OH - Taekwondo - Nad 80 kg - opravy, o bronz, finále (muži) -  ONLINE PŘENOS -  27. července 2021   12:15

Nad 80 kg - opravy, o bronz, finále (muži)

Vítěz: Vladislav Larin (ROC)
Konec! O zlatu je rozhodnuto a ruský taekwondista Vladislav Larin slaví nejcennější medaili.
Další přesný kop přidává na konto ruského závodníka dva body a s nadějemi Georgievského to již moc dobře nevypadá.
Do konce zbývá 40 vteřin, Rus je potrestán Gam-jeomem a stav je 13:9.
Larin trefil soupeřovu hlavu, což je počítáno za tři body, takže nyní vede 13:8!
Oba soupeři jsou napomínáni, takže stav je 10:8 pro Vladislava Larina. Do konce třetího kola zbývá minuta.
V závěru druhého kola oba soupeři zapisují po dvou bodech, takže před startem třetího kola vede Larin 9:7.
Po úderu na vestu je rozdíl mezi oběma soupeři již zase pouze dvoubodový.
Ovšem ani Georgievski se nevzdává a snižuje na 4:7 kopem na vestu.
Po půl minutě se dějí věci. Nejprve Georgievski srovnal, aby vzápětí Larin během pár vteřin získal pět bodů díky dvěma povedeným kopům.
Rozhodčí přidělili druhý bod za úder na vestu Larinovi, což se nezdálo trenérovi soupeře, ale přes protest zůstává v platnosti původní verdikt. Po prvním kole vede ruský sportovec 2:0.
První bod finálového zápasu získává ruský sportovec po napomenutí Georgievského Gam-jeomem.
442'
Finále: Vladislav Larin (ROC) vs. Dejan Georgievski (MKD)
Před sebou máme finále žen a poté se již podíváme na finálový zápas mužů.
Vítěz bronzové medaile 2: Rafael Yunier Alba Castillo (CUB)
Tak to je finiš! Kubánec vykopl Číňana mimo vymezený prostor vteřinu před koncem, za což následuje Gam-jeom a Alba Castillo vítězí 5:4 na body.
Do třetího dějství vletěl aktivně Kubánec, ovšem bodový zápis přichází na opačné straně a stav je vyrovnaný 4:4!
V závěru druhého kola už žádné další body nepřišly, takže na rozuzlení si počkáme do třetího kola.
Delší řešení zapeklité situace u videa, po němž se do vedení 4:2 dostává Kubánec.
Po dvaceti vteřinách druhého kola sledujeme první obodovanou techniku, kdy se kopem na vestu prosazuje čínský reprezentant a dostává se do vedení 2:1.
To bylo také to jediné zajímavé, co se v prvním kole událo. Velmi taktická bitva.
První kolo přineslo první bod až po minutě a půl, kdy byl napomínán Číňan za porušení pravidel.
440'
O bronz 2: Rafael Yunier Alba Castillo (CUB) vs. Chung-i Sun (CHN)
Před druhým mužským soubojem o bronz se podíváme opět na ženskou část turnaje.
Vítěz bronzové medaile 1: Kyo Don In (KOR)
Korejec nakonec dokázal nejtěsnější vedení uhájit do konce a může oslavit alespoň bronzovou medaili.
Těsně před koncem Trajkovič snižuje na rozdíl pouhého bodu!
Pád na nohy však znamená Gam-jeom pro Slovince a průběžný stav je z jeho pohledu 2:5.
Úder na vestu v podání Trajkoviče znamená další snížení stavu.
Gam-jeom pro Kyo Don Ina a rozdíl je tříbodový.
Rozdíl po dvou kolech není nepřekonatelný, takže uvidíme, co si pro nás dvojice taekwondistů přichystala na třetí kolo.
Až nyní se provinil Slovinec, když skončil na zemi, takže po Gam-jeomu vede Korejec již 4:0.
Také druhé kolo je zatím poměrně opatrné a ani jeden ze soupeřů zatím nezískává body.
Jediným zápisem prvního kola tak zůstal povedený kop Korejce, který před startem druhého kola vede 3:0.
Rozhodčí dlouho posuzovali spornou situaci, kdy Trajkovič reklamoval zásah soupeřovy hlavy, ale k ničemu takovému zřejmě nedošlo.
Zatím sledujeme oboustranně velice opatrný souboj, kdy jsme si na první bodovaný zápis museli počkat minutu a půl. Poté se přesným kopem na hlavu prosadil Korejec In.
438'
O bronz 1: Kyo Don In (KOR) vs. Ivan Konrad Trajkovič (SLO)
Nyní se opět těžiště pozornosti přesouvá na ženskou část turnaje a po prvním zápase o bronz se opět vrátíme k mužům.
Vítěz druhé opravy: Rafael Yunier Alba Castillo (CUB)
Pád na zem a Gam-jeom pro Gbaneho. V závěru už si to Kubánec pohlídal a nenechal soupeře bodovat, když se jeho kopům dokázal vyhnout.
Gam-jeom pro reprezentanta Pobřeží slonoviny a máme minutu před koncem stav 7:2 pro Kubánce.
Ve třetím kole už musel Gbane zabrat, ale úderem na vestu po půl minutě stáhl pouze bod ze soupeřova náskoku.
To byly také jediné body, kterých jsme se ve druhém kole dočkali. Kubánec vede po dvou kolech 6:1.
Druhé kolo se proměnilo v taktickou bitvu, kdy první body vidíme po více než minutě a čtvrt. Dvoubodovým kopem navyšuje vedení favorizovaný Alba Castillo.
Vteřinu před koncem prvního kola Kubánec povedeným kopem zvyšuje na 4:1.
Ovšem Alba Castillo si po chvilce bere nejtěsnější vedení zpět úderem na vestu.
Alba Castillo se po neúspěšném pokusu o kop ocitl na zemi a dostává trestný bod, čímž se stav vyrovnává.
Kubánský reprezentant schytal nějaký úder zřejmě na krk, po kterém potřeboval chvilku na vzpamatování se.
Krátce po začátku získává Kubánec první bod za úder na vestu.
434'
Oprava 2: Rafael Yunier Alba Castillo (CUB) vs. Seydou Gbane (CIV)
Nyní bude probíhat druhá oprava ženské soutěže.
Vítěz první opravy: Ivan Konrad Trajkovič (SLO)
Po druhém kole je tedy bodový rozdíl mezi oběma natolik velký, že už třetí kolo nebude a Trajkovič zabojuje o medaili.
Dvacet vteřin před koncem druhého kola předvedl Trajkovič kop na hlavu z otočky ohodnocený pěti body! Poté následuje ještě jeden kop na hlavu za tři body a vedení Slovince 22:1.
Po dalším trestném bodu následují dva kopy na hlavu v podání Trajkoviče a pohodlné vedení 14:1 pro favorita.
K vidění je ve druhém kole zatím Gam-jeom na každé straně, tedy průběžný stav je 7:1.
V závěru ještě jeden Gam-jeom a Slovinec odchází s přesvědčivým vedením 6:0 po prvním kole.
Kop na hlavu a další trestný bod znamenají vedení Trajkoviče 5:0 v prvním kole.
První kolo odstartovalo a dlouho jsme neviděli žádný bodový zápis. To se změnilo až po Gam-jeomu pro Taufatofuu, což znamená první bod Slovince Trajkoviče.
432'
Oprava 1: Ivan Konrad Trajkovič (SLO) vs. Pita Taufatofua (TGA)
Opravy čekají na dvojice Trajković (SLO) – Taufatofua (TGA) a Alba Castillo (CUB) – Gbane (CIV).
Poté následují dvě utkání o bronz a finálový souboj, kde se utkají Vladislav Larin (ROC) s Dejanem Georgievskim (MKD).
Bodování

Úder na vestu – 1 bod
Kop na vestu – 2 body
Kop na hlavu – 3 body
Kop na vestu z otočky – 4 body
Kop na hlavu z otočky – 5 bodů

Setkat se můžeme i s trestnými body „Gam-jeom“, kdy je bod udělen soupeři provinivšího se bojovníka.
Pravidla

V taekwondu probíhá zápas ve třech kolech po dvou minutách. Mezi koly je krátká přestávka. Bojovníci využívají hlavně kopů a technik prováděných nohou. Občas se setkáme i s údery, ale není to zase tolik časté, protože údery na hlavu jsou zakázány a údery na vestu jsou ohodnoceny pouze jedním bodem. Vyhrává bojovník, jenž má po třech kolech vyšší počet bodů.
Taekwondo je pro řadu lidi v České republice téměř neznámý sport, ale přitom se jedná o velmi zajímavou disciplínu, která dostává prostor i na LOH. Na programu jsou po předchozí části opravy a boje o cenné kovy. Souběžně se budou střídat sportovci a sportovkyně v ženské kategorii nad 67 kilogramů a mužské kategorii nad 80 kilogramů. V tomto přenosu se zaměříme na muže.
Vítáme vás u on-line přenosu. Událost začíná v 12:15.