Šafářová prohrála se Serenou, v Austrálii senzačně končí i Djokovič

0
Hvězdy vyvedly partnerky: kdo dorazil na vyhlášení Fotbalisty roku?
PRVNÍ DOJEM ze čtvrtfinále: Motor se zlepšuje, ale dostává lekci, co Třinec umí

Obhájce titulu Srb Novak Djokovič skončil na Australian Open už ve 2. kole po prohře 6:7, 7:5, 6:2, 6:7 a 4:6 s uzbeckým tenistou Denisem Istominem. Karolína Plíšková zvítězila ve druhém kole nad ruskou tenistkou Annou Blinkovovou 6:0 a 6:2. Postup do třetího kola si také zajistila Barbora Strýcová, která Němku Andreu Petkovicovou zdolala poměrem 6:0 a 7:5. Naopak pro Lucii Šafářovou, která podlehla 3:6 a 4:6 Sereně Williamsové, turnaj ve dvouhře skončil.

Šafářová v duelu se světovou dvojkou Serenou Williamsovou nevyužila ani jeden z šesti brejkbolů a s favorizovanou Američankou prohrála 3:6, 4:6.

Plíšková nedala ruské soupeřce v Aréně Margaret Courtové prakticky žádnou šanci. Zaznamenala 24 vítězných úderů, vyhrála prvních deset her utkání a teprve za stavu 6:0, 4:0 dovolila kvalifikantce Blinkovové (189. WTA) získat dvě podání.

"Jsem šťastná," řekla loňská finalistka US Open Plíšková na dvorci po utkání dlouhém 59 minut. "Soupeřka, nechci říct, že nebyla tak dobrá, ale já byla prostě lepší. Hrála jsem lépe než v prvním kolo, ale v dalším to musí být ještě lepší."

Stejné skóre jen s prohozenými sety předvedla nasazená pětka i v úvodním utkání proti Španělce Saře Sorribesové. Postupem do třetího kola si vyrovnala v Melbourne své maximum. "Věřím, že letos konečně přidám ještě další," řekla.

Příští soupeřkou Plíškové bude Lotyška Jelena Ostapenková (38.), kterou loni porazila v Cincinnati. "Takže trošku vím, co od ní čekat. Bude to těžké, ale doufám, že zvednu o něco svoji úroveň hry, a to bude stačit," řekla Češka.

Australian Open: Plíšková zničila Rusku, tleskal jí i přítel Hrdlička

Čtyřiadvacetiletá Plíšková letos ještě neprohrála zápas. Spolu s titulem v Brisbane už má svěřenkyně Davida Kotyzy sedm výher v řadě. "Cítím se na kurtu výborně a sebevědomě," řekla na tiskové konferenci v Melbourne. "Hraju slušně, a i když úroveň soupeřek ještě nebyla na nejvyšší úrovni, tak je to dobré. Lidé mluví o tom, že mám šanci vyhrát grandslam, ale jsem teprve ve třetím kole, tak uvidíme."

Turnajová šestnáctka Strýcová tak trochu kopírovala s Petkovicovou krajanku Plíškovou. V první sadě nadělila Němce "kanára" a ve druhé vedla 2:0. Za stavu 5:4 sice zápas ještě nedopodávala, ale nakonec druhý set získala 7:5.

"Před zápasem jsem měla zdravý respekt, Petkovicová je hodně dobrá. Snažila jsem se nemyslet na to, jak jsem nervózní, ale myslet na svou hru," uvedla Strýcová pro česká média v Melbourne po utkání dlouhém 77 minut. Ve třetím kole se loňská osmifinalistka utká s Francouzkou Caroline Garciaovou.

S turnajem se rozloučil osmatřicetiletý Radek Štěpánek. Úspěšný kvalifikant nestačil na jedenáctého nasazeného Davida Goffina z Belgie 4:6, 0:6 a 3:6. Štěpánek držel krok s Goffinem jen v prvním setu. Od stavu 4:5 ale soupeř získal sedm her v řadě. V druhé sadě si český veterán za stavu 0:3 nechal ošetřit levé koleno.

"Po prvním setu se rozsvítila kontrolka na mém těle v podobě bolesti v koleni. Zvažoval jsem, že bych zápas skrečoval, ale doporučili mi zkusit prášky a počkat čtvrt hodiny, než zaberou. Trochu to utichlo, ale jen na chvíli," popsal Štěpánek. Zápas dokončil, ale je otázkou, jestli bude fit na 1. kolo Davisova poháru v Austrálii.

Australian Open: Strýcová v klidu postoupila, Petkovicové dala kanára

Djokoviče vyřadil 117. hráč světa

bhájce titulu a šestinásobný vítěz Novak Djokovič skončil na Australian Open senzačně už ve druhém kole. Druhý tenista světa podlehl v pěti setech 6:7, 7:5, 6:2, 6:7 a 4:6 až 117. hráči žebříčku Denisi Istominovi z Uzbekistánu, který dostal do hlavní soutěže divokou kartu.

Favorizovaný Srb Djokovič útočil na rekordní sedmý titul z grandslamu v Melbourne, ale na triumfy z let 2008, 2011, 2012, 2013, 2015 a 2016 nenaváže. V Austrálii vypadl ve 2. kole poprvé a hůře tam dopadl jen při prvních dvou startech v letech 2005 a 2006. S jedním z grandslamových turnajů se loučil už ve 2. kole naposledy před devíti lety ve Wimbledonu.

"Nejsem zvyklý prohrávat tady takhle brzy. Tenhle kurt miluji a přinesl mi za deset let šest titulů a tolik krásného. Jsem samozřejmě zklamaný, ale je to jen sport. Musím to přijmout. Pojedu domů a těším se na svoji rodinu," řekl Djokovič.

Třicetiletý Istomin v předchozích pěti zápasech získal proti Djokovičovi jen jeden set a v Melbourne s ním prohrál dvakrát hladce 0:3. Tentokrát ale hrál uvolněně, výborně podával a dokázal nedávnou světovou jedničku zatlačit ve výměnách.

V rozhodujícím pátém setu získal Istomin, nejvýše 33. hráč světa, brejk v páté hře a své podání si podržel. Zápas ukončil po čtyřech hodinách a 48 minutách.

"V první řadě se chci omluvit Novakovi, že jsem ho vyřadil, ale hrál jsem dnes tak dobře. Sám jsem překvapený, jak mi to šlo," řekl Istomin na dvorci. "Prožívám teď tolik emocí. Přitom jsem měl od třetí sady křeče a nevím, jak jsem to zvládl. Je to moje největší výhra v kariéře a teď vím, že s takovými borci můžu hrát," dodal tenista, jehož ve 3. kole čeká Španěl Pablo Carreňo.

Istomin porazil hráče světové desítky na grandslamu poprvé a v kariéře to dokázal podruhé. Předtím z 33 zápasů s hráči Top 10 uspěl jen v roce 2012 v Indian Wells, kde porazil tehdejší pětku Španěla Davida Ferrera.

Na Australian Open si Istomin postupem do třetího kola vyrovnal své maximum z let 2010 a 2014. Dál se na grandslamech dostal jen dvakrát - do osmifinále se probojoval ve Wimbledonu 2012 i o rok později na US Open.

"Zasloužil si vyhrát, protože zahrál lépe v důležitých momentech. Byl outsider, ale nerozklepal se. A já měl den, kdy jsem nehrál nejlíp a on toho prostě využil," řekl Djokovič, který udělal 72 nevynucených chyb. Na otázku, co si z utkání vezme, odvětil s humorem: "Vezmu si tašku a pojedu domů."

Největším favoritem na uvolněný trůn pro krále Australian Open je nyní světová jednička Brit Andy Murray. V uplynulých sedmi letech prohrál v Melbourne finále pětkrát, čtyřikrát z toho právě s Djokovičem. Šanci má třeba i Kanaďan Milos Raonic.

Australian Open: Šafářová hrála solidně, ale Sereně Williamsové podlehla

České zápasy na Australian Open 2017 vysílá exkluzivně stanice O2 TV Tenis

Tenisový turnaj Australian Open v Melbourne (tvrdý povrch, dotace 50 milionů australských dolarů):

Muži:

Dvouhra - 2. kolo:
Raonic (3-Kan.) - Müller (Luc.) 6:3, 6:4, 7:6 (7:4)
Istomin (Uzb.) - Djokovič (2-Srb.) 7:6 (10:8), 5:7, 2:6, 7:6 (7:5), 6:4
Monfils (6-Fr.) - Dolgopolov (Ukr.) 6:3, 6:4, 1:6, 6:0
Karlovič (20-Chorv.) - Whittington (Austr.) 6:4, 6:4, 6:4
A. Zverev (24-Něm.) - Tiafoe (USA) 6:2, 6:3, 6:4.
Goffin (11-Belg.) - Štěpánek (ČR) 6:4, 6:0, 6:3
Paire (Fr.) - Fognini (It.) 7:6 (7:3), 4:6, 6:3, 3:6, 6:3.

Ženy:

Karolína Plíšková (5-ČR)
- Blinkovová (Rus.) 6:0, 6:2
Strýcova (16-ČR) - Petkovicová (Něm.) 6:0, 7:5
Cibulková (SR) - Hsieh Su-Wei (Tchaj-wan) 6:4, 7:6 (10:8)
Lučičová-Baroniová (Chorv.) - A. Radwaňská (3-Pol.) 6:3, 6:2
Bacsinszká (12-Švýc.) - Koviničová (Č. Hora) 6:1, 7:6 (7:5)
S. Williamsová (2-USA) - Šafářová (ČR) 6:3, 6:4
Gavrilovová (22-Austr.) - Konjuhová (Chorv.) 6:2, 1:6, 6:4
Sakkariová (Řec.) - Cornetová (28-Fr.) 7:5, 4:6, 6:1.

Čtyřhra - 1. kolo:
Krejčíková, Voskobojevová (ČR/Kaz.) - Irigoyenová. Soyluová ( (Arg./Tur.) 6:4, 4:6, 6:4
Peschkeová, Grönefeldová (ČR/Něm.) - Hradecká, Siniaková (10-ČR) 7:6 (11:9), 4:6, 6:1
Hlaváčková, Pcheng Šuaj ((12-ČR/Čína) - Doiová, Naraová (Jap.) 6:1, 7:6 (7:1)
Klepačová, Martínezová (Slovin./Šp.) - Karolína Plíšková, Görgesová (7-ČR/Něm.) 7:5, 4:6, 7:6 (7:5)