27. února 2016 • 19:06

Za výkonností tyčkařky Maláčová je trénink v Polsku

Autor:
Roky patřila do české tyčkařské špičky, ale nikdy nevyčnívala. Až když se Romana Maláčová odhodlala k razantní změně a vsadila na polskou trenérskou školu, její výkonnost vylétla. V letošní sezoně si nedávno ve Francii skočila absolutní osobní rekord 462 cm a dobrou formu potvrdila i dnes na mistrovství republiky v Ostravě, kde vyhrála výkonem 450 cm a porazila podruhé za sebou českou rekordmanku Jiřinu Ptáčníkovou.


Osmadvacetiletá Maláčová je dlouholetou reprezentantkou, byla na třech mistrovstvích Evropy pod otevřeným nebem, na dvou v hale, na jednom světovém šampionátu v roce 2009 v Berlíně. Vždy skončila v kvalifikaci. "Měla jsem roky problém se sebevědomím, vůbec jsem si nevěřila. Přitom všichni říkali, že mám na daleko lepší výkony. Tak jsem si řekla, že musím něco udělat, nebo skončit," vyprávěla dnes v Ostravě.

Rozhodla se tedy, že osloví polského kouče Dariusze Lose a jeho skupinu ve Vratislavi. K severním sousedům má česká tyčkařka roky blízko, jejím přítelem býval výškař Sylwester Bednarek, nyní se v zákulisí šušká o jejím vztahu s tamním tyčkařem Robertem Soberou, který je rovněž členem polské tyčkařské skupiny a který dokonce osobně koučoval Maláčovou v Ostravě.

"Teď už vím, že ta změna byla dobrá. Jsem ráda, že jsem to udělala," řekla Maláčová. "Psychicky jsem si nevěřila a teď jsem za to ráda. Pomáhají mi k tomu, abych si věřila, změnila jsem některé technické věci, udělala hodně změn. Pomalu to ze mě dostávají, abych předváděla výkony, na jaké mám," prozradila Maláčová.

Už udělat rozhodnutí bylo těžké, začátky v Polsku jakbysmet. Vstříc jí vyšli v USK Praha, kde má stálý plat. Ve Vratislavi žije v podnájmu. "První měsíce byly extrémně těžké. Přemýšlela jsem, jestli se nevrátím. I kvůli jazyku, kvůli jejich mentalitě i kvůli penězům," prozradila. "Něco jiného je s nimi mluvit občas, něco jiného je tam přijet a nerozumět vůbec nic a bydlet tam. Panika ve mně byla," přiznala Maláčová. "Navíc nemají smysl pro můj černý humor, ale zvykají si," pousmála se.

Nakonec si zvykla. "Mají jiný styl trénování, tak jsem ze začátku koukala a napodobovala. Je za mnou tým lidí, který mi říká, jak jsem dobrá, jak jsem silná, gymnasticky nadaná, že to musím ukázat," vyprávěla. "Vybrali metodu, která zabírá. Samozřejmě jsem se tady u nás v Česku setkala s narážkami, co se tam jí a používá za 'vitamíny'," přiznala, že se setkala i s negativními dopingovými narážkami okolí po návratu do Čech.

V Ostravě bez potíží skočila 450 cm a pokoušela se opět o osobní rekord 463 cm, byť neúspěšně. Bude tak čekat, jestli ji IAAF pozve na HMS do Portlandu, kde bude skákat dvanáct tyčkařek. Maláčová je aktuálně v tabulkách třináctá. "Už jsem se nedokázala zkoncentrovat, jela jsem sem s tím, že skočím 450, limit na olympiádu, abych měla klid na sezonu, a myšlenky jsem nedokázala úplně zklidnit," našla důvod nezdaru. "Když mě vyberou, bude fajn, když nevyberou, bude to také v pohodě," mávla rukou.

Olympiáda 2018: kompletní informace najdete zde >>

Program ZOH >> Hokej na ZOH 2018 >>

 Klasická verze
Mobilní verze