Úterý 23. července 2024
Svátek slaví Libor, zítra Kristýna
Polojasno 26°C

Kvitová promluvila o (bělo)ruských tenistech: Vzala by je na olympiádu?

Autor: ČTK, pl

Brát, či nebrat ruské a běloruské sportovce na olympijské hry 2024 v Pařiží? Tahle palčivá otázka v poslední době rozděluje sportovní společnost víc než cokoliv jiného. Zástupci Mezinárodního olympijského výboru (MOV) doporučili jedince reprezentující teroristické státy na LOH vzít. Nyní se k situaci vyjádřila hvězdná česká tenistka Petra Kvitová (33), která se zaměřila na tenisty z těchto zemí. Vzala by je?

Odpověď je ne. Rodačka z Bílovce v reakci na návrat ruských a běloruských tenistů do Wimbledonu uvedla, že by tenisté z těchto neměli být na olympijských hrách. Dvojnásobná šampionka londýnského grandslamu na tiskové konferenci po pátečním postupu do finále turnaje v Miami uvedla, že loňské rozhodnutí Wimbledonu nepozvat hráče z Ruska a Běloruska ocenila.

,,Můj postoj je samozřejmě stále jasný, jsem proti válce a více mi záleží na lidech a hráčích z Ukrajiny. Oceňuju, že Wimbledon to měl loni těžké, když se nedávaly body kvůli tomu, že tam Rusové a Bělorusové nehráli," odpověděla Kvitová na otázku, co jako šampionka z let 2011 a 2014 říká pátečnímu oznámení Wimbledonu.

Jsem na straně Ukrajiny

,,A podle mého názoru by neměli (tenisté z Ruska a Běloruska) startovat ani na olympiádě. V tomhle jsem spíše na ukrajinské straně. Cítím to tak, že olympijské hry jsou tu proto, že nechceme na světě válku. Takže to mi dělá starost. A opravdu jsem ocenila, když je Wimbledon loni nepozval," zopakovala bronzová medailistka z olympijských her v Riu de Janeiro 2016, kterou dnes v Miami čeká finále proti Jeleně Rybakinové z Kazachstánu.

Zástupci pořádajícího All England Clubu (AELTC) v pátek oznámili, že na rozdíl od minulého ročníku umožní letos ruským a běloruským tenistům jako neutrálním ve Wimbledonu startovat. Loni kvůli invazi na Ukrajinu klub tenisty ze spojeneckých zemí pod tlakem britské vlády na turnaj nepustil. AELTC za to kritizovaly obě profesionální organizace ATP a WTA a snížily hodnotu legendárního turnaje tím, že za něj neudělovaly body do světového žebříčku.

Tenis jako jeden z mála sportů umožnil ruským a běloruským sportovcům po začátku války na Ukrajině loni v únoru nadále individuálně s neutrálním statusem startovat, nesmějí se ale účastnit týmových soutěží. MOV tento týden doporučil všem mezinárodním federacím návrat reprezentantů obou zemí jako jednotlivých neutrálních sportovců. Ukrajinští politici a představitelé sportu na to reagovali odmítavě a nařídili svým sportovcům soutěže s Rusy a Bělorusy bojkotovat.

Tenistka Petra Kvitová by ruské a běloruské tenisty na LOH v Paříži nevzala
Tenistka Petra Kvitová by ruské a běloruské tenisty na LOH v Paříži nevzala