OH - Vodní slalom - C2 - semifinále a finále (muži) -  ONLINE PŘENOS -  11. srpna 2016   17:30

Ukončeno

C2 - semifinále a finále (muži)

17:30 semifinále a finále
CZE  J. KašparM. Šindler
SVK 1. . L. Škantár, P. Škantár
GBR 2. . D. Florence, R. Hounslow
FRA 3. . G. Klauss, M. Peche
 
Přenos se aktualizuje automaticky

S konstatováním, že finále deblkanoistů vyhrávají slovenští bratranci Ladislav a Peter Škantárové před Davidem Florencem s Richardem Hounslowem z Velké Británie a francouzským duem Gauthier Klauss, Matthieu Peche, se s Vámi loučí a hezký, pro české fanoušky možná trošku smutný, večer přeje Tomáš Lysý.
Ač skončili Jonáš Kašpar s Markem Šindlerem na osmém místě, prestože ještě na poslední protivodě útočili na cenný kov, patří jim za jejich jízdu obrovské poděkování. Čeští deblkanoisté, stejně jako zbylých devět posádek, přispěli k obrovské kvalitě finále C2 a bylo se skutečně na co dívat. A přesně tak to má při olympijském závodě být.
Sport se dá charakterizovat i dvěma přídavnými jmény začínajícími na K. Krásný – přesně tento moment prožívají slovenští deblkanoisté Ladislav a Peter Škantárové. Mladí Slováci při kvalifikaci v Liptovském Mikuláši zavřeli slavným bratrům Hochschornerům cestu na olympiádu, aby jí pak sami fantastickou jízdou vyhráli. Bratranecká slovenská dvojice zvládla svojí finálovou jízdu naprosto skvěle s famózním časem 101,58 vteřiny.

Zřejmě jediní, kdo by Slovákům v cíli mohli konkurovat, či je sesadit z první pozice, bylo české duo Jonáš Kašpar a Marek Šindler, předposlední finálový pár. A zde platí druhé přídavné jméno, krutý. Svěřenci dvojnásobného medailisty Ondřeje Štěpánka vedli zřejmě o více jak vteřinu, jenže výjezd z poslední protivody jim nevyšel a málem se otočili. Spolu s dotknutím na této a předposlední bráně nabrali velkou ztrátu a medailový sen se rozplynul v celkové osmé místo.

Výborně jeli také Franz Anton s Janem Benzienem, kteří vedli o vteřinu a sedmdesát setin, jenže poslední kanoe dnešního závodu nezvládla spodní pasáž trati a Němci tak skončili až čtvrtí. Druhé místo tak patří obhájcům z londýnského stříbra David Florence, Richard Hounslow, bronz berou Francouzi Gauthier Klauss, Matthieu Peche, jenž si spravují chuť po čtyři roky starém bramborovém umístění z poslední olympiády.
Konečné pořadí finále:
1. Ladislav Škantár, Peter Škantár (SVK) +101,58 vteřiny
2. David Florence, Richard Hounslow (GBR) +0,43 vteřiny
3. Gauthier Klauss, Matthieu Peche (FRA) +1,66
4. Franz Anton, Jan Benzien (GER) +2,00
5. Piotr Szczepanski, Marcin Pochwala (POL) +3,39
6. Michail Kuzněcov, Dmitrij Larionov (RUS) +5,12
7. Luka Božič, Sašo Taljat (SLO) +6,15
8. Jonáš Kašpar, Marek Šindler (CZE) +6,77
9. Lukas Werro, Simon Werro (SUI) +9,94
10. Devin McEwan, Casey Eichfeld (USA) +16,27.
Konec
Krásný závod deblkanoistů skončil, ve finále berou zlato Slováci.
Slovenští bratranci LADISLAV A PETER ŠKANTÁROVÉ získávají zlaté medaile a vydávají se ve stopách slavnějších bratrů Hochschornerů.
1
Stejně dobře jako Němci jeli i Češi. Ovšem Anton a Benzien nezvládli časově poslední protivodu, ztratili spoustu času a také celkově dvě sekundy na Slováky a jsou čtvrtí.
1
Německé duo je na tom zatím velmi dobře a je to již náskok o 1,7 vteřiny.
1
Franz Anton, Jan Benzien – toť německé duo, které může jako poslední sesadit Škantáry a zatím vedou o 72 setin.
2
Nebýt poslední protivody, byl by to atak na zlato. Takhle budou čeští závodníci nejlépe sedmí.
2
Už to vypadalo, že Jonáš s Markem skvěle zvládnou i poslední protivodu a pojedou si pro cenný kov, neřkuli pro zlato, ale zrychlili výjezd z branky a málem se otočili. Jsou to dvě vteřiny, obrovská ztráta, další dvě vteřiny na následné brance a sedmé místo. Bohužel, i o tomhle je vodní slalom.
2
Výborná protivoda na čtrnáctce, i patnáctku se šestnáctkou, obtížné branky, zvládli Češi dobře a vedou o více jak vteřinu.
2
Důležitý bude první mezičas, kde Češi ztrácí jen sedm setin. Jeďte kluci, jeďte!
2
První protivoda byla dobrá, stejně jako druhá. Také české duo jede bez problémů.
2
Jonáš Kašpar a Marek Šindler odstartovali.
2
Jonáš Kašpar a Marek Šindler jsou na startu. Jak oni odpoví na fantastický slovenský čas Škantárovců?
3
Deblkanoe z Velké Británie nebude první. V závěru ztratil a jdou na druhé místo se ztrátou 43 setin. Fantastický závod pokračuje.
3
Florence s Hounslowem zatím drží náskok i po dvou třetinách. Mají k dobru zhruba vteřinu a půl a jedou na hraně možností.
3
A Britové jedou famózně, na prvním mezičase po 11 brankách mají náskok přes vteřinu a půl.
3
David Florence chce navíc napravit jízdu ze singlu, kde byl až poslední ve finále, desátý.
3
David Florence, Richard Hounslow. Britové chtějí získat cenný kov a navázat na domácí stříbrný Londýn.
4
Polské duo se navíc ještě trošku zpomalilo v závěrečných brankách, které Francouzi i vedoucí Slováci zvládli dobře. Bez penalizace je to až třetí místo s časem 104,97 a ztrátou 3,39 vteřiny.
4
Také protivodná sedmnáctka a nájezd do ní vyšel, ale jízda to není tak rychlá. Poláci ztrácí přes vteřinu a na placku to nevypadá.
4
Také Poláci zatím jedou poměrně dobře, povedl se jim výjezd z osmičky a ztráta je minimální, 38 setin. Jízda prakticky na úrovni Francouzů.
4
Piotr Szczepanski hodně dlouho hledal ideálního partnera do deblkanoe. Našel ho v Marcinu Pochwalovi. Vynese jim to medaili?
5
Francouzská deblkanoe výborně zvládla poslední protivodu, jenže nestačí to. Ztráta 1,66 vteřiny na Slováky a čas 103,24. Tohle je fantastická podívaná!
5
Francouzská dvojice, jenž spolu jezdí již pět let, zatím nedělá výraznější chyby, jen jednu drobnou malou, a nabrala desetinu navíc.
5
A také Francouzi jedou výborně, ztrácí na jedenácté brance jen tři desetiny, to není vůbec nic.
5
Gauthier Klauss, Matthieu Peche. Dvojice z Épinalu chce také cenný kov!
6
Slováci se vyvarovali i místa, kde zaváhali dvěma vteřinami Slovinci a je to jasné první místo s famózním časem! 101,58 je první místo s náskokem přes pět vteřin. To je útok na medaili a obrovská radost Škantíků!
6
A na druhém mezičasu již Slováci vedou o 2,34 vteřiny. Že bychom viděli atak na cenné kovy?
6
Škantárovci na prvním mezičase ztrácí 42 setin, poté přišlo maličké, ale opravdu jen maličké, zabrždění, které hned dohnali.
6
Vítězové kvalifikace a šestí v semifinále, slovenští bratranci, zvládli první i druhou protivodu bez problémů. I válec mezi nimi.
6
Slovenští fanoušci jdou do pozoru, na startu je Ladislav a Peter Škantárové.
7
Druhá část trati vycházela Slovincům prakticky excelentně až do poslední protivodě, kdy přišel dotek branky. Je to 107,73 vteřiny a dvě vteřiny je odsunují na průběžné druhé místo, jinak by byli první.
7
V polovině kanálu se Slovinci snaží dohnat mírnou ztrátu a v současnosti jsou druzí o čtyři setiny. To bude hodně těsné.
7
Menší zaváhání přišlo na vodě před protivodnou čtyřkou a ani další protivoda nebyla zcela nejlépe projetá.
7
Co na to Slovinci Luka Božič, Sašo Taljat?
8
Možný atak Rusů na medaile. Kuzněcov s Larionovem zvládli i závěr trati a válce, kde včera ztratili Slováci naději na zlato, navíc dělají v cíli radostí eskymáka. Čas 106,70 je zatím jasně nejlepší a viděli jsme vůbec i v kontextu semifinále nejrychlejší jízdu.
8
Poryv větru málem vyplašil Rusy, naštěstí pro ně to dotek branky nebyl a tohle je opravdu dobré, vedou o čtyři vteřiny.
8
Kuzněcov s Larionovem, pro neznalé spíše hokejová jména, zatím divokou vodu zvládají velmi dobře a atakují vedoucí Švýcary.
8
Rusové také nedělají zatím výraznější chybu, ale mají za sebou zatím jen třicet vteřin.
8
Rusové Michail Kuzněcov a Dmitrij Larionov jistě vylepší čtrnácté místo z Londýna. Naváží ale na bronz z Pekingu?
9
Lucas a Simon Werrové ze Švýcarska neměli ani jeden dotek. Bez menších chyb to sice nebylo, ale čas je to slušný – 111,52 s čistou jízdou a náskokem 8,33 vteřiny na USA. Švýcaři by se tak měli posunout.
9
Před protivodnou třináctkou nejeli napřímo, dostali se na chvíli na bok, ale zato touto brankou projeli dobře. A na konci trati se již projevují doteky Američanů.
9
Není to rozhodně špatná jízda v podání švýcarské dvojice, zatím bez chyby, ale se ztrátou devíti setin.
9
Švýcarští bratři naopak průjezd protivodnou čtyřkou zvládli, stejně jako devítkou a zatím je to bez chyby.
9
Bratří Werrové, Lukas a Simon, by měli být s časem lepší.
10
Devin McEwan, Casey Eichfeld, deblkanoe z Ameriky, zajela čas 119,85. Tohle určitě nemůžeme brát jako nějaký dobrý výsledek, je to hned osm trestných vteřin za čtyři doteky.
10
Američané dávají další dva doteky na třináctce a šestnáctce a tohle dost možná bude nejhorší jízda celého finále.
10
Devin McEwan a Casey Eichfeld udělali velkou chybu na brance číslo čtyři, poté se sekli na protivodné čtrnáctce. Tohle není vůbec dobrá jízda.
Finále
Finále bylo zahájeno.
Startovní listina finále:
10. Devin McEwan, Casey Eichfeld (USA)
9. Lukas Werro, Simon Werro (SUI)
8. Michail Kuzněcov, Dmitrij Larionov (RUS)
7. Luka Božič, Sašo Taljat (SLO)
6. Ladislav Škantár, Peter Škantár (SVK)
5. Gauthier Klauss, Matthieu Peche (FRA)
4. Piotr Szczepanski, Marcin Pochwala (POL)
3. David Florence, Richard Hounslow (GBR)
2. Jonáš Kašpar, Marek Šindler (CZE)
1. Franz Anton, Jan Benzien (GER)
Boje o kovy nejcennější, finálové, začnou přesně v 19:15. Jako první vyjede americká dvojice Devin McEwan, Casey Eichfeld, tzn. pojede se v opačném pořadí semifinále.
Zajímavé semifinále je u konce a nejlépe do finále bude vstupovat německá dvojice Franz Anton, Jan Benzien, která překonala před svojí jízdou doposud vedoucí Poláky. Nechybělo moc a hned vzápětí by německý pár překonali i čeští závodníci Jonáš Kašpar, Marek Šindler , jenže kvůli dvěma dotekům branek v závěrečné pasáži jsou za svými německými soupeři o 16 setin na druhém místě. Třetí jsou obhájci olympijského stříbra z Londýna, britská dvojice David Florence, Richard Hounslow.

Vítězové rozjížděk, bratranci Škantárové ze Slovenska, naopak proti pondělí tak dobrou jízdu nepředvedli, na vítězné semifinalisty z Německa ztratili téměř dvě a půl vteřiny a budou ve finále útočit ze šestého místa.

Černý Petr v podobě jediného nepostupového – a posledního – místa zbyl na domácí duo Charles Correa, Anderson Oliveira.
Pořadí po semifinálových jízdách:
1. Franz Anton, Jan Benzien (GER) 107,93 vteřin
2. Jonáš Kašpar, Marek Šindler (CZE) +0,16 vteřiny
3. David Florence, Richard Hounslow (GBR) +1,67
4. Piotr Szczepanski, Marcin Pochwala (POL) +2,24
5. Gauthier Klauss, Matthieu Peche (FRA) +2,26
6. Ladislav Škantár, Peter Škantár (SVK) +2,49
7. Luka Božič, Sašo Taljat (SLO) +3,21
8. Michail Kuzněcov, Dmitrij Larionov (RUS) +4,46
9. Lukas Werro, Simon Werro (SUI) +7,47
10. Devin McEwan, Casey Eichfeld (USA) +8,33
...
11. Charles Correa, Anderson Oliveira (BRA) +8,56
– nepostoupili do finále.
SF
Semifinálové jízdy skončily, vyhrál je německý pár Franz Anton, Jan Benzien.
1
Závěr trati však Škantárové zvládli poměrně rychle a nakonec posunují se na průběžné šesté místo. Budou muset útočit ve druhém kole.
1
Slováci rozhodně ideálně nejedou. Další dotek branky a trošku výraznější ztráta na vedoucí německé duo.
1
Jenže možná jsem to znovu zakřikl, protože hned jsou to dvě vteřiny penalizace.
1
Slováci zatím trať zvládají. Aby také ne, protože kdo nepustil na olympiádu bratry Hochschornerovy, musí samozřejmě něco umět.
1
Bratranecké duo Ladislav Škantár, Peter Škantár ze Slovenska začíná své semifinále.
2
Epinalští závodnící Klauss a Peche, kteří se narodili na sklonku roku 1987 prakticky o měsíc po sobě, však udělali – stejně jako český pár – v závěru dvě drobné chyby, znamenající dva šťouchy a čtyři trestné vteřiny. Jdou proto na páté místo, čistá jízda by je zařadila na pozici první.
2
Navíc nyní hezky a rychle projeli brankami č. 14 a 15, kde je to také hodně ošidné. Francouzi vedou o čtvrt vteřiny.
2
Francouzi zatím rozjeli závod dobře, chtějí si vydobýt do nejlepší pozici před finále a hlavně neskončit jako v Londýně na čtvrtém místě.
2
Předposledním párem jsou rodáci z Épinalu Gauthier Klauss, Matthieu Peche. Francouzská dvojice spolu jezdí od roku 2011.
3
Florence s Hounslowem nakonec dojeli s dvěma trestnými vteřinami a také jdou v poklidu do finále, řadí se za české duo o vteřinu a 51 setin.
3
Sehraní Britové, kteří spolu jezdí od roku 2010, zatím jedou vstříc prvnímu místu. Jenže jen jsem to dořekl, přichází dvouvteřinová penalizace a rázem se průběžně propadají někam na třetí místo.
3
Také Britové zatím jedou velmi dobře, i když průjezd povodnou osmičkou nebyl zrovna bezproblémový.
3
David Florence, Richard Hounslow, stříbrní medailisté z domácího Londýna a největší favorité, kteří získali i zlato na MS v Praze 2013, jdou na závod.
4
V závěrečných čtyřech brankách však přibyli českým kanoistům čtyři trestné vteřiny, zřejmě na brance 20 a poté na poslední. Čistým časem by to bylo jasné první místo, takto jsou druzí, ale jen o 16 setin. Samozřejmě postupují.
4
Málem to vypadalo, že se Češi před protivodnou sedmnáctou dotkli, nakonec u jejich času žádná penalizace nesvítí.
4
Kašpar a Šindler jsou na brance č. 10 první o 17 setin. Tak pojďte kluci!
4
Čeští kanoisté právě startují, zatím to z jejich strany je čisté. Uvidíme, co první mezičas.
4
Jonáš Kašpar a Marek Šindler. Podaří se české dvojici sesadit nově vedoucí Němce?
5
Německá deblkanoe Franz Anton, Jan Benzien je zatím jasně první. Suverénní jízdou překonávají polské duo o více jak dvě vteřiny, vešli se s časem pod 108 vteřin.
5
Za polovinou kanálu jsou Němci první s náskokem přes tři vteřiny, to je z jejich strany parádní jízda.
5
A naší západní sousedé zatím projíždějí brankami hodně rychle, bezchybně a s velkým náskokem.
5
Posledními závodníky před českým duem jsou Němci Franz Anton, Jan Benzien.
6
I se čtyřmi trestnými vteřinami je to pro Slovince jasný postup a průběžné druhé místo s časem 111,14 vteřiny. Dobrý to počin.
6
Nyní už dvě vteřiny skutečně mají, ovšem jedou hodně rychle a nemuseli by na tom být tak špatně.
6
Slovinské duo Luka Božič, Sašo Taljat možná doplácí na poryvy větru a u jejich času už jsou dvě vteřiny, na chvíli zde dokonce naskočily další dvě sekundy.
7
Jenže závěr Brazilci nezvládli. Na dvacítce, jednadvacítce i dvaadvacítce je to hodně špatné a hned šest posbíraných vteřin. A tohle pro domácí závodníky nevypadá dobře, jelikož jsou až za McEwanem s Eichfeldem, o 23 setin, a nyní jsou na nepostupové pozici.
7
Tak nakonec nikoliv, dvě vteřiny u jejich času zmizely a Brazilci na tom před koncem nejsou špatně.
7
Také Brazilci jsou penalizováni dvěma vteřinami někde kolem deváté branky, stejně jako před nimi Rusové.
7
Brazilští fanoušci se nyní soustředí na domácí dvojici Charles Correa, Anderson Oliveira, v rozjížďkách sedmou.
8
Jenže pět branek před koncem nenajeli Rusové zcela dobře do další povodné a je to zatím druhé místo s časem 112,39. Kdyby to nebylo šest trestných vteřin, jednalo by se o jasné vedení, takhle ztrácí dvě vteřinky na Poláky.
8
Ačkoliv mají Rusové na kontě již čtyři trestné sekundy, jedou velmi rychle a neztrácí tolik.
8
Rusové za to hned od začátku pořádně vzali, jenže povodná šestka se jim vůbec nepovedla a je to šťouch. Mohou být rádi, že v pravidlech není více sekund za dotek jedné branky, protože se branky dotkli snad třikrát.
8
Na začátku je připraveno ruské duo Michail Kuzněcov, Dmitrij Larionov, které startovalo již v Londýně 2012, kde bylo oproti bronzovému Pekingu poslední.
9
Švýcaři sice jdou na průběžné druhé místo před Američany, ale je to čas 115,40. Nicméně mají jistotu, že do finále jdou, protože do bojů o medaile nepostoupí jen jedna loď, což je zatím ta americká.
9
Tohle pro Švýcary není nejlepší, protože v polovině trati se znovu dotkli branky a na devatenáctce měli co dělat, aby se vůbec vešli do povodné brány.
9
Lehčí zaváhání před průjezdem pětkou je sice nic nestálo, ale na osmičce již přichází první penalizace, dvouvteřinová.
9
Jedinou bratrskou dvojicí semifinále jsou Švýcaři – Lukas Werro a Simon Werro.
10
Předposlední brána nadělala Američanům další problémy, trošku je strhl proud. Jejich ztráta je 6 vteřin na polské duo a jdou na průběžné druhé místo. Tohle nebyla zcela nejlepší jízda.
10
Naopak Američané Devin McEwan, Casey Eichfeld nejenže jedou pomaleji, ale v polovině trati mají již dvě trestné vteřinky.
11
Jako první rozjíždějí olympijské semifinále polská dvojice Piotr Szczepanski, Marcin Pochwala. Stříbrní evropští medailisté zajíždí čas 110,17 vteřiny bez šťouchu a tím pádem i penalizace.
Start
Semifinále závodu deblkanoistů bylo zahájeno.
Favorité závodu:
Zde není třeba nijak zvlášť kalkulovat. Prvních pět dvojic rozjížděk – bratranci Škantárové, francouzké duo Klauss-Peche, Briti Florence s Hounslowem, česká deblkanoe Kašpar-Šindler a Němci Anton-Benzien se řadí k největším favoritům jak dnešního semifinále, tak vůbec celých bojů o medaile. Předpoklady zní jasně, tři z těchto pěti deblkanoí si to rozdají o medaile, na dvě lodě zbude černý Petr.

Jak už bylo uvedeno, deblkanoisté z Velké Británie byli na předchozích hrách v Londýně před domácím publikem stříbrní, Francouzi se na stejné trati museli spokojit s nepopulárním čtvrtým místem.

Doufejme, že český pár Jonáš Kašpar s Markem Šindlerem naváží na včerejší úspěch Jiřího Prskavce, jenž vylovil z Whitewateru bronzovou medaili. A navíc dnes máme ve hře ještě mistryni světa Kateřinu Kudějovou v kategorii K1, kde včera uspěl právě Jiří Prskavec.
Startovní listina semifinále:
(kanoe startují v tříminutových intervalech)
11. Piotr Szczepanski, Marcin Pochwala (POL) – start v 17:30
10. Devin McEwan, Casey Eichfeld (USA) 17:33
9. Lukas Werro, Simon Werro (SUI) 17:36
8. Michail Kuzněcov, Dmitrij Larionov (RUS) 17:39
7. Charles Correa, Anderson Oliveira (BRA) 17:42
6. Luka Božič, Sašo Taljat (SLO) 17:45
5. Franz Anton, Jan Benzien (GER) 17:48
4. Jonáš Kašpar, Marek Šindler (CZE) 17:51
3. David Florence, Richard Hounslow (GBR) 17:54
2. Gauthier Klauss, Matthieu Peche (FRA) 17:57
1. Ladislav Škantár, Peter Škantár (SVK) 18:00
Ladislav a Peter Škantárovi:
Na letošních olympijských hrách v Riu uvidíme další slovenskou, nikoliv bratrskou, ale bratraneckou dvojici. Jde o Ladislava a Petera Škantára, kteří ukončili sen Petera a Pavola Hochschornerových o pěti olympijských medailích za sebou. Na Mistrovství Evropy v Liptovském Mikuláši totiž skončili šestí, kdežto jejich slavnější bratrská (a navíc sourozenecká) dvojice až na pozici deváté. "Soustředili jsme se hlavně na olympijskou účast. Můžeme být spokojení, protože se nám splnil olympijský sen," řekli po závodě.
Jonáš Kašpar a Marek Šimek:
Mladá česká dvojice si účast v Riu de Janeiru vybojovala díky zvládnutému domácímu nominačnímu závodu na kanálu v pražské Troji. Za sebou nechali největší soupeře a také kamarády Ondřeje Karlovského s Jakubem Jáněm. Třiadvacetiletý Marek Šimek a pouze o rok starší Jonáš Kašpar by rádi navázali na úspěchy svého trenéra a mentora Ondřeje Štěpánka, dvojnásobného olympijského medailisty. "Zažili jsme nejvíce čtyři tisíce lidí v pražské Troji. Na minulé olympiádě v Londýně bylo dvanáct tisíc lidí. Atmosféra v Riu bude neskutečná," shodují se.
Výsledky pondělních rozjížděk:
1. Ladislav Škantár, Peter Škantár (SVK) 100,89 vteřin
2. Gauthier Klauss, Matthieu Peche (FRA) +1,54 vteřiny
3. David Florence, Richard Hounslow (GBR) +2,38
4. Jonáš Kašpar, Marek Šindler (CZE) +2,54
5. Franz Anton, Jan Benzien (GER) +2,54
6. Luka Božič, Sašo Taljat (SLO) +4,32
7. Charles Correa, Anderson Oliveira (BRA) +5,25
8. Michail Kuzněcov, Dmitrij Larionov (RUS) +6,50
9. Lukas Werro, Simon Werro (SUI) +9,67
10. Devin McEwan, Casey Eichfeld (USA) +11,44
11. Piotr Szczepanski, Marcin Pochwala (POL) 14,47
...
12. Cubasa Sasaki, Šota Sasaki (JPN) +18,15
– nepostoupili do semifinále.
Rozjížďky C2 – deblkanoe:
V této kategorii jsou v jedné lodi dva kanoisté, sedící (nebo spíš klečící) těsně za sebou, přičemž každý pádluje na jinou stranu.

Branky:
Všech dvanáct lodí se v Riu de Janeiru bude muset vypořádat se čtyřiadvaceti brankami, které budou chtít projet v co nejkratším možném čase. Většina z nich, osmnáct, je označena zelenou barvou a znamená to, že se projíždějí po proudu divoké vody – tzv. povody. Zbylá čtvrtina, šest branek, je červená a zde se musí kanoisté otočit, projíždí se totiž proti proudu – tzv. protivody. Dalšími brankami jsou tzv. vlásenky, které kanoisté musí zdolávat kolmo s proudem.

Trestné body:
Pokud se závodník jakkoli dotkne branky, dostává ke svému času dva trestné body. Jeden trestný bod odpovídá jedné vteřině. Pokud se jedné branky dotkne závodník vícekrát, počítá se mu pouze první dotek. Pokud branou kanoista neprojede či jí projede v opačném směru, dostává hned padesát trestných bodů.
Na letošních semifinále se představí hned pět posádek, které mohli fanoušci vidět již před čtyřmi lety v Londýně. Jde o tyto dvojice:
David Florence, Richard Hounslow (GBR) – obhájci stříbra.
Michail Kuzněcov, Dmitrij Larionov (RUS) – v Londýně poslední čtrnáctí.
Piotr Szczepanski, Marcin Pochwala (POL) – v Londýně pátí.
Luka Božič, Sašo Taljat (SLO) – v Londýdě osmí.
Gauthier Klauss, Matthieu Peche (FRA) – v Londýně čtvrtí.
Londýn 2012:
Na předchozích olympijských hrách v Londýně se ze zlatých medailí radovala britská dvojice Tim Baillie a Etienne Stott. Ti byli v rozjížďkách na čtvrtém místě a v desetičlenném semifinále se na úkor české dvojice Volf – Štěpánek radovali s časem 110,78 z postupu do finále. Tam se ale zlepšili o více jak čtyři vteřiny a brali olympijské zlato.

Druhé místo patřilo další britské posádce David Florence a Richard Hounslow, kteří startují i letos v Riu. V rozjížďkách jim patřilo šesté místo, v semifinále byli první a ve finále nestačili pouze na své reprezentační kolegy.

Slovenské duo Hochschornerovců skončilo na třetí pozici, když jim v rozjížďkách i v semifinále patřilo místo o stupínek lepší.

Česká dvojice Ondřej Štěpánek a Jaroslav Volf se po dvou olympijských medailích musela spokojit se sedmou pozicí, V rozjížďkách byli Češi osmí, v semifinále se o pozici zlepšili, ale na tehdy šesté a pozdější britské vítěze to nakonec nestačilo.
Úspěchy Čechů a Slováků v C2:
Obě dvě bývalé země Československa jsou na olympijských hrách v této disciplíně světovou velmocí. Česká republika totiž od roku 1992, kdy se C2 vrátila do programu olympijských her, získala nepřetržitě pětkrát za sebou (až do her v Pekingu 2008) některou ze tří cenných medailí. Slovensko zase kralovalo C2 díky bratrům Hochschornerům, kteří si podmanili olympiádu v roce 2000, 2004 a 2008 a získali tak zlatý hattrick. Na posledních hrách v Londýně byli slovenští bratři na třetím místě.

Medailové místění dvojkánoe ČR a Slovenska na OH od roku 1992:
Londýn 2012:
3. místo: Pavol a Peter Hochschornerové (SVK)

Peking 2008:
1. místo: Pavol a Peter Hochschornerové (SVK)
2. místo: Ondřej Štěpánek a Jaroslav Volf (CZE)

Atény 2004:
1. místo: Pavol a Peter Hochschornerové (SVK)
3. místo: Ondřej Štěpánek a Jaroslav Volf (CZE)

Sydney 2000:
1. místo: Pavol a Peter Hochschornerové (SVK)
3. místo: Marek Jiras a Tomáš Máder (CZE)

Atlanta 1996:
2. místo: Miroslav Šimek a Jiří Rohan (SVK)

Barcelona 1992:
2. místo: Miroslav Šimek a Jiří Rohan (SVK)
Dobrý den, ještě jednou vítejte u dnešního vyvrcholení závodu deblkanoistů. Od 17:30 jsou na kanálu Whitewater stadium na programu semifinálové jízdy, poté uvidíme velké finále o tři nejcennější kovy, které začne v 19:15.
Vítáme vás u on-line přenosu. Událost začíná v 17:30.
Články odjinud