ATP Cincinnati -  ONLINE PŘENOS -  Novak Djokovič : Roger Federer - 19. srpna 2018   22:49

4

Klíčovým faktorem zápasu se nakonec staly dvojchyby. Roger Federer třikrát ztratil svůj servis a pokaždé se tak stalo, když při shodě nedokázal míček z obou podání uvést do hry a v následujícím fiftýnu pokaždé přišel o své podání.

Také Djoković zahrál dvojchybu v kritickou chvíli, při soupeřově brejkbolu, ale stalo se tomu tak jen jednou v zápase.
Novak Djoković se vypořádal se špičkovým soupeřem i většinovou nepřízní amerického publika a stává se prvním tenistou historie, který alespoň jednou dokázal ovládnout všech devět turnajů série ATP Masters 1000!
Konec zápasu
6:4
Je dobojováno! Djoković zahrál dobrý forhend k základní čáře a donutil soupeře k nepřesnému úderu po lajně!
40-30
Mečbol! Federer neustál souboj od základní čáry, chybuje z bekhendu a Djoković má první šanci k ukončení zápasu.
30-30
Djoković opět musel hrát přes druhý servis, Federer tentokrát už trefil vítězný return po lajně.
30-15
Federer znovu nedokázal return druhého podání udržet v kurtu, tentokrát z bekhendu míří jen do sítě.
15-15
Roger Federer se ale chystá bojovat, k radosti svých příznivců v hledišti zabodoval perfektním bekhendem po lajně.
15-0
Do zřejmě rozhodující hry celého zápasu Djoković vstupuje přímým bodem z druhého podání.
5:4
Jedenáctým esem Roger Federer zakončuje devátou hru druhého setu, po přestávce ale Novak Djoković půjde servírovat na triumf.
40-A
Přímý bod z podání Federera, soupeřův return skončil na pásce.
40-40
Švýcar přidává dvojchybu.
30-40
Další eso Rogera Federera otáčí vývoj této hry.
30-30
Po servisu byl Federera byl čárovým rozhodčím zahlášen aut, umpirový ale toto rozhodnutí opravil a připisuje Federerovi eso.
30-15
Federer trefil přímý bod z podání.
30-0
Švýcar přidává také bekhendovou chybu a jeho pozice už je značně složitá.
15-0
Federer dnes netradičně často chybuje při taktice servis-volej, znovu druhý úder výměny nasměroval mimo kurt.
5:3
Federer zatlačil soupeře do obrany a pokusil se o zkrácení hry, to mu ale absolutně nevyšlo, míček doletěl do zámezí a Novak Djoković je jednu hru od triumfu!
40-30
Djoković ještě poskytuje soupeři naději bojovat o tuto hru bekhendovou chybou.
40-15
Třetí přímý bod z podání v této hře od svěřence slovenského trenéra Vajdy.
30-15
Djoković reaguje bodem z prvního podání.
15-15
Následuje dvojchyba Srba, vůbec první dvojchyba zápasu v nepříliš kritickou chvíli pro podávajícího hráče.
15-0
Do osmé hry Djoković vstupuje přímým bodem z druhého podání.
4:3
Američtí fanoušci Federera se nechovají zrovna sportovně a při velkých momentech ve prospěch Djokoviće se z hlediště ozývá hlasité bučení.
4:3
Novak Djoković trefuje senzační prohoz po lajně a ačkoliv Federer vedl 40:0 a měl celkem pět možností k ukončení této hry, tak znovu v sedmé hře setu přichází o své podání!
A-40
Dvojchyba Federera, i ve třetím případě je to při shodě a nutno říct, že druhé podání letělo velmi daleko od vymezeného území.
40-40
Parádní křižný bekhend Djokoviće, na který Federer neměl odpověď a sedmá hra bude nadále pokračovat.
40-A
Djoković se zase dostal pod veliký tlak a byť donutil Federera k dodatečným úderům, tak ten nezaváhal.
40-40
Federerovi se ale nedaří ukončit sedmou hru, přichází další bekhendová chyba.
40-A
Tentokrát už Roger Federer při postupném útoku nezaváhal. Djoković dělal v obraně možné i nemožné, už se ale neubránil.
40-40
Federer se ke zklamání svých fanoušků nedokázal prosadit z útočné pozice, Djoković se dokázal ubránit a Švýcar nakonec chybuje z forhendu.
30-40
Trocha komplikace pro Federera přichází po bekhendovém úderu do sítě.
15-40
Federer se po trefeném prvním servisu vydal k síti, Djoković mu ale trefil výborný return pod nohy.
0-40
Přesný forhend světové dvojky přináší poklidnou pozici za stavu 40:0.
0-30
Podruhé dnes Federer trefil eso z druhého podání.
0-15
V sedmé hře prvního setu Federer přišel o svůj servis, tento moment ve druhém setu přichází právě nyní a Švýcar zahajuje svoji pouť úspěšně, vypracoval si útočnou pozici, kterou zakončil přesnou smečí.
3:3
Novak Djoković přidal přímý bod z podání a Federer půjde servírovat novými míčky za stavu 3:3.
40-15
Chyba Švýcara, bekhendový return druhého podání nasměroval do zámezí.
30-15
Federer si vypracoval solidní pozici pro útok, z forhendu ale trefuje jen pásku sítě.
15-15
Velmi dobrý return Švýcara přímo k základní čáře, tím se dostal do výměny a nakonec boduje po nepřesném bekhendu soupeře.
15-0
Djoković na základní čáře rozběhal Federera, ten nakonec zahrál bekhend do sítě.
2:3
Nevynucená chyba Djokoviće pomohla Federerovi k udržení podání.
30-40
Velmi dobrý return Djokoviće pod nohy Federera, Srb získal dobrou pozici a následně volejbalovou terminologií vytloukl Švýcarův blok.
15-40
K radosti publika Federer přidává eso.
15-30
Perfektní vítězný return Srba přímo k základní čáře.
0-30
Výborný forhendový volej Federera na síti, Djoković se ještě snažil udržet se ve výměně, to se mu ale nepodařilo.
0-15
Do páté hry lépe vstupuje Federer díky soupeřově forhendové chybě.
2:2
Po forhendovém úderu Federera do sítě bere Djoković čtvrtou hru ve svůj prospěch a definitivně stáhl manko z úvodu setu.
40-0
Dobrý první servis Djokoviće přinutil Federera k příliš dlouhému returnu.
30-0
Novak Djoković si připravil útočnou pozici a byť Federer odolal prvnímu ataku soupeře, tak na závěrečnou smeč už neměl nárok.
15-0
Byť se Srb chvíli dohadoval s rozhodčím, tak jej to z míry nevyvedlo a trefuje přímý bod z podání.
1:2
V době, kdy Djoković poklepával míčkem o zem před svým podáním, dostává napomenutí za prošvihnutí limitu na podání.
1:2
Dramatický úvod druhého setu, Federer nejdříve v první hře otočil z 0:30, poté si oba tenisté vyměnili po brejku a stav je 2:1 pro Švýcara, po změně stran půjde servírovat Novak Djoković.
1:2
Federer si připravil dobrou pozici k vítěznému úderu, svůj forhend ale nasměroval do zámezí!
A-40
Druhá dvojchyba Federera, oba tenisté si na dvojchyby zatím nevybírají vhodnou chvíli, vždy při shodě či brejkbolu soupeře.
40-40
Federer zaútočil po velmi dobrém servisu a byť se Djoković mocně bránil, tak nakonec neměl šanci odolat.
40-30
Federer zahrál bekhendový volej o pásku sítě na soupeřovu polovinu, poté dostal druhou šanci zakončit výměnu, další volej ale nasměroval jen do zámezí!
30-30
Djoković neustál souboj od základní čáry, na závěrečný bekhend Federera nenašel protizbraň.
30-15
Federer musí podruhé za sebou otáčet 0:30 při svém podání a začíná výborně trefeným servisem.
30-0
Senzační rozehra! Djoković ji zahájil skvělým returnem, oba tenisté si pak vyměňovali povedené údery, až Djoković zahrál výborný bekhend přímo k základní čáře a Švýcar už nenašel odpověď.
15-0
Federer byl na úvod třetí hry trochu přemotivovaný a pokus o vítězný forhend vyhodil z kurtu.
0:2
Dvojchyba Novaka Djokoviće! Obě podání skončila v síti a Roger Federer poprvé bere soupeři jeho servis.
40-A
První brejkbol pro Federera! Djoković měl nahráno na vítězný forhend, ten ale trefil jen do sítě.
40-40
Švýcar postupně přešel do útoku a přesným bekhendem donutil soupeře k úderu do sítě. Publikum hromadně skanduje "Roger! Roger! Roger!".
40-30
Federer se trochu váhavě vydal k síti, ovšem pomohlo to, protože Djoković byl při pokusu o bekhendový prohoz příliš dlouhý.
40-15
Djoković se prosazuje esem na kříž.
30-15
Švýcar volil dobrou délku bekhendových úderů a donutil Djokoviće k nepřesnosti.
30-0
Velmi riskantní druhé podání přímo k lajně se vešlo do kurtu a Federer následně poslal svůj bekhendový return do zámezí.
15-0
Djoković do druhé hry vstupuje přímým bodem z podání.
0:1
Další přímý bod z podání, Federer znovu ustál nepříjemnosti v první hře setu a ujímá se vedení 1:0.
40-A
Na velmi dobré podání Federera Srb nenašel odpověď.
40-40
Federer si otevřel většinu soupeřova kurtu, poté jej ale netrefil příliš dlouhým úderem z forhendové strany.
30-40
Následuje další eso a švýcarský elegán otáčí vývoj první hry druhého setu.
30-30
Federer se prosadil postupným útokem zakončeným bekhendovým volejem.
30-15
V těžké chvíli si Federer pomáhá sedmým esem.
30-0
Další příliš dlouhý forhend švýcarského tenisty, ten se začíná dostávat do potíží.
15-0
Také druhý set svým podáním otevírá Roger Federer a začíná nevynucenou chybou z forhendu.
0:0
O osudu prvního setu rozhodla sedmá hra, v níž při shodě Federer nejdříve zaznamenal jedinou dvojchybu celého setu a posléze nečistým forhendem nabídl soupeři brejk, který už Djoković dovedl do vítězného konce.
6:4
První set je historií! Novak Djoković zaznamenal třetí přímý bod z podání v řadě a ovládl úvodní sadu výsledkem 6:4.
40-15
Další výborný servis Djokoviće Federer nedokázal udržet ve hře a Srb získává dva setboly.
30-15
Djoković přidává přímý bod z podání a otáčí vývoj desáté hry.
15-15
Perfektní vítězný bekhend po lajně z ruky Novaka Djokoviće.
0-15
Djoković podává na vítězství v prvním setu, začíná ale nevynucenou chybou z bekhendu.
5:4
Těsný aut z Djokovićova křižného prohozu, Roger Federer snižuje na 4:5, na returnu ale bude bojovat o prodloužení prvního setu.
15-40
Šesté eso dvacetinásobného grandslamového vítěze.
15-30
Djoković se vymanil z těžké defenzivy a nakonec se sám prosadil postupným útokem.
0-30
Přímý bod z podání švýcarského tenisty.
0-15
Federer se prosadil křižným bekhendem hned po servisu.
5:3
Třetí eso z pravé strany, tentokrát na kříž a Djoković potvrzuje první brejk zápasu!
40-15
Tentokrát se nečistě trefeného forhendu dopustil Djoković, stalo se tak ale za daleko přijatelnějšího stavu než v případě rivala.
40-0
Eso jako přes kopírák s tím prvním v této hře.
30-0
Rodák z Bělehradu přidává přímý bod z podání.
15-0
Do osmé hry Djoković vstupuje svým prvním esem – výborně umístěný servis ven z kurtu.
4:3
Federer poprvé na letošním ročníku turnaje ztrácí svůj servis! Stalo se tak poté, co po křižném forhendu Djokoviće svůj forhendový úder zahrál velmi nečistě a Djoković poprvé dnes získává navrch!
A-40
První dvojchyba Federera přichází v nepříjemnou chvíli, nabízí soupeři třetí brejkbol zápasu.
40-40
Neúspěch Federera při pokusu o servis-volej, míček doletěl do deblového koridoru.
40-A
Eso číslo pět v podání švýcarského tenisty.
40-40
Dobrý dlouhý return Djokoviće, Federer zpod nohou zahrál bekhendový úder rámem rakety.
30-40
Djoković se z obrany do plnohodnotné role ve výměně dostal výborným defenzivním bekhendem, nakonec ale chybuje právě z bekhendové strany.
30-30
Situaci si Švýcar vylepšuje přímým bodem z podání.
30-15
Federer se pokusil o vítězný forhend po lajně, úder ale byl příliš dlouhý.
15-15
Tenisté svedli tentokrát forhendový souboj od základní čáry, nepřesně zahrál Federer.
0-15
Parádní forhend Federera hned po Srbově returnu, míček dopadl na základní čáru.
3:3
Djoković si snadno udržel třetí podání po další bekhendové chybě Federera.
40-0
Tentokrát se Federer pokusil o razantní bekhendový return druhého podání, ten ale nepřeletěl síť.
30-0
Federerův nevýrazný return na kříž Djoković snadno proměnil ve vítězný forhend.
15-0
Na úvod šesté hry Federer přehnal délku svého bekhendového úderu.
2:3
Esem z druhého podání Roger Federer ukončil pátou hru a ujímá se vedení 3:2.
0-40
Následuje přímý bod z podání a Švýcar vede 40:0.
0-30
Federer si postupným útokem připravil dobrou pozici, kterou proměnil v bod vítěznou smečí.
0-15
Souboj z bekhendového rohu neustál Djoković, který jako první zahrál do zámezí.
2:2
A Djokovićovi se to skutečně podařilo díky velmi dobrému servisu, který Federer odvrací jen do zámezí.
40-30
Švýcarův forhend do sítě poskytuje dobrou pozici Djokovićovi pro uzavření čtvrté hry.
30-30
Djokovićův nepřesný forhend nabízí Federerovi šanci bojovat o tuto hru.
30-15
Djoković zatlačil soupeře, ten byl donucen k nepřesnému forhendu.
15-15
Federer teprve podruhé zahrál return do kurtu a po Djokovićově chybě z forhendu bere první fiftýn při podání soupeře.
15-0
Do čtvrté hry podává Djoković a začíná přímým bodem z druhého podání.
1:2
Vynikající Švýcarův bekhend Djoković jen odehrál přes síť, kde Federer už byl připravený ke zdárnému zakončení výměny i hry bekhendovým volejem.
0-40
V bitvě od základní čáry Djoković honil soupeře z jednoho rohu do druhého, Federer se ale dobře ubránil a Djoković svoji trpělivost neudržel a finální úder nasměroval do zámezí.
0-30
Djokovićovi se vůbec nevyvedl bekhendový return druhého podání, ten doletěl daleko do zámezí.
0-15
Federer přerušil hru po Djokovićově dlouhém returnu a jestřábí oko ukázalo, že měl pravdu a míček skutečně dopadl za základní čáru!
1:1
Do třetice bod přímo z podání a Novak Djoković s udržením svého prvního podání neměl žádný problém.
40-0
Djoković boduje i přímo z druhého podání, return soupeře nepřeletěl síť.
30-0
Srb zaznamenává přímý bod z podání.
15-0
Novak Djoković do druhého gemu vstupuje úspěšně.
0:1
Eso na závěr! Federer ustál dva brejkboly soupeře a zdárně si udržel podání. To koneckonců v Cincinnati neztratil už od roku 2014 a toto byl 98. podávací gem v řadě, kdy si udržel podání.
40-A
Další přímý bod z podání Federera.
40-40
Na druhý brejkbol si servírující tenista připravil eso.
A-40
Federerův neúspěch! Švýcar se znovu pokusil o strategii servis-volej, ten ale míří do sítě.
40-40
Čopovaný bekhend Federera se nevešel do kurtu, stále se bude bojovat o první hru.
40-A
Federer přidává eso a získává výhodu na svoji stranu.
40-40
Proti prvnímu brejkbolu si Federer pomohl výborným servisem.
40-30
První hvězdná výměna! Po trefeném prvním servisu Federera se Djoković dobrým returnem dostal plnohodnotně do výměny, Federer postupně přešel do ofenzivy, Djoković jej ale dokázal prohodit!
30-30
Další příliš dlouhý forhend světové dvojky.
15-30
Švýcar si otevřel polovinu kurtu, poté ale nasměroval svůj forhend těsně do zámezí.
0-30
Federer navazuje výbornou hrou servis-volej zakončenou přímo k postranní čáře.
0-15
Vítězem první výměny je Roger Federer po nevynucené chybě z Djokovićova bekhendu.
0:0
Tři minuty do konce rozcvičení, nabité hlediště už se nemůže dočkat startu této velké bitvy.
Obě tenisové superstar už jsou na kurtu a začíná předzápasové rozehrání. Zároveň bylo po losu určeno, že podávat do zápasu začne Roger Federer.
Vzájemná bilance:

Dnes se můžeme těšit na 46. vzájemné střetnutí těchto tenisových titánů, přičemž těsně úspěšnější je zatím Novak Djoković (23:22).

Na turnajích série Masters 1000 oba tenisté mají vyrovnanou bilanci 9:9 a otočit po prohraném prvním setu se daleko časteji daří Djokovićovi, tomu se to proti Federerovi podařilo již sedmkrát, Švýcarovi jen jednou.

Ve finálových zápasech na sebe oba tenisté narazili 17x při výrazně úspěšnější bilanci pro Djokoviće (17:6), z čehož je 4:3 pro Srba na turnajích série Masters 1000.

Na tvrdém povrchu je bilance vyrovnána 17:17, pod otevřeným nebem pak 13:12 pro Federera.

Poslední vzájemný zápas už je ale dva a půl roku starý, odehrál se v semifinále Australian Opan 2016 a ve čtyřsetové bitvě tehdy slavil vítězství Novak Djoković.
Novak Djoković

Novak Djoković také bezpochyby patří mezi největší legendy celé tenisové historie. K třinácti grandslamovým titulům přidal pět úspěchu na závěrečném Turnaji mistrů a hned třicetikrát dokázal vyhrát turnaje série ATP Masters. V Cincinnati ale na své první finálové vítězství stále čeká, neuspěl ve všech pěti dosavadních účastech v závěrečném zápase (3x proti Federerovi, 2x proti Murraymu). Pokud Srb dnes uspěje, stane se prvním tenistou historie, který alespoň jednou vyhraje všech devět turnajů této série.

Vyjma tiebreakové exhibice v Melbourne před Australian Open Djoković letošní sezónu rozehrál právě na prvním grandslamovém turnaji roku, kdde ve třetím kole nestačil na korejce Chung Hyeona. Po turnaji Srb podstoupil operaci pravého lokte, který jej trápil předchozí dva roky.

Do turnajů se tak Djoković vrátil při americké sérii v Indian Wells a v Miami, na obou turnajích ale vypadl hned s prvním soupeřem (Taro Daniel a Benoit Paire). Na antuce v Monte Carlu Djoković porazil Lajoviće a Čoriće, načež nestačil na antukového specialistu Dominica Thiema, v Barceloně prohrál ve svém prvním zápase s Martinem Kližanem a v Madridu nestačil na Kyla Edmunda. A protože v Madridu neobhájil semifinále, propadl se na 18. pozici světového žebříčku, nejnižší v jeho případě za posledních dvanáct let.

Před French Open Djoković ještě hrál v Římě, kde v semifinále nezaskočil antukového šampióna Rafaela Nadala a na pařížském grand slamu pak ve čtvrtfinále nestačil na italskou senzaci turnaje Marca Cecchinata.

Na trávě se Djoković představil v londýnském Queen's Clubu, kde ve fináleprohrál s Marinem Čilićem, ačkoliv měl mečbol na titul. Vzhledem k těm všem výsledkům Djoković nepřijel do Wimbledonu jako největší favorit, postupně ale zdolal Sandgrena, Zeballose, Edmunda, Chačanova, Nišikoriho, v semifinálové epické bitvě Rafaela Nadala 10:8 v pátém setu a ve finále si poradil i s Kevinem Andersonem, dokázal tak počtvrté ukořistit wimbledonský triumf.

Letní část turnajů na americkém kontinentu Djoković zahájil třetím kolem v Torontu, kde nestačil na Stefanose Tsitsipase.

Na probíhajícím turnaji v Cincinnati Djoković v prvním kole porazil beze ztráty setu domácího zástupce Steva Johnsona, poté už ale ve všech zápasech musel absolvovat tři sety. Ve druhém kole zdolal Adriana Mannarina, ve třetím kole prohrával 2:6 a 1:3 s obhájcem titulu Dimitrovem, utkání ale dokázal otočit a dovést do vítězného konce podobně jako další těžkou bitvu s Milosem Raoničem a v semifinále zdolal Marina Čiliće.

Vítěz dvaceti grandslamových turnajů si zahraje své 48. finále kariéry na turnaji série ATP Masters (dosud 27-20) a v Cincinnati bude usilovat už o svůj osmý titul, když vyhrál všech ve všech svých předchozích sedmi finálových účastech!

Tenisový rok 2018 Federer zahájil titulem na Hopmanově poháru, který ovládl společně s Belindou Benčičovou. Ukázalo se to jako dobrá příprava před Australian Open, kde dobyl svůj jubilejní dvacátý grandslamový titul při pětisetovém vítězství ve finále nad Marinem Čilićem.

Po dalším titulu v Rotterdamu se Federer přesunul do Ameriky, ve finále v Indian Wells měl tři mečboly na svém servisu proti Juanu Martínu del Potrovi, po sedmnácti výhrách v řadě na úvod sezóny ale nakonec Argentinci ve skvělém střetnutí podlehl. Následně v Miami Federer překvapivě neuspěl už ve druhém kole proti Thanasi Kokkinakisovi, což jej stálo místo světové jedničky, pro jehož udržení potřeboval dojít do semifinále.

Travnatou část sezóny Federer rozehrál triumfem ve Stuttgartu a finálovou účastí v Halle, Wimbledonem pak procházel jako nůž máslem až do čtvrtfinále, kde nevyužil vedení 2:0 na sety nad Kevinem Andersonem a v bitvě trvající přes čtyři hodiny svému soupeři podlehl 11:13 v pátém setu. Federer se pak odhlásil z Rogers Cupu v Torontu a pokračuje až právě v Cincinnati.

Tento turnaj Švýcar rozehrál výhrami ve dvou setech nad Peterem Gojowczykem a Leonardem Mayerem, poté musel pořádně bojovat s krajanem Stanem Wawrinkou, kterého udolal až v třísetové bitvě a v semifinále mu v úvodu druhého setu vzdal utkání David Goffin kvůli problémům s ramenem.
Hezký večer při souboji tenisových gigantů ve finále turnaje Western & Southern Open v Cincinnati, kde se splnil sen organizátorů turnaje a do při neúčasti světové jedničky Rafaela Nadala se do finále probojovali Novak Djoković a Roger Federer.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 22:00.