OH - Ragby - O umístění a finále -  ONLINE PŘENOS -  28. července 2021   09:30

09:30 O umístění a o medaile (Finále) - muži
FIJ 1. . Fidži
NZL 2. . Nový Zéland
ARG 3. . Argentina

Národ 900 tisíc obyvatel uprostřed Tichého oceánu tak dnes bude slavit. Medailové pódium doplní stříbrný Nový Zéland a bronzová Argentina. Všechny cenné kovy tak získaly týmy z jižní polokoule.

Už zítra startuje v Tokiu turnaj žen, také ten budete moci sledovat zde prostřednictvím online přenosů. Díky za pozornost a příjemný zbytek dne.

12. Jižní Korea
Fidži tak získává druhou zlatou olympijskou medaili v historii po obhajobě vítězství z turnaje v Riu. Zaslouženě vyhráli i zápas proti Novému Zélandu, který se držel jen v prvním poločase, ale na skvěle spolupracující a kreativně hrající soupeře neměl.
Konec finále. Nový Zéland – Fidži 12:27 (12:19).
13:59'
Nový Zéland 12:27 Fidži

Je hotovo. Waisea Nacuqu v poslední vteřině proměňuje trestný kop a upravuje na 27:12 a národ ostrovního Fidži slaví obhajobu olympijského zlata!
13:08'
Poslední minuta běží a u míče je opět Fidži. Ztráty zřejmě budou stát Nový Zéland toto utkání.
11:57'
Nový Zéland 12:24 Fidži

Fidži skóruje a zřejmě rozhoduje o olympijském zlatu! Asaeli Tuivuaka využil volného místa na pravé straně, poté co byl útok zleva zastaven. Fidži vede o dvanáct bodů a do konce zbývají necelé dvě minuty.
11:18'
Nadějný útok Novozélanďanů po levém křídle končí nezdarem, u míče je opět Fidži.
Fidži zatím v celé své historii samostatné země získalo jedinou olympijskou medaili – zlato ragbistů z Ria 2016. Přidají druhé zlato dnes?
9:58'
Fidži je v útoku neskutečně kreativní, často se dostává i z nemožných pozic díky unikátním řešením. Hodně používá kopy a především dokáže udržet míč, což teď malému ostrovnímu národu nesmírně vyhovuje.
Druhý poločas finále začal.
První poločas finále skončil.
8:15'
Nový Zéland 12:19 Fidži

Velmi důležitý moment. V nastavení první půle se Novozélanďanům povedlo prorazit obranu soupeře, rychlým průnikem středem hřiště skóruje Sione Molia. Knewstubb následně úspěšně provedl i kop a rozdíl ve skóre je najednou jen sedmibodový.
5:35'
Nový Zéland 5:19 Fidži

Bleskový kontr Fidži soupeř opět nezachytil a Wainiqolo se dostal k třetí pětce Fidži. Navíc Bolaca uspěl s kopem a je to už 19:5.
3:42'
Nový Zéland 5:12 Fidži

Nový Zéland žije. Fantastická individuální akce Curryho, který proskočil mezi dvěma protihráči a diagonálním během se dostal až k položení pětky.
3:04'
Nový Zéland 0:12 Fidži

Obrovská chyba Novozélanďanů, kteří ve vlastním bodovaném území nezvládli složit míč, přišli o něj a Sireli Maqala už měl lehkou pozici s položením pětky. Velký dárek soupeři. Rozhodčí Murphy ještě celou situaci zkonzultoval na videu, ale potvrzuje verdikt. Bolaca následně prokopl a Fidži vede 12:0!
1:13'
Nový Zéland 0:5 Fidži

Fidži pokládá důležitou první pětku. Meli Derenalagi utekl na pravém křídle všem a získává svému týmu vedení hned v úvodu zápasu. Dlouhý a těžký kop není proměněn, Fidži vede 5:0.
Zápas Nový Zéland – Fidži právě začal.
Na řadě jsou hymny obou celků.
Čeká nás velké finále mezi Novým Zélandem a Fidži. Ostrovní stát z Oceánie je obhájcem zlata z Ria, All Blacks zase touží po odplatě. Před pěti lety se tyto dva týmy potkaly už ve čtvrtfinále, tehdy Fidži zvítězilo 12:7.

Ani jeden z týmů v Tokiu dosud neprohrál, je to tedy to nejlepší možné vyvrcholení celého turnaje.
Konec. Velká Británie – Argentina 12:17 (5:12).
13:57'
González složil soupeře a získal míč, je hotovo. Argentina získává bronzové medaile a mohutně slaví.
13:17'
Ze ztracené pozice v mlýnu na půli hřiště získávají Britové míč díky nedisciplinovanosti Argentiny a mohou ještě zaútočit.
11:22'
Velká Británie 12:17 Argentina

Je to rozhodující moment? Dvě a půl minuty před koncem utekl všem po levém křídle Ignacio Mendy. Byl rychlejší než britský hráč, který jej stíhal, a tak se jihoamerický tým ujímá těsně před koncem vedení. Těžký kop z dálky neměl šanci na úspěch, Argentina vede o pět bodů.
10:07'
Velká Británie 12:12 Argentina

Tlak nakonec skutečně končí vyrovnáním díky rychlému přenesení hry na pravé křídlo. Ollie Lindsay-Hague skóruje, Bibby potvrzuje kopem a je vyrovnáno.
9:42'
Britové v úvodu druhé půle tlačí a snaží se o vyrovnání.
První poločas skončil, Britové výborně začali, ale zatím si neví rady s rychlým útokem soupeře. Atraktivní zápas tak zatím ovládá Argentina.
Velká Británie 5:12 Argentina

Argentinci se rozjeli. Marcos Moneta zakončil rychlou akci, při níž se míč dostal během deseti vteřin z jednoho konce hřiště na druhý. Navíc vybojoval dobrou pozici pro kopáče, Moreno proměňuje a Argentina vede 12:5.
4:09'
Velká Británie 5:5 Argentina

Argentina vyrovnává po velmi podobné akci, Lautaro Bazan Velez využil místa na levé straně a srovnává. Britové jej sice složili i s míčem, ale až v bodovém území. Je vyrovnáno, těžký kop z velké dálky se mezi tyče nedostal.
0:24'
Velká Británie 5:0 Argentina

Perfektní začátek pro Brity, Ben Harris proběhl podél pravé autové čáry až k položení pětky. Těžký kop není proměněn, ale to evropský celek nemusí tolik trápit.
Zápas Velká Británie – Argentina začal.
Jsou tu medailové boje. V zápase o bronz se utká Argentina s Velkou Británií, tedy poražení semifinalisté. Oba celky na turnaji třikrát vyhrály, dvakrát prohrály. Britové jsou obhájci stříbrných medailí z Ria 2016, Argentina ale dokáže překvapit, jak potvrdila i vítězstvím nad JAR ve čtvrtfinále. I proti Fidži se Jihoameričané drželi, prohráli 14:26.
JAR tak na turnaji prohrála jediný zápas ze šesti, přesto skončí až pátá. To je zklamání pro bronzové medailisty z Ria. Američané jsou šestí.
Konec. USA – Jihoafrická republika 7:28 (7:14).
14:58'
USA 7:28 Jihoafrická republika

Už po vypršení hrací doby se prosazuje ještě Gans a následně z kopu opět du Preez. Pro výsledek už je to jen kosmetická změna, JAR ovládla druhou půli a vítězí.
13:09'
USA 7:21 Jihoafrická republika

Kurt-Lee Arendse zřejmě rozhoduje, JAR má v závěru více sil a je aktivnější. Arendse proběhl mezerou v americké obraně a jeho pětku potvrzuje kopem du Preez.
10:33'
Sledujeme mnohem tvrdší utkání než dnešní úvodní souboj, ze hřiště je teď odváděn otřesený Makata, čas je zastaven.
7:44'
USA 7:14 Jihoafrická republika

Jihoafričané v nastaveném čase první půle skórují. Postupný útok soupeře dokázali hráči USA jen zbrzdit několika fauly, Makata relativně volný na středu hřiště ale proběhl až do pětkového území. Brown vše potvrzuje kopem, a před druhou půlí tak vede JAR.
4:13'
USA 7:7 Jihoafrická republika

Je tu rychlá odpověď Američanů, o kterou se po rychlé kombinaci postaral Steve Tomasin. Lehkým kopem následně vyrovnává Hughes.
2:53'
USA 0:7 Jihoafrická republika

Justin Geduld se díky agresivní obraně svých spoluhráčů dostal k míči a proběhl až ke skórování, favorit z JAR vede. Brown následně potvrzuje pětku dvoubodovým kopem.
Zápas USA – Jihoafrická republika začal.
Další na řadě je souboj o páté místo, kde bude jednoznačným favoritem Jihoafrická republika. Ta na turnaji prohrála z pěti utkání jediné, bohužel pro ně to nejdůležitější: čtvrtfinále s Argentinou (14:19). Jinak porazila Irsko, Keňu a ve skupině už také právě i USA (17:12).

Američané se budou snažit překvapit. Ve skupině obsadili druhé místo díky těsným vítězstvím nad Irskem a Keňou, ve čtvrtfinále po velké bitvě podlehli Velké Británii, načež včera porazili Kanadu.
Australané tak alespoň trochu vylepšují dojem z turnaje a končí na sedmém místě, Kanada je osmá.
Konec. Kanada – Austrálie 7:26 (7:12).
13:12'
Kanada už v nastaveném čase zkoušela snížit rozdíl ve skóre, ale nakonec přišla o míč, zápas tedy končí.
12:32'
Kanada 7:26 Austrálie

Je rozhodnuto, středem hřiště se prodral Lachie Miller a pokládá čtvrtou australskou pětku. Longbottom dává na vítězství svého týmu razítko dalšími dvěma body z kopu.
9:27'
Kanada 7:19 Austrálie

Australané mohou trochu volněji dýchat, mají už dvanáctibodový náskok, poté co Maloufovu pětku prokopl za další dva body Longbottom. Kanaďané pykají za nepřesnosti v kombinaci.
7:48'
Kanaďan Trainor zachránil metr před čárou situaci pro svůj tým, když složil Andersona. Ten se po křídle řítil s míčem za dalšími body, ale nakonec končí na zemi a pokračovat se bude mlýnem. Kanada každopádně pod tlakem.
7:00'
6:43'
Kanada 7:12 Austrálie

Pěkná kombinace Australanů, kteří na polovině hřiště vyšachovali soupeře a Lachlan Anderson už měl volnou cestu až do bodového území. Anderson přidává pět bodů na australské konto těsně před poločasovou pauzou.
3:52'
Kanada 7:7 Austrálie

Aktivnější Kanada zaslouženě dorovnává skóre poté, co Connor Braid dotlačil v souboji míč až za čáru. Hirajama následně uspěl i s kopem a přidává dva body na kanadské konto.
1:56'
Kanada 0:7 Austrálie

Nathan Lawson pokládá první pětku utkání, poté co Australané využili zaváhání v kanadském útoku a prakticky přes celé hřiště si doběhli pro body. Coward následně přidává dva body z kopu.
Zápas Kanada – Austrálie právě začal.
Ještě jednou hezký den, první utkání závěrečného programu obstará souboj o sedmou příčku mezi Kanadou a Austrálií. Oba celky za sebou nemají příliš povedený turnaj, zejména Australané budou hodně zklamaní, protože zatím vyhráli jediný zápas, ve skupině proti Jižní Koreji. Následně ve čtvrtfinále prohráli s Fidži jasně 0:19 a nestačili ani na Jihoafrickou republiku ve včerejším duelu o konečné umístění.

Kanaďané porazili domácí Japonce, ale stejně jako Australané prohráli zbývající duely, ve čtvrtfinále nestačili na Nový Zéland a včera podlehli v duelu o umístění USA.
V ranním semifinále Nový Zéland jednoznačně přehrál Velkou Británii 29:7. Druhým finalistou jsou obhájci zlata z Rio de Janeira 2016, ragbisté Fidži, kteří porazili Argentince 26:14.

O RUGBY

Celosvětově populární rugby bylo součástí olympijských her už na začátku 20. století. Hrálo se v Paříži v roce 1900, Londýně v roce 1908, Antverpách 1920 a opět Paříži v roce 1924, poté však následovala dlouhá pauza. Konkrétně 92 let dlouhá, až se v Riu v roce 2016 rugby vrátilo do olympijské rodiny. Hraje se tzv. "sedmičkové" rugby, což jednoduše znamená, že týmy mají jen sedm hráčů (oproti klasické variantě s 15 hráči) a především poločas trvá pouhých sedm minut.
Hezké středeční dopoledne, na olympijských hrách v Tokiu dnes vyvrcholí turnaj v sedmičkovém rugby mužů. Semifinále a zápasy o umístění v dopoledním bloku japonského času (od 2:00 ráno středoevropského času) určí přesné obsazení poslední čtveřice zápasů. V nich se bude bojovat o konečné umístění, ale především o olympijské medaile.
Vítáme vás u on-line přenosu. Událost začíná v 09:30.