19. dubna 2008 • 00:00

Hejduk a spol. děkovali Maestrovi

ST. PAUL/PRAHA - V Denveru začali věřit na zázraky. Jiné vysvětlení pro výhru v pátém zápase v Minnesotě totiž nemají. Borci z Wild na ledě jasně vládli, na branku vyslali 40 ran. Přesto si připsali třetí prohru v sérii. "Stáli při nás snad všichni svatí," přiznal Joel Quenneville, kouč Colorada. A mezi svaté by měl Quenneville počítat i sám sebe. Po mizerných dvou třetinách, kdy se hrálo před brankou Avalanche, přeházel sestavu. A znovu k sobě postavil výjimečné šikuly Forsberga, Stastného a Hejduka. Byl to geniální tah. "Hraje se nám spolu dobře," přiznal Peter Forsberg v listu Rocky Mountain News. "Hlavně s Milanem je to dokonalé." Česko-švédská dvojka zařídila už úvodní trefu partie. Ve 13. minutě při přesilovce rozjela v útočném pásmu úchvatnou souhru na jeden dotyk, kterou Hejduk vyšperkoval z levé strany dokonalou přihrávkou na volného Brunetta. A tomu stačilo jen nastavit hokejku. Na síle však nabrala formace až po příchodu Stastného. Co předvedla ve 47. minutě, ohromilo i fanoušky Wild. Vše opět začal Forsberg, jemuž se zadovkou povedlo na útočné modré uvolnit Hejduka. Český kanonýr sice mohl pálit na domácí branku, přesto se rozhodl ještě pro další nahrávku. A ta byla dokonalá. Stejně jako následné zakončení Stastného. Zadovkou překvapil domácího gólmana Backströma. Z nejproduktivnějšího hráče Avalanche v základní části spadla velká tíha. Právě v Minnesotě vymazal nulovou bilanci, připsal si první gól a zároveň i první bod v letošním play off. "Určitě je to dobré na zvýšení sebevědomí," pronesl Paul Stastny v deníku Denver Post. "Ale jen v případě vítězství, protože jen na tom záleží." Akci, po níž padla třetí a vítězná trefa, ocenil i gólman Jose Theodore. "Náš druhý gól byl ohromný, ale ten třetí... Podle mě to byl zatím ten nejdůležitější v tomhle play off," chválil své parťáky největší hrdina bitvy. Nebýt Theodorových zázračných zákroků, žádné oslavy v kabině Avalanche by se nekonaly. "Všechno to bylo o Josem," uznal kouč Quenneville. Theodore si po zásluze vysloužil ocenění největší hvězdy utkání. O tom nebylo pochyb už po dvou třetinách, kdy čelil 32 pokusům Wild a pustil jen jediný. "Cítil jsem se stejně jako při každém zápase v play off," usmíval se jednatřicetiletý mág. "A jen jsem se snažil chytat." Mezi fanoušky Avalanche se stal jedním z nejoblíbenějších hokejistů, v médiích je přezdíván "Maestro". "V pěti zápasech byl stejně dobrý, možná ještě lepší NEŽ St. Patrick - Patrick Roy," napsal Woody Paige, reportér Denver Post. Trochu zvláštní. Ještě před rokem Theodorovi všichni spílali, že je brankář k ničemu. A dokonce jej obviňovali, že pozici jedničky v Avalanchce ukradl. Teď na něj nedají dopustit. "Jose byl tím jediným důvodem, proč jsme vůbec mohli hrát třetí třetinu," řekl Quenneville. Colorado se ujalo vedení 3:2 v sérii a k postupu potřebuje, aby Theodore vydržel ještě další tři třetiny. Buď dnes v noci v domácíM Pepsi Center, nebo v pondělí v Minnesotě. Tabulka BODOVÁNÍ STANLEY CUPU 1. Ryan Clowe (San Jose) 5 8 (4+4) 2. Jarome Iginla (Calgary) 5 8 (3+5) 3. Sidney Crosby (Pittsburgh) 4 8 (2+6) 4. Daniel Briere (Philadelphia) 4 7 (5+2) 5. Jevgenij Malkin (Pittsburgh) 4 7 (2+5) 6. Mike Ribeiro (Dallas) 4 7 (1+6) 7. Dion Phaneuf (Calgary) 5 6 (3+3) 8. Scott Gomez (NY Rangers) 4 6 (2+4) Václav Prospal (Philadelphia) 4 6 (2+4) 10. Joe Pavelski (San Jose) 5 6 (2+4) 15. Patrik Eliáš (New Jersey) 4 5 (3+2) 24. Jaromír Jágr (NY Rangers) 4 5 (1+4) 34. Milan Hejduk (Colorado) 5 4 (2+2) 38. Martin Erat (Nashville) 4 4 (1+3) Jiří Hudler (Detroit) 4 4 (1+3) Martin Straka (NY Rangers) 4 4 (1+3) STANLEY CUP V TV SOBOTA GALAXIE SPORT 9.10 NY Rangers-New Jersey (5. zápas/Z) NASN 13.00 Detroit-Nashville (5. zápas/Z) 15.30 Anaheim-Dallas (6. zápas/Z) 19.00 Washington-Philadelphia (5. zápas/ PP) NEDĚLE GALAXIE SPORT 4.05 Minnesota-Colorado (6. zápas/PP) 9.10 Minnesota-Colorado (6. zápas/PP) NASN 01.00 Boston-Montreal (5. zápas/PP)