Tour je splněný sen, moc se těším, prohlásil Vakoč | iSport.cz
29. června 2016 • 09:10

Tour je splněný sen, moc se těším, prohlásil Vakoč

Autor: ČTK
Vstoupit do diskuse
0
Cyklista Petr Vakoč dostal důvěru svého týmu Etixx-Quick-Step a již pouze dny ho dělí od definitivního splnění snu o startu na Tour de France. Na debut na slavném etapovém závodě je hodně natěšený. A to i přesto, že bude muset osobní ambice odložit stranou a bojovat za úspěch týmových parťáků Marcela Kittela a Dana Martina.


"Byl jsem za to hrozně rád, že jsem byl v nominaci. Je to splněný sen. Byl to můj sen od doby, co jezdím na silničním kole. Věděl jsem, že v této sezoně budu mít šanci, a už od konce té minulé jsem se snažil udělat všechno proto, abych se na Tour dostal," řekl ČTK Vakoč.

Od týmových šéfů tak dostal předčasný narozeninový dárek. Právě během Tour oslaví čtyřiadvacetiny. "Zrovna jsem nad tím v úterý přemýšlel, jestli tam je 11. července etapa, nebo volný den. Být tam nějaká pěkná etapa, která by mi seděla, tak jsem si říkal, že bych se zkusil zeptat týmu, jestli mohu jet trochu na sebe, abych si udělal třeba radost. Ale máme tam zrovna volný den," přemítal Vakoč.

Jinak jsou ale role v týmu a úkoly jednotlivých členů dopředu jasně dané. "Od začátku jsem věděl, že pokud Tour pojedu, tak čistě v té podpůrné roli. Měl bych být k ruce jak Marcelu Kittelovi na rovinatých etapách, tak Danu Martinovi v těch kopcovitých," přiblížil Vakoč.

Lituje jen, že v týmu nakonec není i krajan Zdeněk Štybar, který loni při debutu dokázal na Tour vyhrát etapu, ale letos se s týmem dohodl, že "Starou dámu" vynechá. "Doufal jsem, že pojede, že budeme spolu bydlet na pokoji a budeme společně i závodit. Je to škoda, se 'Štybym' závodím hrozně rád a myslím, že z těch závodů vytěžím právě nejvíc, když jedu společně s ním," konstatoval Vakoč.

Důležitou zkušeností je pro něho loňské Giro, které bylo jeho prvním závodem ze tří Grand Tours a obsadil celkové 116. místo. Závod ale také označil jako masakr a boj o přežití. "Giro je možná horší tou fyzickou náročností, ale Tour bude určitě mnohem více stresující; tlak médií, větší tlak na výsledky, protože jedeme s hodně silným týmem a hodně se od nás očekává. V tom to bude hodně těžký," tuší Vakoč.

Profil trati o celkové délce přes tři a půl tisíce kilometrů se mu ale docela zamlouvá. "Je dobré, že tam je plno rovinatých etap, v nichž bych měl pomáhat Marcelovi. Není tam zase až tolik klasikářských etap, jež by mohly sedět mně, ale to mi až tolik nevadí, protože bych stejně neměl mít moc šancí jet na sebe. Myslím, že to bude pěkné, a těším se na to."

V sezoně si připsal už tři výhry a další cenná umístění, slýchává pochvalné hlasy ze všech stran. "Tím, že to přichází postupně a každým rokem se postupně zlepšuju, což se mi daří promítnout i do výsledků, tak to všechno zvládám dobře ustát, včetně toho, že mám větší zodpovědnost i více prostoru," ujistil Vakoč.

Loni vyhrál na republikovém šampionátu závod s hromadným startem a byl třetí v časovce. Bronz z boje s chronometrem zopakoval i letos, silniční závod dokončil jako šestý. I tak ale potvrdil příslušnost k české špičce.

"Po závodě s hromadným startem jsem byl hodně zklamaný, že to nevyšlo mně a ani 'Štybymu', ale fyzicky se cítím dobře a myslím, že ta forma graduje směrem k Tour. Nebyl to vysloveně špatný závod, holt to někdy nevyjde. Pro mě bylo hlavní také přežít ve zdraví a v pořádku odjet na Tour, to byl takový ten hlavní cíl," podotkl Vakoč.

Do dějiště závodu odlétá dnes a bude mít hodně nabitý program. "Dorazím dnes večer a celý čtvrtek máme nonstop program snad od osmi ráno do večerní půl desáté, kdy má být teprve večeře. Ráno dopingová kontrola, pak si pojedeme projet závěr první a druhé etapy, potom nás čeká týmová prezentace a různé mítinky. Od té doby, co odletím, tak se zkrátka moc nezastavím," podotkl Vakoč.

Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud