Tyčkařka Ptáčníková se slzami v očích: Co to bylo za frašku? | iSport.cz
28. června 2012 • 12:54

Tyčkařka Ptáčníková se slzami v očích: Co to bylo za frašku?

Autor: ČTK
Ptáčníková jediná pokořila hranici 445 cm.
TOP VIDEA
Kladno - Sparta: Jágr si vzal puk za bránou a dostal ho za Machovského, 3:2
KARLOS SHOW: O hokejových b(p)itkách a síle mysli. Kouč Jelínek vs. nevěřící Vémola
VŠECHNA VIDEA ZDE

Jiřina Ptáčníková si dnes zahrála hlavní roli ve zmatečném vyvrcholení kvalifikace tyčkařek na mistrovství Evropy v Helsinkách a nebyla za to vůbec ráda. Kvůli jejímu úspěšném skoku přes 445 cm, které v boji o postup mezi dvanáct nejlepších pokořila jako jediná, vypadly z finále polská vicemistryně světa z Berlína 2009 Monika Pyreková a Řekyně Stélla-Iró Ledákiová.Pokud by se česká adeptka na medaili rozhodla neskákat, podělila by se s Pyrekovou a Ledákiovou o dvanácté místo (poslední postupové) za překonaných 435 cm, a do finále by tak velmi pravděpodobně prošlo čtrnáct tyčkařek.

Ptáčníková za pokračování v soutěži sklidila v sektoru hodně nevraživosti, ostatní soupeřky s výkonem 440 cm totiž při jistotě postupu do finále sektorem demonstrativně pouze jedna za druhou procházely a připisovaly si neplatné pokusy.

"Nevím, co se stalo, co to bylo za frašku," řekla poté, co přišla mezi novináře se slzami v očích. "Vůbec jsem to nevěděla, nesledovala jsem to. Trenér mi řekl, abych skákala, tak jsem skákala. Byli tam na mě všichni docela zlí," prozradila Ptáčníková.

Mezi tyčkaři či výškaři k podobné situaci v kvalifikaci na vrcholné akci občas dojde. Závodníci se při shodě na poslední postupové pozici domluví a v kvalifikaci nepokračují. Do boje o finále pak projde víc závodníků.

Ale historie pamatuje i případy jako dnes. Na halovém ME v Birminghamu v roce 2007 na to doplatil český rekordman Adam Ptáček. Pokud by totiž tehdy Němec Björn Otto svůj pokus na 570 cm vzdal, prošli by do finále další čtyři skokani navíc.

"Není to úplně kolegiální," řekl tehdy bývalý halový vicemistr světa Ptáček. I Němec tehdy tvrdil, že o situaci nevěděl.

V každém případě Ptáčníková díky své formě vyřadila dvě potenciální soupeřky pro finále. "Možná budu trochu sobec, ale jsou to pořád soupeřky. A já jsem tu proto, abych vyřadila z finále víc holek než jen dvě. Chci co nejlepší výsledek a nebudu se ohlížet na to, jestli je nás ve finále čtrnáct nebo dvanáct," prohlásila odhodlaně Ptáčníková.

Přesto ji dnešní kvalifikace pořádně rozhodila. V noci spala pouze několik hodin, vstávala ve čtyři ráno a navíc už ve svolavatelně přišla o polovinu věcí z batohu. Například magnézium kvůli lepšímu držení tyče si tak musela půjčovat od druhé české tyčkařky Romany Maláčové. A do toho přišly problémy s postupovým klíčem.

"Teď to na mě padlo. Jsem z toho strašně unavená hlavně psychicky," přiznala smutně. Poláci vyřazení Pyrekové na svých webech přičetli nesolidárnosti Ptáčníkové, pořádně smutná byla mezi novináři i Ledákiová. "Nečekala jsem, že to takhle dopadne," hlesla Řekyně.

"Měly skočit víc, aby šly do finále," nedělala si z toho velkou hlavu Ptáčníková. Němky jí naopak za její počin poděkovaly. "Jestli budou naštvané? Mně je to úplně jedno," mávla rukou česká tyčkařka.

Navíc byla i ve stresu kvůli rozhodčím. Ti totiž měli prohlásit, že pokud nebude dál skákat, mohla by se dostat do velkých problémů. "Byli hodně přísní," prozradila Ptáčníková. "Nechtěla jsem si dělat nějaké problémy," dodala.

Chce se teď dát hlavně psychicky dohromady. Možná zavolá i příteli, zraněnému překážkáři Petru Svobodovi. "I když nevím, jestli on je ten pravý, aby mě z toho dostal," rozesmála se v žertu tyčkařka. "Já totiž slíbila, že to bude dneska bez nervů," dodala.

Přesto si z náročného závodu odnesla důležitý a pozitivní poznatek. Její bolavé zápěstí ji vůbec nelimitovalo. "Vůbec to necítím. Ale je to možná tím, že jsem hlavou úplně někde jinde," uznala.

 
Články odjinud


Články odjinud