Neděle 5. prosince 2021
Svátek slaví Jitka, zítra Mikuláš
Zataženo, déšť se sněhem 2°C

Zemřel bývalý ligový fotbalista Šámal (†49): Zabila ho zákeřná ALS!

Autor: sm

Český sport zasáhla smutná zpráva. Zákeřné nemoci podlehl po dlouhém boji bývalý fotbalista Jiří Šámal (†49). Svůj boj s nemocí ALS prohrál jen krátce po svých narozeninách.

Zprávu o Šámalově odchodu oznámil na svých sociálních sítích domažlický fotbalový klub Jiskra. „Jirka svůj poslední zápas bohužel včera (v pátek, pozn. red.) po velkém boji prohrál. Odešel velký bojovník a kamarád, který však zanechal v srdcích svých blízkých nesmazatelnou stopu,“ zní začátek dojemného oznámení.

„Jirko, odpočívej v pokoji a neměj nám, prosím, za zlé, až se na nás budeš ze shora občas koukat, že nebudeme do naší milované hry dávat takové srdíčko, jako jsi dával vždycky ty, že nebudeme ostatní svým příkladem strhávat, jako jsi to dělával ty, a že se ve srovnání s tebou budeme, jak se někdy říká, kopat za uši. Ty jsi totiž kopanou posunul zase o kus dál a s ní i nás a za to ti budeme navždy vděční. Jirko, odpočívej v pokoji!“ vzkázali zesnulému do nebe.

Šámal začínal svou kariéru jako dorostenec ve Spartě, později působil v plzeňské Viktorce, Blšanech, Chomutově a dalších klubech. Později působil jako trenér v Domažlicích a Vejprnicích.

Jiří Šámal podlehl zákeřné nemoci.
Jiří Šámal podlehl zákeřné nemoci.

Šamál bojoval se zákeřnou nemocí amyotrofickou laterální sklerózou, zkráceně ALS. Jedná se o onemocnění neuronů mozku a míchy, která zapříčiňuje ztrátu buněk centrální nervové soustavy, jež ovládají vůli ovlivnitelné svalové pohyby.

Přesto, že největší a nejtěžší část boje musel Jiří Šámal zvládnout sám, dočkal se velké podpory. Během benefic se za jeho podporu rval například také Pavel Horváth .

Stejná nemoc postihla například plzeňského obránce Mariána Čišovského, který jí podlehl loni v červnu ve věku 40 let.

 

Zemřel Marián Čišovský (†40). Se zákeřnou ALS bojoval šest let