskanen pokračuje ve výborném rytmu a na Golberga stáhl další čtyři sekundy, aktuálně na lídra ztrácí 18,4 vteřiny.
12,9km'
Zatímco Pål Golberg jede klidným tempem, tak za ním přidal do tempa Iivo Niskanen, jenž během pár metrů urval třetího Švéda Burmana na čtyři vteřiny.
10km'
Mezitím předal Tomáš Dufek. Český reprezentant zřejmě nebude hodnotit své počínání příliš pozitivně, neboť na předposlední Kazachstán postupně nabral ztrátu přes dvě a čtvrt minuty. Na druhém úseku jede Luděk Šeller.
12km'
Velká komplikace pro Itálii. Francesco De Fabiani musel vyměnit lyži a tato štafeta tak ztratila další cenné vteřiny, mužstvo z Apeninského poloostrova je až jedenácté s odstupem přes minutu.
12km'
Skupinka bojující o druhé místo se zmenšila o jednu štafetu. Slovinec Miha Ličef nedokáže akceptovat tempo sedmi konkurentů.
12km'
Pål Golberg je evidentně také ve velké pohodě. Náskok norské štafety navýšil přes hranici půl minuty.
10,9km'
První kilometr zvládl Pål Golberg velmi solidně. Udržel ten náskok, s kterým mu Holund předával pomyslný štafetový kolík.
Pořadí po prvním úseku

1. Norsko 24:34,9
2. Švýcarsko +25,2
3. Francie +25,7
4. Finsko +26,1
5. USA +26,5
6. Kanada +26,8
10km'
Máme tu první předávku! Hans Christer Holund potvrdil roli velkého favorita a Påla Golberga posílá do závodu v perfektní pozici, druhý z Norů má k dobru 25,2 vteřiny na skupinku osmi pronásledovatelů.
9,4km'
Blíží se posledních 500 metrů prvního úseku. Hans Christer Holund neubírá, na druhé Švýcarsko má k dobru 25 vteřin.
7,9km'
Na mezičas dorazil i Tomáš Dufek, jenž působí osamocen na poslední 15. příčce. Na čtrnáctý Kazachstán ztrácí Česko už přes minutu a půl.
7,9km'
Holund udržuje výborné tempo, síly si evidentně rozvrhl velmi dobře. Disponuje čtyřiadvacetivteřinovým náskokem na Bena Ogdena, skupina pronásledovatelů již dokázala polapit japonského odvážlivce Hiroseho.
7km'
Norská reprezentace, jmenovitě Hans Christer Holund úřaduje nadále. Znovu přidal na náskoku, druhý Rjo Hirose zaostává rozdílem 18 vteřin.
5,9km'
Tomáš Dufek bojuje, musí tahat za své a jeho odstup od Lotyše Vigantse je čím dál tím větší, momentálně čítá 45 vteřin.
5,9km'
Rjo Hirose vyzkoušel nástup, ale Holunda již stahovat nezvládá, naopak ztráta narostla na dvanáct sekund. Třetí pokračuje Ogden, čtvrtý Fin Hakola.
5km'
Polovina prvního úseku je minulostí. Hans Christer Holund disponuje desetivteřinovým náskokem na Hiroseho, třetí Američan Ben Ogden je zpět o sedmnáct sekund.
4,4km'
České štafetě je zřejmě předurčena poslední patnáctá příčka. Manko Tomáše Dufka na Lotyše Vigantse narostlo na 33 vteřin.
4,4km'
Zatím to vypadá, že norští trenéři zvolili rozestavení štafety správně. Ovšem pozor! Holunda se vydal stíhat Japonec Rjo Hirose, jenž stáhl manko na devět sekund, další se udržují zpět o čtvrt minutu.
2,9km'
Bohužel, Tomáš Dufek neudržel tempo s Kazachem Bašmakovem, a dokonce jej předjel i Lotyš Vigants, na nějž Čech ztrácí třináct sekund.
2,9km'
Zatímco Hans Christer Holund pokračuje v pekelném tempu, tak za ním se taktizuje. Druhý je aktuálně Fin Ristomatti Hakola, manko se vyšplhalo ke čtrnácti vteřinám.
2km'
Tomáš Dufek nedokázal akceptovat tempo skupinky pronásledovatelů. Dvaadvacetiletý lyžař udržuje 14. místo, udržuje kontakt s Kazachem Bašmakovem a za ním je Lotyš Vigants.
2km'
A je to tady. Hans Christer Holund na nic nečeká a už prchl ostatním konkurentům, po pětině svého úseku disponuje pětivteřinovým náskokem na Francouze Jouvea.
0,9km'
Norsko na prvním úseku spoléhá na Hanse Christera Holunda, jenž diktuje tempo, za ním je Švéd Johan Häggström. Tomáš Dufek figuruje na předposledním čtrnáctém místě.
Start'
Štafeta odstartovala! Obrovským favoritem jsou Norové, vítězství jakékoliv jiné štafety by bylo obrovskou senzací. Češi nenasadili nejsilnější složení, očekávání tedy nejsou nijak zvlášť velká.
Závod začal.
Startovní listina

1. Norsko (Holund, Golberg, Krüger, Klæbo)
2. Francie (Jouve, Lapalus, Parisse, Lapierre)
3. Švédsko (Häggström, Burman, Poromaa, Halfvarsson)
4. Německo (Küchler, Brugger, Dobler, Moch)
5. Finsko (Hakola, Niskanen, Hyvärinen, Anttola)
6. Švýcarsko (Klee, Baumann, Pralong, Fähndrich)
7. Itálie (Nöckler, De Fabiani, Ventura, Pellegrino)
8. USA (Ogden, Wonders, Patterson, Schumacher)
9. Japonsko (Hirose, Ebina, Baba, Jamašita)
10. Kanada (McKeever, Cyr, Ritchie, Leveille)
11. Česká rep. (Dufek, Šeller, Lukeš, Zatloukal)
12. Slovinsko (Šimenc, Ličef, Črv, Korošec)
13. Estonsko (Himma, Kilp, Alev, Korge)
14. Lotyšsko (Vigants, Saulitis, Kaparkalejs, Paeglis)
15. Kazachstán (Bašmakov, Puchkalo, Klimin, Bexultan)
Zlatou medaili budou obhajovat Norové, kteří před dvěma lety v německém Oberstdorfu zvítězili rozdílem dvanácti vteřin před druhými Rusy. Do posledního úseku nebylo nic jisté, ovšem Johannes Høsflot Klæbo naplno prodal své hlavně sprinterské schopnosti a Alexandru Bolšunovovi nedal žádnou šanci. Bronz získalo kvarteto z Francie. Závodu se zúčastnila i čtveřice českých lyžařů, Jan Pechoušek dovezl štafetu do cíle na jedenáctém místě.
V aktuální sezóně se jel jediný štafetový závod mužů. Výhody domácího prostředí využili v Toblachu Italové, čtveřice Nöckler, De Fabiani a Pellegrini slavila prvenství po dramatickém finiši, kdy shodně o šest desetin zdolala nejen druhé Švédy, ale i třetí Nory, součástí souboje byla i čtvrtá „béčková“ sestava norských lyžařů.
Všem fanynkám a fanouškům zimních sportů přeju krásné páteční odpoledne. Vítám vás při sledování světového šampionátu v klasickém lyžování, dnes je na programu štafeta mužů na 4x10 kilometrů.
Vítáme vás u on-line přenosu. Událost začíná v 12:30.
Články odjinud