Sobota 25. května 2024
Svátek slaví Viola, zítra Filip
Oblačno, bouřka 21°C

Táta (†54) Samkové upadl u auta: Poslední setkání v nemocnici

Autor: top

Možná obhájí olympijské zlato, možná ne. Už teď je Eva Samková (24) hrdinkou letošní zimy! Jen dva dny po smrti táty Romana (†54) vyhrála závod Světového poháru v Turecku.

Do země půlměsíce vyrážela zkraje minulého týdne s obavami o otcovo zdraví. Na jeho potíže byla zvyklá. Nádor na mozku mu lékaři diagnostikovali před patnácti lety, dávno předtím, než se Eva stala slavnou. Jenže tentokrát bylo jasné, že je situace vážnější.

Krátce po Vánocích přepadl pana Samka další z řady epileptických záchvatů, které jsou průvodním jevem nemoci. „Míval jich i dvacet za den,“ vzpomínala před čtyřmi lety po zlatých Hrách v Soči Evina maminka Ludmila.

Roman Samek s dcerou
Roman Samek s dcerou

Nyní však nešlo o běžný atak. Tatínek Samkové upadl u auta, musela pro něho přijet záchranka a skončil na JIP nemocnice ve Vrchlabí, odkud česká šampionka pochází. Ve špitále navíc dostal zápal plic, nemohl pořádně dýchat ani mluvit.

O život statečně bojoval tři týdny. Do posledních chvil mu byla nablízku manželka Ludmila, povoláním zdravotní sestra. Eva za ním byla naposledy v sobotu před odletem do Turecka. Ve čtvrtek si tam po telefonu vyslechla nejsmutnější zprávu svého života. Tatínek zemřel.

Dva dny zvažovala, zda má letět domů, nebo závodit. Nakonec se rozhodla zůstat a v sobotu poprvé v sezoně vyhrála závod ve snowboardcrossu. Triumf poslala do nebe. „Život mi píše různé příběhy a zkouší moji odolnost. Byl to právě taťka, který mě spolu s mamkou učili bojovat, nevzdávat se a věřit, že cesta, kterou jsem si vybrala, je správná. Dnes jsem vyhrála pro něj,“ vyznala se hrdinka Eva. „Porazit smutek a poprat se o své místo je přesně to, co by si táta přál a byl by na mě pyšný.“