Pořadatelé Zlaté tretry v napětí: Jaká je forma Bolta? | iSport.cz
19. května 2011 • 13:53

Pořadatelé Zlaté tretry v napětí: Jaká je forma Bolta?

Autor: ČTK
Pořadatelé Zlaté tretry v napětí: Jaká je forma Bolta?
TOP VIDEA
iSport podcast: Jaké změny byly na Spartě vidět pod trenérem Kotalem?
Baník - Jablonec: Rychlý kontr Severočechů zakončil gólovou střelou z těžké pozice Kubista, 0:1
VŠECHNA VIDEA ZDE

S napětím budou organizátoři Zlaté tretry sledovat příští týden ve čtvrtek při Diamantové lize v Římě první start jamajského sprintera Usaina Bolta v sezoně. "Letos jsme svým způsobem trochu koupili zajíce v pytli," přiznává manažer ostravského závodu Alfons Juck. Bolt, který na Zlaté tretře v úterý 31. května poběží závod na 100 metrů, má za sebou nevýraznou sezonu, v níž prohrál. Navíc v přípravě měl zdravotní potíže.Trojnásobný olympijský vítěz, mistr světa a světový rekordman po dominantních letech prožil loni volnější sezonu, na jejímž konci prohrál s Američanem Tysonem Gayem. Pak ho bolela záda, léčil se a v tréninku měl skluz. Letos ještě nezávodil a informace o kvalitních tréninkových časech jsou nepotvrzené.

"Po Římě budeme všichni moudřejší, jestli to bude ten starý dobrý Usain, nebo ne. Ale přeci jen je to pořád Bolt," uvedl Juck na dnešní tiskové konferenci. "A kdyby na tom byl špatně, tak ho sem nepošlou," míní.

V roce 2009 zvládl Bolt stovku v Ostravě v čase 9,77 sekundy, ale s nepovolenou podporou větru. Rekord ostravského závodu tak drží jeho krajan Asafa Powell výkonem 9,83 sekundy z loňského roku.

"Takže si přejeme, aby ten rekord padl," uvedl manažer mítinku. Bolt běžel v Ostravě v letech 2006 a 2008 dvoustovku, loni se marně pokoušel o překonání nejlepšího světového výkonu na 300 m. Letos jeho cena na startovném nevzrostla, hovoří se o sumě kolem 300.000 dolarů (více než pět milionů korun).


Bolt poletí z Říma příští týden na sobotní finále fotbalové Ligy mistrů do Londýna, odkud se v neděli přesune do Brna, kde ho čeká exhibice při golfovém turnaji ve Slavkově v rámci tenisového Czech Open. Potká se mimo jiné s Ivanem Lendlem. "Pak odjede do Ostravy a bude mít až do závodu klid, aby se cítil dobře a uvolněně," popisoval Juck.

Z Boltovy tréninkové skupiny přijede do Ostravy také jeho krajan Yohan Blake, který letos zaběhl nejkratší sprint za 9,80 sekundy, byť s mírně nepovolenou podporou větru. Na Zlaté tretře však poběží dvoustovku.

"To o lecčems vypovídá, že jejich kouč nechce, aby běželi společně," uvedl Juck. Věří, že by Blake mohl sebral Boltovi rekord mítinku z roku 2008, který má hodnotu 19,83. "Sezona se vyvíjí dobře. Pokud zůstanu zdravý, chci zamíchat kartami ve sprinterském světě," vzkázal prostřednictvím organizátorů Jamajčan.

Pořadatelům padesátého ročníku se podařilo získat celkem 30 medailistů z mistrovství světa v Berlíně, z toho devět šampionů, dvacet držitelů cenných kovů z olympijských her, z nichž šest v Pekingu vyhrálo, a stejný počet medailistů z loňského ME v Barceloně.

Ve startovní listině jsou čtyři aktuální světoví rekordmani a dalších pět historicky nejlepší atletů ve svých disciplínách přijede v roli hostů včetně legendární čtyřstovkařky Marity Kochové a tyčkaře Sergeje Bubky. Chybět nebude prezident Václav Klaus, šéf mezinárodní atletické federace IAAF Lamine Diack či bývalý tenista Ivan Lendl a hokejista Jaromír Jágr.

I díky rozpočtu kolem 30 milionů korun se podařilo organizátorům přilákat výkvět světové atletiky. Vedle Bolta, jehož největším soupeřem by měl být krajan a vedoucí muž letošních tabulek Steve Mullings, přijede světový rekordman na 110 metrů překážek z Ostravy Kubánec Dayron Robles.

Poprvé dorazí také mistryně světa v běhu na 400 metrů Sanya Richardsová-Rossová, loňský nejlepší atlet světa půlkař David Rudisha z Keni, sprinterka Veronica Campbellová-Brownová z Jamajky či ruský výškař Ivan Uchov, jenž se utká s Jaroslavem Bábou.

V souboji s Ruskou Marií Abakumovovou se představí oštěpařka Barbora Špotáková, čtyřstovku poběží její loňská senzační vítězka Denisa Rosolová, halová mistryně Evropy, mezi muži budou s oštěpaři Petrem Frydrychem, Vítězslavem Veselým a Jakubem Vadlejchem házet norský olympijský vítěz a mistr světa Andreas Thorkildsen a Fin Tero Pitkämäki.

"Letos je to poprvé od dob mého kouče Jana Železného, co je oštěp mužů v hlavním programu. Přijedou kamarádi, soupeři jsou silní, moc se na to těším," prohlásil vítěz úvodního závodu Diamantové ligy Frydrych.

 

Sport 2020

MS v biatlonu (13. - 23. února 2020, Anterselva)
Program Nominace na MS O Anterselvě

SP v alpském lyžování (26. října 2019 - 22. března 2020)
Program Ester Ledecké Program SP

Olympiáda 2020 (24. července - 9. srpna 2020, Tokio)
Nové sporty Olympijská kolekce Kdy se konají další olympijské hry?

Články odjinud


Články odjinud