Zápasy

4.06. • 21:40
David Zawada - Erhan Kartal Vítěz: D. Zawada
4.06. • 22:05
Karlos Vémola - Michał Pasternak Vítěz: Vémola
4.06. • 22:25
Christian Eckerlin - Denilson Neves de Oliveira Vítěz: Eckerlin
4.06. • 22:55
Hassan Shaaban - Selim Topuz Vítěz: Topuz
4.06. • 23:40
Stephan Pütz - Martin Zawada Vítěz: Pütz
4.06. • 23:59
Ivan Buchinger - Losene Keita Vítěz: Keita

MMA - smíšená bojová umění

MMA je zkratka pro anglický výraz smíšených bojových umění (Mixed Martial Arts). Jedná se o plnokontaktní bojový sport s využitím úderů, kopů, zápas ve stoje, boj na zemi a další techniky jiných bojových sportů a umění.

MMA je fenoménem především posledních dvou desetiletí. Počátky však sahají až do Starověkého Řecka, kdy se na olympijských hrách objevil “pankration” - disciplína kombinující box a zápas, ve které bylo dovoleno téměř vše včetně lámání končetin a vypichování očí.

V dnešním pojetí MMA musí zápasníci zvládat všechny tři úrovně boje - boj v postoji, zápas a boj na zemi. Zápasníci se dělí do několika váhových kategorií, z nichž každá má svého šampiona. Boje většinou probíhají v oktagonu - jde o osmiúhelník vyplněný pletivem. Nejčastěji boj trvá 3 kola po 5 minutách.

Po celém světě existuje hned několik elitních profesionálních soutěží - americká UFC nebo japonská Rizin Fighting Federation. V Česku je největší organizací Oktagon.

Mezi nejznámější MMA zápasníky patří Conor McGregor, Khabib Nurmagomedov, Jon Jones, z českých Karlos Vémola, David Dvořák nebo Jiří Procházka. Mezi ženami se v UFC představila Češka Lucie Pudilová, na cestě mezi elitu je pak Tereza Bledá.

Další ročníky
Ročník 2022
Ročník 2021
Ročník 2020
Ročník 2019
Další kola
Články odjinud


Články odjinud