OH - Ragby - O umístění a semifinále -  ONLINE PŘENOS -  28. července 2021   02:00

O umístění a semifinále

On-line přenos je u konce. Děkujeme za pozornost.
V dopoledním programu, který rozhodl o umístění Jižní Korey (12.), Japonska (11.), Irska (10.) nebo Keňy (9.) se zrodilo jediné překvapení. Právě Keňa neplatila za favorita, přesto svého soupeře vynulovala a sama zaznamenala 22 bodů. Afričané se tak zřejmě vyhecovali pro poslední zápas Willyho Ambaky.

Velmi vyrovnaná utkání přinesly tahanice o 5. až 8. místo, USA se za smírného stavu dostaly k rozhodující akci až v nastavení druhé půle. Do poslední chvíle bojovala o lepší flek také Austrálie, nestačila však na Jižní Afriku.

Ve finále olympijského turnaje se v sedmičkovém ragby představí Nový Zéland a Fidži. Souboj o bronz pak bude v režii Argentiny, respektive Velké Británie.
Složení dvojic pro konečnou fázi turnaje, kterou budeme na našich stránkách komentovat od 09:30, je po konci posledního zápasu jasné.

Vilimoni BOTITU
14+1'
Konec zápasu Argentina – Fidži.
12'
Obranu si na chleba namazal Semi Radradra, muž vlastnící vkusný plnovous. Jeho akci Argentinci absolutně nezachytili, z konverze udeřil Vilimoni Botitu. S Jihoameričany to nevypadá dobře.
9'
Argentina – Fidži 14:19
Ostrovní stát si bere vedení zpátky, to když Juita Wainiqolo složil za pět bodů po úprku z pravé strany. Na háčko tentokrát mířil Jerry Tuwai, chybu nedopustil.
8'
Začátek 2. poločasu zápasu Argentina – Fidži.
7+2'
Konec 1. poločasu zápasu Argentina – Fidži.
7+1'
Argentina – Fidži 14:12
O chvíli později už se zvládá do koncové zóny podívat také Ignacio Mendy. Jeho kolega Santiago Mare navíc proměňuje těžký kop z ostrého úhlu a Argentina půjde do druhého poločasu v pozici vedoucího týmu. Že by se nám urodilo velké překvapení?
7'
Argentina – Fidži 7:12
V poslední minutě základní hrací doby prvního poločasu se zvládl středem prohnat Marcos Moneta a skládá do pětkoviště. No a protože kop se daří Santiagu Maremu, Argentinci se přece jen přibližují na dosah jedné skládky.
5'
Argentina – Fidži 0:12
Fidži si chce dojít pro finále už v prvním poločase, Meli Derenalagi rukou znovu odmítl dotírající vosy z Argentiny a pak bez problému položil. Do háčka se navíc trefuje Napolioni Bolaca, který si vylepšil pověst po prvním zaváhání.
3'
Argentina – Fidži 0:5
Parádně se kolem čtveřice hráčů prosmýknul Sireli Maqala, nikdo v pruhovaném ho nedokázal zaskočit. Po skládce se sice nepovedl kop z relativně přívětivé pozice, přesto Fidži otevírá utkání úspěšnou akcí.
1'

Dan BIBBY
14+2'
Konec zápasu Nový Zéland – Velká Británie.
14'
All Blacks ještě navyšují své skóre a jako neporažený tým si zahrají finále. Sílu býka předvedl Scott Curry, kapitán Nového Zélandu si podobný moment určitě zasloužil. Míč donesl na místo určení i s bránícími hráči Velké Británie.
12'
Nový Zéland – Velká Británie 24:7
Medaili má Nový Zéland už prakticky jistou, u tohoto týmu nevídáme velká selhání v žádném typu ragbyové soutěže. Okamžitě po odkopu se totiž zvládl uvolnit Dylan Collier a druhé položení v krátkém čase Brity zřejmě psychicky rozloží.
10'
Nový Zéland – Velká Británie 19:7
Podruhé v utkání se prosazuje za pět bodů Regan Ware, důležitou práci ovšem odvedl Tim Mikkelson. Ustál extrémně složitý souboj a předal přihrávku, která otevřela cestu ke skládce.
8'
Začátek 2. poločasu zápasu Nový Zéland – Velká Británie.
7+2'
Konec 1. poločasu zápasu Nový Zéland – Velká Británie.
7+1'
Nový Zéland – Velká Británie 14:7
Nový Zéland opět disponuje sedmibodovým náskokem. Už v nastavení prvního poločasu se kolem pravé postranní čáry prohnal Regan Ware. Málem s míčem opustil koncovou zónu, ale ještě ho zvládl položit do její zadní části. Konverzi nepodcenil Andrew Knewstubb.
4'
Nový Zéland – Velká Británie 7:7
Ale pozor! Extrémně rychlou odpověď si nachystali jmenovci Dan Norton – Dan Bibby. Prvně jmenovaný se středem prosmýknul až ke skládce, ten druhý pak zvládl vcelku jednoduchý kop do háčka a skóre získává vyrovnanou podobu.
3'
Nový Zéland – Velká Británie 7:0
Dvě a půl minuty kombinovali Zélanďané na vlastní polovině, aby si vytvořili první pozici a hned z ní skórovali. Skládku vytvořil Scott Curry, následně zvládá také kop do háčka Andrew Knewstubb.
1'
Začátek zápasu Nový Zéland – Velká Británie.
Už nyní je jasné, že v zápase o páté místo se proti sobě utkají týmy USA a Jihoafrické republiky. Jen o sedmou pozici zabojují hráči Kanady a Austrálie. Obě utkání budou součástí odpoledního bloku, který můžete sledovat prostřednictvím našich stránek.
Konečný výsledek (postup do zápasu o 5. místo)

Maurice LONGBOTTOM
14+1'
Konec zápasu Jihoafrická republika – Austrálie.
14'
V poslední minutě zvládá kop do háčka Maurice Longbottom, který ještě předtím dokázal proběhnout hřiště a zaznamenat pětibodové složení míče. Času už moc nezbývá.
Jihoafrická republika – Austrálie 22:12
Po levé straně uniká JC Pretorius. Úspěšná akce za pět bodů. Rozhodne o konečném stavu?
11'
Jihoafrická republika – Austrálie 17:12
Z ničeho nic se Austrálie dostává na dosah, Jihoafričané jako by už mysleli na zápas o páté místo. Znovu důležitou roli sehrál urostlý Kerevi, když udržel míč a ten se dostal postupně až na levou stranu, odkud položil Josh Turner.
10'
Jihoafrická republika – Austrálie 17:7
Naději svému týmu poskytuje Lachie Miller. Australané se z nejhlubší defenzivy dostali k útoku, po přihrávce Kereviho už Millera nikdo z hráčů Jihoafrické republiky nestíhal. Daří se i následná konverze.
8'
Začátek 2. poločasu zápasu Jihoafrická republika – Austrálie.
7+2'
Konec 1. poločasu zápasu Jihoafrická republika – Austrálie.
7+1'
Jihoafrická republika – Austrálie 17:0
JAR začíná výrazně potvrzovat roli favorita, znovu se Afričanům podařil drzý průnik středem. Podruhé v krátkém čase je autorem skládky Ronald Brown, úspěšnou konverzí ho doprovodil také Justin Geduld, který u jeho akce přihrával.
6'
Jihoafrická republika – Austrálie 10:0
Ronald Brown dokázal zužitkovat přihrávku dopředu, která pochopitelně musí být provedena nohou. Zdálo se, že už ho obránci zvládnou zastavit, on ale na zemi zvedl hlavu a položení provedl kousek za koncovou čáru.
2'
Jihoafrická republika – Austrálie 5:0
Austrálii se hrubě nevydařil úvodní výkop, takže Jižní Afrika hned z prvního útoku zvládá skládku. Postaral se o ni Siviwe Soyizwapi, následný kop z ostrého úhlu už nevyužije Ronald Brown.
1'
Začátek zápasu Jihoafrická republika – Austrálie.

Martin IOSEFO
14+2'
Konec zápasu Kanada – USA.
14+2'
Spojené státy mohou začít slavit postup do souboje o páté místo. Utkání položenou pětkou začal a nyní ho také ukončuje Carlin Isles, znovu finální předávku zprostředkoval Williams. Z konverze konečný stav stanoví stoprocentní Madison Hughes.
14'
Kanada – USA 14:14
Rozbíhá se nastavení a Kanada srovnává krok. Justin Douglas položil a ani Nathan Hirayama se z následné konverze nenechá zahanbit. Začínáme od začátku, tak vyrovnaný zápas jsme určitě neočekávali.
13'
Kanada – USA 7:14
Skvěle zvládnutý mlýn, po kterém Kevon Williams oslovil Martina Iosefa a ten skládá. Z kopu podruhé v utkání uspěl Madison Hughes.
11'
Kanada – USA 7:7
Mlýn dopadnul lépe pro Kanadu, rozbíhá se 11. minuta. O vítězi severoamerického derby stále není rozhodnuto. Úspěšnější tým se porve o hezké, páté místo.
8'
Začátek 2. poločasu zápasu Kanada – USA.
7+1'
Konec 1. poločasu zápasu Kanada – USA.
7+1'
Výtečná akce Harryho Jonese! Kanaďan na pravé straně udělal parádní falešný pohyb tělem a v koncové zóně už si počkal na položení. Konverzi zvládá Nathan Hirayama. Do druhého poločasu půjdeme za vyrovnaného stavu.
3'
Kanada – USA 0:7
Nezastavitelný se zdá být Carlin Isles, jakmile dostane míč do běhu. Řítil se přes celé hřiště a zvládá pětibodovou skládku. Konverzí jeho snahu podepisuje Madison Hughes a USA se ujímají vedení.
1'

Johnstone OLINDI
14+2'
Konec zápasu Irsko – Keňa.
14+1'
Poslední skládku zaznamená Daniel Taabu. Okamžitě nechal končícího Ambaku kopat konverzi, ten ale zřejmě z nervozity neproměnil. Přesto mu všichni spoluhráči děkují za tři turnaje na LOH.
13'
Irsko – Keňa 0:17
Je rozhodnuto. O třetí položení zápasu se stará ten nejzkušenější, Willy Ambaka. Představuje se na olympiádě už potřetí a také naposledy. Keně zařizuje 9. místo.
11'
Irsko – Keňa 0:12
S položením dlouho váhal Jacob Ojee, i proto se k němu zvládl nastěhovat bránící soupeř. Správnost akce muselo potvrdit video, ale Ojee i přes úvodní zaváhání zvládl svůj průnik dotáhnout.
10'
Irsko – Keňa 0:7
Stále se skóre nepohlo. Zmar Irů zkoušel na počátku půle zlomit Conroy, parádně ho ovšem stáhl poslední bránící hráč a zároveň první skórující, Johnstone Olindi.
8'
Začátek 1. poločasu zápasu Irsko – Keňa.
7+1'
Konec 1. poločasu zápasu Irsko – Keňa.
6'
Chvíli nato už našel prostor na středu Johnstone Olindi a úspěšně zakončuje svůj dlouhý sprint. Postavil se i ke konverzi a bez problému posílá šišatý míč do háčka. To je pro Iry jistě komplikace v cestě za očekávaným výsledkem.
6'
Irsko – Keňa 0:0
Další mlýn se chystá na středu poté, co poprvé zkoušel zaútočit outsider z Keňy. Stále je skóre bez bodu.
4'
Evropané se snaží tlačit na keňskou obranu, stále ale nenašli účinný recept. Několikrát už přitom byli velmi blízko, mnoho mlýnů a autů probíhalo deset metrů od koncové zóny.
1'

Lote TUQIRI
14+1'
Konec zápasu Jižní Korea – Japonsko.
12'
Reakci si nicméně připravil Kazuši Hano. I když body z konverze Japonci nepřidají, jsou extrémně blízko jedenáctému místu v turnaji.
11'
Jižní Korea – Japonsko 19:26
Ještě jedna snaha Jihokorejců o to vrátit se do zápasu. Skládku zvládl Yeon Sik Jeong a po úspěšné konverzi Coquillarda se rozdíl ve skóre významně zúžuje.
8'
Jižní Korea – Japonsko 12:26
Nyní už se Jižní Korea na svého asijského soka příliš nechytá. Rychlostně se prezentoval Čihito Macui, nikdo na něj neměl a proměněná konverze v podání Kanoa určuje současný stav.
8'
Začátek 2. poločasu zápasu Jižní Korea – Japonsko.
7+3'
Konec 1. poločasu zápasu Jižní Korea – Japonsko.
7+3'
Jižní Korea – Japonsko 12:19
Japonsko se pořádně rozjelo. Ještě před poločasem se v nastavení prosazuje Rjota Kano. Sice není zdaleka rozhodnuto, ale tento pětibodový zisk by klidně mohl domácí přiblížit k lepšímu výsledku.
7'
Jižní Korea – Japonsko 12:14
Domácí fanoušky u televizních obrazovek potěšil Rjota Kano, když si vzal na starost konverzi a Japonsko vede o dva body. Tohle je poslední zápas, takže se Japonci mohou zcela vydat.
7'
Jižní Korea – Japonsko 12:12
Na položení dlouho čekal Masakacu Hikosaka, jelikož chtěl uklidnit vlastní tým. I zkrácené, sedmičkové ragby dává fyzicky obrovsky zabrat, takže podobnou pauzu vlastně využily oba týmy.
5'
Jižní Korea – Japonsko 12:7
Po pravé straně se tentokrát v pohodě prosmýknul Jeongmin Jang. Tady je důvod, proč oba týmy bojují o poslední dvě pozice – žádný z nich nedisponuje dostatečně tvrdou obranou.
3'
Jižní Korea – Japonsko 7:7
Rychlou odpověď má nicméně Lote Tuqiri, jehož běh ještě zahranou konverzí doplňuje Kano. No a protože Korea svůj kop do háčka zvládla také, skóre je 7:7.