VIP Sport

28. února 2018 • 18:10

Co dnes dělají legendy skoku na lyžích? Celebrity, hoteliéři i alkoholik!

Autor:
 • Na přelomu roku nás vždy přitáhli k televizním obrazovkám, stali se fenoménem. Skokani na lyžích konce minulého a začátku nynějšího tisíciletí. Co dnes dělají? Na přelomu roku nás vždy přitáhli k televizním obrazovkám, stali se fenoménem. Skokani na lyžích konce minulého a začátku nynějšího tisíciletí. Co dnes dělají?FOTO:

  Vzpomínáte? Na přelomu roku nás vždy přitáhli k televizním obrazovkám, stali se fenoménem. Skokani na lyžích konce minulého a začátku nynějšího tisíciletí. Co dnes vlastně dělají? Hned po nedělním obědě se celé rodiny přesunuly do obýváku a sledovaly legendární Intersportturné. Nic jiného totiž v televizi k vidění nebylo, navíc Češi byli v tomto sportu dobří. Čtyři skokanské závody v Oberstdorfu, Garmisch-Partenkirchenu, Innsbrucku a Bischofshofenu (dnešní Turné čtyř můstků) stály díky ideálnímu termínu na vrcholu popularity a skokani byli celebritami. Fanoušci kvůli nim hltali i další závody Světového poháru, mistrovství světa a olympiády. Kampak se jejich životy ubíraly po konci kariér?

 • Matti Nykänen (54), Finsko

   

  Fin Matti NykänenFin Matti Nykänen

  Fenomenální Fin byl alkoholikem už během kariéry, po ní bral drogy, živil se jako rockový zpěvák i striptér. Za pokus o zabití strávil 13 měsíců v base, opakovaně zatčen kvůli domácímu násilí. „Peklo není nic ve srovnání s mým životem,“ prohlásil. Teď se snaží si otevřít restauraci.

 • Eddie Edwards (54), V. Británie

  Brit Eddie EdwardsBrit Eddie Edwards

  Slávu si vydobyl coby věčně poslední exot. Stal se celebritou, propagoval auta, vystudoval práva, účastnil se taneční soutěže. Byl o něm natočen film Orel Eddie.

 • Jens Weissflog (53), Německo

  Němec Jens WeissflogNěmec Jens Weissflog

  Provozuje hotel v rodném Oberwiesenthalu, léta pracoval jako skokanský expert pro německou televizi ZDF. Rozvedl se, s novou partnerkou má dceru.

 • Ernst Vettori (53), Rakousko

  Rakušan Ernst VettoriRakušan Ernst Vettori

  Přes spolukomentátora na Eurosportu a marketingového manažera to dotáhl na pozici sportovního ředitele rakouského lyžařského svazu.

 • Jan Boklöv (51), Švédsko

  Švéd Jan BoklövŠvéd Jan Boklöv
  Průkopník V-stylu, který objevil náhodou – v letní přípravě mu vítr rozhodil lyže a on letěl o 20 metrů dále. Nyní je poradcem při výstavbě sjezdovek.

 • Espen Bredesen (50), Norsko

  Nor Espen BredesenNor Espen Bredesen
  Léta byl expertem televize NRK a konzultantem norské skokanské reprezentace. Dnes je generálním manažerem firmy na ekologické nakládání s odpady.

 • Masahiko Harada (49), Japonsko

  Japonec Masahiko HaradaJaponec Masahiko Harada
  Stejně jako u dalších japonských skokanů je zaměstnán ve firmě Snow Brand, největším producentovi mléka v zemi. Parťáka Saita nahradil na manažerské pozici.

 • Ari-Pekka Nikkola (48), Finsko

  Fin Ari-Pekka NikkolaFin Ari-Pekka Nikkola
  Stal se velmi žádaným trenérem, vedl slovinský i finský nároďák, pomáhal mnoha hvězdám coby osobní kouč. Spolupracoval s výrobci lyží na jejich vývoji.

 • Dieter Thoma (48), Německo

  Němec Dieter ThomaNěmec Dieter Thoma
  Po konci kariéry se stal uznávaným televizním expertem, dokonce získával prestižní ceny. Pořádá motivační semináře, organizuje charitativní soutěže.

 • Andreas Goldberger (45), Rakousko

  Rakušan Andreas GoldbergerRakušan Andreas Goldberger
  Pro televizi pracoval jako předskokan s kamerou na helmě. V taneční soutěži StarDance byl druhý, závodil na horských kolech, nyní je vyslancem Red Bullu.

 • Adam Malysz (40), Polsko

  Polák Adam MalyszPolák Adam Malysz
  Novou náplní jeho života se staly automobilové závody. Třikrát jel Rally Dakar, za pomoc Martinu Prokopovi dostal cenu Českého klubu fair play.

 • Janne Ahonen (40), Finsko

  Janne Ahonen v čele finské výpravy na olympijských hrách v korejském Pchjongčchangu.Janne Ahonen v čele finské výpravy na olympijských hrách v korejském Pchjongčchangu.

  Deset let po prvním ukončení kariéry je stále v akci, byť už nestíhá. V Pchjongčchangu byl vlajkonošem finské výpravy. Tu nesl už před 20 lety v Naganu.

 • Primož Peterka (38), Slovinsko

  Slovinec Primož PeterkaSlovinec Primož Peterka
  Po konci aktivní kariéry u skoků zůstal, nejprve trénoval juniorskou reprezentaci Slovinska a nyní vede ženský tým. Filmaři o něm natočili dva dokumenty.

 • Jiří Parma (55)

  Čech Jiří ParmaČech Jiří Parma
  Coby správce areálu měl těžký úraz, při opravě lanovky se s ním utrhla plošina. Nyní provozuje hotel v Ostružné, občas vypomáhá jako žákovský rozhodčí.

 • Jiří Malec (55)

  Čech Jiří MalecČech Jiří Malec
  Dělal manažera, sloužil u chemické jednotky v Liberci, byl učitelem, pracoval ve sklářské firmě. Olympijskou medaili prodal za 150 tisíc, aby mohl splácet hypotéky.

 • Pavel Ploc (53)

  Čech Pavel PlocČech Pavel Ploc

  Doma v Harrachově si otevřel pension, věnoval se trénování. Skočil do komunální politiky, později byl zvolen poslancem za ČSSD. Nyní se vrátil k podnikání.

 • František Jež (47)

  Čech František JežČech František Jež
  Byl asistentem reprezentačního trenéra. Prodával ojeté automobily a provozoval čerpací stanici, nyní podniká v automobilovém leasingu a finančních službách.

 • Jaroslav Sakala (48)

  Čech Jaroslav SakalaČech Jaroslav Sakala
  Vlastní noční bar a obchod se sportovním zbožím, provozoval skokanský web. Dluhy ho poslaly na dno. Byl trenérem ženského týmu, teď vede slovinské juniory.

 

Mistrovství světa ve florbale 2018 v Praze

Program a výsledky Český tým - soupiska Rozpis zápasů Info a hrací systém Haly pro MS Vstupenky Přehled medailistů z MS Akce pro fanoušky

Mistrovství světa ve florbale 2018 proběhlo ve dnech 1. - 9. prosince v Praze. Letošní šampionát byl dvanáctý v historii, triumf nakonec obhájili Finové, Češi ke svým třem historický medailím další nepřidali, když skončili čtvrtí.

České výsledky na MS ve florbale:
O 3. místo: Česko - Švýcarsko 2:4 * Semifinále: Česko - Finsko 2:7 * Čtvrtfinále: Česko - Dánsko 10:1 * Skupina A: Německo - ČESKO 5:10 * Lotyšsko - ČESKO 4:3 * ČESKO - Švýcarsko 6:4

Články odjinud


Články odjinudKlasická verze
Mobilní verze