Úterý 21. května 2024
Svátek slaví Monika, zítra Emil
Oblačno, déšť 22°C

Přijel jsem se rozloučit! Mrazivá slova fotbalisty Šámala (†49) měsíc před smrtí

Autor: ptr

Život píše různé příběhy a některé jsou až nečekaně kruté. Jeden takový bohužel prožil bývalý ligový fotbalista Jiří Šámal (†49). Po těžkém boji podlehl zákeřné nemoci ALS, se kterou bojoval od jara loňského roku. Tenkrát pocítil první příznaky, ale diagnostikována mu byla až letos v dubnu. Oblíbený »Šámi« bude chybět mnoha kamarádům, kteří na něj s láskou vzpomínají.

„Byl to šok. Nemáte nic odžito, máte sedmnáctiletou dceru… Tohle samozřejmě nemám v sobě zpracované… Nemoc jako takovou jsem ale musel postupně přijmout,“ svěřil se Jiří v květnovém rozhovoru pro Deník. To ještě netušil, jak rychlý postup nakonec nemoc bude mít.

Zhoršení svého stavu si byl ale zřejmě velmi dobře vědom. „Byl jsem s ním skoro do poslední chvíle. Když jsme spolu byli před měsícem v Bakově na hřišti na zábavě, mluvil o té zkur…. ALS zcela otevřeně a pak řekl „Já jsem se vlastně přijel rozloučit!?“ Úplně mě rozsekal! Neskutečnej bojovník!“ Zavzpomínal na Facebooku kamarád Radim na poslední chvíle se svým dobrým přítelem.

„Odešel mi spoluhráč. Měl tolik talentu, že my ostatní mnohdy s otevřenými ústy jen sledovali jeho »one man show« koncert zakončený góly. Miloval fotbal. Miloval zelený trávník. Miloval svou rodinu, do které jsme patřili i my. Jeho vrstevníci, ať už v klubu, nebo mládežnických reprezentacích. Měl obrovský dar. Jeho úsměv odzbrojoval, potěšil, povzbudil. Byl bojovník, rval se dlouho a statečně se svou nemocí… To byl od začátku nerovný souboj, jenž Šámi nakonec prohrál.“ Rozepsal se o Jirkovi další dlouholetý kamarád Oldřich Pařízek, který pracuje v prvoligové Mladé Boleslavi jako trenér brankářů.

Exligový fotbalista Jiří Šámal podlehl zákeřné nemoci.
Exligový fotbalista Jiří Šámal podlehl zákeřné nemoci.

Jiří Šámal začínal svou kariéru jako dorostenec ve Spartě, později působil v plzeňské Viktorce, Blšanech, Chomutově a dalších klubech. Po hráčské kariéře působil jako trenér v Domažlicích a Vejprnicích.

Přibližně poslední rok a půl bojoval se zákeřnou nemocí amyotrofickou laterální sklerózou, zkráceně ALS. Jedná se o onemocnění neuronů mozku a míchy, která zapříčiňuje ztrátu buněk centrální nervové soustavy, jež ovládají vůli ovlivnitelné svalové pohyby. Stejná nemoc postihla například plzeňského obránce Mariána Čišovského , který jí podlehl loni v červnu ve věku 40 let.

Přesto, že největší a nejtěžší část boje musel Jiří Šámal zvládat sám, dočkal se velké podpory od mnoha kamarádů z velké fotbalové rodiny.