Šipky

Šipky jsou sportem, který v posledních letech zažívá celosvětový boom. Turnaje sledují stovky až tisíce fanoušků přímo na místě a další u televizních obrazovek. Ti nejlepší hráči si šipkami vydělávají nemalé peníze a stávají se z nich vzory nejen pro mladé začínající šipkaře, ale celosvětově známé osobnosti.

Šipky se hrají na terč o průměru 340mm, který obsahuje dvacet rozměrově shodných výsečí po čtyřech segmentech a dvojitý střed. Hráč má k dispozici tři šipky, přičemž nejčastější hrou na turnajích je 501DO, neboli 501 double out, kdy hráč musí co nejrychleji naházet 501 bodů tak, aby je uzavřel dvojnásobkem, tedy trefením vnějšího úzkého segmentu terče, případně menšího středu, tzv. bullseye

Největšími světovými organizacemi jsou PDC (Professional Darts Corporation) a BDO (British Darts Organisation). V Česku se steelové šipky (s kovovým hrotem) hrají pod Českou šipkovou organizací (ČSO), softové (s umělým hrotem) pak pod Unií šipkových organizací (UŠO).

Mezi největší hvězdy šipek patřil Phil Taylor, šestnáctinásobný mistr světa, který již ukončil kariéru. Aktuálními ikonami jsou Nizozemec Michael van Gerwen, Skot Peter Wright či Velšan Gerwyn Price. Nejlepším českým šipkařem současnosti je Karel „Zlej Kája“ Sedláček.

Články odjinud


Články odjinud