3. března 2018 • 21:57

Fantazie! Maslák je potřetí v řadě mistrem světa, Staněk má bronz

Autor: ,
TOP VIDEA
ZLATÁ PÍŠŤALKA: Video zachránilo duel Slavie, sudí nezvládli čtyři penalty ZLATÁ PÍŠŤALKA: Video zachránilo duel Slavie, sudí nezvládli čtyři penalty
SESTŘIH LM: Liverpool – Neapol 1:0. Postup domácích vystřelil Salah SESTŘIH LM: Liverpool – Neapol 1:0. Postup domácích vystřelil Salah
VŠECHNA VIDEA ZDE

Paráda! Čtvrtkař Pavel Maslák je potřetí v řadě halovým mistrem světa. Jeho přemožitelé Španěl Husillos a Dominikánec Santos byli po finále diskvalifikováni. Další bronzovou medaili vybojoval i koulař Tomáš Staněk, jenž je lídrem letošních světových tabulek. Jakub Holuša při obhajobě stříbrné medaile v běhu na 1500 metrů vypadl už v rozběhu.Čtvrtkař Pavel Maslák se stal potřetí za sebou halovým mistrem světa. Na šampionátu v Birminghamu sice doběhl třetí za Španělem Óscarem Husillosem a Luguelínem Santosem z Dominikánské republiky, ti však byli po závodu diskvalifikováni.

Maslák, který je v běhu na 400 metrů i trojnásobným evropským šampionem v hale, předvedl ve finále nejlepší výkon v sezoně 45,47 sekundy. Na dva soupeře přesto nestačil.

Jeho přemožitelé se však z medailových příček radovali jen chvíli. Husillos se vypjal k životnímu výkonu a časem 44,92 sekundy by býval překonal rekord šampionátu i letitý evropský rekord reprezentanta NDR Thomase Schönlebeho 45,05. Santose připravila diskvalifikace o nový národní rekord 45,09.

Maslák navázal na tituly ze Sopot 2014 a Portlandu 2016, ale jako vítěz se necítil. "Mám z toho radost, ale jsem trochu smutný z toho, že je diskvalifikovali, protože vím, že ten závod jsem s nimi běžel a neporazil jsem je. Nemyslím si, že by si pomohli nějak o hodně," řekl České televizi sedmadvacetiletý český rekordman.

"Vyšlápnutí z dráhy by je nezrychlilo o tolik. Óscar by běžel evropský rekord, což by bylo super. Doufám, že ho to nakopne pro další roky a ten rekord zopakuje," uvedl Maslák. Nakonec druhý Američan Michael Cherry za ním zaostal o 37 setin, bronz získal Deon Lendore z Trinidadu a Tobaga.

Oba nejrychlejší čtvrtkaři doplatili na nekompromisní přístup rozhodčích, kteří v Birminghamu předvedli smršť diskvalifikací včetně celého jednoho rozběhu mužů na 400 metrů. Ze hry tak poslali i hlavního favorita Bralona Taplina z Grenady.

Pavel Maslák se stal po diskvalifikaci soupeřů mistrem světa

Skvělý Staněk vybojoval bronz

Úřadující halový vicemistr Evropy Tomáš Staněk získal na halovém mistrovství světa v atletice v Birminghamu bronzovou medaili. Český rekordman se probojoval na stupně vítězů díky výkonu 21,44 metru ze čtvrté série.

Stejně daleko vrhl Němec David Storl, který Staňka porazil díky lepšímu druhému pokusu. Titul z předloňského šampionátu v Portlandu obhájil Novozélanďan Tomas Walsh.

 Úřadující mistr světa pod širým nebem z Londýna Walsh hned prvním pokusem vylepšil vlastní oceánský rekord na 22,13 metru. Na závěr soutěže své maximum posunul ještě na 22,31, čímž sesadil Staňka z čela letošních světových tabulek.

Tomáš Staněk vybojoval na halovém mistrovství světa bronzovou medaili

Holuša stříbro neobhájil, skončil v rozběhu

-Jakub Holuša při obhajobě stříbrné medaile v běhu na 1500 metrů na halovém mistrovství světa v Birminghamu vypadl už v rozběhu. Český rekordman skončil v druhém ze tří rozběhů na pátém místě výkonem 3:45,84 minuty, který nestačil ani na postup časem.

Sprinter Dominik Záleský postoupil do semifinále závodu na 60 metrů. Zdeněk Stromšík kvůli svalovému zranění rozběh nedokončil. Štafeta českých čtvrtkařů i bez Pavla Masláka uspěla v rozbězích. Čtveřice Michal Desenský, Vít Müller, Filip Šnejdr, Patrik Šorm postoupila do finále časem jako poslední šestá. Ženy byly prvními vyřazenými, od postupu je dělily více než dvě sekundy.

Holuša se snažil v posledním kole útočit na dvě postupová místa, ale marně, v závěru se naopak propadl. "Bohužel jsem na to neměl, kluci byli lepší. Poslední dvě a půl kola to bylo rychlý, na poslední stovce už mi došlo. Holt není každý den posvícení," řekl České televizi držitel českého rekordu.

Kromě předloňského stříbra na patnáctistovce v Portlandu vybojoval Holuša na světovém šampionátu v hale už v roce 2012 druhé místo na trati 800 metrů. Je také halovým mistrem Evropy na 1500 metrů z roku 2015 z Prahy.

Tentokrát však na halový vrchol sezony podle svých slov formu neladil, což se projevilo. "Není tam šťáva, drajv, jiskra. Tahám to odněkud z paty, to na světové úrovni nestačí," řekl pátý muž loňského MS pod širým nebem.

Záleský měl ve třetím rozběhu na 60 metrů nejlepší startovní reakci a z povedeného úvodu vytěžil třetí místo za Slovákem Jánem Volkem (6,66) a Íráncem Hassanem Taftianem, s kterým měl shodný čas 6,74. Na třetí místo, které jako poslední zaručovalo přímý postup, odsunula českého atleta tisícina sekundy.

"Start byl opravdu výborný. Hrozně jsem chtěl postoupit, to se mi povedlo, je to úžasný. Semifinále si můžu užít," řekl České televizi dvaadvacetiletý Záleský, který startuje na první velké seniorské akci. Ve večerním semifinále se pokusí přiblížit osobnímu maximu 6,61 sekundy ze začátku roku.

Nedařilo se ani Stromšíkovi

Závod v Birminghamu nevyšel Stromšíkovi, který je s časem 6,60 letošní českou jedničkou. "Na třicítce mně škublo v zadním stehenním svalu. Mohla to být křeč, může to být natažené, natržené," uvedl.

Zranění přičítal zimě, v níž tráví atleti na šampionátu čas mezi rozcvičením a startem. "Byli jsem třicet minut ve svolavatelně, pak nás vedli chodbou, kde byla hrozná zima. Škoda, postup do semifinále nebyl moc vysoko. Stačilo 6,77, to jsem letos stabilně běhal," řekl Stromšík.

Jan Doležal se v druhý den sedmiboje postupně propadal pořadím, Po běhu na 60 překážek klesl na osmé místo a po skoku o tyči uzavírá průběžnou klasifikaci na deváté příčce. První místo bude v závěrečném kilometru hájit Francouz Kevin Mayer, který má před Kanaďanem Damianem Warnerem k dobru 34 bodů.

Překážkář Svoboda je v semifinále

Překážkář Petr Svoboda si na halovém mistrovství světa zajistil přímý postup do semifinále. V posledním pátém rozběhu byl druhý časem 7,68 sekundy. Sprinter Dominik Záleský vypadl v semifinále závodu na 60 metrů. Výkonem 6,67 sekundy skončil celkově sedmnáctý.

Navzdory hladkému postupu nebyl Svoboda se svým prvním vystoupením v Birminghamu spokojený. "Běželo se mi strašně. Nevyšel mi start, lítal jsem nad překážkou. Mrzí mě, že se necítím jako na začátku sezony, ale budu bojovat," řekl České televizi trojnásobný medailista z halových evropských šampionátů, který v lednu zaběhl šedesátku překážek za 7,51 sekundy.

Na jeho současné formě se podepsala nedávná nemoc. "Mám tupý kotníky, není v tom ta síla, dravost. Věřím, že tělo se do zítra nějak probere a bude dobře," prohlásil.
Nejrychlejší v rozbězích byl s výkonem 7,53 sekundy domácí Andrew Pozzi, úřadující halový mistr Evropy.

Záleský skončil předposlední

Záleský na šedesátce oproti rozběhu zrychlil o sedm setin, i tak skončil ve třetím semifinále předposlední sedmý. Na postup do finále by mu nestačilo ani osobní maximum 6,61 sekundy ze začátku roku.

Dvaadvacetiletý běžec si premiéru na velké seniorské akci užíval. "Ten čas 6,67 není špatný, takže super. Start nebyl takový jako v rozběhu, asi od třicítky mě chytaly křeče do obou lýtek, takže se mi neběželo úplně dobře," komentoval semifinálový běh Záleský.

Semifinále zvládl nejlépe americký favorit Christian Coleman, čerstvý držitel světového rekordu 6,34 předvedl výkon 6,45. Jedním ze dvou evropských zástupců ve finále bude Slovák Ján Volko.

Mistrem světa v sedmiboji je Francouz Mayer

Halovým mistrem světa v sedmiboji se stal poprvé v kariéře Francouz Kévin Mayer. Úřadující světový šampion a stříbrný olympijský medailista v desetiboji porazil po velké bitvě v závěrečném běhu na 1000 metrů o pět bodů Kanaďana Damiana Warnera. Český reprezentant Jan Doležal skončil devátý jako poslední z těch, kdo dvoudenní soutěž dokončili.

O vítězi sedmiboje rozhodla až poslední disciplína. Warner sice vyhrál v osobním rekordu 2:37,12 minuty, ale manko na Mayera se mu zlikvidovat nepovedlo. Francouz zvítězil v nejlepším výkonu roku 6348 bodů, Kanaďanovi nepomohl k titulu ani nový národní rekord 6343. Doležal nasbíral 5775 bodů a výrazně zaostal za vítězným součtem z domácího šampionátu (6021).

Polský půlkař Adam Kszczot se po bronzu z roku 2010 a stříbru z roku 2014 dočkal na halovém MS nejcennější medaile. V Birminghamu vyhrál suverénně časem 1:47,47 minuty a také v osmém závodu sezony si udržel letošní neporazitelnost.

Etiopanka Dibabaová slaví běžecký double

Etiopanka Genzebe Dibabaová zkompletovala běžecký double. Po závodě na 3000 metrů ovládla i finále na poloviční trati a získala už pátý halový titul v kariéře.

Závěr třetího dne šampionátu patřil Američanům, kterým přibývaly zlaté medaile jedna za druhou. Postarali se o to trojskokan Will Claye, čtvrtkařka Courtney Okolová, překážkářka Kendra Harrisonová, tyčkařka Sandi Morrisová a Christian Coleman v běhu na 60 metrů.

Coleman vyhrál v novém rekordu šampionátu 6,37 sekundy, jímž zaostal jen o tři setiny za svým nedávným světovým rekordem. Nejlepší výkon v historii halových MS předvedla i Morrisová, která skočila 495 cm a neuspěla až na 504 cm. Také Harrisonová vyhrála v rekordu šampionátu 7,70 sekundy. Claye předvedl nejlepší světový výkon roku 17,43.

Muži:

60 m: 1. Coleman (USA) 6,37, 2. Su Ping-tchien (Čína) 6,42, 3. Baker (USA) 6,44.

400 m: 1. Maslák (ČR) 45,47, 2. Cherry (USA) 45,84, 3. Lendore (Trin.) 46,37.

800 m: 1. Kszczot (Pol.) 1:47,47, 2. Ordóňez (Šp.) 1:48,01, 3. Giles (Brit.) 1:48,22.

Koule: 1. Walsh (N. Zél.) 22,31, 2. Storl (Něm.) 21,44, 3. Staněk (ČR) 21,44.

Sedmiboj:
1. Mayer (Fr.) 6348 bodů (60 m: 6,85 - dálka: 755 - koule: 15,67 - výška: 202 - 60 m př.: 7,83 - tyč: 500 - 1000 m: 2:39,64),
2. Warner (Kan.) 6343 (6,74 - 739 - 14,90 - 202 - 7,67 - 490 - 2:37,12),
3. Uibo (Est.) 6265 (7,20 - 741 - 14,30 - 217 - 8,19 - 530 - 2:38,51),
...9. Doležal (ČR) 5775 (7,04 - 704 - 14,82 - 196 - 8,20 - 470 - 2:47,99).

Ženy:

400 m: 1. Okolová 50,55, 2. Wimbleyová (obě USA) 51,47, 3. Doyleová (Brit.) 51,60.

Trojskok: 1. Rojasová (Ven.) 14,63, 2. Williamsová (Jam.) 14,48, 3. Peleteirová (Šp.) 14,40.

Rozběhy:

Muži:
60 m: 1. Baker (USA) 6,57, ...20. Záleský 6,74 - postoupil do semifinále, Stromšík (oba ČR) nedokončil.

60 m - semifinále: 1. Coleman (USA) 6,45, ...17. Záleský 6,67 - nepostoupil.

1500 m: 1. Igidír (Mar.) 3:40,13, ...10. Holuša (ČR) 3:45,84 - nepostoupil do finále.

60 m př.: 1. Pozzi (Brit.) 7,53, ...14. Svoboda (ČR) 7,68 - postoupil do semifinále.

4x400 m: 1. USA 3:04,00, ...6. ČR (Desenský, Müller, Šnejdr, Šorm) 3:06,40 - postoupili do finále.

Ženy:
800 m: 1. Niyonsabaová (Bur.) 2:00,99.

60 m př. - semifinále: 1. Harrisonová (USA) 7,79.

4x400 m: 1. USA 3:30,54, ...7. ČR (Hofmanová, Pírková, Petržilková, Vondrová) 3:34,90 - vyřazeny.

Pavel Maslák je potřetí v řade halovým mistrem světa
Pavel Maslák je potřetí v řade halovým mistrem světa

 

Mistrovství světa ve florbale 2018 v Praze

Program a výsledky Český tým - soupiska Rozpis zápasů Info a hrací systém Haly pro MS Vstupenky Přehled medailistů z MS Akce pro fanoušky

Mistrovství světa ve florbale 2018 proběhlo ve dnech 1. - 9. prosince v Praze. Letošní šampionát byl dvanáctý v historii, triumf nakonec obhájili Finové, Češi ke svým třem historický medailím další nepřidali, když skončili čtvrtí.

České výsledky na MS ve florbale:
O 3. místo: Česko - Švýcarsko 2:4 * Semifinále: Česko - Finsko 2:7 * Čtvrtfinále: Česko - Dánsko 10:1 * Skupina A: Německo - ČESKO 5:10 * Lotyšsko - ČESKO 4:3 * ČESKO - Švýcarsko 6:4

Články odjinud


Články odjinudKlasická verze
Mobilní verze