OH - Stolní tenis - Dvouhra (muži, ženy) - 1. kolo -  ONLINE PŘENOS -  24. července 2021   07:15

Dvouhra (muži, ženy) - 1. kolo

07:15 1. kolo - ženy

07:15 1. kolo - muži
CZE  L. Jančařík

Úvodní kolo bude pokračovat dalšími zápasy už dnes od 12:30 hodin. V tuto chvíli děkujeme za pozornost. Hezkou sobotu.
Jsou za námi úvodní zápasy hlavní soutěže dvouher na olympijském turnaji v Tokiu. K vidění bylo několik překvapení i výborných zvratů. Českým příznivcům udělal radost zejména Lubomír Jančařík, jenž porazil Aliho Achrávího ze Saudské Arábie suverénně 4:0 na sety a zahraje si zítra ve druhém kole.

Událost právě skončila.
Jako by dnes byly švédské stolní tenistky proklety. Poté, co Kaellbergová promarnila vedení 3:0 na sety, ztratila takřka vyhraný zápas rovněž její krajanka Linda Bergströmová! Nad Indkou Mukherjeeovou vedla 3:1, pak ale prohrála tři sady v řadě. V té rozhodující uhrála favoritka jen pět výměn a dvouhra pro ni překvapivě končí!
Sutirtha Mukherjeeová zlikvidovala manko dvou setů. V šestém partu vyhrála 11:9. Rovněž o vítězce posledního utkání tohoto bloku rozhodne až sedmá sada!
Velká radost na straně Siua Hanga Lama! Právě on nakonec dovedl sedmisetové drama do vítězného konce. V rozhodujícím dějství porazil Briana Afanadora 11:8.
Linda Bergströmová vedla už 3:1. Pátý set byl ale zcela v režii Mukherjeeové, jež v něm ztratila jen tři body.
Brian Afanador zvládl drama v koncovce šestého setu. Ten vyhrál 14:12 a rozdá si to s Hangem Lamem v rozhodujícím dějství!
Linda Bergströmová jde znovu do vedení. Třetí set vyhrála po velké přetahované 13:11 a dobře vstoupila rovněž do čtvrtého dějství, v němž vede nad Indkou Mukherjeeovou 6:3.
Siu Hang Lam byl v souboji s Brianem Afanadorem dvakrát o set pozadu, aktuálně ale vede 3:2 a má možnost duel ukončit.
Paul Drinkhall poráží Nimu Alamiana z 4:1 na sety. Vyrovnanou pátou sadu vyhrál jednatřicetiletý bronzový medailista ze světového šampionátu z roku 2016 12:10.
Partie mezi Afanadorem a Lamem je nadále velmi vyrovnaná. I po čtyřech odehraných sadách mají oba jmenovaní k postupu stejně daleko. 2:2.
Sutirtha Mukherjeeová vyhrála druhý set nejtěsnějším rozdílem 11:9 a srovnala stav utkání se Švédkou Bergströmovou na 1:1.
Drinkhall je set od vítězství. Vedl už 3:0, Íránec Alamian ale ve čtvrtém dějství (11:8) snížil a vykřesal aspoň malou jiskřičku naděje.
V akci další Švédka. Po těsném vypadnutí krajanky Kaellbergové usiluje o postup do druhého kola Linda Bergströmová. A proti Indce Mukherjeeové začala dobře, první set vyhrála 11:5. Poslední tři zmíněné zápasy jsou těmi vůbec posledními v rámci tohoto bloku.
O poznání vyrovnanější je souboj Briana Afanadora z Portorika a Hangem Lamem z Hongkongu. Po dvou setech platí nerozhodné skóre 1:1.
Duel mezi Paulem Drinkhallem a Nimou Alamianem měl být podle předzápasových prognóz vyrovnaný. O to větším překvapením je zatím naprosto drtivá dominance prvně jmenovaného Brita. Úvodní set vyhrál 11:7, v tom druhém pak povolil soupeři jediný bod!
Do druhého kola prolétla Jia Nan Yuanová, naturalizovaná Francouzka. Egypťance Helmyové povolila nejvíce 6 bodů v setu a zvítězila hravě 4:0.
Velký obrat dokonán! Jieni Shaová prohrávala s Christinou Kaellbergovou už 0:3 na sety, čtyřmi sety v řadě ale nakonec zápas otočila. Tenhle zápas se musel líbit nejen portugalským příznivcům.
Jieni Shaová šestý set otočila a po výsledku 11:8 si vynutila rozhodující sedmou sadu. To je drama!
Aktuálně se hraje pouze utkání mezi Švédkou Kaellbergovu a Portugalkou Shaovou. Druhá jmenovaná zápas pořádně dramatizuje, z 0:3 se dotáhla na 2:3. Do šesté sady nicméně vstoupila lépe Kaellbergová, jež získala úvodní tři rozehry.
Ve druhém kole je dle očekávání rovněž Ovidiu Ionescu z Rumunska. Xina Chrise Yana, Australana čínského původu, porazil 4:1 na sety.
Bojan Tokič patřil k největším favoritům svého zápasového bloku a roli bezezbytku potvrdil. Jeremyho Hazina z Kanady porazil 11:7, 11:9, 11:5 a 11:7.
Rovněž čtvrtou sadu získala Manika Batraová nejtěsnějším dvoubodovým rozdílem, tentokrát 11:9. Indická hráčka je po výhře 4:0 nad Britkou Hoovou ve druhém kole.
Christina Kaellbergová má v souboji s Portugalkou čínského původu Jieni Shaovou i nadále navrch. 11:8, 11:9 a 12:10 – těmito poměry vyhrála Švédka úvodní tři sady. Že by po vítězství Rusky Noskovové další překvapení v pavouku ženské dvouhry?
Manika Batraová z Indie vede nad Britkou Tin-Tin Hoovou už 3:0 na sety. Ten poslední vybojovala až v koncovce výsledkem 12:10.
Jeden set od postup je i Bojan Tokič. Třetí set byl zatím nejjednoznačnější záležitostí. Hazinovi v něm Srb povolil jen pět bodů.
Australan Xin Yan přeci jen zvládl Ovidiovi Ionescuovi vzít sadu (11:7), a to tu třetí. Aktuálně ovšem skončila čtvrtá, kterou už znovu ovládl Ionescu (11:8). Zkušený dvaatřicetiletý Rumun tak vede 3:1 na sety.
V utkání Bojana Tokiče to zatím na překvapení nevypadá. Srb vyhrál první dva sety proti Kanaďanu Hazinovi 11:7 a 11:9.
Rozehrány jsou další dva nové zápasy ženského singlu. Ze zisku prvních sad se mohou radovat Christina Kaellbergová (11:8) a Manika Batraová (11:7).
Pouze formalitou by měl být postup skrze první kolo pro Ovidia Ionescua z Rumunska. Pro Australana Yana by v tomto případě byl úspěchem jakýkoliv uhraný set. Ten první mířil každopádně poměrem 11:7 na konto favorita.
A opět 4:0. Dle očekávání postoupila do druhého kola ženské dvouhry rovněž Natalia Partyková z Polska. Australanka Michelle Brombleyová nekladla větší odpor, jen jednou se dostala v sadě na sedm bodů. Dvakrát jich uhrála pět, jednou pak pouze tři. Rychlá záležitost.
Favoritům se v druhé vlně zápasů skutečně daří. Potvrdila to i Orawan Paranangová z Thajska. Ani ona neztratila sadu a porazila Melanii Diazovou z Portorika 13:11, 11:6, 11:8 a 11:7.
Výhru 4:0 na sety slaví v tuto chvíli i Panagiotis Gionis. Řecký favorit porazil Zsolta Peta ze Srbska 11:6, 11:8, 11:9 a 11:8.
Paráda! Lubomír Jančařík přitlačil bekhendem na tělo a Ali Alchadraví vracel z forhendové strany daleko za stůl. Zatímco před pěti lety v Riu vypadl český stolní tenista překvapivě v prvním kole, tentokrát zaváhání nepřipustil. Až na druhou polovinu první sady měl jasně navrch a postoupil po setech 11:9, 11:5, 11:4 a 11:4 do druhého kola. V tom jej už zítra čeká Kirill Gerassimenko z Kazachstánu.
Alchadraví přepálil růžek stolu. Jančařík má šest mečbolů!
6:3! Jančařík přikoval soupeře několik metrů za stůl a pálil po vysokých odskocích. Alchadraví se bránil vysokými obloučky, ten poslední spadl do autu. Tohle bylo něco pro diváky – tedy ty u televizních obrazovek. V Tokiu se, jak známo, hraje bohužel bez nich.
Lubomír Jančařík má nad soupeřem z konce druhé stovky žebříčku nadále navrch. Ali Alchadraví si za stavu 4:1 pro Čecha vyžádal oddechový čas.
Čech mířil nejprve do sítě, při druhém setbolu ale přepálil Alchadraví forhendový topspin za stůl. Třetí set končí výsledkem 11:4 pro Jančaříka a jeho postup do druhého kola se zdá být už jen otázkou několika mála minut.
Lubomír Jančařík má za stavu 10:3 rovnou sedm možností dějství ukončít.
Alchadraví už jen marně vzpomíná na svou agresivní hru z druhé poloviny úvodní sady. Jistota se přesunula na stranu čtyřiatřicetiletého Jančaříka. Ten vede ve třetím setu 6:2.
Za stavu 10:5 útočil Jančařík bekhendem těsně mimo stůl, další drtivý útok už ale znamená konec druhého setu. Jen tak dále!
Jančařík přečetl soupeřův servis a pořádně se opřel do křižného forhendu. 9:4 pro českého tenistu.
Lubomír Jančařík vstoupil do druhého setu znovu fantasticky. Čech vede 7:2, Alchadraví se hodně trápí na příjmu. Věřme, že z toho už nebude podobné drama jako v dějství číslo 1.
Vedle utkání Jančaříka s Alchadravím je v rámci mužské dvouhry souběžně hrán i zápas mezi Řekem Gionisem a Srbem Petem. Lépe začal prvně jmenovaný. Úvodní set vyhrál 11:6, v tom druhém má tři setboly.
Thajka Paranangová zatím naplňuje proti Portoričance Diazové papírové předpoklady, když získala úvodní dvě sady poměrem 13:11 a 11:6.
A znovu forhend Alchadravího, který se na stůl nevešel. Nečekaně dramatický první set nakonec přeci jen putuje na konto rodáka z Hodonína.
Po překrásné výměně má Lubomír Jančařík setbol. Alchadraví mlátil do míčku hlava nehlava, Čech se ale úspěšně ubránil a nakonec těžil ze soupeřova úderu do autu.
Křižný forhend Alchadravího prodloužila páska do autu. Následně už útočil přesně a Čech vracel do sítě. Alchadraví jde za stavu 9:9 na podání.
Jančaříkův bekhend v síti. Stav srovnán. Kdo by to byl před několika desítkami vteřin řekl...
Aktivita na straně reprezentanta Saudské Arábie. Bránící se Jančařík je teď pod tlakem. Už vede jen 8:7!
Alchadraví se začíná dostávat do hry. Nyní snížil vítězným křižným bekhendem na 8:4. Jančařík má ale stále luxusní náskok.
Český favorit nepřipouští nervozitu a začal výborně. Aktuálně vede už 7:1 a má nakročeno k zisku úvodní sady.
Teď už ale zápas, který nás v rámci tohoto bloku zajímá suverénně nejvíce! Lubomír Jančařík rozehrál klání s Alchadravím.
Zhe Yu Clarence Chew nakonec v koncovce uspěl a zvítězil 12:10, na sety pak 4:2.
Singapuřan Chew prohrál pátou sadu jasně 3:11, přesto je nadále relativně blízko překvapivé výhře. Šestý set míří za stavu 9:9 do koncovky, v níž se může stát vše.
Obě jmenované nakonec šesté sety nejtěsnějším rozdílem vyhrály a shodně si zajistily postup poměrem 4:2. Noskovová vyhrála poslední sadu 11:9, Moretová 14:12.
Krůček od vítězství jsou Ruska Noskovová se Švýcarkou Moretovou. Obě vedou 3:2 na sety. V polovině šestých sad jsou výsledky vyrovnané.
Rýsuje se první překvapení? Zhe Yu Clarence Chew ze Singapuru vede nad favorizovaným Senegalcem Diawem 3:1 na sety.
Andrej Gacina splnil roli favorita na výbornou. S Tožanem Fannym neztratil ani sadu a prosvištěl do druhého kola po setech 11:5, 11:6, 11:3 a 13:11.
Francouzka Pavadeová po špatném vstupu do utkání vyhrála dva sety 11:6 a 11:2, Ruska Noskovová ale následně opět srovnala (11:7). Aktuálně je zápas vyrovnaný 2:2.
Moretová prohrála druhý set 6:11, ten třetí ale ovládla jasně 11:4. Aktuálně tak Švýcarka vede 2:1 na sety.
O poznání vyrovnanější je souboj mezi Senegalcem Diawem a Chewem ze Singapuru. Po dvou setech je vyrovnáno.
Roli obrovského favorita plní v mužské části Chorvat Gacina. Tožanu Fannymu již stačil nadělit dva sety (11:5 a 11:6) a je na dobré cestě za postupem.
Ruska Noskovová získala překvapivě první sadu proti Francouzce Pavadeové (12:10).
Registrujeme první vyhraný set. Raduje se z něj Švýcarka Moretová, jež porazila v úvodní sadě Brazilku Yamadaovou 11:6.
Událost právě začala.
Program dopoledního bloku

07:15 Ibrahima Diaw (SEN) – Zhe Yu Clarence Chew (SGP)
07:15 Andrej Gacina (CRO) – Kokou Dodji Fanny (TOG)
08:00 Panagiotis Gionis (GRE) – Zsolt Peto (SRB)
08:00 Lubomír Jančařík – Ali Alchadraví (SAU)
08:45 Bojan Tokič (SRB) – Jeremy Hazin (CAN)
08:45 Ovidiu Ionescu (ROU) – Xin Yan (AUS)
09:30 Brian Afanador (PUR) – Siu Hang Lam (HKG)
09:30 Paul Drinkhall (GBR) – Nima Alamian (IRI)

07:15 Jana Noskovová (ROC) – Prithika Pavadeová (FRA)
07:15 Rachel Moretová (SUI) – Jessica Yamadaová (BRA)
08:00 Natalia Partyková (POL) – Michelle Brombleyová (AUS)
08:00 Melanie Diazová (PUR) – Orawan Paranangová (THA)
08:45 Manika Batraová (IND) – Tin-Tin Hoová (GBR)
08:45 Jieni Shaová (POR) – Christina Kaellbergová (SWE)
09:30 Jia Nan Yuanová (FRA) – Yousra Helmyová (EGY)
09:30 Linda Bergströmová (SWE) – Sutirtha Mukherjeeová (IND)
Historie
Stolní tenis měl na letních olympijských hrách premiéru v roce 1988 v jihokorejském Soulu. Naprostou dominanci vykazuje Čína, jež vybojovala 28 z 32 zlatých medailí, které se do této doby rozdávaly. Jediným Evropanem, jenž vybojoval zlatou olympijskou medaili je Švéd Jan-Ove Waldner, ten opanoval dvouhru v roce 1992 ve španělské Barceloně.
Krásné sobotní ráno. Program odložených olympijských her v Tokiu se rozjel na plné obrátky. V soutěži stolních tenistů a tenistek bylo odehráno předkolo a nyní už přítomné čeká start hlavní soutěže. V mužské části bude o postup do druhého kola bojovat také Lubomír Jančařík. Poté, co před pěti lety v Riu vypadl hned v úvodním kole, má třiatřicetiletý rodák z Hodonína výbornou šanci postoupit. Los mu přisoudil Aliho Alchadravího ze Saudské Arábie, proti kterému bude Čech obrovským papírovým favoritem. Na jeho vítězství dokonce mnohé sázkové kanceláře vůbec nevypsaly kurz.
Vítáme vás u on-line přenosu. Událost začíná v 07:15.