Tour de Ski - Finále - 10 km mužů volně, Val di Fiemme -  ONLINE PŘENOS -  8. ledna 2023   12:45

45. Adam Fellner (CZE) +3:15,4
Simon Hegstad Kruger prožil parádní závěrečnou etapu letošního Tour de Ski a vyhrál výšlap na Alpe Cermis. Ani jeho úspěšná jízda směrem nahoru na sjezdovku ovšem nedokázala sesadit z vedoucí pozice prestižního seriálu Johannese Hosflota Klaeba, který celé TdS vyhrál s takřka minutovým náskokem právě před svým krajanem Krugerem. Na třetí příčku konečného pořadí se posunul Hans Christer Holund.
Závod skončil.
Cíl'
V cíli je už také Adam Fellner, který vybojoval na Alpe Cermis 45. místo.
Cíl'
Calle Halfvarsson doběhl až na 22. místě. Propadá se pořadím na šestou příčku. Potvrdilo se, že výšlap není jeho doménou.
Cíl'
Michal Novák je v cíli na 15. místě a těsně mu utekla elitní desítka v rámci Tour. Posunul se na jedenácté místo!
Cíl'
Třetí doběhl Francouz Lapierre, čtvrtý Nor Roethe, pátý Němec Moch... a šestý je Johannes Klaebo! Klaebo tak vítězí v celkovém pořadí Tour de Ski.
Cíl'
Z vítězství v poslední etapě Tour de Ski v tomto roce se raduje Simen Hegstad Krüger, který porazil svého krajana Hanse Holunda o pět sekund!
A blíží se cílový prostor!
Pal Golberg se podle všeho v rámci celé Tour dostane před Itala Pellegrina. Má závod dobře rozjetý na posun na čtvrté místo.
9,2km'
Michal Novák je čtrnáctý a bojuje o elitní desítku nejen v sedmé etapě, ale také v rámci celé Tour. Bude to ale hodně těžké.
9,2km'
Pomalu se blíží vrcholek náročného výšlapu. Klaebo se prodral před Toensetha a na vedoucího Krugera ztrácí 49 sekund.
Skvěle naopak běží Krueger, který živí naděje na první trojku. Stejně tak jeho krajan Holund. Klaebo na oba ztrácí, ale nadále drží ve virtuálním pořadí výrazné vedení.
Jenže výšlap nesedí ještě víc Švédovi Halfvarssonovi, který na vedoucího muže Tour nabírá stále vyšší a vyšší ztrátu.
Klaebo hledí na čelo závodu z poměrně uctivé vzdálenosti. Výšlap na Alpe Cermis nepatří k jeho největšín zbraním.
A dostáváme se do klíčových pasáží tohoto výšlapu. Náročná šikana se sklonem 26,5%. Norové na čele tento úsek proběhli, jako by to byl nějaký standardní kopeček.
7,5km'
Celý balík se začíná v táhlém, ale zatím ještě ne ostrém, stoupání povážlivě natahovat. Novák ztrácí na čelo deset sekund.
Čelní pozice nyní okupují Norové Krueger, Toenseth a Roethe. Také je tam jejich krajan Toenseth.
6,8km'
Michal Novák se nachází na průběžné 13. pozici, Adam Fellner vlaje na chvostu přední skupiny na 42. místě.
6,8km'
Bonusový sprint vyhrál tentokrát Sjur Roethe před Andrewem Musgravem a Simenem Krugerem.
Pomalu se také blíží další bonusový úsek. To už se ale balík dostal na úpatí sjezdovky a začíná pomaličku, polehoučku, stoupat směrem nahoru.
Tempo závodu diktuje už více než kilometr Andrew Musgrave, který by rád na počátek stoupání dorazil jako první. Za zády má Klaeba.
Své by o tom mohla vyprávět vítězka ženské Tour Frida Karlssonová, která při výšlapu hodně tuhla, vydala ze sebe poslední zbytky sil a v cíli padla totálně vyčerpaná k zemi a skončila v péči zdravotníků.
Na čele se zatím nedrží žádné drastické tempo. Nikdo se nechce zbytečně unavit ještě před sjezdovkou, která i tak bude bolet až až. Zejména v pasážích, kde je stoupání s převýšením kolem 27%.
Nyní následuje hodně dlouhý přejezd po umělém technickém sněhu kolem Val di Fiemme až k začátku sjezdovky a k náročnému výšlapu na Alpe Cermis.
2,3km'
Tento bonusový sprint vyhrál Nor Sindre Skar, který bere 15 bodů. S 12 body odjíždí Calle Halfvarsson a s 10 body Johannes Klaebo. Prosadil se i Michal Novák, jenž projel touto metou na šestém místě a bere pět bodů.
Michal Novák se už krátce po startu zařadil do přední části balíku a je připraven bojovat znovu o bonusové body, stejně jako v sobotním závodě.
Na trati jsou dva bonusové sprinty, na kterých se dají posbírat bonusové body do hodnocení Světového poháru.
Stejně jako u žen, tak i u mužů budou první kilometry hlavně vyčkávací. Chléb se začne lámat až na úpatí Alpe Cermis, kde celé Tour v této sezoně tradičně vyvrcholí.
Start'
Poslední etapa letošního Tour de Ski byla odstartována. Na trať se vydalo celkem 55 závodníků včetně obou českých reprezentantů Michala Nováka a Adama Fellnera.

39. Adam Fellner +6:42
Je to tady! Závěrečná sedmá etapa prestižní Tour de Ski a výšlap na Alpe Cermis, tedy tradiční závěr tohoto seriálu, který z vyčerpaných akterů závodu vezme i poslední zbytky sil, které jim zůstávají. V tomto přenosu se budeme věnovat mužskému finále Tour de Ski.
Vítáme vás u on-line přenosu. Událost začíná v 12:45.