Pátek 26. dubna 2024
Svátek slaví Oto, zítra Jaroslav
Polojasno 14°C

Italský otec českých běžců Capalbo: O covidu, ruském »Z« a milionech pro Prahu

Autor: red

Závody v centru Prahy, tisíce běžců na startu. Nic z toho kvůli covidu dva roky nešlo, organizátora RunCzech to stálo balík. A když tým okolo Itala Carla Capalba konečně dostal zelenou, vše zkomplikovalo »Z« na ruských tancích. Přesto se jeho pořadatelskému týmu začátkem dubna povedlo zaplnit ulice hlavního města běžci při Sportisimo 1/2maratonu Praha a už tuto neděli se do metropole znovu sjedou závodníci z celého světa na očekávaný Volkswagen Maraton Praha.

Půlmaraton a maraton se v Praze konaly naposledy v roce 2019. Jaký je návrat?

„Všechno je úplně nové. Je to, jako když nastartujete auto poté, co dlouho stálo v garáži. První kilometr pojedete pomalu, protože nevíte, jestli dobře fungují brzdy a jestli ještě vy sami vůbec umíte řídit. Ale stejně vystartuje. Každopádně je to pro nás velká výzva, poslední roky byly těžké.“

Co bylo na covidových časech pro běžeckou firmu nejtěžší?

„Třeba hledání motivace a energie pokračovat. Pro mě bylo úplně nejhorší, když jsem viděl, že s tím nemůžeme vůbec nic dělat. Chvilku jsem si myslel, že to RunCzech prostě nepřežije, pak se ale objevila možnost dělat nové věci v menším měřítku, třeba závody na letišti nebo v pivovaru, a to nám pomohlo celé to nějak přečkat.“

Na konání závodů jsou navázány vaše příjmy. Jak moc složitá byla pandemie po finanční stránce?

„Byla to katastrofa. Najednou jsme neměli skoro žádné příjmy... Půlmaraton v roce 2020 jsme museli zrušit 10 dní před závodem. Měli jsme plný sklad, objednané medaile, batůžky, trička. To jsou miliony, miliony a miliony, které vlastně můžete vyhodit. A takhle to pokračovalo dva roky, neměli jsme žádný příjem od běžců, naštěstí nás podrželi sponzoři. A taky železné rezervy z minulých let.“

Necelých 11 milionů korun jste coby kompenzaci dostali od Národní sportovní agentury...

„To nám moc pomohlo, ale to pokryje tak 30 procent ztrát, když dobře. My nejsme hotel nebo restaurace: když restrikce skončily, lidi hned jezdili na dovolené a chodili jíst. My měli do dalšího závodu půl roku, kdy jsme museli platit lidi a chystat všechny akce.“

Další miliony jste vyhodili kvůli kampani s Emilem Zátopkem. Na plakátech, medailích i batůžcích bylo velké »Z«, jenomže pak si Rusové stejné písmeno namalovali na tanky!

„Když jsem to viděl, myslel jsem, že se zblázním... Jsem z toho naštvaný a nešťastný, už jen kvůli tomu, že byl Emil Zátopek můj přítel a s tím, co se děje na Ukrajině samozřejmě nemá nic společného. Beru to tak, že mi Rusové vzali Zorra i pizzu, vždyť ta je ze 40 procent písmeno »Z«. Ale nedalo se nic dělat, museli jsme to zahodit.“

Covid změnil celý svět. Jak moc změní běhání?

„Nevím, opravdu ne. Hrozně mě mrzí, co se ve světě děje, nejdřív covid, teď válka na Ukrajině... Lidé snad kvůli tomu všemu chodí soutěžit míň, na loňských regionálních závodech jsme byli na polovičních číslech, a kdybychom se letos dostali na 75 procent, budu extrémně šťastný.“

Znamená to, že běžecký boom v Česku skončil?

„Neskončil, nemůže skončit. Běhání je pořád nejdostupnější sport, to se nezměnilo. Já pořád věřím, že běhání může většinu chmur zahnat.“

Už tuto neděli pořádáte 26. ročník Volkswagen Maratonu Praha. Jak složité je takový závod v metropoli uspořádat?

„Je za tím spousta práce a jednání. Ale rozhodně to má smysl. Podle nezávislé studie přinášejí RunCzech běžecké závody Praze 693 milionů korun v rámci přímého ekonomického přínosu. Na maraton zavítá opět hodně turistů z více než 100 zemí světa. Navíc globální zviditelnění Prahy je díky tradičnímu běžeckému závodu ohromné.“

 V čem konkrétně?

„Kouzelné záběry Staroměstského náměstí, Karlova mostu a dalších pamětihodností obletí celý svět. Tyto obrázky se dostanou ke 718 milionů diváků ve 131 zemích světa. Záběry z Prahy vysílají například v BBC, ESPN či Sky TV. Maraton navíc každý rok ve světových médiích vygeneruje až 3000 pozitivních výstupů spojených s Prahou. A to je obrovská reklama.“

Takže se pořádání běžeckých závodů pro město vyplatí?

„Je to celoevropský trend. Aktivní turisté přináší metropolím každoročně desítky milionů eur a zvyšují jejich prestiž. Právě maraton se může stát jedním prvních velkých hybatelů turismu pro Prahu. Koronavirová pandemie tohle významně narušila, také my jsme v minulém roce nemohli pozvat tisíce běžců ze zahraniční.“

Carlo Capalbo (64)

  • Rodák z italské Neapole rozběhal Česko.
  • V roce 1995 přišel s projektem Pražského mezinárodního maratonu, nyní se koná již jeho 26. ročník.
  • Jeho RunCzech pořádá závody pro elitu i rekreační běžce v Praze, Olomouci, Ústí nad Labem, Karlových Varech, Českých Budějovicích, ale také v Itálii a Německu.
  • S RunCzech za jeho historii běželo zhruba 1,2 milionu lidí.
  • Byl také předsedou IAAF Road Racing Commission

Italský otec českých běžců Carlo Capalbo v roce 1995 přišel s projektem Pražského mezinárodního maratonu
Italský otec českých běžců Carlo Capalbo v roce 1995 přišel s projektem Pražského mezinárodního maratonu